Jump to content

Bas do 1000Hz-horna sistem


milovan1963

Preporučeni Komentari

Sonido je već odavno predložen kao vrhunsko rešenje : )Sad još samo da naslažemo nekoliko dobrih basova pored pa neka pokretač teme sam odluči šta će da pravi (ako će uopšte išta da pravi od predloženog).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 203
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zvule , za do 1K mora da se izabere driver koji bar 1,5 oktavu navise nema drastican breakupmoze se sve resiti filterima ......... al' onda ode zila u bzjmtredit:Altec 515/16R moze da posluzi kao etalon po mnogim k-kamato cudo je brze od 90% srednjetonaca napravljenih do pre , recimo, 10-15 godinapa ti vidia secen bese li na 500 ili na 800 ili na 1K/12db/oct , zavisno od onoga sta ide goreeditedit - dok nisam zaboravio , cisto kao info - Aca uz svoje ribone bas nesto mlogo vole PHL kao nizi driver ..........
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvule , za do 1K mora da se izabere driver koji bar 1,5 oktavu navise nema drastican breakupmoze se sve resiti filterima ......... al' onda ode zila u bzjmtredit:Altec 515/16R moze da posluzi kao etalon po mnogim k-kamato cudo je brze od 90% srednjetonaca napravljenih do pre , recimo, 10-15 godinapa ti vidia secen bese li na 500 ili na 800 ili na 1K/12db/oct , zavisno od onoga sta ide gore

Ja sve vreme kontam da se gradi trosistemska kutija sa 6 ili 8 inča srednjetoncem.Ako je dvosistemska, ne treba ići dalje od Sonida 12 ili Deltalite 12. To je bar prosto. Eventualno Altec 414 jer koliko vidim, pljušte predlozi samo za 12-ice.Sastaviću neku listu drajvera do 15", kad budem imao vremena, definisano koji su dobri kao basevi, a koji kao midbasevi (mada se tu neće naći mnogo 15-ica : ) ). Okačimo u neku temu na vorumu pa kad neko pita, samo link do tamo i ćaos :)Kappalite 3012LF definitivno nije za dvosistemca i to je jasno kao dan.EDIT: PHL na brzinu ovako, 4500 i 4510 mogu za dvosistemsku kuteju ali nema merenja pa dok neko ne dođe do istih ne bih smeo nekom da preporučim na slepo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam ulazio u poredjenje cak ni u simulaciju samo mi pada na pamet na prvu loptu Beyma 12B100R kao moguci kandidat za lepu BR kutiju.

Ta Bejma .....te bejme .....tako lepo idu u kompresionu , koja je čak po zapremini manja od odgovarajuće basrefleks za isti opseg .....dakle opseg kao basreflex u manjoj zapremini i dinamika možda čak i veća od basrefleksa na rezonantnoj frekfenciji ...monstrum ......princip rada je kao kod vanderstajna ......ovde se radi o dva zvučnika od kojih je jedan opterećen dodatnom masom i gde konfiguracijski skoro isto kao i bas reflex , tj kompletan odziv se sastoji od dva odziva gde su isti samo ispod rezonantne , a tu se upravo i sabiraju a to je ono upravo zvog čega i ide nisko kao basrefelx , sa dinamikom koja je ravna makar jednoj petnaestici .....45 litara svega .....idealno za garsonjere , jer bas lupa tako da komšije misle da imate fokal utopiju i makar pet puta veći stan :smesna: :smesna: :smesna:http://www.giussani-research.it/Prodotti/GR_DDELS.htm ovde se vidi princip rada , mada sam ga već stavljao negde na forumu .http://www.nexthardware.com/forum/diffusori/74083-renato-giussani-presenta-le-nuove-gr-delta-butterfly-one.html ovde se koriste perles sls a visokotonac se prepoznaje iz avijona
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da znaš da sam pre nekog vremena razmišljao kako bi bila dobra kombinacija tog Beyma bassa u kompresiji sa Qtc oko 0,5-0,55 i Scan-Speak 18w/8545 u kompresiji sa istim Qtc. I Fc bi im bio isti. 2.5 sistem.Za ovu kombinaciju je ipak bolji bass-reflex zbog nešto više efikasnosti i lakšeg pokretanja, jer je pojačalo Quad za njih tiny-winy.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma bre ovo je čista kompresija koja ide kao basrefleks , jer jedan zvučnik folira okolinu da je basrefleks otvor ......to radi vandestajn ......pa bre godinama sam se pitao kako on to radi i kad sam video ddels-e , u dve nano sekunde skontao da je to isto samo drugum putem . Pa stavio sam u onu temu gde onaj hoće da mu madisound radi skretnice za 30baksija , kutiju na sličnom principu i gde se može upotrebiti masa zvučnika sa veoma dobrim rezultatima .....vanderstajn me je odvodio na pogrešan put sa svojom definicijom aktivnog basa ....a nije aktivan nego pasivan sa specifičnim odzivom ........barabe na sve strane

