Jump to content

Diskoteke 70-ih i 80-ih, na našim prostorima


Preporučeni Komentari

  • Odgovora 49
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

U početku, sedamdesetih, baš i nije bilo puno diskoteka. Kasnije se namnožilo toga, uglavnom su bile privremenog karaktera - zavisi kako se ko ogrebao za neki prostor. Govorim o novosadskom arealu.Prva moja asocijacija, kada se kaže diskoteka, je "Čorta". :Viannen_loungelizard: U tadašnjem hotelu u Čortanovcima, u jednoj ne prevelikoj prostoriji, sa dva Bose zvučnika koji mi liče na 802 model. Posle gluvarenja ispred Kafea, posle 23h, društvo se selilo tamo. Da napomenem, to je bukvalno u nekoj zabiti, ima nekih dvadeset i kusur kilometara vožnje, preko Banstola (prevoj preko Fruške Gore), magla i sneg nisu bili prepreka.Prva novosadska diskoteka u koju sam ušao je bila ona u Studiju M (valda "Grom"). Voditelj je bio Mića Jokić, a onih nekoliko večeri koje sam proveo tamo (negde krajem '72.), hit je bio:

http://www.youtube.com/watch?v=KcXiZ2LI-AQ&feature=related

Dobar je bio Mašinac, gde se puštala malo tvrđa muzika. Kasnije su se pojavili i drugi klubovi, "Točak" je bio najbolji, glas o njemu je dosezao i šire od Novog Sada. Diskoteku na Đavi vezujem za pesmu:

Dobar enterijer i zvuk je imao disko u hotelu Park. Bili su neki ogromni monitori, liče mi na one grdobe od JBL-a.U stalnoj potrazi za nečim novim i ekskluzivnim, Novosađane nije mrzelo da idu ni u Bački Jarak, tamošnja diskoteka je bila "in" neko vreme. Tako je bilo i sa prvim kafićima - kako se koji otvarao, postajao bi hit, pa se uveče kroz tu ulicu, uglavnom, nije moglo proći kolima. Dok se nije pojavilo nešto novo, a raja se preselila tamo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da ovde nema ni jednog tako matorog Zrenjaninca da bi se setio starog Doma omladine. Nekoliko puta sam zašao u njega, kada sam išao u goste kod druga iz osnovne škole. Bilo je to negde '70. - '71. Kasnije je ovaj dom izgoreo, a na istom mestu je nikla moderna zgrada sa istom namenom, ali u nju nikad neće ući dobri duh iz starog... Bila je to kuća prizemljuša, ulazilo se u jedan veći hol, odakle se moglo levo, u salu za živu svirku, ili desno - gde se slušala muzika sa ploča. Iz ove sale se još moglo otići u jednu manju, gde su bili fliperi. Takav prostor, tada, nije postojao ni u Novom Sadu. Yu grupa je bila gotovo redovan gost. Tu sam prvi put čuo neke omiljene pesme na (uslovno rečeno) kvalitetnom, a prvenstveno - dovoljno glasnom ozvučenju.Recimo, ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=Cqh54rSzheg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ja se žalim da sam ostario!!! :crazyrocker: Tek sad vidim s kim imam posla! :buehehe: Internet je stvarno zanimljiv - možeš upoznati koliko su ljudi stvarno stari! Ne mislim kronološki - na godine, nego u duši!Za mnoge sam bio siguran da su mnogo mlađi dok se nisu počele pisati godine u kojima su se pohađale diskoteke.Čestitam!P.S. Usprkos tome što nikako nisam mogao biti u disku tokom sedamdesetih, a bogami ni veći dio osamdesetih, iznenađen sam koliko mi je poznata glazba iz tog vremena. (samo se pravim važan... :buehehe: )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

