Jump to content

PHONO PREAMP AND LINE PREAMP


Alex Kitic

Preporučeni Komentari

s druge strane - malo ce se ovde naci ekonomskog interesa kod clanova ...... sem ako se pogresno protumaci cinjenica da se neki od nas bave elektronikom u zaradjivanju za zivot ... a ja - kao takav - uvek mogu da prepoznam da li je neko ovde da navabi musterije ili nije ...

a propo tvog stalnog potenciranja real identity - na netu nisi ono kako se predstavljas , nego ono kako se ponasas .

po tom pitanju A.K. i Z.D. su za mene isti - jedan je likovnjak , drugi je ekonomista ;

sto se tice big diya - nisi bezgresan po tom pitanju , jer si znao da se istreses na nekolicini naivnih zapadnih diyer-a , koji se elektronikom bave kao sto bih se ja bavio sklapanjem Ifigenije puzzlama ; gde si se sukobio sa modovima , to ne znam .... ali ti ovo prvo bas i nije osvetlalo obraz

necu da se upetljavam u vasu tehnicku raspravu oko RIAA ......

Dragi imenjače, moram da ti odgovorim (replika, kao u skupštini):

1) Nisam razumeo do kraja ono "žive od elektronike": ali je činjenica da je prodaja kitova odličan način da se zaradi - samo što u tom slučaju nije OK pojavljivati se na forumima kao "korisnik" i lepo pričati o svemu što navodi vodu na dotičnu vodenicu... A ako se neko bavi npr. servisiranjem televizora, ili radi na održavanju u MTS, zaista mu ne treba uzeti za zlo!

2) Pitanje pravog identiteta nije tako naivno kao što ga ljudi shvataju. Ako se predstaviš pravim imenom, postoji mogućnost da ti neko "uđe u trag" i da ti se obrati ličnim imenom. Ako se predstavljaš kao "čdžmš" onda to može da ti da za pravo da iznosiš koještarije, da ne kažem peckanja i uvrede -- a kada je reč o netu, anonimnost učesnika u nekim operacijama najbolje vodi ka zloupotrebi. Ja se inače ponašam na netu onako kakav sam i "u prirodi", a predstavljam se svojim imenom zato što ne bežim od svojih reči (to se zove moralni integritet) i spreman sam da snosim posledice onog što kažem ili uradim.

To pitanje svodim na "zezanje preko telefona" u doba kada smo imali analogne centrale i nije bilo identifikacije poziva i sličnih koristi od savremene tehnologije. Neko te zove, a onda ćuti, ili dahće, ili priča gluposti, ili te psuje... moja majka je imala odličan odgovor za to "ko si da si, budala si!". Ali činjenica je da od kada postoji identifikacija poziva, nema "zezanja preko telefona". Čak se i mobilnom telefonu prilično lako može ući u trag (bazne stanice, malo hakeraja i veza u mobilnoj telefoniji) i vlasnik dotičnog "opomenuti". Zato su se "zezači" kojima je dosadno preselili na net po raznim forumima, gde bockaju i izživljavaju svoje niske porive te leče svoje dugo negovane komplekse.

Sad, baš da su ti AK i ZD isti, nadam se da nisu: ja nisam "zezač" niti ću to ikada biti. A pošto se nismo lično upoznali, verujem da "you could not care less".

3) Tehnička rasprava o RIAA, na žalost, nije uopšte tehnička rasprava. Za tehničku raspravu su potrebni argumenti onih koji diskutuju, a ovde imamo na jednoj strani tehničke argumente, a na drugoj bacanje prašine u oči. I to tehnikom već viđenom u časopisima tipa "treće oko":

* faza 1: iznosimo neku istinu koja bi u temi trebalo da ima težinu - matematička gimnazija, matematika i računanje - dakle neko ko nije neuk.

* faza 2: iznosimo neku izjavu koja je dvoznačna ali kada se poveže sa prethodnom čitaoca navodi da konstruiše "pravo" značenje - diplomirao, magistar, doktoriraće - znači ekspert, a pošto je išao u matematičku gimnaziju, sigurno je u pitanju ETF, fizika ili već neki "rocket science" (umesto: likovne umetnosti, koje su lepe, ali nemaju veze sa elektronikom ili programiranjem u stručnom smislu).

