Jump to content

Nisam pametan


stein

Preporučeni Komentari

Stein, kako to vozis kad uspevas preci 100 km Lagunom sa samo 6.7 l ? Pa moj Punto trosi bar 8 u gradu, al ga zato derem. Kad hocu da stedim, vozim bicikl :)

Ja prevezem oko 15.000km po gradu svake godine.

Štednja je stvar racionalizacije. Ne moram biti prvi na svakom semaforu, samo pratim ritam saobraćaja. Ne menjam trake svako malo da što pre stignem, ionako semafori i ostatak učesnika u saobraćaju diktira tempo i ritam vožnje. Izbegavam sporedne, kobajagi "kraće" putanje gde na svakom ćošku moram praktično da stanem pa krenem. Uhvatim glavnu džadu pa plivam nizvodno. Na oko 2000rpm uključuje se turbina. E, onda pokazuje 15-17L, dakle, manje naglih ubrzavanja (ipak je to 1500kg auto sa oko 110ks), samim tim i manje naglih kočenja. Ortak nije umeo da izvuče ispod 12L po gradu. Na 15000km nek mi bude prosek 7L, to je razlika od 5L na svakih 100 pređenih kilometara... Na 15000km, 5 litara razlike (na svakih 100km), godišnje izađe 750 litara goriva! To je oko 900€ uštede na gorivu, da i ne spominjem uštedu na zameni kočnica, pneumatika, a realno, stižem za isto vreme gde god da krenem... Dok sam vozio Mini Morrisa, ono je preklinjalo da se gazi. Ja ga gazio... I taj je trošio ovoliko, pa i više u gradu... :) Samo što sam sa njim prelazio mnogo manje godišnje, a mnogo više ležao ispod njega i prčkao ispod haube... da i ne nabrajam koliko košta vremena, para i živaca da se utegne autić kao Mini nakon trideset i više godina sistematskog zapuštanja i zanemarivanja... :blackeye:edit: dodao bih da žena ima Twinga i na godišnjem nivou, i ona preveze bar 12-13 hiljada godišnje... Sa dva auta, svaka ušteda je dobrodošla...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 76
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Meni hyundai i30 pokazuje prosek od 7.6L/100km, inace benzinac 1.4! Koja to Laguna trosi 6.7L/100km u gradu?! Mozda na nekoj nizbrdici?

Ta pokazivanja ne moraju da budu tačna. Obično ih kompujter izračuna na osnovu nekih parametara motora i ne uzima sve u obzir, tj. nema protokomer u vodu goriva. Jedini tačan metod je punjenje do čepa, vožnja i ponovo punjenje do čepa pa podeljeno sa pređenih kilometara.

Npr. Clio 1,5 dci, putanja Bg-Zlatibor-Bg-lokal-Zrenjanin-Bg, sve u svemu 810km u prvoj polovini januara penzionerski, prosečno 4,33l/100km. :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta pokazivanja ne moraju da budu tačna. Obično ih kompujter izračuna na osnovu nekih parametara motora i ne uzima sve u obzir, tj. nema protokomer u vodu goriva. Jedini tačan metod je punjenje do čepa, vožnja i ponovo punjenje do čepa pa podeljeno sa pređenih kilometara.

Laguna (1.9DCI) pokazuje broj pređenih kilometara od reseta do reseta, ukupnu količinu utrošenog goriva i proverom nakon točenja na pumpi se cifre poklapaju sa računicom koju pravi board komp. Ne pričam o potrošnji na 100km ili onome što pokazuje tokom vožnje - hoće da u zaletu pokaže 0L/100km što je naravno, nemoguće. Pričam o potrošnji sračunatoj na nekoliko hiljada pređenih km. I mene je itekako iznenadilo. Mini Morris sa 1L motorom (ceo auto cca 650kg), teško da je u gradu ikada trošio manje od 7.5-8 litara. Reno 5 sa sto kila više i 1.4 motorom je trošio oko 6,5-7,5 u gradu. Matematika je čista... Ali sam i to primetio da sam mnogo "angažovanije" vozio manji auto. Sa Lagunom kao da imam sve vreme ovog sveta, to rezultuje i blažim ubrzavanjima, manje gaženje po papučici gasa a kao konačan rezultat sveukupno ušteda :)BTW, zimus je potrošnja bila oko 8.2L zbog grejanja auta po desetak - petnaest minuta pre polaska na posao i pre polaska kući...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Laguna (1.9DCI) pokazuje broj pređenih kilometara od reseta do reseta, ukupnu količinu utrošenog goriva i proverom nakon točenja na pumpi se cifre poklapaju sa računicom koju pravi board komp. Ne pričam o potrošnji na 100km ili onome što pokazuje tokom vožnje - hoće da u zaletu pokaže 0L/100km što je naravno, nemoguće. Pričam o potrošnji sračunatoj na nekoliko hiljada pređenih km. I mene je itekako iznenadilo. Mini Morris sa 1L motorom (ceo auto cca 650kg), teško da je u gradu ikada trošio manje od 7.5-8 litara. Reno 5 sa sto kila više i 1.4 motorom je trošio oko 6,5-7,5 u gradu. Matematika je čista... Ali sam i to primetio da sam mnogo "angažovanije" vozio manji auto. Sa Lagunom kao da imam sve vreme ovog sveta, to rezultuje i blažim ubrzavanjima, manje gaženje po papučici gasa a kao konačan rezultat sveukupno ušteda :)BTW, zimus je potrošnja bila oko 8.2L zbog grejanja auta po desetak - petnaest minuta pre polaska na posao i pre polaska kući...

Pardoniram što sam posumnjao u Renaulta... :assshake::character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jako divotno se tema odvozala u off, sa sve moderatorom ako ne za volanom, onda na suvozačevom mestu!

...edit: mada sad sam tek video da ju je suvozač pokrenuo, a odvoz se desio još u prvoj krivini/okuci

vaisztinu, zašto AA uradak nema ulaze i izlaze kao svi normalni uređaji?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...