Jump to content

pojačalo za slušalice


kefalo81

Preporučeni Komentari

Не бацај паре, бољим деловима нећеш да добијеш бољи звук. Зато сам хтео да пробаш са TL072, он кошта као пола кесице бонбона, а на том нивоу разлику у односу на много бољи и скупљи ОП нећеш да чујеш. Иста логика важи и за остале делове, рачунајући сребрне жице и позлаћене конекторе.

Батерија јесте квалитетан извор напајања, али у овом случају је напон пренизак, ОП ради на минимуму могућности и мораћеш да купујеш нову батерију на сваких неколико сати слушања музике.

Моја препорука је, ако си загризао у самоградњу, да мало учиш теорију и пратиш форуме, биће ти којешта јасније, а ако нећеш, купи готов уређај и заврши посао.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo ću da izguram , jer već sam započeo i sigurno sam potrošio do sad 50 radnih časova što na čitanje što na samo sklapanje.

Već sam rekao ili pojačalo ili ja :)

 

Nemam vremena za knjiško učenje, ovo što sam do sada radio i nije bilo učenje već slijpo praćenje redosljeda koraka sa nekog od foruma, tako da tu nekog razumjevanja šta od djelova radi šta i koja faza služi čemu u toj putanji signala, to mi nije baš najjasnije.

 

Usvojiću ja i to, doduše malo sam skeptičan o budućnosti svoje samogradnje, ali dobro trudiću se da barem ovo završim.

Na kraju treba imati na umu da sam ja u ovo ušao ipak radi zabave a ne radi nekog moranja tako da nema potrebe da se nešto koletkivno razočaravamo. Proradiće, samo je pitanje kad :D

Večeras radim ono sa prespajanjem uzemljenja , testiram prvi i sedmi pin , pa četvrti i osmi i javljam rezultate. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ако немаш времена за учење и ако нема разумевања за оно што се ради,чему онда забава оваквог типа?

За 50 сати колико си потрошио на узалудне покушаје могао си да научиш бар толико да знаш како потенциометар да повежеш.....

:notthinking:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo prerasta u pravo trolovanje i zamaranje svih nas na forumu. Neces da ucis, neces da shvatis princip rada, nemas pojma o elektronici ni na nivou OTO osnovca da ne pominjem gimnaziju  i fiziku.

Problem je prost da ce svako od nas da ga napravi levom nogom i to u mraku. Ali ne mozemo ti pomoci uz tvoj ovakav pristup. Mislim da je minimum pristojnosti ili da nas poslusas ili da prestanes da postavljas pitanja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veceras cu kao sto sam prethodno vec dogovorio okaciti rezultate mjerenja voltaze na prvoj, cetvrtoj , sedmoj i osmoj nozici kao i izvrsiti prespajanje uzemljenja tj. spojiti ga na plocu.

To sam eto zbog truda i pomoci ljudi koji su ucestvovali na temi obavezan.Ako ne bude rezultata, jasno je da smo dosli do kraja puta barem sto se tice foruma jer ni meni nije jasno koju sliku bi jos okacio ili sta bih napisao u pojasnjenju dijagnostike.

 

Sto se tice ucenja, mislio sam i dalje mislim da cmoy ne trazi ucenje da je toliko jednostavan i da ima toliko tutorijala da se lako moze sklopiti.

Kada kazem ucenje mislio sam na malu skolu elektronike.

 

Bilo kako bilo, veceras cemo vidjeti na cemu sam. Nasao sam na tangentsoftu upustva kako dijagnostifikovati i otkloniti kvarove na cmoy. 

To cu dalje nastaviti sam.

 

Eto toliko , javljam ove rezultate cim dodjem kuci.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Sto se tice ucenja, mislio sam i dalje mislim da cmoy ne trazi ucenje da je toliko jednostavan i da ima toliko tutorijala da se lako moze sklopiti.Kada kazem ucenje mislio sam na malu skolu elektronike. Eto toliko , javljam ove rezultate cim dodjem kuci.

Jeste Cmoy jednostavan ali ako ne znas nista onda i on zahteva ucenje. Najpre kako se oznacavaju pinovi na chipu, sta je napajanje, masa, virtuelna masa, sta mono a sta stereo, sta je potenciometar, koji su izvodi na njemu, sta je mono a sta stereo potenciometar, ......puno toga sto je opet nista ali neophodno i za sastavljanje cmoya.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo što sam bio dužan da napišem.

Baterija 8,92V

pin br. 1 i 7 V=0

pin 4 V=4,42 a pin 8 v=4,42

 

Voltaža mjerena sa uključenim pojačalom u rupama podnožja , dakle op amp je bio izvadjen.