* faza 3: nakon jedne istine i jedne vešte obmane, sledi udarac: presuda o nekvalitetu, nestručnosti ili već tako nečemu.

Da smo u sudu anglosaksonskog prava, to bi moglo da navede porotu da donese odgovarajuću presudu... taj stil ponašanja se uči u školama i godinama razvija.

Koliko je to tehnička rasprava, zaključite sami...

4) Niko nije savršen, ja ponajmanje. Umem ja tako ponekad da "zgnječim" argumentima neke ljude koji me baš izbace iz takta. Znaš kako se kaže: "ko je bez greha, neka se prvi baci kamenom" (ako nisam pogrešio citat). A što se tiče modova, "semper fi" ili go-go-go, uvek sam spreman na akciju u odbrani pravde i poretka :character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 170
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kiticucitirajte, koliko hocete ono sto je vec napisanopisite u svoje ime sve sto vam se dozvolista godALInemojte da koristite tudja imena i prezimena za dopisivanje sopstvenog misljenjai stava to je zloupotreba i nije dozvoljeno nigde...presli ste odavno granicu koja izgleda samo za vas ne postoji?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drugo,Stalno se postavljate u visoko moralnu pozicijui u poslednjoj zloj nameri napali ste ljude kojinude kit komplete.*NUDE pa tek onda eventalno prodaju...oni su barem nesto konkretno prirediliprojekat, dokumentaciju, nabavili delove, obezbedili plocicei sve to...Pritom nikoga ne LAZU, i svako se slobodno odlucuje da to porucii cesto po niskoj ceni...*Za razliku od vase malenkostiKOJA PRODAJE, SAMO IDEOLOGIJU, SOPSTVENI EGO I NISTA VISEZBOG TOGA BI TO BILO, DA JE SVESNE PRIRODE, LICEMERIJE,(ali ja vise posle ovog thread-a nisam u to siguran...)*ovom prilikom bih ostalim clanovimarekao da sumnjam da ce od vas "dobiti"nesto stvarno validno,ali i ako dobiju neku kao "super" shemucena koju ce morati da plate, a vec je placajuce biti da podnesu vase vrsenje nuzde na javnom mestua bez sankcija kao i za svakoga drugog...*

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i trece prvenstveno upuceno kao informacija...(a odnosi se na shemu AK phono preampa sa ecc83 i ecc81)potpuno je pogrsan bazicni koceptza jako niske signale, potrebna je pojacana "rezolucija"koja se postize (uz ispravno grejanje i optimalnu anodnu struju) visokim anodnim naponoma ne 140-150V...potpuno suprotno nego sto ste vi predlozili, i to za oba pojacavacka stepena...anodne struje su premale oko 0.6-0.65mA za ecc83 i malo vise od 1mA za ecc81...tehnicki to je potpuno u redu ali nije konceptualno, svaki pojacavac za gitaru ima bolje setovane radne tackekoje daju smisao i karakter zvuka koji se reprodukuje.*de-emph. mreza je izlozena DC komponenti i moraju se koristiti kondenzatori vecih naponskih vrednosti(to nije naglaseno i nije jasno na prvi pogled)Takodje posto su i AC i DC sprgnuti stepen i mreza, dolazi do multiplikovanja povratnih sprega...*Jedino sto je korektno, i sto daje pretpostavljam cvrstinu zvuku je niska izlazna impedansaod 375oma/1K, 340oma/10Kali tek posle 100Hzjer je povrsno prosto odredjivanje RC konstantisprega2,2uF je bespotrebno povecannjegova prava vrednost bi trebalo u tom sklopu da bude 47nFa izlazni C koji je 1uF, potrebno je da u konkretnomslucaju bude 4.7uF...tada se uz sitne modifikacije deemph. mreze dobijajudleko bolji rezultati od postojecih...(pogledati grafikone)tako da tu ni nema reci o nekoj studioznosti, koja se stalno spominje iz posta u postjer spice-om se te stvari utvrde za 1min...*Uvek dobro napajanje sa L-ulazom, je obesmisljenoogromnim "bankama" kapaciteta, 500uF i neverovatnih cini mi se preko 3000uFto jako dampira i komprimuje zvuk, a ako je zbog bruma, to sigurno nije resenje.*pogresna koncepcija, na ovaj nacin povezanog izdvojenog napajanjagde svi GND vodovi idu preko jedne konekcije u tacku na phono sekcijipotrebno je da bude svaka power gnd posebnoa chasis GND ako se koristi, duplim povratnim vodom odvesti prvo na chasis phono-apa onda ga vratiti na chasis PS-a...(poznato je da se koristi i nacin spajanja svih audio-signal GND u jednu tacku,a svih power-GND u drugu, pa onda samo jedna kraca konekcija izmedju te dve tacke,ali ne na ovakav nacin)*grafikoni su tacni i dosta toga govore.(ima i FFT,phase shift, i time delay ali me mrzi da to sada saljem)

