Jump to content

Eckhorn?


neskor

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 66
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Soba je negde oko 30 kvadrata, a pojacalo je SET 300B.Koliko sam imao prilike da cujem raznorazne zvucnike, samo velike membrane mogu da docaraju prirodnu velicinu instrumenta.Sada je pitanje kako napraviti takav zvucnik a da ne zauzima bas puno zivotnog prostora u tih 30-tak kvadrata?Opcije su:1. Neki Tannoy dual koncentrik.2. Horn sistem manjih gabarita3. Waveguide4. OB

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Soba je negde oko 30 kvadrata, a pojacalo je SET 300B.Koliko sam imao prilike da cujem raznorazne zvucnike, samo velike membrane mogu da docaraju prirodnu velicinu instrumenta.Sada je pitanje kako napraviti takav zvucnik a da ne zauzima bas puno zivotnog prostora u tih 30-tak kvadrata?Opcije su:1. Neki Tannoy dual koncentrik.2. Horn sistem manjih gabarita3. Waveguide4. OB

Šta god da izabereš od ta 4 nećeš se zahebati, ali za tu veličinu prostorije bih ipak išao na 1. ili 3. Meni po gabaritima za tu sobu idu ili Tannoy ili Waveguide. Za Tannoy bih išao na 12" zvučnik (neka bolja serija), a za econowave već imaš sve što ti treba tako da je na tebi da odlučiš. Mislim da horn sistem iole vredan pomena i pravljenja mora biti kabast za toliku sobu, a OB se mora držati bar na 1/3 prostorije da bi zvučao kako treba. Ja ne bih gurao horne u prostor manji od 40-ak kvm ne iz razloga što bi me žena ubila (jer još nisam oženjen) već iz razloga što bi se soba svela na 4 zida i dva zvučnika. To je OK samo ako imaš svoju slušaonicu. Ako to treba da ti bude dnevni boravak, mora se barem malo paziti na veličinu kutija u odnosu na sobu i estetiku (ma koliko to ovde svi smatrali za jeres)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ljubitelji zvucnika visoke efikasnosti imaju svoje razloge . ako tebi nije jasno zasto , onda se nisi dovoljno pozabavio tom oblascu .

Meni je prilično jasno koje su prednosti i nedostaci jednoga i drugoga, zato i pitam.Možemo o tome i posebnu temu da otvorimo, ako si rad za raspravu.Jednu od mana high-eff. jedinica naročito mid-basova i srenjetonaca je i majda napisao - ne mogu se umiriti prema gornjim-srednjim, dernjaju se ko nenormalni i treba ih opasno obraditi kroz filter notch dodacima, a onda se i ta efikasnost snižava. Pri tome će veći broj dodataka u skretnici sigurno negativno uticati na ceo opseg te jedinice kroz koji prolazi signal. Pri tome imaju laganu kartonsku membranu koja se savija i uvija čak i pri manjim snagama. I tako, na jednu stranu pritisneš, a na drugu odskoči.Kvalitetne hifi jedinice niže efikasnosti imaju kruću i kvalitetniju membranu (zato je i teža), mala izobličenja do nekih manjih i srenjih snaga (30-40 W), kao i labaviji kretni sistem što je pogodnije za veći broj pojačala, pogotovo cevnih kao i tranzistoraca manje snage. Džaba bilo 15" i 97 dB kada je Mms=110 gr i Cms=0,12 mm/N i treba Đerdap da se normalno potera. One su predviđene za otvorene prostore, da se kroz njih potera 800 W i dobije 126dB, da se ozvuči koncert na livadi. Zato i imaju toliku krutost kretnog sistema i kruuute dvostruke ili trostruke zadnje centratore - da se ne bi sve razletelo u uslovima koji su predviđeni za njihovo korištenje.U većini slučajeva, hifi trosistemci (BR ili kompresija) sa 8" bass, 5" mid-bass i 25 mm visoki će u maloj prostoriji biti bolji od high-eff. iste cenovne klase.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Soba je negde oko 30 kvadrata, a pojacalo je SET 300B.Koliko sam imao prilike da cujem raznorazne zvucnike, samo velike membrane mogu da docaraju prirodnu velicinu instrumenta.Sada je pitanje kako napraviti takav zvucnik a da ne zauzima bas puno zivotnog prostora u tih 30-tak kvadrata?Opcije su:1. Neki Tannoy dual koncentrik.2. Horn sistem manjih gabarita3. Waveguide4. OB

