Jump to content

Eckhorn?


neskor

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 66
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nemam mnogo iskustva sa ovim stvarima, ali ono što sam čuo, zvučalo je previše "PA like", mnogo više kao ozvučenje nego fifi... Verujem da u mnogome zavisi i od drajvera, prostora, amplifikacije, muzike... Ako me sećanje dobro služi bas jedinice su bile RCF... Ali nisam 100% siguran... Davno je bilo, nije mi se nešto posebno dopalo, zvučalo je previše agresivno i napadno pa sam verovatno zato to i potisnuo u sektor manje zanimljivih opcija za kućno slušanje. Ali to ne znači da je to uvek tako... Verujem da može da bude i kulturno i civilizovano...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Klipsch Horn nemacka varijanta od ACR Acoustik = Eckhorn ja cu jednom da napravim par , da se ima u jednoj sobi :rofl: u odnosu na original -poboljsanja prvenstveno druga ST horna , kao i bolji visoki al' i sa originalnim bih , licno , mogao da zivim zanavek - cak i da su jedini mi par zvucnjaka naravoucenije - ovo su oni ornovi koji nnisu PA like , al' mogu da gruvaju kao da jesu za bilo koji discoteque ovoga sveta - KH + La Scala ( jednak broj komata strateski rasporedjen ) jednako groovaju groove , sa podjednakom masazom sto boobrega sto dijafragme a violine milozvuce :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam siguran koliko je to dobar koncept takav kakav jesteUstvari sam prilicno siguran da je rdjav ZA KUCNO SLUSANJEevo i zbog cegatu je rezna frekvencija oko 1K gore dole...A to znaci da zvuk ispod !K dopire NE DIREKTNOM radijacijom iz drivera vec prolazi kroz hornupa onda ulazi u prostor...drugo gore je kompresiona jedinica i jos ima hornu koja joj dodaje oko 4 dbTO BUKVALNO UBIJA i tesko se uklapa sa donjim delom spektrauvek je nekako prisutan disbalans.Tu je jos i ogranicenje po pitanju smestanja i prostor da horna mora biti u uglu.Taj design bi trebalo preispitatiostaviti korner hornu za bas i rezati nisko i sa shelwingom u ovom slucaju passive shelf(jako velike vtrednosti zavojnice itd...)to jest recimo dodati centralni driver da zraci osnovni deo spektra direktnokompresionu hornu pomeriti na gore gde prestaje delovanje centralnog driveraI SMANJITI velicinu hone u tom slucaju posto ne zalazi u donji deo spektrai to je to..Ali svako ima svoj ukus po pitanju zvuka pa je najbolje cuti takav koncept uzivo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po mom misljenju bolje je uraditi Karlson hornuza podrsku donjem delu spektra:1. malo manja dimenzija2. isti ili bolji ucinak u smislu nize Fo3. ide do zida a isto moze biti i uglu pa cak i na plafonu4. radiijacija je direktna ali ima i hornu iza5. driver je zasticen6. moze da sluzi i kao stalak za ostale jedinice sistema7. komplementarno se moze dodati jos jedna ista horn jedinica na plafonu8. jednostavnija je za izradu9. atraktivnije izgleda (moje misljenje)10. isto ima istorijsku vrednost i egzoticnu crtu kao i korner horna11. prima veci broj drivera, vise tipova. :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........

sto rekoh - proizilazi iz uzivo iskustva sa KH svojevremeno sam jedan sistem baziran na KH pretvorio u sort of 2 way active - cevna 2 way skretnica , SS amp za bass , PP ceve za gornje drivere akusticki rez izmedju basa i ST je na ~450Hz , originalno ;
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas tako Zen,I meni je polazna tacka bilo iskustvo sa originalnim kabinetima(i driveri i skretnica) Klipsch.one velike corner klsicni model.3 way system.Koja je bese rezna Fo izmedju basa i centralne horne kod tog modelameni se cini oko 1K do 1,2K ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....... akusticki rez izmedju basa i ST je na ~450Hz , originalno ;

