Jump to content

pojačalo za slušalice


kefalo81

Preporučeni Komentari

1Zalemljeno je sve osim audio ulaza i izlaza i potenciometra.


evo slike   :)

Postavljena slika

 

Krajnje lijevi lem koji je najkrupniji je nožica C2 kondenzatora na kome sam svojom greškom odlemio ovaj bakarni prsten pa sam ga na jedvite jade povezao sa idućim tako što sam prevukao kalaj. Mjerio sam zvučnim signalom kontakt izmedju kalaja i nožice i ima kontakta. Na to ću povezati ulaz.

1.Nadam se da ta vratolomija neće uticati na kvalitet reprodukcije (mislim na ovaj loš lem)

 

Dalje 

ova slika stoji kako treba :)

Postavljena slika

 

 

Evo komponenti, sve je montirano osim priključaka.

Sad me interesuje :

2. Da li uredjaj mora biti uključen kad mjerim voltažu na 4toj i 8moj nožici.

3. Dok ne montiram audio izlaz i ulaz na kome mi je uzemljenje, kako u ovoj situaciji mjerim 9V (gdje ide crvena a gdje crna pipaljka )

4. Pogledajte kako sam montirao ovaj socket za op amp. Da li je tu bitno kako sam ga okrenuo , ili je to običan socket ? ( ima ovaj prorez kao i na op ampu )

Da nije sve zgusnuto kao na originalnoj šemi ali je sve tačno montirano i povezano.

5. Neki komentar za lemljenje, da li je OK ?

 

EDIT: fale mi žice i sa donje strane. nastavljam sutra :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Опет ме не слушаш. Не видим ни батерију, ни прекидач, ни диоду како светли.

И даље причаш о квалитету звука, то ти сада није битно. Није логично да ти први пројект буде хај-енд, за то су потребне године.

 

Лемови: Нормално је да, док не стекнеш мало искуства око правилне температуре и трајања лемљења, скидаш бакар са плочице и правиш хладне лемове. Када урадиш више хиљада лемова и направиш неколико озбиљних опекотина по прстима, постао си мајстор.

 

Компоненте: електролите си добро оријентисао, подножје за ОП (операциони појачавач) ниси. Полукружни урез (notch) на сликама је окренут на доле. Лепо си приметио да ОП има исти такав урез. Када убацујеш ОП у подножје, треба да иде урез на урез, код тебе тек када окренеш подножје. Можеш и да оставиш подножје како јесте, само мораш да пазиш да ОП иде са урезом на доле.

 

Мерење: Црвену пипалицу (плус) стављаш у буксну на којој пише VΩ, а црну (минус) на COM. Изабереш опсег од 20V једносмерно.

Да би проверио напоне, мораш да прикључиш батерију и укључиш прекидач. ОП не стављај у подножје. У првом реду на тачку 4 стави црвену пипалицу, а на 11 црну. На цртежу бр. 3 истим бојама су означени водови напајања. Сада си научио да црвена боја означава плус, а црна минус.

Сада мало теорије. ОП се напаја симетричним напоном, што значи да у односу на масу имаш два напона једнака по интензитету, а супротних поларитета. Да би се од једне батерије добила два напона, користи се виртуелна маса. Њу праве два електролита и два отпорника поред њих. Они деле напон батерије на два дела.

Сада мало праксе. Твој задатак је да измериш напон батерије, што је исто као да мериш напон између тачака 4 и 11. Исто очитавање треба да добијеш између пинова 4 и 8 на ОП (пази, подножје ти је залемљено наопако). Сада, између масе (две вертикалне жице на средини плочице) и пина 4 треба да очиташ напон који је половина напона батерије. Такође, између масе и пина 8 треба да буде иста вредност, а супротни поларитет. Играј се мало, ако на дисплеју буде предзнак минус, укрсти пипалице. Тако ћеш да видиш које тачке су на ком потенцијалу (напон је разлика потенцијала).

 

Ако је све у реду, сутра идемо даље.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Компоненте: електролите си добро оријентисао, подножје за ОП (операциони појачавач) ниси. Полукружни урез (notch) на сликама је окренут на доле. Лепо си приметио да ОП има исти такав урез. Када убацујеш ОП у подножје, треба да иде урез на урез, код тебе тек када окренеш подножје. Можеш и да оставиш подножје како јесте, само мораш да пазиш да ОП иде са урезом на доле.

 

 Твој задатак је да измериш напон батерије, што је исто као да мериш напон између тачака 4 и 11. Исто очитавање треба да добијеш између пинова 4 и 8 на ОП (пази, подножје ти је залемљено наопако). 

.

Ovo boldirano.

Ja sam mislio da je podnožje samo provodnik.

Ja ću kada budem montirao op amp u svakom slučaju taj zarez na njemu okrenuti na donju stranu.

Kakve veze sa mjerenjem voltaže na 4toj i 8moj nožici ima pogrešno okretanje podnožja.

Zar četvrta nožica i u slučaju pogrešnog okretanja podnožja nije istka kao i da sam okrenuo podnožje kako treba, odnosno da je četvrta nožica  lijeva  skroz dolje a osma nožica  desno skroz gore.? U dijagonalnom odnosu su .

 

Hvala na dosadašnjem pojašnjenju. Pomoći će meni ali i drugima koji budu pravili nešto slično a početnici su.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

И ја сам почетник.

Трудио сам се да будем јасан и недвосмислен. Ишијас мало попушта, али због болова мало спавам, па нисам баш концентрисан.

Да, подножје је обична механичка компонента. Радиће и ако је наопако залемљено, али ОП мора да буде у правом положају.  Изгледаће као да возиш бицикл седећи на гувернали.