post-96-126184969944_thumb.jpg

post-96-12618497763_thumb.jpg

post-96-126184979843_thumb.jpg

post-96-126184995033_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ (tj. Zorane):

majstore, kao što rekoh, ko gubi ima pravo da se ljuti, pošto ovo nije igra "ne ljuti se čoveče". Naročito mi je žao što se nisam odmah setio ko si pa da to odmah završimo. Tehnički posmatrano, očigledno je da za razliku od mene imaš vremena na bacanje. Nema svrhe da ponoviš sve što sam ja napisao, samo naopačke. Moju phono sekciju (RPA) koju si se trudio zdušno da kritikuješ napravilo je x ljudi, što u Srbiji, što po svetu. Niko se nije žalio. Oni kojima nešto nije bilo jasno, pisali su mi, pa sam im odgovorio i pružio pomoć i uputstva kako da naprave tj. kako da reše "probleme" tj. nejasnoće. Ko je tražio, dobio je i "sličicu" ili protel fajl za dizajn "pločice" koja je tako (inteligentno, jeli) koncipirana da je moguće koristiti isti nacrt za varijantu "lampe sa jedne strane, komponente sa druge" (ugradnja u otvorenoj kutiji, kao moja ilustracija na sajtu), odnosno u ogledalu "sve komponente i lampe sa iste strane" (ugradnja u zatvorenoj kutiji). ZA SVE TO NISU NIŠTA MORALI DA PLATE, NITI PLAĆAJU.

ADMINISTRATORI:

Majstori, gde ste? Šta radite? Niste primetili tekstić

"cena koju ce morati da plate, a vec je placaju

ce biti da podnesu vase vrsenje nuzde na javnom mestu

a bez sankcija kao i za svakoga drugog..."

Nisam znao da je ovakav rečnik OK?

Stein:

Kada ćeš da pređeš sa reči na dela? Nije dovoljno reći "eto, ljudi, baš ste nedokazani", nego treba nešto i preduzeti povodom nedokazanosti pojedinaca?!

ŠTO SE TIČE TEHNIČKIH KOMENTARA:

Ideja nije bila da se sa jednim "magistrom likovnih nauka" prepucavam do "prave phono sekcije", nego da korak po korak sklapamo kockice i diskutujemo o njima, svi zajedno, onako "usput". To sam nameravao da sprovedem kao čovek koji zna kako se drži predavanje (banka?), kako se diskutuje, šta je bitno za ostvarenje projekta.

Mislim da je izlišno da kažem da ako ovako nastavimo, nećemo stići nigde... A ZAŠTO?

Što se mene tiče, ne treba mi da me neko uči li mi pomogne ili mi pokaže bilo šta (pogotovo ne kako se pravi phono sekcija). S druge strane, ima ljudi koji bi nešto da nauče od mene (valjda). Besplatno je... ali pošto je besplatno, "nemam vremena" da se bavim obezbeđivanjem prostora za to.