Voltaža na nožicama nije mjerena sa ubačenim op ampom.

 

Dalje, masa sa ulaznog audio džeka je iskopčana i zalemljena na masu na ploči, nije bilo nikakvog signala poslje toga.

Voltažu nisam mjerio sa tom postavkom.

Dalje, izlaz na plejeru i na telefonu je smanjen a na potenciometru je pojačan do kraja i dalje je distorzičan.Kada kažem distorzičan  to zvuči kao kada ide pjesma ali je pomješate sa šumom koji dobijete kada se nešto snima na vjetru. Ta vrsta šuma.

 

Za dalje nastupam sa ovim http://tangentsoft.net/audio/trouble.html to ću malo izučiti i probati rješiti problem.

 

Prije nego što se ugasi ova tema, samo pitanje, da li je normalno da potenciometar bude prije pojačala, tj. da ja pojačavam i smanjujem signal koji izlazi iz plejera a ne signal koji ide poslje procesa pojačavanja iz pojačala?

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, normalno je i treba da bude potenciometar pre pojacavaca.

Sto se mase tice nisi shvatio ili procitao kako treba da uradis.

Rekao sam ti: probaj da odspojis zicu (masu) koja ide sa ulaznog konektora na pot i umesto na pot vezi je na

plocicu gde si vezao sve ostale mase... Dakle ostaje vezana za ulazni konetkor ali umesto na pot ide na plocicu

na mesto na kome su ostale mase...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlemljena žica koja od ulaznog džeka  ide na pot i ona je zalemljena na uzemljenje na ploči direktno.

Tu je sa drugom nožicom uzemljenja na potu i dalje ostalo povezano uzemljenje na ploči.  (post 155 gornja nožica br. 3 je povezana sa uzemljenjem na ploči)

Rezultat isti , zvuk sa šumom.

Čak sam odlemio i žicu koja povezuje uzemljenje sa ploče sa gornjom nožicom br. 3  na potu i tada je radio sa šumom ali potenciometar nije radio.

 

U obe situacije, dvije nožice na potu koje su namjenjene uzemljenju (označene brojem 3 na postu 155) su bile povezane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...ali je zvuk podjednako krdažv  brundav i slični opisi...

 

...signal nikakav, jedva prepoznajem na kom jeziku pjeva pjevač. Toliko je loše...

 

...Rezultat isti , zvuk sa šumom...

 

Evo kako si pisao redom, sta je od ovoga na kraju? :hot: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na kraju je Jelena Kerleuša :D

 

tome slično :D

 

Ništa, umorio sam se, vjerujem i Vi, odložiću ovo na neko vrijeme.Čitaću nešto a da nije mala škola elektronike.

 

Hvala još jednom svima na velikom trudu i velikoj pomoći.

Sve smo probali, ni sam više nemam predstavu šta da pitam, tako da...

 

Javiću se ako uspije da zapjeva ali bolje od Jelene Kerleuše :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Voltaža mjerena sa uključenim pojačalom u rupama podnožja , dakle op amp je bio izvadjen. Voltaža na nožicama nije mjerena sa ubačenim op ampom.

 

To merenje nema nikakvog znacaja. Trebao si meriti sa ubacenim op ampom.

Ipak je najbolje da ti dignes ruke od elektronike.

Poz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bez obzira na moje neznanje, ipak sam prošao neki put kroz ovih 10 strana, pa je tako na strani 8 , post 141 mjerena voltaža na uključenom pojačalu u kome nije bio op amp i to se vidi. Nije mi jasno kako smo na 190tom postu došli do toga da se  voltaža mjeri sa op ampom .

Kako niko nije primjetio da već na 141 postu vršim  pogrešan način  mjerenja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gotovo je, samo me eto to kopka, ali dobro ako nema odgovora nema .

Ipak sam učio kroz ovih 10 strana da bi sad na 10toj ispalo da je pogrešno radjeno nešto na 8moj strani.

Pretpostavljam da nema razlike izmedju toga da li se mjeri ispod ili iznad podnožja jer je ono samo provodnik.

Ali dobro. Nemam ni ja snage da idem više dalje, ko zna šta bi ispalo na 15toj strani, bila bi u totalnoj koliziji sa 5tom :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stvarno si nedokazan. Ni 150 strana ne bi pomoglo da napraviš da radi. Ne želiš da razumeš šta se dešava već da ti rešenje padne sa neba.Kad si izdržao 10 dana, nastavi dalje. Ukupan broj kombinacija šta sa čim možeš da zalemiš je konačan pa postoje izgledi da ubodeš na kraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...