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislis na pasivnu membranu ...... ili na neku vrstu compound rada dve iste (ili razlicite) bas jedinice ?

Ma jok bre , dva ista zvučnika u istoj kutiji od kojih je jedan opterećen sa dodatnom masom od , u slučaju bejme sa 38 grama . Fora je da su im odzivi ispod rezonantne frekfencije kutije isti i samo se oni sabiraju .....dakle što reče Vandersteen , aktivni bas , a Renato priča o svom nekom principu , mada je to sve isto . Mana je naravno dva zvučnika po kutiji što na ovu krizu ne predstavlja apsolutno nikakav problem ,jer se para nema ni za jedan . Prednost je ta da recimo jedna bejma u 75 litara i bas reflex ima opseg kao dve bejme u skoro dvostruko manjoj kutiji / 45 litara / , stim da da se ovde ima dve membrane od 300 mm / nije 300 ali nema veze / koje rade makar kao petnaestica , ako ne i više .....može se simulirati sa svim simulatorima koji mogu da rade sa dva zvučnika u istoj kutiji i mogu da dodaju masu .....Ja imam ali je pod DOS-om , a ja više ni za živu glavu neću da čujem za Dos ......čak i da sada neko napiše ' začepi nos i uključi dos ' neće moći :smesna:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aha , sad kontam ......... dva ista , samo na jedan dodat mass ring , sto snizava Fs i menja jos ihaj kerefekasto kazu - ne bih ja,hvala ........... ko da nije dovoljno komplikovano i samo sa jednim :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj da zamisliš , dva Sonida / ne oni fr / od 200 mm + neki visokotončić .....u nekoj štatijaznam zapremini .....sad ja malo čekam da razmisliš ......dakle imaš kik kao da je bas od 300mm , dinamiku i niske srednje od jednog 200mm a mali visokotončić kao da ga je sonus faber stavio ......a može i mala monakorova horna .....pa to doće kao da imaš JBL u bačkoj verziji , normalno dva puta manji ......i još čistokrvna kompresija .......ništa basreflex ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne volem kompresiju , a ni BRne volem 2 umesto jednogili isti , ili kao Focal - dve spulne sa razlicitim chokes na svakojal' najbolje jedan al' vredan ................... sem 2x15" ........ tu respect :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

posto nema daytona ovde, evo simulacija za jedan koga ima i koji ne bi trebalo da je skup - beyma 12BR70 Driver Properties Name: 12BR70 Type: Standard one-way driver Company: Beyma No. of Drivers = 2 Mounting = Standard Wiring = Parallel Fs = 35 Hz Qms = 1.89 Vas = 135 liters Cms = 0.38 mm/N Mms = 54.38 g Rms = 6.328 kg/s Xmax = 6 mm Xmech = 9 mm P-Dia = 252.3 mm Sd = 500 sq.cm P-Vd = 0.3 liters Qes = 0.44 Re = 5.6 ohms Le = 1 mH Z = 8 ohms BL = 12.34 Tm Pe = 125 watts Qts = 0.357 no = 1.268 % 1-W SPL = 93.18 dB 2.83-V SPL = 94.73 dB ----------------------------------------- Box Properties Name: Type: Vented Box w/ Active HP Filter Shape: Prism, square (optimum) Vb = 4.98 cu.ft Fb = 29.42 Hz QL = 6.178 F3 = 31.95 Hz Fill = minimal No. of Vents = 1 Vent shape = other Vent ends = one flush Av = 31.22 sq.in Lv = 14 in ----------------------------------------- Active 12 dB/oct. HP Filter Fx = 31.48 Hz Qx = 1.93 ________________

