Jump to content

Предлог за FR single-driver звучнички пројекат који би радио са FirstWatt F1?


InSides

Preporučeni Komentari

Ma OB je prava stvar! Izazov je kako objasniti zeni da OB-ima treba mesta "da disu" :buehehe:

Pa, sad, ništa nije idealno. Sa stanovišta akustike i pravilne reprodukcije, problem OB-a je zvuk koji se emituje sa zadnje strane, odbija se od zidova, i dolazi do slušaoca sa kašnjenjem u odnosu na onaj deo koji je emitovan napred.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 52
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja sam mu preporucio FAST varijantu zato sto ispunjava par navedenih zahteva:1. Jednostavna kutija2. Srednja soba3. Fullrange, da ima bas, a da nije horna (zahebano za napraviti)Nuzda zakon menja...Meni se prostor za OB s'dana u dan suzava. Trenutno su na nekih 50-60 cm od zida (jedva dovoljno) a ja sam na par cm od njih. Ili bolje receno, sto za komp, a OB s'obe strane stola. :(. Da bi ih cuo kako valja, moram ih malo odmaknuti, pa sesti na krevet... U sadasnjoj situaciji, iz nuzde bi mi trebali nearfield monitori- a opet ne volim tako slusati, to mi je bas skoro ko da sam metnuo slusalice, a njih ne volim, sve mi svira u glavi :(. E sad sam se izjadao, postajem Stein....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je problem i sa svirkom uzivo :whistle2:

To su različite stvari.Na snimku već imamo snimljene odjeke i odbijanja od zidova u izvođenju, uz pomoć kojih se u reprodukciji i dobije rekreacija originalnog prostora.Kod reprodukcije, već na prednjem emitovanju imamo u zvuku (sa snimka) sve to što su i odjeci prostorije originalnog izvođenja, tako da zadnje emitovanje koje stiže sa kašnjenjem može samo da pokvari korektnost zvučne slike. To je mana i kod omni-polarnih zvučnika.Uzimajući ove stvari u obzir, bolje je emitovanje kod kompresionih i TL kutija, s tim da oni imaju problem rezonanci kutije i emitovanja zvukova sa stranica kutije, a zbog prigušivanja zadnjeg emitovanja unutar same kutije. što je niža frekvencija, to je prigušenje energije teže. Zato je TL prilično dobar princip rada, jer se praktično u tunelu prigušuje i disipira (kao toplota) zadnje emitovanje membrane, a ostane samo grba na rezonanci tunela na niskim frekvencijama. Mana TL-a je veličina kutije i niža efikanost zvučnika, kao i komplikovanost samih razvoja projekata zbog mnogo eksperimentisanja i sa kutijom i sa dampingom.Solidan OB su one varijante koje imaju vrlo široke table, tako da nešto mnogo zadnjeg emitovanje i ne stigne napred, a u isto vreme i niske frekvencije su većim delom pokrivene prednjim emitovanjem....ko ima prostora za 2x po 2,5 metra. :lol:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imajuci priliku da zivotarim sa derivativom Acinog Eternity-ja skoro pa 2 nedelje , zakljucujem 2 stvari :1. ja sam glupav (sto nije novina)2. ne valja pricati napamet , ako nisi stekao dovoljno iskustva o onome sto pricas (sto isto nije novina )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam, o tom pojma nemam, to je neki specijalni koji se prodaje samo sa tim kitom, a nije ni malo jeftino, sta znam, za te pare mozes uzmes one od 20cm

http://oaudio.de/Lou...and:::2_56.html

ne znam do kolko para moze, ja bi uzo najpre Audio Nirvane Super, to je jedan od najsirokopojasnih koji moze da se kupi za normalne pare

http://www.hifi-selb...=article&id=227

ovaj ih je probavao i na kraju napravio open bafflek sa bassovima i kaze bio je i na sajmu sad u nemackoj i nije cuo na sajmu bolji zvucnik, tu negde ali bolji ne

http://www.hifi-foru...04&thread=22807

imam par 10ki u podrumu i bzvze stoje, ko oce mogu mu posaljem na probu al da ih ne razduva :eek::msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...............................

