Jump to content

Amp za OB 2X15" + 8"


PetarNS

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 40
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

:wink2: zavisi od ta dva 15" ako je nesto ranga Eminence Alpha 15 , to ne zahteva dodatnu eq , samim time se ne cedi dodatna snaga iz pojacala za tu eq . onda ti je dosta 20-30W/4 Oma ako su neki drugi zvucnici , koji zahtevaju eq - onda moze biti nije dosta ni 100W
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:wink2: zavisi od ta dva 15" ako je nesto ranga Eminence Alpha 15 , to ne zahteva dodatnu eq , samim time se ne cedi dodatna snaga iz pojacala za tu eq . onda ti je dosta 20-30W/4 Oma ako su neki drugi zvucnici , koji zahtevaju eq - onda moze biti nije dosta ni 100W

O Alpha-ma i razmisljam.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakvo pojacalo treba za zvucnike tipa Open baffle 2X15" + 8"?

Napiši malo detaljnije: - koja, kakva i kolika prostorija? dimenzije, raspored, nameštaj, dampinzi (tepih, slike, police, knjige)- koliki budžet za zvučne jedinice?- šta se očekuje od tih zvučnika kada je u pitanju dinamika i glasnoća?- kakvo pojačalo? Da li full aktiva sa posebnim pojačalom za basove i posebnim za srednji (i visoki), sa aktivnom skretnicom? Budžet?- da li si spreman za sve to? :lol: hint! Vrlo preporučljiva akustička merenja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da bi F5 tu zavrsio posao, ako mora neki amp koji ce lepo svirati i basove i visoke, a ako ce se deliti aktivnom skretnicom, onda...moze svasta, neki SE za fullrange, i neki monstrum u AB klasi za basove..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Појачавач колега. :wink2:

Dobio sam PM, vezan i za zvučnike, pa sam to sve merdžovao. :lol: Uostalom, kod ovakvih varijanti, teško je odvojiti prostoriju, zvučnike i pojačalo. Jednostavno, sve je povezano, i sve ide u paketu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, slažem se sa Zenom da je dovoljno 30 W/4 Ohma, ali zato što na 15 W jedna Alpha 15A već izlazi iz Xmax-a od +/-3,8 mm.A da li će imati dovoljan SPL za glasnije slušanje i zahtevnije materijale, nešto mi se javlja da neće. U slobodnom prostoru u OB ove dve jedinice u paraleli će imati oko 83 dB/1W/1m, a sa 26 W će imati 83+14=97 dB/1m. U zatvorenom će imati room gain 3-5 dB na niskim frekvencijama, što znači oko 100-102 dB/1m.Ako je veća prostorija, po meni je to još uvek nedovoljno. Ipak, nije loše nekada uspokoči sa SPL-metrom....To su OK jedinice za to koliko koštaju, ali ipak im je korpa od tankom presovanog lima, tanka i lagana membrana (56 gr za 855 cm2) i VC prečnika 38 mm. To znači da će membrana da se savija i lomi i pri manjim snagama. Te jedinice i ne treba siliti na veće snage zbog svega pomenutog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Petre iz NS Iz licnog iskustva : Eminence 2x 15`` Alfa / Beta zvucnici najbolje rade u dobro dampiranim kompresionim kutijama vecih dimenzija , u toj konfiguraciji tada dolazi do izrazaja potpuno njihov stvaran dosta dobar kvalitet / cena .Malo su tromaviji na par vati snage iz Amp-a , ali na 30 - 50 W sijaju ! ,sto je tipicno za takve kruto vesane PA zvucnike !Vazno : Kakvo god pojacalo koristio za te parove Eminence 15`` vezi ih na red tako da dobijes 16 ohma impedansu - tako vezani bice lak `teret` za bilo koje SS pojacalo a i zvuk dobiven iz Zv kutija je tada neuporedivo transparentniji i opusteniji i prijatniji za slusanje.Amp za njih moze biti dobar DIY SS 2x 100w /8 ohma ili neki dobar DIY Cevni do 75W / Ch . Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napiši malo detaljnije: - koja, kakva i kolika prostorija? dimenzije, raspored, nameštaj, dampinzi (tepih, slike, police, knjige)- koliki budžet za zvučne jedinice?- šta se očekuje od tih zvučnika kada je u pitanju dinamika i glasnoća?- kakvo pojačalo? Da li full aktiva sa posebnim pojačalom za basove i posebnim za srednji (i visoki), sa aktivnom skretnicom? Budžet?- da li si spreman za sve to? :lol: hint! Vrlo preporučljiva akustička merenja.