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mechanical Quality Factor ili Qms je tamo neki bezvezni faktor koji ..........na impedancijskoj krivi se u zavisnosti od slučaja može odmah videti da ima 'stućkan' onaj vrh , i usput na skali koji pokazuju ome ne ide visoko ......konkretno ovde je negde na 30 oma , što se može videti iz podataka koje je dala fabrika . Kontra ovom slučaju i stućkanim impedancijskim pikom , se mogu videti zvučnici kojima impedancijski pik ide i do 100 oma i baš je onako ušiljen kao svinjski qurac .....iako se ne gleda koju vrednost ima Qms , za pretpostaviti je da je visok ......digresija ....Dynaudio 20w75 esotec koji je svojevremeno mogao da se kupi i koji ima svoj ekvivalent u audiocar pod oznakom mw170 , gde se vrlo malo razlikuju ....ima svoju inkarnaciju u Dynaudio Master Evidence gde se upotrebljen bas razlikuje od MW 170 .....ni manje ni više , nego u visokom Qms .....preko 7 , za razliku od mw-a gde je 2 ,i nešto .......dajton original ima bednih 10 i nešto .....gotova digresija Kao rezime .........neko nepisano pravilo kaže da zvučnici sa visokim Qms imaju odličan bas , dok oni sa malim su skloni muljanju .To su nepisana pravila i jedno jednostavno objašnjenje vrlo lako uočljivo . Za one naprednije ......u zavisnosti od materijala od kojeg je urađeno telo na kojem se namotava bobina , se imaju manje ili više provodni materijali .....materijali koji su skloni da provode električnu energiju , su povezani sa , nastankom endicurent-a , koji opet na svoju stranu izazivaju neka kočenja pokreta zvučnika prilikom rada , tako da muljaju ......zvučnik bi hteo možda da ide gore , ali ga ti efekti blokiraju , pa dok se on izbori sa tim problemom tranzijent koji je trebao da odradi je u domenu vremena već prošao . Nije baš ovako jednostavno , ali u principu je to . .......praktično dok se zvučnjak bori sa svojim problemima hanka paldum je već na drugoj strofi .PS za ovaj , po meni poprilično komlikovan / u domenu novca / sistem bi najmanji problem trebalo biti nabavka dajtona .....enega Dina , ako treba dovešće i merkelovu ponovo . :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mechanical Quality Factor ili Qms je tamo neki bezvezni faktor koji ..........

