Jump to content

Thorens TD 166Mk2 + WTA


stein

Preporučeni Komentari

Ovde bih malo o ovom gramofonu. Svojevremeno je čini mi se, bio veoma cenjen i popularan pa ako neko ima neka iskustva sa istim, komentare i eventualne sitne trikove kojima se ova sprava uz malo rada može "utegnuti" može da ovde napiše. Važe se i linkovi do web strana gde bi eventualna unapređenja bila opisana. Takođe tražim materijal/dokumentaciju vezanu za WTA (Well Tempered Arm) sa nekim tehničkim podacima o efektivnoj i punoj dužini ručice, prebačaju, uglu zatura zvučnice, ako ima neki crtež, tip i dobavljivost silikonskog ulja i sve što može biti od pomoći za samogradnju kopije ove ručke... Od osamdesetih godina kada se WTA pojavila, doživela je ceo niz reinkarnacija, kopija i sličnih izvedbi, sve vezano za temu me zanima... (Nekada sam imao sve ovo na papiru, ali toga više nema... ) :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 101
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

  Takođe tražim materijal/dokumentaciju vezanu za WTA (Well Tempered Arm) sa nekim tehničkim podacima o efektivnoj i punoj dužini ručice.

Та ручка је ако се добро сећам око 240 мм дужине!По мени није за самоградњу, јер је много компликована али ако неко жели, што да не!!!!!Боља ручка за самоградњу је тз. Шредер, јер је далеко простија!        А што се тиче грамофона, јесте био популаран док се наши уз помоћ својих веза у Лондону нису домогли Лин Сондека ЛП 12.Бољи мотор, боља оба тањира, боље направљена централана осовина са лежајем итд.У данашње времи по мени боље набавити неки ДД грамофон па га претамбурати у нови Плинт.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takođe tražim materijal/dokumentaciju vezanu za WTA (Well Tempered Arm) sa nekim tehničkim podacima o efektivnoj i punoj dužini ručice, prebačaju, uglu zatura zvučnice, ako ima neki crtež, tip i dobavljivost silikonskog ulja i sve što može biti od pomoći za samogradnju kopije ove ručke...

Оригинални патент од William H. Firebaugh-a, захтев од 1984, патент дан 1986:A tone arm for a phonograph pickup having a bifilar flexible ligament suspension for vertical and lateral displacement.И ја би то радио, али немам локалног машиниста за делове. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

И ја би то радио, али немам локалног машиниста за делове.

Ако си мислио на Шредер, хајде да удружимо, памет средства и вољу  :cheers:.Можда ће се појавити још неко!ВТА ми није интересантна!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ако си мислио на Шредер, хајде да удружимо, памет средства и вољу  :cheers:.

Ја сам мислио на WTA, али ево може и за Шредера. Намеравам направити обе кад/тад, па и није ми важније која би била прва.[мада је малтене основи принцип исти код обе]
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ја сам мислио на WTA, али ево може и за Шредера. Намеравам направити обе кад/тад, па и није ми важније која би била прва.[мада је малтене основи принцип исти код обе]

Ма ћути, видиш да није пожељно да причамо о Шредер ручици :cheers:.ВТА је ОК, али лично нешто не готивим те "Влажне" ручке :coffee:.стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam onomad (pre dvadeset i kusur godina) makazicama za nokte, odvijačem, kombinovanim kleštima, ručnom pilom za metal i lemilicom uspeo da sastavim svoju prvu kopiju WTA i posle mnogo vremena, odlučio sam da je došlo vreme da to uradim ponovo. U davna vremena sam materijal napabirčio iz gajbe sa otpadnim delovima, danas imam malo više izbora a i mašinerije na raspolaganju. Patentnu dokumentaciju imam od sinoć (google je čudo) a iskustva sa sitnim trikovima u izvedbi takođe. Kada ručam, nastaviću sa teoretiziranjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljiva ova Bizzarrmna ručica :cheers:Ono što je mene i onda i sada fasciniralo kod WTA je ne samo jednostavnost principa i izvedbe, već i ono što ručica može da pruži, ma kako primitivno bila napravljena. Nekada nisam baš bio u mogućnosti da tek tako kupim gramofon, čak mi je i Riz bio cenovno van domašaja. Nov, naravno... Elem, princip rada ručice je prost, dva končića na kojima ručica visi, omogućavaju da se eliminiše ležaj. Mali disk u korenu potopljen je u ulje koje, ako je dobro odabrano, bukvalno sprečava da se ručica pomera bilo gde osim oko okretišne tačke, tj, pivota. Končići istovremeno i drže ručicu na potrebnoj visini po vertikali, regulišu horizontalnost zvučnice, a sama kadica pomeranjem gore ili dole, povećava ili smanjuje dampiranje ručice što se i zvučno može čuti... Da, ima i mane, ali samo ako ste pristalica konstantnog ili opadajućeg anti-skejtinga. Količina istog se takođe može regulisati podešavanjem razmaka između končića na kojima ručica visi i inicijalnog ugla koji se postavi u nultom položaju. Za najosnovniju izvedbu, telo se može izvesti od parčeta teleskopske radio antene, kablaža od licnaste bakarne žice namotane na feritu nekog AM prijemnika, kadica od bilo kakve male metalne ili plastične stvari koja imitira oblikom šerpicu, protivteg od čega god što je dovoljno teško da na dva do tri santimetra od pivota povuče ručicu u ravnotežni položaj... Malo dvokomponentnog lepila, neki najjednostavniji ručni alat i malo mašte i strpljenja. Ja sam na prvoj verziji stavio ušicu kod zvučnice od zakačke od hemijske olovke. Malo iskrivio kleštima i gotovo. Šteta što tada nisam imao ništa osim Smene8 da to i slikam, štedeo sam film za važne stvari... Nije ni bitno. Sada imam neke nove ideje i modifikovana rešenja da ručicu napravim. Ako bude još zainteresovanih, možemo svu mašinsku obradu i nazovi "kritične" delove u jednom cugu odraditi kod mene a prepuštam svakome da neke detalje izvede po svom nahođenju... Za sada je veoma izvesno da će telo ručice biti od Aluminijuma, glavni teg od nerđajućeg čelika a plastični disk od poliuretana. Izbor materijala za nožicu koja spaja PU disk i ručicu nije nešto kritičan a i sam noseći stub koji se montira na gramofonsku bazu nije problematičan. Horizontalna noseća osovina na koju se zapravo kači ručica će biti napravljena takođe od nerđajućeg čelika, tačnije osovine iz ink-jet štampača... Voleo bih da se jave potencijalno zainteresovani DIY-eri koji bi upali u projekat, čisto da znam kada budem kalkulisao, merkao i definisao gabarite tega i slično, da odmah uradim potreban broj komada tegova, diskova, nogica i šta god bude potrebno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Voleo bih da se jave potencijalno zainteresovani DIY-eri koji bi upali u projekat, čisto da znam kada budem kalkulisao, merkao i definisao gabarite tega i slično, da odmah uradim potreban broj komada tegova, diskova, nogica i šta god bude potrebno...

'Ochu ja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...