diskoteka 1 - pamtim paralelno vezane Traviate i Trubadure ( sa kristalne glave od jednog signal isao na jos 3--4 komada)sa 8 pripadajucih zvucnika ozvucen prostor od 10x25x4 ; tad sam bio stvarno jos mali za izlaske .... ali sam ipak zalazio zahvaljujuci starijij sestri :Viannen_loungelizard: kasnije u istom prostoru se avanzovalo - HSR140+HSR160 + pripadajuce kutije ( sve sa 12" gumenjacima) , suve RIZ Toske sa Shure M75 glavama ; nepoderivi Sharp deck mehanicarpar Philips i Tesla trakasa ; pasivni mix sledeca diskoteka - prostor 10x15x3 , ER Celestion 12" u kockica BR kutijama , pogon nekim Pioneer integralcem od 2x75W ; dekove ne pamtim - menjali su se ; Sony RtR ; mix ne pamtim sledeca diskoteka - enormne monitorske JBL kutije sa 2 x 15" + 2" kompresioni u 25" sirokoj horni ; pogon neki Carver motherfucker ; mix nebitan , 2 kom Technics-a - jedan SL1400 , jedan plasticniji , dekovi Technics ; zajeb je samo sto je isporucilac uvalio short throw bassove u BR kutije ...... pa je potrajalo dok se nisu nabavile i ugradile negitarske JBL 15-kee - tad sam vec poceo da se bavim opravkama i izradom ........ te sam prestao da pamtim ....... u stvari - spisak posecenih diskoteka sa poslom kao ciljem je preveliki .....no - fizicki osecaj dve stvari mogu uvek da prizovem :- duvanski smek singlica i longplejki .......... - kontrast izmedju nocnog i dnevnog dozivljaja istog prostora ; sto je nocu Alibabina pecina - danju je najobicniji smrdljivi krtog :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe: :buehehe: Svi pričaju romantične priče o tome kako su se gdje provodili, a Zen pamti točne nazive opreme i šta se na kojoj da tweakati! :buehehe: Ti si rođeni iMženjer! :respect::connie_nutzo::):drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to o provodu , vinima , pivima , stockovima , votkama , vekijama , lozama , nedostiznim curama , zapocetim zavrsenim i nezavrsenim tucama ,bilijarima , oblacenju odela sa kratkoim nogavicama i uskim sakoima , avionskim kragnama i sesirima ( u doba kad su svi bili hipici) i vezanjem kose pod sesir , nosenjem kartonskog kufera u kompletu sa tim istim odelom , druzenjem sa disk dzokejima ( koji su se tako zvali tad a ne DJ) ........... etc. etc. .......... o tome cu kad skroz ostarim , pa krenem da blogujem ........tehnicki spisak je ipak daleko kraci .......... :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen je bio insajder, pa može da briljira u ovoj temi. Obični smrtnici nisu imali pristupa u posvećeni prostor disk džokeja. :dirol:Jedno vreme sam, sedamdesetih, zalazio u studentski klub "Sonja Marinković" u Novom Sadu, i puno vremena provodio u tajnoj sobici.iz koje se puštala muzika (kada nije bilo programa). Dakle, to nije bila diskoteka, slušao se rok, bluz, džez, i onoliko fuzije, koliko je do tada bilo snimljeno. :) E, ovde je bio Revox A77, neki Thorens sa Grace ručkom i Shure M75. Pojačanje Quad 33/303, kasnije je snagaš bio Quad 405. Zvučnici su bili u sva četiri ugla, ispod plafona. Jedan par dosta snažnih Maratz-a, i jedan par ne prevelikuh AR-ova. Kasnije je to zamenjeno jednim parom Tannoy DC 15", u DIY kutijama.

kontrast izmedju nocnog i dnevnog dozivljaja istog prostora ; sto je nocu Alibabina pecina - danju je najobicniji smrdljivi krtog

Dobro zapažanje, i potpuno tačan opis. :sarcastic_hand: Znam samo za jedan izuzetak: Mašinac u Novom Sadu, legendarno mesto za masovno okupljanje, koncerte, disko večeri... To je bio krtog i danju, i noću. :character13: Dvometraši su morali da hodaju pognuti, da ne bi glavama udarali u cevi ispod plafona, ili makar kosom brisali sa njih kondenzat svakojakih isparenja koji se nahvatao od mase ljudi koja se uguravala u taj prostor. Kako smo preživljavali, nije mi jasno. Danju je tu bila studentska menza.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Zen - citiramno - fizicki osecaj dve stvari mogu uvek da prizovem :- kontrast izmedju nocnog i dnevnog dozivljaja istog prostora ; sto je nocu Alibabina pecina - danju je najobicniji smrdljivi krtog I više nego tačno, samo, padaju mi na pamet bar dve prestoničke diskoteke koje su i u to staro vreme preko dana imale isti šmek kao noću!Prva je Bona Fides na pravnom a za drugu....Gospodo inžinjeri sa foruma, proveli ste mnoge noći, a neki i dane u njoj! :Viannen_loungelizard: Mislim na Klub Studenata Tehnike - legendarni KST.Ali to je posebno poglavlje, o tome bi dosta ljudi sa foruma moglo da progovori koju! I ja, naravno :clapping:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мени је некако Бонафидес био лепши.Мада ми је Мажестик био права дискотека док нису појединци почели да долазе и својим присуством покваре атмосферу.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...