Inače, mislio da će neko da krene malo da proširuje priču oko ovih principa rada, njihovih prednosti i mana, ali avaj...

Kratko sam napisao to oko OB i omni-polar, a ima tu još štošta...

Mana koju sam pomenuo može biti i manje izražena ako su zvučnici dalje od zidova, zato se ovi tipovi zvučnika i preporučuju da budu od zidova što više odaljeni. što je udaljenost veća, to je i pad pritiska odbijenih talasa veći, pa će manje da se čuje. Mada je i kašnjenje veće. Ni na celom opsegu ovo nije isto izraženo, pa je prigušenje "odbijenaca" veće što je viša frekvencija.

Ako mi sedimo na 3 m od zvučnika, a oni su udaljeni po 3 m od zadnjeg i bočnih zidova, pad odbijenog emitovanja je od 12 dB pa i preko 30 dB u odnosu na prednje emitovanje. Viša frekvencija, veći pad SPL-a, pa se pomenuti uticaj odbijanja može vrlo malo čuti na nižim frekvencijama, skoro neznatno ili i ne na srednjima, i skoro sigurno ne navisokima.

Tako bi trebalo da je po fizici prostiranja zvuka.

Ipak, nekima je zvuk npr. MBL-a malo "čudan". Sad, da li to zbog pomenutih efekata, ili zbog drugačijeg zvuka na koji ljudi nisu navikli, a koji je rezultat načina emitovanja srednjih i visokih.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tebe bas krenulo?otvori posebnu temu za omnidirekcione zvucnjake , bas ako ti se nasiroko pisebem ti - jedan uvaljuje Philips prcvoljke od 80 godina , drugi slaze pricu kako omni zvucnici nisu ni za Q .i jedno i drugo je bas korisnoa od Fostexa - sto valja .......... kosta k'o Svetog Petra kajganaa originalni Fostex nacrti - valjaju otprilike koliko i njihovi jeftiniji zvucnici .da ne brojim - koliko je saveta u ovoj temi napisano iz licnog skustva ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a od Fostexa - sto valja .......... kosta k'o Svetog Petra kajganaa originalni Fostex nacrti - valjaju otprilike koliko i njihovi jeftiniji zvucnici .da ne brojim - koliko je saveta u ovoj temi napisano iz licnog skustva ?

Ako dobar Fostex košta, onda neka se o'ma ide na Lowther, a neko ko živi u Novom Sadu neka mazne nacrt kutije ovima iz Teresonic-a. :buehehe:P.S. Iskustvo je precenja stvar. I među savetima nastalim "sa iskustvom" zna da se zalomi gluposti i koski samo tako. Treba imati znanja iz fundamentalnih nauka, i ponešto iz ovih specijalizovanih, i to je to. Iskustvo preko toga dođe kao poželjan dodatak.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
Pre neki dan na minhenskom aerodromu naleteh na januarsko izdanje za 2012 nemackog hobby-hifija sa finim prikazom aktuelnih FR drajvera na nekih dvadesetak strana. Nemacki pedantna analiza, ima grafikona, simulacija, uporednih tabela i sve što vole mladi, skeniro, uplodovao i na izvolte:http://www.filefactory.com/file/c0ef8b1/n/Hobby_HiFi_2012-1.rar
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ја нисам успео. Хвала!

kad ujucaš one dve reči što su zamućene pritisni enter, i sačekaj da odkuca ono vreme koje mora da se sačekadi i idi na dno stranice i klikni na download... tako bi trebalo da bude... sigurno radi...možda si pogrešne reči ukucao---- probaj recaptcha pa ponovo reči ubaci... nemam pojma čačkaj malo... :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...