malo previsoko za bass hornu , a malo prenisko za ST hornu zato unapredjene varijante i koriste neku vecu ST hornu , sa potentnijim driverom , da bi se moglo spustiti nize ; napisah negde skoro - KH je primer kako je matori PWK bio dobar i genijalan inzenjer - sa zv. jedinicama tek osrednjeg kvaliteta ( bass se ne moze porediti po kvalitetu sa JBL , Altec ,EV modelima iz istog doba ..... srednjetonac je velicine postenog mesnog nareska , visokotonac je losiji od Eminence APT80 koji kosta u Srbiji 25E) je dobio package koje radi kako nije radio nikada nijedan zvucnik "masovne" proizvodnje ; jeste bio skup uvek , i sad je , ali iz napred navedenog je - u najmanju ruku je veoma zanimljiv ..... narocito kad se razmislja o DIY , gde se za relativno male pare moze dobiti vanredan zvucnik so - KH bass cab ( Beyma , Eminence , Selenium ....... moze se naci adekvatan bass driver ) , ST horna se moze birati zavisno od para i volje i mogucnosti izrade , pod uslovom da se radi ipak potentija u donjem registru od originalne ..... ST driver moze i Selenium 405Ti ( pomenut na Eckhorn site ) , visoki APT80 ili bilo sta skuplje ........ mislim - za 2KE se moze dobiti zv. za ceo zivot kome odgovara , naravno ....... :rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste Zen ali pogledaj neku fotku gde covek prosecne visine i mase stoji pored KHpriseti se to je OGROMNOi stvarno za pravi ucinak MORA stajati u uglu.ZA masovnu proizvodnu to je super koncipiran sistem i izrdjen je veoma solidno od postojecih idustrijskih materijalakoji su trajni i posle 40 godina, furnir platna, ivericaznam posto sam video original.,ipak ja bih prostor,(kada bih ga imao)iskoristio na mozda bolji nacinu uglove bih postavio visoke Transflex horne kao subovea recimo standardno bas podrucije postavio Karlsoni gore posle toga centarlni i supertweeter sa manjum hornamakoje odgovaraju njihovim reznim frekvencijama?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da sa tim sto ti ostaje za policu i prostor izmedju svega 2-3m :hot:tu je preporuka da se sve prvo napravi od kartona,spoljne dimenzije 1:1 i postavi u prostor :stink:zbog toga sto to ja NISAM uradio pre nego sto napravih neke kabineteoni "moji" su i zavrsili kod tebe... :acute:he he

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zavisi od drivera .....

opcije su bezbrojne ;

jednostavo - treba da te privuce neki koncept , pa da se pozabavis opcijama unutar koncepta - nabavljivi driveri , dimenzije koje isti zahtevaju vs. raspoloziv prostor , a sve to povezano sa preferiranim glasnocama slusanja kao i preferiranoj amplifikaciji ........

tok razmisljanja ovakav :

