Jump to content

Zalivanje transformatora


ebe

Preporučeni Komentari

Da li neko zna kako se radi zalivanje transformatora u lak ili epoxy smolu? Da li je to izvodljivo u kucnoj varijanti? Pretpostavljam da bez vakuma nema smisla to raditi jer lak nece dovoljno prodreti. Krajnji cilj je da postignem da trafo izgleda kao na slici. Naravno, nije cilj sam izgled, vec sprecavanje da trafo ikada prozuji i smanjenje EM polja oko njega.post-895-0-08658800-1325959947_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve si sam rekao ; caka je u vakuumupumpa se moze napraviti od kompresora za frizider ili jos bolje rashladnu vitrinukomora takodje od kucista istog - odsece se iznad vara (ravno) , kao poklopac komad plocevine sa tvrdom gumom kao zaptivkomkvaka - isplati se ako ces to cesto da radis .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio....post__p__110155

izgleda da nisam jedini koji ima problem sa zujanjem :wink2:

ali definitivno ne mogu da shvatim da se od proizvođača torusa u Srbiji ne nađe niko da u proizvodnom procesu ima i opciju zalivanja trafoa.

Mada kolko se sjećam čini mi se da je Trafomatic imao to u ponudi

ono da kupiš obični ili zaliveni torus

ili griješim?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kompresor imam od zamrzivaca. Koristim ga za pumpanje guma na biciklu. Samo brebacim crevo na usis i vakum pumpa je gotova. Ne znam kako da izvedem dodavanje smole pod vakumom. Ili moze vakumiranje da se radi naknadno? Stavim trafo u kutiju, nalijem smolu pa vakumiram.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zujanje trafoa u Srbiji je iskljucivo posledica zudnje proizvodjaca za povecanjem profitne margine.Ja sam taj problem resio (kad je Trafco.rs u pitanju) tako sto trazim:- manju indukciju primara (dakle 300VA trafo se mota na 400VA jezgru)- folijski shield (slepi navoj motan bakarnom folijom) izmedju primara i sekundara.Otkad sam to utanacio s njima vise nema zujanja ni nepredvidivog rasipnog polja. Naravno, cena je tada veca. Takav trafo od napr. 300VA kosta oko 5000 RSD umesto 3400 RSD (plus PDV).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zujanje trafoa u Srbiji je iskljucivo posledica zudnje proizvodjaca za povecanjem profitne margine.Ja sam taj problem resio (kad je Trafco.rs u pitanju) tako sto trazim:- manju indukciju primara (dakle 300VA trafo se mota na 400VA jezgru)- folijski shield (slepi navoj motan bakarnom folijom) izmedju primara i sekundara.Otkad sam to utanacio s njima vise nema zujanja ni nepredvidivog rasipnog polja. Naravno, cena je tada veca. Takav trafo od napr. 300VA kosta oko 5000 RSD umesto 3400 RSD (plus PDV).