Za početak, teško će 300B gurati kako treba niskotonsko područje, 40-100 Hz u 30 m2, pogotovo ako su u pitanju nešto veće bass jedinice.Ako postoji mogućnost, treba ići na bi-amping. Tranzistorac ili D-klasa na basu, a 300B za srednji i visoki. Pogotovo zbog ovakve koncepcije sa različitim pojačalima, treba ići na što niži rez, gde se taj prelaz neće čuti. Tada je kritičan izbor kvalitetne jedinice koja će da pokriva veći deo opsega, od 100 Hz naviše, mid-bass ili neki full-range, na koji se doda bass i visoki. P.S. Stalno mi se javlja deja vu, kao da sam ovo već više puta pisao ranije... :lol:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ode tema off-topic, ali moram i ja da dodam. Cini se da su, osim (nedostatka) novca, nasem prosecnom DIY-eru,dve glavne prepreke ka velikim i dobrim zvucnicima, 1. Mala soba 2. Zena (u maloj sobi zajedno sa zvucnicima). Verovatno cu i ja zbog ta dva razloga morati u skorijoj buducnosti da razmontiram moje OB-ove... I sta sad? U datim uslovima, da ne bude glomazno, ili na 1/3 sobe, a da jos bar malo lici na fifi, su: 1. Econowave2. BiB (Bigger is Better) -ako ih se moze gurnuti u neki cosak sa 6" ili 8" fullrange jedinicama Eventualno, moze neka "kvazi-horna" kao "Half-chang" (full chang je bolji ali vec preti svojim dimenzijama)... Nijedno nije sto volim, nego moram... Eto moje 2 pare... Vix

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Soba je negde oko 30 kvadrata, a pojacalo je SET 300B.

Ako imaš JM Lab Micro Utopia Be, kao što je Zvule naveo, da li bi pokušao da čuješ te zvučnike sa nekim pojačalom kao što je BFA Tulip, koji je nuđen na probu po BG-u?Čisto radi iskustva kako Micro Utopia radi sa dobrim tranzistorcem koji ima veliku rezervu snage (i struje). Možda to iskustvo pomogne kod razrade nove koncepcije. Inače, česte zamerke za te zvučnike koje sam čitao po netu je da su malo "tanki", misleći na niskotonsko područje. Problem je što se kao komercijalne kutije za velike novce prodaju za moje pojmove neodgovarajući i nedovršeni projekti. Neverovatno, ali je tako.Ono što je zaista dobro i kvalitetno, i dovršeno, i vrhunsko, košta - boli glava. Wilson Watt/Puppy, JM Lab Grand Utopia, Magico V3, i sl.Većina je imala iskustava sa takvim kutijama, pa odatle dolazi i animozitet prema "klasičnom hifi dizajniranom zvučniku" srednje i niže efikanosti.Onda se beži u druge krajnosti koje podrazumevaju sasvim druge koncepcije, što opet u datim uslovima može da bude pogrešno. U manjim i srednje velikim prostorijama može se imati odličan sistem sa klasičnim pojačalom i klasičnim hifi zvučnicima, samo ceo sistem i koncepciju treba maksimalno prilagoditi konkretnim uslovima, prvenstveno prostoriji.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki U vecini slucajeva notch filter ne utice na karakter onog bitnog dela kod vis. eff. dr.a to je ispod 400-450Hz prema mom iskustvu osnovni pik onaj koji sere, pardon onaj koji se dereje na potezu od 550 do 850H kako kod kog drivera...Ali uvek je tu opsega od 100 do 200 Hzi znam da mi necete verovati ali to dostize od 5db pa do 10db cak negde i 15db!+Kod double conova je tu i onaj drugi pik na potezu od 1.8K do 2.6K ali tog se veoma lako da resitipremazivanjem trubice 3 x min damar i poly vuna izmedju 2 cona a moze i lagana dust kapica malo veca pri vrhu trubice...I to je tipicna greska u diy svi se trude da suzbiju taj gornji,medjutim on nije izvor osnovnog problema vec ovaj njegov kolega pre njega...taj donji je kao crna rupa sve privlaci u sebe i samo se on "vidi" ,dominantan je i menja bitno karakter citavog drivera i sistemaTu one proste racunice RLC ne pomazu, vec se mora izmeriti i poslusati posle toga u relnom prostorunije bas jednostavnoA manje jedinice cesto imaju pored pikova i blagi rast, "blagi" od oko 5db od 1K pa do 12Ktako da se mora primeniti i RL contour filter... Ili ipovecati ugao pod kojim se slusa kabinet, ali onda padaju i oni najvisi tonovi....Kada se covek pozabavi malo tim stvarima, onda tek to radi kao mala beba.Tako da ovima sa interneta vise nista ne verujem kad vidim da pustaju drivere sirove u kabinet...A posle pricaju kako je to fantasticno.Tu je problem sto se za svaki driver mora uraditi poseban networknema univerzalne vrednosti komponenata, samo je koncept isti...to je ono sto je nemoguce uraditi na "uvo",bez merenja, ponesto znanja, prethodne provere u recimo Spice-u, a da ne dobijes sljivu na oku..U principu kada se gleda osetljivost bez tih pikova, to je mozda svega do 3db ili manje od standardnih savremenih drivera?.Zato vecina proizvodjaca FR i ne daje jasan SPL jer kada bi to ljudi videli bila bi bezanijaBez obzira na sve to ja ih veom cenim kao izvor zvuka a sve drugo se da popraviti :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je prilično jasno koje su prednosti i nedostaci jednoga i drugoga, zato i pitam.