Nesto slicno sam i ja razmisljao, sto veci Qms (npr 5-10), a Qes i Qts oko i manje od 4...S tim sto sam ja mislio da veci Qms znaci i vecu brzinu.E sad ovako, da ne bude u temi pricale babe 10 dana zaludo...Naime,kapnule su neke parice i definitivno je odluceno, poruceno, i za 10-ak dana stize kvalitetan komp.drajver za 1000-9000 hZ podrucje, za sad toliko dok ne stigne, da ne ureknem...Gore ce kasnije verovatno neki alnico visoki ili supertw. da ne piste puno visoki, o tom potom...Ostaju opcije kao sto se i krenulo,bas-ovi (PPSL ili drugo) do 250 hZ,jeftini, a do 1000 hZ 8" srednjotonac (verovatno papirna membrana) kvalitetni. I druga opcija, kvalitetni i verovatno skuplji basovi da idu do 1000 hZ, linearni, da dobro nose srednje zbog vokala (tu verovatno PA teze odradjuje posao)Na kraju, sto kazu, puk'o mi film, i odlucih sklepati nesto sto ce bar da lici na PPSL kutiju od ova dva 12" 30w54 koja imam,bez obzira na njihove karakteristike, cisto da se uverim sta je to , i da li ce to svirati glasnije pri istom pojacanju u odnosu na pre...Ima se i iverice za kutiju. Na"seoski" nacin sam smanjio zapreminu kutije na 80% kutije koja je predvidjena za 15"(to sam video kod supravox-a, oni su onken tako smanjili).Za ovo mi trebaju podaci, da ne sprzim basove:1- Vezem ih: + pojacala na +prvog basa, - prvog basa na + drugog basa, - drugog basa na - pojacala2- Ili : + pojacala na - prvog basa, +prvog basa na - drugog basa, + drugog basa na - pojacala3- Ili : +pojacala na + prvi bas, - prvi bas na - drugi bas, + drugi bas na - pojacaloKako? Stvarno mi se ne gugla- redno, serijski, paralelno, u fazi , kontrafazi...Neko napisa da je ovo pod 3 pogresno, ne znam...Zvucnici bi bili od 8 oma, i hocu da ostanu posle povezivanja 8 oma. Da ne bude zabune, u pitanju je PPSL.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ne mogu da ti ostanu 8 oma. ili ce biti 4 (paralelno) ili ce biti 16 (serijski). da bi ti ostali 8 oma moras da imas 4 komada po kanalu pa da ih vezujes paralelno-serijski.sem ako rade nema neku foru za koju ne znam.... :)eve ti ovde za dummies (ja):http://www.bcae1.com/spkrmlti.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na kraju, sto kazu, puk'o mi film, i odlucih sklepati nesto sto ce bar da lici na PPSL kutiju od ova dva 12" 30w54 koja imam,bez obzira na njihove karakteristike, cisto da se uverim sta je to , i da li ce to svirati glasnije pri istom pojacanju u odnosu na pre...Ima se i iverice za kutiju. Na"seoski" nacin sam smanjio zapreminu kutije na 80% kutije koja je predvidjena za 15"(to sam video kod supravox-a, oni su onken tako smanjili).

Sad ja nisam siguran koliko je dobro da se smanjuje kutija .....pošto je neka vrsta horne gde Vas , nema baš neki uticaj .......više se gleda minimalna frekfencija koja može da se reprodukuje i koja ima više veze sa samim dimenzijama nego sa zapreminom .....sa druge strane veći Qts kod Dynaudija u odnosu na dajton , može čak i pozitivno da se odrazi na opseg prema dole , jer je u originalu upotrebljen aktivni filter za pumpanje a ovde bi se to pumpanje dobilo povećanim Qts ......u principu , najbolje bi bilo da se konsultuje onaj što je napravio original i pita , gde se mogu očekivati problemi ako se stavi drugi zvučnik sa konkretnim parametrima ....opet postoji i opcija da prodaš Dynaudije i kupiš originale što bi bilo najbolje ...jer postoji mogućnost da recimo zbog upotrebe drugih zvučnika , nekih eventualnih promena dimenzija kutija , dođu i neka eventualna razočaranja , i koja mogu biti neopravdano pripisana principu rada , a ne možda što je i logičnije , nekim izmenama na kutijama i promenom zvučnika . Predlog koji dao anubis za Audax-a je savim korektan , mislim da i cenom i kvalitetom se može uklopiti u celinu , bez da se posle postavljaju pitanja , možda je onaj drugi bolji ....i naravno u hornu zatvoren . Što se tiče serijskog ili paralelnog povezivanja , onaj link što je postavio anubis , sasvim lepo objašnjava šta i kako ......PS Boki je u par navrata pisao o isprepletenosti raznih parametara , koji kao prvo utiču jedan na drugi , a onda ukupno na neki rezultat ......neko ko je uradio neki dobar projekat , sigurno je prvo danima posmatrao i vrednovao 'za i protiv' razne opcije , da bi se opredelio baš za neki model , a onda zbog nemogućnosti da menja neke parametre ceo sistem zasnivao na parametrima koje ima neki zvučnik ......promena zvučnika , menja sve kompletno tako da se više ne može govoriti o kopiranju i kloniranju , nego o savim novom projektu .....nije samo problem koji se odnosi na fizičku veličinu kutije , daleko veći problem je u novoj skretnici .......skretnica je srce sistema .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...