JOŠ NEŠTO: mnogo mi se gade "samobanovanja" nezrele dečice koja ne umeju da se suoče sa realnošću i odmah skupljaju svoje igračke pa idu kući - a još je gadnije kada se ta dečica vrate da "pljunu" još neku repliku... tada gađenje prelazi u fiziološki domen, da ne tražim neki bolji izraz. Šta raditi kada se cmizdrava dečica vrate?

DOSTA JE BILO GLUPOSTI, UOZBILJITE SE!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za svadju je potrebno dvoje ;

treba da odvojis licno od javne teme , da ne podvodis licnu vrednost pod znanje ( jer ovo nije profesionalni forum na kom clanovi treba da znaju da bi se iole javnuli kojim retkom)i da prestanes da uoblicavas druge po svom kalupu ;

napisi ako sta imas i pusti druge da pisu ;

raspravljaj o temi a ne o karakterima

sve sto sam dosad video u threadu su bile u najgorem slucaju polu-uvrede i karakterizacije , tako da bas i nisam nesto razmisljao o kaznama i upozorenjima u formalnom smislu

ako ces napisati tutorijal - napisi ga , ako si racunao na saradnju - sam nisi postavio dobre uslove saradnje .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

JOŠ NEŠTO: mnogo mi se gade "samobanovanja" nezrele dečice koja ne umeju da se suoče sa realnošću i odmah skupljaju svoje igračke pa idu kući - a još je gadnije kada se ta dečica vrate da "pljunu" još neku repliku... tada gađenje prelazi u fiziološki domen, da ne tražim neki bolji izraz. Šta raditi kada se cmizdrava dečica vrate?

Sta raditi? Osecam se ovde prozvanim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta raditi? Osecam se ovde prozvanim.

A. Kitic nije - po svoj prilici - mislio na tebe , jer ti se nisi ni "odjavljivao" iz thread-a .

ajd ovako :

OD OVOG MOMENTA , U OVOM THREADU - SVAKO KO BUDE UVLACIO PITANJA KARAKTERA I PODOBNOSTI U TEHNICKU RASPRAVU - ZARADIO JE NEDELJNI BAN .

NECU SE BAVITI OBJASNJAVANJIMA STA JE NEZRELOST I KAKO TREBA DA SE POKAZUJE POSTOVANJE PREMA SAGOVORNICIMA

ZM

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen, konacno...

Kao adminu, svaka cast na uspesnom izbegavanju zamke "dezurnog policajca" sto je, sigurno, doprinelo jako dobroj atmosferi na forumu, opustenoj, konstruktivnoj, neobavezujucoj, bla,bla, ali je zaista bilo krajnje vreme za crveni font (nazalost, barem moju).

Ovu, kao i druge teme i iskustva pratim u zelji da sto vise saznam o uredjajima, koje zaista volim i zelim da napravim za sebe, umesto toga ovo brate ode...

Zelim samo da skrenem paznju diskutantima zainteresovanim za citanje ili ucesce u necem ovakvom, da onima koji zaista znaju, zaista su nesto i uradili, zaista imaju vaspitanja, morala itd, itd. nikada ne pada na pamet da to bilo kome dokazuju, niti imaju potrebu za tim, narocito ne u, maltene, verbalnim duelima.

Kao samograditelj, koji nije mnogo toga uradio, jako sam lepo docekan na ovom forumu, na moja pitanja, ma koliko bila ponekad banalna, dobijam odgovore od ljudi kojima nije ispod nivoa da se mlate sa pocetnicima i neznalicama i zaista mi dodje da ne verjem da gledam ovako nesto.

Izvinjenje na upadu u temu, nadam se da ce biti koliko-toliko saglasnosti o nekoj, za DIY, najboljoj varijanti za izradu

RIAA (sto se meni lepo nadovezuje na nameru izrade cevnog ampa, pa jos Steinov mermerofon, mmm... i na kraju Zenovi super-osetljivi glasnogovornici, pa to skuckam u nekoj varijanti i ja, pa konacno da dam neke impresije, a ne samo pitanja...

Dajte RIAA!!! (Mislim...ako 'ocete...)

