Jump to content

SPDIF na dva DAC-a


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Pozdrav svim saborcima iz diy sveta.Zagonetka je sledeca:Imam jedan spdif izlaz na maticnoj ploci kompjutera i iz njega vodim signal do daca. Uskoro treba da mi stigne jos jedan dac koji bi koristio takodjer taj isti spdif signal, pitanje je:Kako da napravim "racvu" kojom bi podelio signal na oba daca, da ne moram stalno da iskopcavam jedan te prikopcavam drugi. Nije mi problem da kupim jednostavan cinc 1 ulaz - 2 izlaza ali nisam siguran da ce to odraditi posao a da ne utice na kvalitet zvuka.Znaci, kako kvaliteno podeliti signal SPDIF signal sa oba daca.Hvala unapred na odgovorima!:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 37
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Mislim da racva nece da degradira signal. Najlakse i najjeftinije da probas sa racvom pa ili radi ili ne.Ako ne radi, sto je malo verovatno trebace ti neka prosta elektronika da se signal "duplira". Prosto uoblicivako kolo koje mozda cak malo i "ulepsa" dolazni SPDIF signal.Ajde da ne razbijamo glavu oko toga dok ne probas sa racvom. :oke:Javi kako se pokazala racva

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dac lm3 stigao, sklopio ga i ukljucio... Pokusao sam sa obicnom racvom i radi, ne primecujem neku razliku u kvaliteti zvuka sa racvom ili bez... Inace imam Lampuceru koju sam ovde kupio preko oglasa, sa izmenjenim kondovima i LM3 dac koji nije diran tako da sam konacno radio uporedni test.Znaci racva na spdif i indentican signal na oba daca, interkonekte povezao na pretpojacalo i samo menjao izvor preko selektora ulaza.Pretpojacalo je bilo Grounded Grid, diy, lampasko poprilicno neutralno, amp Aleph 5 diy i Monitor Audio BR zvucnici, inace najslabija karika u lancu ali poprilicno dobro detektuju razlike izmedju izvora. Moram reci da upgrejdovana lampucera svira za malu nijansu bolje. Bolji bas i punija zvucna slika, bolje crtanje instrumenata u prostoru... nije preterano bolje ali posle dvadesetak menjanja izvora na slepo lampa je odnela pobedu. Samo da napomenem da ova Lampucera svira dosta bolje od obicne koja nije apgrejdovana. imao sam priliku da cujem i jednu koja je samo sklopljena i svira malo tanko za moj ukus,tako da mozda ovo i nije merodavno poredjenje Lampe i LM3...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije bas najsretnije resenje - iako kazes, radi.pokusaj sa jednim inverter kolom koje ima 6 invertera u chipuna jednom od invertera primis signalsa njegovog izlaza ides na 2 nardna invertera a sa njihovog izlaza mozes pi ili T attenuator networkza finalnu impedansu oko 75 oma pretpostavljam (imas on-line kalkulatore...)i smanji signal sa oko 5V za 15-20db na otprilike s SPDIF standard +-0.250V (oko0.5V p-p)od preostala 3 invertera iskoristi jos 2 za kao paralelne sa izlaznim. jedan koji je ostao NC...ovo mozda mozes da napajas i nekom jacom baterijom na punjenje sa stabilisanim naponom na oko 4.5-5V?.drugo malo komplikovanije resenje je da kupis 2 chipa1 diferencijalni driver1 diferencijalni receiversvaki ima nekoliko komada unutra a obicno imaju i enable/disable pinpaa mozes i selektovati?dovojlna su ti po 2 elementa iz svakog chipa.SPDIF na ulaze 2 interna SE to DIFF driverasa svakog drivera diff + i - na diff receiver izlazi su 2 ili 3 posto ima obicno po 3-4 elementa unutratako da mozes da imas i vise izlaza...ALI se potrosnja povecava pa nije zgodno za bateriju....to je ono sto mi se cini kao najjednostavnija i najjeftinija resenja, troskovi oko 100din bez rca konektora i baterija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav svim saborcima iz diy sveta.Zagonetka je sledeca:Imam jedan spdif izlaz na maticnoj ploci kompjutera i iz njega vodim signal do daca. Uskoro treba da mi stigne jos jedan dac koji bi koristio takodjer taj isti spdif signal, pitanje je:Kako da napravim "racvu" kojom bi podelio signal na oba daca, da ne moram stalno da iskopcavam jedan te prikopcavam drugi. Nije mi problem da kupim jednostavan cinc 1 ulaz - 2 izlaza ali nisam siguran da ce to odraditi posao a da ne utice na kvalitet zvuka.Znaci, kako kvaliteno podeliti signal SPDIF signal sa oba daca.Hvala unapred na odgovorima! :)

