Jump to content

Cabasse modifikacije


revox

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 97
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

da nama ko šemu - vrijednosti induktiviteta u skretnici za fregate

 

u skretnici 6/12 db na visokotoncu 1,5mf blok

 

po svim kalkulatorima ispada da treba veći

 

ni mi jasno o čemu se radi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jednostavno. Kalkulatori nemaju pojma i ne treba ih se slušati. Kalkulatori ne znaju kakav frekventni odziv imaju tvoji visokotonci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ubačen sunđer, najmanje gustoće, debljine 1cm na leđa i bočne strane u sve tri komore

 

smireniji zvuk na srednjim i niskim frekfencijama u odnosu na praznu kutiju

 

definitivno odustajem od otvaranja BR, greota je eksperimentisati

 

problem je bio u prejakom dampiranju presovanom kučinom

 

ipak je bas od 8inča morao da proradi

 

sorry Miko nema fotki od rupe :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Zvu

 

jedno pitanje

 

pošto za sad neću da bušim BR otvor a micanjem dampinga i stavljanjem sunđera sam postigao da ima kolko tolko basa

 

primjećuje slušajući ih par dana da na basu ima dosta srednih tonova tako da je i dalje domninatan sredni i visoki spektar

 

kažem nije da nema basa ali ga nekako nadjača sredni spektar naročito kad se malo pojača

 

skretnica je 12db na visokom i po katalogu  rezna frekfencija je 4000hz

 

držim da je to ok i to ne bih dirao

 

pošto je niskotonac na 6db razišljam da li bi sa ubacivanjem jednog konda i dovođenje skretnice na basu na 12db skratio pokrivenost tog zvučnika sa srednjim samim tim što bi rezna frekfencija bila oštrija i na taj način dobio čujnost bas područija

 

naravno ono se ne pojačava ali u komletnoj slici gušenjem serednjeg područja bas područje bi došlo više do izražaja

 

pretpostavljam da bi to eventualno moglo napraviti neku rupu u tom djelu spektra ali to mj ie bar za sad najbezbolinija varijata da probam

 

koji bi to otprilike kondovi mogli poslužiti za tu probu?

 

znam da se bez mjerenja to ne može reći, ali pošto je mjerenje neizvodljivo,  onda ostaje podešavanje na uvo pa dok se ubode

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Žao mi je Revoxe. Ne mogu bez merenja ič da ti rečem.

 

Mogu da nabadam ali ništa pametno jer sa 12dB-o dobija se izdizanje opsega odmah pre rezne frekvencije, a tek to ne bih mogao da predvidim.

 

Umesto toga, pošto je na basu 6dB-o, probaj da izmeriš induktivitet i da povećavaš za po malo (recimoo za po 0,2mH) dok ne dođeš do željene količine srednjih. Takođe, L pad na visokokotoncu, povećavaj redni otpor (za po 1 om) uporedo sa povećavanjem vrednosti induktiviteta na basu pošto ćeš dodavanjem većeg kalema na basu da smanjiš njegovu osetljivost u toj kutiji. Mogao bi da smanjuješ paralelni otpor u L padu ali bi to uzrokovalo problematičnu impedansu u smislu pada iste na višim frekvencijama - što ne bi bio problem generalno da nemaš lampaša :P

 

To je jedino nabadajuće, a da nije potpuno suludo da mi pada na pamet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li mi se čini, ili su i ove bass-reflex...?

Da li se to providi kroz kapu niskotonca?

 

 

ovo je zvučnik otpozadi

 

post-38-0-63031200-1371990109_thumb.jpg

 

na jednom drajveru je ovaj sunđer ok

 

na drugom je propao i vidi se otvor kroz magnet

 

može li biti da je sunđer u fazi raspada i da bi to sve trebalo zamjeniti i eventualno metnuti novi sunđer

 

ne znam da li se i kako radi zamjene sunđera može skinuti ova plastika sa magneta da se ne ošteti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

valja li ovaj blok

 

post-38-0-17573700-1372762076_thumb.jpg

 

za ugradit u skretnicu ili treba tražit bolji

 

Iskra  KEU1012 axial

Dielectric: polyester (polyethylene  terephthalate) film

Electrodes: vacuum metallized aluminum on dielectric

Winding: non-inductive construction, cylindric shape

Leads: tinned copper wire

Encapsulation: polyester film, ends sealed with epoxy resin

Capacitance tolerance: ± 20 % (M),

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odličan 5 :)Taj će nadživeti i mene i tebe ukoliko ga neko ne klepi maljem... Kao i nas :D

 

da probam sa njim od 3,3mf da zamjenim 1,5 na visokom da vidim šta će se dešava :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da probam sa njim od 3,3mf da zamjenim 1,5 na visokom da vidim šta će se dešava :wink2:

 

Probaj. Samo, možda ćeš time dobiti čak malo više viših-srednjih što će definitivno uticati na tvoj dojam o basu. Tj. nemoj se čuditi ako ti se učini da ima još manje basa.No probaj. Ne može da škodi, a uvek možeš da vratiš na staro :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj. Samo, možda ćeš time dobiti čak malo više viših-srednjih što će definitivno uticati na tvoj dojam o basu. Tj. nemoj se čuditi ako ti se učini da ima još manje basa.No probaj. Ne može da škodi, a uvek možeš da vratiš na staro :)

 

nađoh na nekom francuskom forumu ovu šemu skretnice za ova dva drajvera iz cabasse

 

post-38-0-55013300-1372957849_thumb.jpg

 

kontam da probam

 

ostavim postojeće zavojnice metnem na bas 10 ili 6,8 kond koji će malo da skrati gornji spektar koji čuje bas stavim na visoki 3,3 sa postojećom zavojnicom da ga spušti malo

 

vidim šta će se desi

 

ako bude ferceralo kako valja namotam nove zavojnice po mjeri kako piše

 

samo mi nije jasno kakva je ovo zavojnica na visokom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nađoh na nekom francuskom forumu ovu šemu skretnice za ova dva drajvera iz cabasse

 

samo mi nije jasno kakva je ovo zavojnica na visokom

 

18db po oktavi... Zavojnica ima izvod na nekom procentu, slično kao  izlazni trafoi u ultralinearnom spoju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18db po oktavi... Zavojnica ima izvod na nekom procentu, slično kao  izlazni trafoi u ultralinearnom spoju...

 

ma 18db nema potrebe 12 je dosta, na njega ne dolazi više od 2-3w snage

 

vidim i ja da je izvod al mi nije jasna fora i čemu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...