Soba je 4x4 (nije pogon na sva 4, nego dimenzije :)) . Klasicna tek namestena dnevna soba: trosed, dvosed, fotelja, stocic, tepih, tv, zvucnici, lampa sa svadbe i fikus. Nema jos slika, polica, knjiga... Ne znam za budzet za zvucnike. Trenutno gledam da skrpim za pojacalo. Imam neke zvucnike ali cu ih menjati kada dodju na red. Ne znam da ti odgovorim za dinamiku i glasnocu, ako mozes da preformulises pitanje. Sto se tice pojacala pravio bi Babel. Pasivna skretnica.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Soba je 4x4 (nije pogon na sva 4, nego dimenzije :)) . Klasicna tek namestena dnevna soba: trosed, dvosed, fotelja, stocic, tepih, tv, zvucnici, lampa sa svadbe i fikus. Nema jos slika, polica, knjiga... Ne znam za budzet za zvucnike. Trenutno gledam da skrpim za pojacalo. Imam neke zvucnike ali cu ih menjati kada dodju na red. Ne znam da ti odgovorim za dinamiku i glasnocu, ako mozes da preformulises pitanje. Sto se tice pojacala pravio bi Babel. Pasivna skretnica.

Na tvom mestu, ja bih razmišljao o skroz aktivnom pristupu. Od toga boljeg nema, a pošto ti ne trebaju monstrum pojačavači, ne bi trebalo ni da te nešto posebno mnogo košta. Iako bi ti sugeriranih 30-ak vati po kanalu verovatno bilo dovoljno, lično bih ipak malo podigao tu granicu sa faktorom od recimo 2+, pa bih na basove zakačio neku klasu AB lepo pomerenu ka A klasi (sa recimo 0,5 A struje mirovanja), a za ostalo neku čistu klasu A od 20-30W po kanalu. Čuo sam par DIY sistema na tu temu i to stvarno mnogo dobro radi. Konstrukciono, sve se jako lepo može odraditi sa po dva para 2SC5200/2SA1943 za basove i jednim parom istih za ostalo, mada će ovaj drugi tražiti masivne hladnjake ako treba da radi u čistoj klasi A. Ne mora, može i on biti klasa AB lepo gurnuta ka klasi A, ali ipak, što se brzine odziva i definicije tiče, ništa nije kao čista klasa A. Dr Bora Jagodić ima nekoliko projekata koji se sasvim lepo uklapaju u sve ovo, a koliko se sećam, ima i aktivnu skretnicu, i "Omniprotektor", dakle praktično sve da se ovakav projekat uspešno okonča po ipak razumnim cenama, a bez žrtvovanja kvaliteta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo jos nesto: Ako je soba 4x4, to bas i nije nesto veliko, a OB trazi puno prostora. Sa opisanim namestajem, pa jos kad lepsa polovina krene da dodaje razne drangulije...pitam se koliko ce tu ostati mesta za OB, a da bude pozicioniran kako treba, bar 1 m od zadnjeg zida, i po bar 1m od stranicnih zidova... a postavlja se i pitanje gde ce ti biti slusna poziciaj...OB definitivno nije zvucnik koji ces gurnuti u cosak, pa da bude "nevidljiv". Razmisli o tome pre nego pocnes bilo sta praviti. Koliko god potencijala imali, losa (i mala) soba moze skroz da ubije taj potencijal, pa da se zapitas zasto je neko uopste dizao prasinu oko OB, kad se neciji "metronomi" u tvojoj sobi mnogo lepse cuju. Ustvari, za sobu srednjih dimenzija, za dva slobodna ugla, mozda je bolje ici sa BIB kutijama, a ako ne slusas glasno ili si uglavnom u "nearfield" mozda neki ML TL zavrsi posao... Ups, crv je upravo izasao iz konzerve... :Dizzy::taz:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sam ja ranije i pitao to sve što sam pitao. Bolje za tu sobu i jedno pojačalo napraviti dobar dvosistemac, ili eventualno trosistemac u kompresiji.

Вала баш, мала је то соба за ОБ. Један добар СС Амп са бар четри транзистора у излазу и добро напајање. Ипак не иде ОБ и фикус :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba da se selim u drugi stan (ako neko u medjuvremenu ne ubije investitora). Tamo je soba 4.3 X 6. Da li onda mogu ici OB zvucnici? Inace u obe varijante moram postavljati zvucnike po metar od zidova jer su vrata u coskovima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda cemo tako probati: Za baseve AB za ostalo A, zvucnici metar od zida i aktivna skretnica.

:oke: O aktivnim skretnicama imaš malo štiva u SS sekciji, tema "Aktivno ludilo"...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...