Ako zelis da postignes dobar kvalitet, onda bi morao da primenis ovo sto je napisano u prethodnom postu.Prikacio sam semu da pripomogne. "Gornji deo" je high quality - jako dobar output-pulse transformator je SCHOTT 22083:http://www.schottcor...gory&cat_id=142Ovaj izlaz moze da ide na DAC koji je boljeg kvaliteta."Donji deo" treba da ide preko kondenzatora (da odvoji DC komponentu pre transformatora) na drugi pulse transformer, pa onda u drugi DAC.Razlika u zvuku izmedju toga sto sada imas, i ovoga sto smo predlozili, je nebo i zemlja, koristi RJ6 coax cable.Boky

SPDIF_out.doc

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svim na odgovorima i semi koju mi je Boky poslao, mislim da cu uraditi ovako nesto... Jedno pitanje, sada trenutno koristim obicni koaksijalni kabl kom je duzina oko 7,5 metara, da li bi gore navedena sema dala bolji zvuk ne samo u slucaju racvanja signala vec pri koriscenju jednog a kada su u pitanju vece duzine...P.S.Inace u ovoj temi mi fali zadnjih par postova kao i Sir Oliverov koji mi je postavio jucer, ne znam da li sam usao u off topic pa mi je to admin obrisao ili je neki bag na forumu?Unapred se izvinjavam ukoliko sam usao u off topicarenje... :) I gde da nadjem RJ6 kabl, uglavnom su u ponudi RG6...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7.5m sasvim menja stvari...Ako ti je tako dugacak kabl onda bi trebalo da koristis neki driver za tone mogu ove sheme, predugacak je kabl i ima dosta kapacitivnosti..za krace kablove moze i ova jednostavna schemakoju sam napravio sa onim on-line programomsto je Sipi poslao linka kolo je 74HC04 ili 74HCT04 ili slicnoPi network snizava nivo signala sa logickog TTL nivoana oko 0.5V p-p sto se uklapa u spdif standarde.i za 75 oma ulazni R dalje na uredjaima, koji je i najcesci u praksi(za 50 ili drugo druge su vrednosti R u Pi kolu...).umesto Pi kola naravno da moze i izolacioni transformator sto je mozda bolje ali ga je tesko odmah nabaviti u radnji kod nas.

post-96-0-74376300-1353315609_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ti je tako dugacak kabl onda bi trebalo da koristis neki driver za tone mogu ove sheme, predugacak je kabl i ima dosta kapacitivnosti..za krace kablove moze i ova jednostavna schemakoju sam napravio sa onim on-line programomsto je Sipi poslao linka kolo je 74HC04 ili 74HCT04 ili slicnoPi network snizava nivo signala sa logickog TTL nivoana oko 0.5V p-p sto se uklapa u spdif standarde.i za 75 oma ulazni R dalje na uredjaima, koji je i najcesci u praksi(za 50 ili drugo druge su vrednosti R u Pi kolu...).

