Jump to content

Trazim zvucne kutije


crni.

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 72
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

o da, puno je onih koji ce mi pred noge baciti svo znanje ovog sveta o konstrukciji i akustici i ne znam cega sve jos, ali NEMA NIKOGA KO BI SE LATIO POSLA i preuzeo odgovornost.

Ovo je subjektivan sport. Nije teško napraviti nešto bolje od onoga što se nudi na brand tržištu, ako se gleda objektivno (uzorak od 10-20 slušalaca od kojih bi većina procenila da jeste bolje). Ali, ovde je reč o jednom konkretnom audiofilu, koji daje novac unapred da se nešto napravi. Može se doći u situaciju da se zvuk tih zvučnika naručiocu ne sviđa, i onda nastaje problem. Niko ozbiljan ne želi da se igra sa tuđim novcem. Lakše je kada se imaju gotovi zvučnici, koje neko može da proba, i da vidi i čuje da li mu se sviđaju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

glasam da tema ode u hifi, jer stalno moram da ulazim iako nije diy

stvari stoje ovakoja sam bio spreman da za zvucnike dam 1000e, ali eto , prosao sam i sa 650 sto zanci da su mi ostale pare i za neke druge stvari.drugo, i za 650e moze se napraviti kutija mnogo bolja od ovog dalija, to mi govori razum i ponesto znanja iz teorije, ali u praksi, ja ne znam da pravim zvucnike i ne znam nikoga ko to zna.o da, puno je onih koji ce mi pred noge baciti svo znanje ovog sveta o konstrukciji i akustici i ne znam cega sve jos, ali NEMA NIKOGA KO BI SE LATIO POSLA i preuzeo odgovornost.ima naravno, dejan dobrin, ali sam malo sit njegovog zvuka do 1000e, za bolje (skuplje) nemam parazatim, tu je nenad napijalo. za ono sto mi nudi do 1000e je otprilike ono sto sam vec imao. kad se uljuci nesto ozbiljnije (riboni) skupo, skupo, skupo...i tako, ovde sam postavio temu sa nadom neko ce se javiti, ali niko ni da gukne...uzmi ovo, nemoj ono, ali niko da kaze: za 1000e napravicu ti nesto da ce sve da oduva sa lica zemlje, javi mi se na pp. jok...

bravo za post, ziva istina
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je subjektivan sport. Nije teško napraviti nešto bolje od onoga što se nudi na brand tržištu, ako se gleda objektivno (uzorak od 10-20 slušalaca od kojih bi većina procenila da jeste bolje). Ali, ovde je reč o jednom konkretnom audiofilu, koji daje novac unapred da se nešto napravi. Može se doći u situaciju da se zvuk tih zvučnika naručiocu ne sviđa, i onda nastaje problem. Niko ozbiljan ne želi da se igra sa tuđim novcem. Lakše je kada se imaju gotovi zvučnici, koje neko može da proba, i da vidi i čuje da li mu se sviđaju.

Svakako je moguće da se to desi. Npr ne sviđa mu se bass odziv ili ne odgovara prostoriji, pa bi morala da se klepa nova kutija itd. Mada mislim da bi sledeci problem bio češći: koliko sam primetio, većina ljudi voli ono što je navikla, a to je da zvučnik nije baš linearan, nego da u frekventnom odzivu negde ima rupu, negde peak itd. Čak i da napraviš zvučnik koji mu se ne sviđa, kroz opis je moguće skapirati šta slušalac u stvari želi, pa malo modifikovati skretnicu. Ne bi bilo ništa komplikovano, eventualno bi trebalo da se doda para za dodatne delove. Uz malo takvih vratolomija moguće je udovoljiti većini ljudi. Mogu čak da se naprave i dve skretnice, jedna linearna a druga po ukusu, pa nek menja (napravi se eksterna drvena kutija).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće je štimovati zvuk kutija na osnovu prostorije i ličnih preferencija slušaoca. Varira se BR tunel, damping i varijante skretnice i skoro sve može da se našteluje. Nezgodno je što to mora da se obavlja u sobi, kod onoga ko će ih koristiti....

Ali, to ima jednu veoma dobru stranu - zvučnici su naštimovani baš za tu prostoriju i baš po željama korisnika, što sa gotovim kutijama iz radnje ne može da se postigne ali nikada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drugo, i za 650e moze se napraviti kutija mnogo bolja od ovog dalija, to mi govori razum i ponesto znanja iz teorije, ali u praksi, ja ne znam da pravim zvucnike i ne znam nikoga ko to zna.o da, puno je onih koji ce mi pred noge baciti svo znanje ovog sveta o konstrukciji i akustici i ne znam cega sve jos, ali NEMA NIKOGA KO BI SE LATIO POSLA i preuzeo odgovornost.