1. soba & glasnoca

2. zanimljiv koncept zvucnika

3. adekvatna amplifikacija

da ilustrujem - bez obzira na #1 , mene licno u okviru #2 interesuju kombinacije gde imam jedan glavni driver , koji onda eventualno ima bass i Vt helpere ; u obzir dolaze i VoT varijante ... sto ce reci - preferiram Old School pristup zvucnjacima - sto vece jedinice , ali jos uvek male snage , jer to omogucava upotrebu manjih pojacala , zahvaljujuci relativno malim pokretnim masama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre svega prostor u koji cedoci kabinet,ne mislim prvenstveno na velicinu sobe mada je to us=zrocno posledicno,vec na kolicinu prostora za bazu kabinetai to koliko je jos potrebno da kabinet "dise" u prostoru kako u audio smislu tako i vizuelno....0. izbor centralne jedinice i koncepta za centralni driver1. prostor za bazu kabineta2. da li ce biti pasivno ili aktivno pogonjen3. globalni troskovi4. izbor drivera po mogucstvu sto flrksibilnijeg za razne kabinete koji se uklapaju u 1,2,35. izbor kabineta u kontekstu celog zv sistema..ako se u startu ide samo da bude jeftinije,onda od toga nema nista.ali kao sto Zen rece ako se razmislja o koriscenju na duge stazeonda pristup mra biti ozbiljniji i malo vise racionalno finansijski podrzan..i ja preferiram old schoolizuzev kompresionih jedinica secenih na centralnom delu spektra(moram ovo da kazem, i da priznam da je i kod mene trenutno takoRCA LC1 samo LF unit u U-frameu, a gore WE 2390A kompresiona jedinica u dipole modu pozadi otvorena i lenses a napred mala karlson hornadole oko 115Hz ispod su U-frame 2 x WE 2080E 15in 24db passive, no shelf...).ukvalno sve u "margo" kutijice su tolike da ima po 5-10mm oko driveranajmanje moguce.cisto da ilustrujem moj "koncept" = Samo da bude sto manje... :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A meni nije jasno zašto se forsiraju kutije visoke efikasnosti čak i za mali prostor? Nema razloga, s obzirom da nije potreban visoki SPL, a sedi se na udaljenosti od 2-3 m pa je dovoljno da su zvučnici eff. 88-91 dB i (kvalitetno) pojačalo 20-40 W na 8 Ohma (sa dynamic headroom bar 2-3 dB).Pri tome kutije više efikasnosti imaju veće jedinice koje zahtevaju velike kutije. Nelogično za mali prostor zbog samih gabarita gde kutije zauzimaju dosta mesta. BTW, koliki je prostor u pitanju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ljubitelji zvucnika visoke efikasnosti imaju svoje razloge . ako tebi nije jasno zasto , onda se nisi dovoljno pozabavio tom oblascu . no - kao sto napisah ( 1 , 2 , 3 ) - sve ima svoju logiku , koje se mora pridrzavati bez obzira na simpatije ka konceptima .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A meni nije jasno zašto se forsiraju kutije visoke efikasnosti čak i za mali prostor? Nema razloga, s obzirom da nije potreban visoki SPL, a sedi se na udaljenosti od 2-3 m pa je dovoljno da su zvučnici eff. 88-91 dB i (kvalitetno) pojačalo 20-40 W na 8 Ohma (sa dynamic headroom bar 2-3 dB).Pri tome kutije više efikasnosti imaju veće jedinice koje zahtevaju velike kutije. Nelogično za mali prostor zbog samih gabarita gde kutije zauzimaju dosta mesta. .........................

Koliko sam ja skapirao, Neskor je vlasnik Focal-JMLab Micro Utopia zvučnika koji se uklapaju u tu tvoju priču 1 na 1. Isto tako vidim da su na prodaju. Verovatno nisu njegov "cup of tea" i želi da proba nešto iz hi-eff priče.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma to nema veze, mislim ima ali nije primarno.Te zvucne jedinice su savim slucajno vise efikasnostiALIkada se koriguju pikovi na centralnom delu spektra onda efikasnost drasticno pada.Tu je prvenstveno od vaznosti kvalitet membrane i konstrukcijeRecimo Iskra ili skoro svaki vitage zvucnik koji sam izmerio imaju strasno velike pikove na centralnom delu spektrakoji jako smetaju i prosto to moze da se slusa SAMO sa 20-30m udaljenosti i ako druge jedinice prate tu vrsnu vrednost dbu sobi je nesnosno, sarmantno ALI nesnosno i iritirajucebarem meniJedini do sada koje sam merio a a=da nemaju nikakvih pikova uopste su RCA LC1 15in i 12in Zvucnik iz Rockola JukeboxaSecam se jasno, zato sto se nije desavalo.tesko se postize u drugim slucajevima balans i glas zvuci nekako uvek praznoi pomereno ka gornjem delu spektra u vestackoj jasnostiA nema fundament i pocetak koji se ili lomi skretnicom ili pola izlazi kroz bas refleks itd.a sto rece Pass prvi watt je najvaznijimislim nisam neki idolopoklonik, ali cini mi se da ima smisla?.Ma u sustini sve je nekako stvar ukusameni je centralni driver najvaznijia gore i dole kako se ko snadje :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...