Cek, ovo sto si mi posao je u stvari racva za dva signala ? Posto nisam bas tako vican sa elektronikom hajde da razjasnimo: :)U1- U6 su 74HC04 a koje su vrednosti UNK4,5,6 - pretpostavljam iste kao kola iznad?Hvala unapred...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cek, ovo sto si mi posao je u stvari racva za dva signala ? Posto nisam bas tako vican sa elektronikom hajde da razjasnimo: :)U1- U6 su 74HC04 a koje su vrednosti UNK4,5,6 - pretpostavljam iste kao kola iznad?Hvala unapred...

iste su vrednosti (u principu moze i bez tog Pi neta ALI onda ti je signal TTL logic, a vecina receivera prihvata taj nivo(ali nije lose prilagoditi se standardu...pogledaj na netu standarde za spdif...)Medjutim nisam siguran da je najbolje resenje za 7.5m kabla?mislim da bi tu trebalo koristiti neki diferencijani driver?a kabl zameniti nekim utp kablom?prakticno balansirani SPDIF ili AES/EBU (receiveri u davovima obicno i imaju Rx+ i Rx- balansirane ulaze.Ali za tu poeraciju bi trebalo da dodas jedan XLR jack na dacove i prilagodis malo selektor ulaza na receiver.A to nije bas prosto, mislim nije nesto ni rocket sciens, samo zahteva budenje hardwarea i mako vise vremena.Nisam siguran da ti taopcije odgovara...druga opcija je isto to ali bez budzenja, sa koriscenjem postojeceg RCA-spdif conektorakod ulaza u dac postaviti differencijalni receiver.To nosi drugu vrsti komplikacije da su ti potrebna 2 napajanja, jedno kod drivera-izvora spdiff signalaa drugo kod dacova. posto ti driveri i receiveri trose oko 35-50mA moze i sa rechargeble baterijama, ali malo veceg kapaciteta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da iz desktop kompjutera koji je udaljen od sistema koristis spdif izlaz sa kartice?pogledaj da li kartitica ima balansirani spdif outto bi ti dosta olaksalo, zato sto ti je onda potreban samo jedan chip diferencijalnog receivera (unutra ih ima obicno vise od 2...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da iz desktop kompjutera koji je udaljen od sistema koristis spdif izlaz sa kartice?pogledaj da li kartitica ima balansirani spdif outto bi ti dosta olaksalo, zato sto ti je onda potreban samo jedan chip diferencijalnog receivera (unutra ih ima obicno vise od 2...)

Nazalost nema balansirani izlaz, koristim obicnu SPDIF konekciju, a sto se racve tice razmisljao sam i o selektoru ulaza, pa da onda biram signal na jedan ili drugi i time smanjim bespotrebne komplikacije... Kada si spomenuo UTP kabl mislis da njime vodim SPDIF signal do daca?Cak imam i trecu varijantu, jedan dac sa selektorom izlaza pa onda mi ne bi trebao dupli SPDIF nego samo menjam izlaz, jedan interkonekt na pojacalo a drugi na preamp za sluske...Jedan klik i to je to...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Necu stavljati racvu od toga sam odustao, umesto toga sam pomerio jedan dac mnogo blize kao i pojacalo za slusalice pa sam ih vezao optikom a drugi i dalje radi preko onog kabla na sedam metara, pretpostavljam da mi mi tu trebao neki pojacivac signala... Iskreno, cak i preko ovako dugackog kabla imam utisak da LM svira bolje na SPDIF nego kada ga prikljucim na usb koji je kraci od metra (koristim lap top u tom slucaju). Ipak kao sto si rekao, nesto sto bi mi pojacalo signal bi mi jako leglo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Pozdrav svima,

Kao prvo hvala ZZZ na pomoci u privatnim porukama, da ne bih davio samo njega da pokusam i sa drugim clanovima foruma...:)

Naime, kao sto je gore navedeno SPDIF konekcija od kompjutera da daca mi je dugacka skoro osam metara i zvuk je vidno losiji nego kada dac povezem kracim kablom, nazalost ne mogu da pomeram kompjuter ili dac takoda mi jedino ostaje balansirana SPDIF konekcija koju si mi clanovi foruma predlozili... 

Znaci treba mi jedan diferencijalni driver na ulazu u komp i jedan diferencijalni receiver na ulazu u dac...

Problem je sledeci, na drivere i receivere na netu nailazim, ali sta god pokusam da nadjem u Kelcu ili Mikro princu nemaju, da li neko zna koji drajver/receiver ( model ) konkretno mogu da nabavim u gore navedenim radnjama a da mi obavlja posao ? 

Hvala unapred na odgovorima!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...