Sipi drug,Sve sam ja to tražio, radio na jezgru od 300VA umjesto 200VA, ne znam je li stavljen slijepi navoj - mislim da jeste a i cijena mi je bila veća mislim oko 45 eura umjesto 35e, nebitno.I opet prozuja.Pazi šta je poenta.Ajde da postavimo stvari ovakoBaviš se proizvodnjom trafoa, proizvodiš dobre trafoe, ispoštuješ kupca po svim zahtjevima i kako god ostaje ti 10-15% teoretske šanse da se kupac povrati sa reklamacijom da trafo zuji.Prvo loša reklama za tebe kao firmu koja inače dobro radidrugo praviš sebi medveđu uslugu dobijaš lošu reklamu i povrat robe od 10-15%.što ga košta - proizvođača - da uvede proces finalizacije izrade trafoa sa zalivanjem.Na taj način ako ima dobru proizvodnu liniju i ako koristi kvalitetne materijale ima proizvod na koji ostaje šansa 1% da ima reklamaciju.U nekoj serijskoj proizvodnji trafoa zalivanje trafoa pretpostavljam da ne može da košta u prosjeku više od 5-7 eura po komadu, mislim da je to plafon cijena za serijsku proizvodnju.I svaki kupac bi dao te novce da ne dobija nervni slom od zujanja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li ste obavestili proizvođača da je njegov proizvod počeo da se ponaša onako kako nije dogovoreno?Ako niste, mislim da bi to bio pravi put... Ako ni zbog čega drugog ono zbog toga da može da odgovori na sve ove primedbe...Valjalo bi dozvoliti proizvođaču da da svoju reč: ponudi novi proizvod, šta god...Rasprava o tome kako bi proizvođač valjalo da organizuje svoju proizvodnju, i slično... Ne vodi (i)čemu...I Mercedes je imao hiljade vozila na recall-u... Dešava se...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li ste obavestili proizvođača da je njegov proizvod počeo da se ponaša onako kako nije dogovoreno?Ako niste, mislim da bi to bio pravi put... Ako ni zbog čega drugog ono zbog toga da može da odgovori na sve ove primedbe...Valjalo bi dozvoliti proizvođaču da da svoju reč: ponudi novi proizvod, šta god...Rasprava o tome kako bi proizvođač valjalo da organizuje svoju proizvodnju, i slično... Ne vodi (i)čemu...

Da obavIjestio sam proizvođača šta se dešavai G-din Krsta ne pravi problem da se izvrši zamjenaE sad kolega to je skopčano sa dosta problema - zavisno od lokacije đe ko živi i koliko je spretan u ruke sa lemilicomPrimjera radi VI :wink2: i ja moramo tražiti majstora da to vadi i da vrati da nebi što pogoreli u uređajuPa onda pakovat trafo i slat na reklamaciju ili moljakat nekoga da ga ponese iz CG za BGPa imat dodatne troškove oko slanja i povrata reklamirane robePa onda majstor da to vratiI sve te to pored gubljenja živaca i vremena , koje ti niko ne može platit košta bar duplo više nego tih 5-7 eura koliko dodatno može da košta u serijskoj prizvodnji zalivanje trafoaO tome pričamAko nešto radiš uradi da valja i smanji procenat reklamacije na minimum.I svi zadovoljni
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

И Ја сам као Сипи направио договор са Трафком у вези трансформатора и наручујем увек за 40% снажнији трансформатор.Иначе нису потребни никакви компресори ако се залива, једноставно потребна је расклопива кутија.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da obavIjestio sam proizvođača šta se dešavai G-din Krsta ne pravi problem da se izvrši zamjenaE sad kolega to je skopčano sa dosta problema - zavisno od lokacije đe ko živi i koliko je spretan u ruke sa lemilicomPrimjera radi VI :wink2: i ja moramo tražiti majstora da to vadi i da vrati da nebi što pogoreli u uređajuPa onda pakovat trafo i slat na reklamaciju ili moljakat nekoga da ga ponese iz CG za BGPa imat dodatne troškove oko slanja i povrata reklamirane robePa onda majstor da to vratiI sve te to pored gubljenja živaca i vremena , koje ti niko ne može platit košta bar duplo više nego tih 5-7 eura koliko dodatno može da košta u serijskoj prizvodnji zalivanje trafoaO tome pričamAko nešto radiš uradi da valja i smanji procenat reklamacije na minimum.I svi zadovoljni

Tako je sa svakim delom koji se naručuje, bilo to HiFi, bilo to vozilo, bio to boiler...Sve je to nešto što se zove „tržište“... Svako od nas ima spisak takvih iskustava...škola se (uvek) plaća...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je sa svakim delom koji se naručuje, bilo to HiFi, bilo to vozilo, bio to boiler...

Sve je to nešto što se zove „tržište“... Svako od nas ima spisak takvih iskustava...

škola se (uvek) plaća...

Nažalost to je tako kod nas na Balkanu - sada

Nekad nije bilo

Ljetos kupim mali ventilator made in China,donesem doma, upalim, pojavi se bijeli dim, spakujem, odem do prodavnice, tražim da mi daju drugi, ne daju, upućuju me na servis, kažem nisam kupio da idem prvi dan u servis, vele možda ste nestručno rukovali, pitam kako, đe sam treba da zvučem utikač.