Odličan post, hajde da probamo da napravimo neku procenu.Dobrom majstoru treba recimo 11-12 radnih dana da napravi trosistemske kutije. To je tačno pola meseca u radnim danima. Dobar majstor neće da radi za džabe, pa tih pola meseca njegovog rada vredi recimo 400-500€.Recimo da pravimo trosistemac: 8" bass draveri 150€ komad, srednjetonci 100€ komad, visokotonci 70€ komad. To je ukupno 640€. Majstor koji zna odlično da izabere drajvere prema potrebi može čak i nešto jeftinije drajvere da izabere, ali ostanimo na ovoj cifri. Naravno, može se ići i na skuplje drajvere ali nema potrebe jer se ne dobija mnogo za dosta veću cenu.Skretnica - 100 do 200€ materijala, zavisi najviše kakvi se elementi koriste za bass područje.Kutije - recimo 100€ za drvo i CNC mašinu, 100€ za finiš (farbanje u komori ili furnir i lakiranje) i 50€ za konektore, šiljke itd.Možda bude i nekih nepredviđenih troškova. Ako saberemo sve ono gore, to ispadne recimo 1550€.Za dvosistemac bi cena bila dosta manja - par dana manje za majstora, recimo 200€ uštede za drajvere, 50ak evra uštede za kutiju, duplo manja cena skretnice. Neka bude ukupno 1100€.Riboni bi dodali nekih 100-200 evra na cenu, zavisi koji. A i valjalo bi tada sigurno ići na trosistemac jer je jako teško napraviti dobar dvosistemac sa ribonima.Da li je jeftinije nego Dayens? U principu jeste, plus ti majstor prilagodi prema prostoriji plus može da pravi neke egzibicije po želji, tipa kutija iz dva sloja drveta sa sunđerom između, ako prostor dozvoljava i ako masivni zvučnici nisu problem.Da li je jeftinije uzeti dobre polovne zvučnike? Jeste.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovi nemam pojma kako zvuce, verovatno suvlje i vise su za heavy metal i rock :D

http://www.ebay.de/i...=item3f09514ee2

moze kutija moze i open bafflek, moze sta oces, papnes ga na Solajin lampas pa da vidis, dodas neki dobar a jeftin bass i eto zvuka ;)

a sirokopojasnih ima kolko oces, to sam bzvze naveo primer :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam već tu negde stavio sličicu kutija koja je rađena od strane ljudi koji rade na neki način za AR ....i prema onome šta ja znam a na osnovu iskustva sa nekim ranijim projektima koje su oni radili i koje sam i ja uradio u želji da naučim nešto , ja bih rekao da to radi vrlo dobro .....za nešto malo veću cenu plaćenu za dalija a nešto malo manje od predviđenog budžeta od 1000 e , se mogu uraditi kutije koje se ne mogu porediti sa Dalijem ......toliko su superiorne i tolika je razlika u klasi da nema tu mnogo priče .....dimenzije otprilike iste ..... Dva Vifina basa od 25 cm , 4 x ciare HW 135 + 2 morela prave takav zvuk da dali to neće napraviti ni da se ponovo rodi ... Kutija u sredini na fotki ...o tom pričam ........u principu ja sam oduvek o tome pričao ako se govori o samogradnji ...ili nauči i pravi sam uz malu pomoć okoline ili radi prema već gotovim projektima za koje se zna da rade dobro ......PS kutije su razvijane više meseci zbog jednostavnog problema .....kad radiš od početka moraš da rešavaš niz problema ....često se to zaboravi ......još pre se zaboravi a koje i čije kutije rade dobro ......PSS što se tiče ovih kutija , tu nema pitanja i podpitanja , imam ove jel mogu umesto onih .....nemere ....kutije pravljene i razvijane samo za ove zvučnjake i rade perfektno...PSSS za dvostruko veću cenu zvučnika i nešto malo više / oko 1500 e / postoji projekat AR sa skanspikovima 4 omske .....jedna italijanska firma radi skanove po licenci za CAR audio .....i pošto se digla prašina oko tog zašto nisu radili sa originalnim zvučnicima , onda je odlučeno da se uradi sa jeftinijim po istoj filozofiji .....skoro su su iste ...po veličini i konfiguraciji

post-884-0-07666900-1328941030_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ok, evo ponovo dajem priliku i nekoj drugoj opciji

brend, diy, staro (ne prestaro), novo, esl, klasicni, kompresioni, riboni...nema veze, bilo sta, hocu sve da cujem i probam

lepo ste se vi raspricali, a ja cu da vas podsetim na moj prvi post posle kog sam ocekivao bas ovakvu raspravu i ponude

medjutim, svi junaci nikom ponikose...

sad kad sam kupio kutije kao da je svima laknulo pa udri po predlozima :msn-rofl:

ok momci, salim se malo, meni je bilo glupo da pitam direktno nekog od vas, a stvarno sam ocekivao da ce neko da se javi ili bar da kaze znam toga i toga, pitaj njega

ali dobro, zivot ide dalje, prija mi ova promena,a za u buduce znam sta cu raditi

samo nemojte, kao i u ovom slucaju, kad budem objavio potragu za pojacalom, da zvizducete i gledate u stranu :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...