Možemo o tome i posebnu temu da otvorimo, ako si rad za raspravu....

necu da se bavim generalizacijama , a narocito ne negativnim .

opet ponavljas staru pricu - pokopavas koncepte koji se tebi ne svidjaju iz nekog razloga , a vrlo dobro znas da se konceptima ne moze suditi , nego samo konkretnim projektima ;

nije isto kad za 10W amp uzmes :

1. 12 ili 15" pro zvucnik od 400W , ili

2. modernu ili staru jedinicu koja ima 30W .

zato to sto si napisao stoji samo za slucaj #1

go figure .

dakle - predlozi nesto konkretno .

ako neko drugi predlozi nesto konkretno , onda konkretno raspravljaj .

a jos nismo dosli u ovoj temi ni do jednog potencijalnog projekta .

OP se pita .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Merle Haggard...

...Lefty Frizzel...

Gitara i glas - slusalacko opredeljenje ka materijalu nezahtevnog karaktera ovde znacajno pomaze.Cim slozeniji, orkestarski, materijal udje u pricu, ceo koncept trokira...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gitara i glas - slusalacko opredeljenje ka materijalu nezahtevnog karaktera ovde znacajno pomaze.Cim slozeniji, orkestarski, materijal udje u pricu, ceo koncept trokira...

Naravno da to nije sav matrijal... :Dizzy:ima toga jos. Puno Puno(Jeste da je glas sa gitarom tu dominanta, medjutim ima i orkestar koji to prati... :respect:Na primer super materijal su snimci Elvisovih proba...).Ali nekako posle svega,cini mi se da mi je dovoljno da u tom veoma malom trenutku vremenaosetim to kada se Lefty odmice i primice mirofonu i peva onako sa strane ili direktno,sa svim tim mikronskim desavanjima...I taj dah koji izlazi pri tom...Meni je dovoljnoKao sto i pema kaze "That's the way the love goes..." :guitarplayer:Ili Kentaki rejn sa proba... :respect:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"nije isto kad za 10W amp uzmes :1. 12 ili 15" pro zvucnik od 400W , ili2. modernu ili staru jedinicu koja ima 30W".Pa Zen stvarno nema smisla kako nije isto?Popijes jedan onaj antistres sok, oko 2 litra na eksi isto je,svejedno je? :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...