U prkno đeknino?

Prave se blentavi, zovnem tržišnu, odma oće da zamjene, e sad ja neću, pošto nestručno rukujem sa tako sofisticiranim uređaje, nemadoše kud vratiše pare.

Čitavih 10 eura

Odoh onako prodimljen u kafić utukoh 20 eura na lađenje živaca, svratih usput u drugu ranju, kupih opet kineza za 10 eura.

Sa ovim sam stručno rukovao i radi i danas.

e tako je to kod nas nažalost

ovo nema veze sa zamjenom trafoa, kažem G-din je bio više nego korektan

stvar je da smo izgubili standarde, kriterijume, da jednostavno radi ko, kao i šta hoće

uvoze š klasu kineskog smeća i prodaju manitom narodu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čitam, revox. Na kutiji lepo piše "silikon kaučuk za izradu negativ kalupa složenih oblika". Dakle ne služi za zalivanje transformatora. Nisam radio sa tim ali bih po sastavu rekao da je to previše gusto za ovu namenu. To ne bi prošlo ni do trećeg sloja namotaja. Tu bi trebalo nešto što je veoma retko dok se ne osuši ili zapeče, da se "uvuče" do jezgra i između limova jezgra. Kakav lak vikleri koriste za namotaje motora? Možda bi to bilo prihvatljivo rešenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nisam dovoljno jasno objasnio šta hoću?

Ма јеси100%. Када будеш у Београду сврати до Аде Циганлије. Постоји фирма Минел која премотава трансформаторе мада већих габарита па питај како то они раде или остави трансформатор да ти они ураде.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jok.kad već voliš da čitaš sitna slova ajmo o tvojoj (prvoj) slici. okačio si trafo medicinar a kod njega se zna šta se traži, a brujanje ili polje koje pominješ su daleko niže kotirane od osnovnih zahteva.drugo, raskrsti pomove impregnacije i zalivanja gumom/smolom/epoksijem/"tvrdom masom"treće, primena trafoa, način montaže ili neki treći uslov određuju šta ćeši i da li ćeš (uopšte) da koristiš.znači, sve može, ali većina i ne treba.za početak, odbaci predrasude, stav ćeš formirati ili iz iskustva (preporučljivo) ili iz tuđih, često vrljavih recepata (nije preporučljivo).da ne bih nešto maglio ili istresao jeres (pošto ovde ima puno nekih sa predrasudama), aj ti lepo skočiš na jedan jako lep sajt, pa se malo zanimaš. ima tamo i brandova i konkretnih tipova materijala a net ti je onda prepun izvornih specifikacija i aplikacija pojedinih hemija.dakle sajthttp://www.elektrokomerc.rs/prijatno čitanje!p.s. guma/silikon/kaučuk/zovi-to-kako-hoćeš uopšte nije tvrda koliko misliš ali se dodacima čini namenski tvrdom.p.p.s nemoj eda bi neko pričao o veleprodaji/maloprodaji/mogućnosti/nemogućnosti. UVEK postoji način.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar nisam dovoljno jasno objasnio šta hoću?

Jesi objasnio si - nećeš da zuji.Pazi šta ću ja da uradimdaklem uzmeš trafo bilo koji i pokvaren razmotaš žicu i otkineš jedno 4-5 komada po 10cm dužineonda uzmeš lakove bezbojne na bazi nitro ili ulje ili šta ti ja znam čegaondak umočiš uzorke žice u svaki od lakova i vidiš dal razlaže zaštitu na žiciako ne razlaže to je tajkupiš fino kilo laka umočiš torus u njega neka stoji jedno uru vremena izvadiš ocjediš i metneš u mikrotalasnu da se to zapečeponoviš dva tri puta da se nafata deblji slojskontaj ga na struju i ako prozuji bači ga ka što ću ja ovaj moj :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...