 

post-168-0-81335000-1357990611_thumb.gif

 

Овде је све нацртано, поглед је са горње стране.

Заротирај слику за 180 степени, тако ће код тебе да стоји ОП. Пин 4 је у 7. реду, тачка 9, а пин 8 је у 10. реду, тачка 6.

Сада је ваљда све јасно.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sklopljeno što je trebalo.Slika voltaže na nožici 4 i 8.

Postavljena slika

Unimer je ispravan samo mu ne radi ova druga decimala ali se vidi rezultat 8.87V

Medjutim i sa testnim op ampom i sa njegovim opampom on ne radi.

TJ. radi tiho, sa krčenjem na jednom kanalu dok drugi kanal ne radi.

Drugi kanal radi tj. dobije signal kada izlazni džek izbacim malo iz izlaznog 3.5mm priključka.

Možda je greška u načinu povezivanja tj redosledu vezivanja ulaznog džeka, potenciometra i izlaznog džeka.

Meni se ulazni džek vezuje direktno na potenciometar a onda od petenciometra ide na ploču , u ploči se signal pojačava ( tj.trebalo bi da se pojačava ) a onda iz ploče signal ide na izlazni džek.

Evo kako to izgleda spojeno.

Postavljena slika

Krajnje desno je ulazni džek sa 5 nožica.

Dvije kranje desno nožice su ustvari iste jer daju zvučni signal kad se povežu.

Ista situacija je sa dvije krajnje lijeve nožice.

GOrnja nožica na vrhu je uzemljenje.

Iz tog džeka koji je na slici na desnoj strani , crvena i plava žica se spajaju na potenciometar na njegove dvije krajenje nožice.

Centralna nožica na potenciometru je uzemljenje.

Od potenciometra idu tri žice, dvije krajnje kao lijevi i desni ulazni signal i centralna žica kao uzemljenje.

I na kraju kad to spojim na ploču gdje treba i to taj signal izadje sa druge tačke, ja to na slici prikazan način povežem na izlazni džek.

Druga stvar , ovo je šema

Postavljena slika

ja nju čitam da je potenciometar montiran prije nego što signal udje u kolo. Medjutim meni je nekako logičnije da je potenciometar zalemljen na žice koje izlaze iz uredjaja pa da tako reguliše izlazni a ne ulazni signal

Medjutim ja sam pročitao ovo uputstvo na način da je potenciometar prije ulaska signala u uredjaj.

Eto pogledajte, očekujem sugestije.

Edit : potenciometar uopšte ne reaguje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pot je potenciometar ?

Ja sam to kupio, nisam znao da to može da bude problem.Šta mi od stvari treba da kupim  . Dajte preporuku za nešto dobro.

Ja bih mjenjao i audio izlaz. Išao bih na onaj od 6.3mm pozlaćeni.

Isto tako bi uzeo i nov kvalitetan potenciometar.

Adekvatan naravno.

IMa li nešto da radi sutra ? Ne mogu da čekam utorak. NIsam koncentrisan na druge stvari dok ovu ne završim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidio sam ja Dobrivoje tvoj post ali ovaj potenciomentar je kupljen davno. Sad smo tek vidjeli da nije ok.

MOžda je on bio razlog i prve nemogućnosti da proradi.

Vidjećemo.

Čekam utorak jer očigleno ništa ne radi sutra i u ponedeljak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Ne ne, nego sam dobio priliku da naručim a pojačalo je i dalje tu samo što sam pretrpan poslom ne sitžem do mikroprinca da kupim taj potenciometar, subotom rade kraće a nedeljom ne rade. Ne brini, javljam se ja čim stignem da to kupim. Mislim da je kačeno već kako se šta od žica spaja na potencionetru.Ne bi smejlo biti grešaka. Sve je radjeno prilično precizno. MOguće da je čak i ranije sve bilo valjano zalemljeno osim tog potencionetra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavljena slika

 

Prvo da se izvinim na lošem kvalitetu slike, slikano telefonom trenutno nemam fotoaparat.
REZULTAT ŠUM TJ NIŠTA, na prekide nešto malo ali ustvari ništa.
Evo slike a vi kažite .
Ploča je okrenuta naopačke u odnosu na sliku na kojoj su prikazane komponente.
Desni audio džek je ulaz, odatle idu tri žice. Dvije tj . lijevi i desni kanal su konektovane na prve dvije nožice potenciometra.
Slabije se vidi ali iz sledeće dvije nožice ide izlazni signal.

Treći par nožica, posljednji par, na donju nožicu ide uzemljenje iz ulazno audio džeka a na gornju se nastavlja uzemljenje koje ide na ploču izlazni audio konektor.
Lijevi audio džek je izlaz.
Dakle kod mene je to audio ulaz/pot/ploča/audio izlaz

 

Evo još jedna 

Postavljena slika

AKo treba još neki ugao recite.
Ja sam spajao ovom logikom

Samo što je meni input na strani gdje je uzemljenje a uzemljenje na strani gdje je input.

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Када урадиш како ти је fixхxer рекао, провери како си везао конекторе, не види се са слике.

post-168-0-14958600-1359418031_thumb.jpg

 

Врх је леви канал, прстен испод њега је десни, а остатак тела (испод прстена) је маса.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ja namam takav konektor , ja imam onaj ženski , tačnije ovaj 

Postavljena slika

 

Ima 5 nožica, ova kod samog ulaza je uzemljenje a po dvije su duple što znam jer medju njima postoji kontakt (provjereno sa zvučnim signalom preko potenciometra)

Večeras spajam masu pa da vidim rezultat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...