Poz, bora

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovu, kao i druge teme i iskustva pratim u zelji da sto vise saznam o uredjajima, koje zaista volim i zelim da napravim za sebe, umesto toga ovo brate ode...

Zelim samo da skrenem paznju diskutantima zainteresovanim za citanje ili ucesce u necem ovakvom, da onima koji zaista znaju, zaista su nesto i uradili, zaista imaju vaspitanja, morala itd, itd. nikada ne pada na pamet da to bilo kome dokazuju, niti imaju potrebu za tim, narocito ne u, maltene, verbalnim duelima.

Na žalost, sve se to ne bi dogodilo da smo se sakupili negde (u nekoj učionici, za tablom?) i razgovarali na ovu ili neku drugu temu. Zašto? Možda bi i tada neki lajali na zvezde, samo što bi onda postojala mogućnost da ih ubrzo i ugledaju.

Udobno zaštićeni skrivenim identitetom, ljudi rado čine sve ono što inače ne bi činili, zato što bi bili izloženi nekom obliku stigmatizacije i javne osude.

U krajnjoj liniji, šta znači banovanje? Zabranimo nekom da piše na nekom forumu nedelju dana... ili zauvek... uh, ala to boli! Za razliku od gledanja zvezdica kako se vrte...

Mislim da to nije problem samo ovog foruma, već gotovo svih foruma koje sam ikada imao prilike da posetim, ili da u njima učestvujem.

Tipično, lep thread gde je neko nešto trebalo da nauči, a neko drugi da se zabavi razmenom mišljenja, pretvorio se u raspravu. Ja nemam vremena ni za pro bono aktivnosti, a kamoli za rasprave sa ljudima koje verovatno ne bih ni primetio na ulici, ili u sobi punoj ljudi.

Shvatite to kako god hoćete.

Pozdrav od prezauzetog Alexa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za svadju je potrebno dvoje ;

U pravu si, "Pipi". Sam sam kriv... šta mi je uopšte trebalo da se "družim po forumima"? Da bi me vređao neki kompleksaš? Ali ako, prizvao sam se pameti.Poziv važi i za tebe, i za druge: koga nešto zanima, slobodno neka pita -- do moje adrese je lako doći :rolleyes: A onaj ko nema direktnog interesa u nekom od mojih projekata, sigurno će više uživati u druženju na forumu, nego u direktnom dopisivanju.Do tada, "au revoir".
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Pozdrav svima na forumu od novog clana,Ako moze da se nastavi sa temom, ali da ne bude ni po babi ni po stricevima, zasto uvek mora necija da bude zadnja i najbolja shema,SUJETA je gadna stvar, ako se pusti sa lanca...Posto i mene zanima cevna fono sekcija, kopao sam i citao po netu i mojim starim papirima i dosao do nekih zakljucaka,koji suzavaju izbor i cevi i topologija pred pojacavaca.Sama shema fono sekcije,bez napajanja, prakticno nista ne znaci.Posto se radi o malim nivoima ulaznog signala, i velikim pojacanjima,VEOMA je bitno napajanje lampi,da bude sto cistije i sto tise,i da bude za svaki kanal posebno,zbog preslusavanja, a unutar kanala, i po stepenima pojacanja razdvojeno. Jedno od resenja je sa pred regulatorom i operacionim kolima sa rednim tranzistorom za svaku cev posebno.Ako ste protivnik polu provodnicke regulacije i stabilizacije visokog napona u kombinaciji sa lampama(po nekim autorima to daje tezak zvuk u basu)i uopste regulacije visokog naponaostaje klasicno LCLC napajanje ali sada sa drukcijom topologijom pojacavackog stepena da bi se smanjili uticaji iz mreze i medju sobni uticaji jednog pojacavackog stepena na prethodni.Jedno od resenja su diferencijalni pojacavacki stepeni.Mreza za korekciju RIAA je pasivna i nalazi se izmedju dva pojacavacka stepena ili je podeljena na dva dela.Ovo su neke najgrublje podele i mozda bi mogle da pomognu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...