Jump to content

home made pločice


stein

Preporučeni Komentari

Meni stampa prijatelj u fotokopirnici na laseru na kunstdruku.Kazem mu da pocrni sto vise i da ne zapece jako i uvek mi super ispadne.Kada ispeglate nemojte prstima da gulite papir nego potopite plocicu sve zajedno sa papirom SAMO u sonu kiselinu i drmajte i papir ce sam otpasti. Mozda malo pincetom da pomognete ako ste bas jako peglali.Ja to slucajno otkrio, stavio plocicu sa delimicno oguljenim papirom, ostalo onako belo po toneru u sonu kiselinu a nisam spremio hidrogen i dok sam doneo hidrogen sav papir je otpao.

Će probamo prvom prilikom... ...fala.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam kupio paus papir i oštampo štampačem kod kuće (HP Deskejt 1050) i na dobro očišćenu ploču stavio papir i zaljepio ga sa druge strane papirnom trakom i peglao sam tako što je termostat bio okrenut na 2 a to je temperatura oko 160-200°, a peglanje je trajalo oko 10min i papir mi se uopšte nije zaljepio za pločicu a toner se tek počeo preslikavati jedva se vidi i briše se.? Šta nisam dobro uradio il još nešto hvali?????

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam kupio paus papir i oštampo štampačem kod kuće (HP Deskejt 1050) i na dobro očišćenu ploču stavio papir i zaljepio ga sa druge strane papirnom trakom i peglao sam tako što je termostat bio okrenut na 2 a to je temperatura oko 160-200°, a peglanje je trajalo oko 10min i papir mi se uopšte nije zaljepio za pločicu a toner se tek počeo preslikavati jedva se vidi i briše se.?Šta nisam dobro uradio il još nešto hvali?????

A ko ti reko da je paus dobar za takve stvari?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neki tvrde da im dobro ispada i sa pausom ali meni nije išlo. Kod "običnog" papira toner se donekle utopi u gornji sloj papira i taj sloj se odvaja u vodi skupa sa prenešenim tonerom a kod pausa je to utapanje daleko manje i toner se doslovno otkida sa njega. Nekad su pojedini dijelovi tonera bolje prionuli na paus nego na pertinax i ostanu na njemu umjesto na pertinaxu. Primjetio sam da s debljim papirom treba malo podići temperaturu i možda bi i sa pausom ispalo dobro ako je temperatura veća. Pokušaj napraviti nekoliko proba s većom temperaturom (između 2 i 3). Obavezno dobro očisti pločicu.Sam sam sebi dosadan ali evo još jednom da ponovim. Papir za kataloge, reklamne letke i sl. (masni, kunstdruck), što tanji a dovoljno debeo da prođe kroz printer, em džaba, em dobro ispada. Naravno ima i boljih ali ne za te pare. :wink3: Tek sad vidim Sipijev odgovor, nisam ni skužio da je printer InkJet :frusty:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koji je dobar štampač neki jeftiniji da kupim pa da ga preradim i štampam direkt na pločicu???

volio bi da vidim ovakav projekat detaljno sa bilo kakvim štampačem,ali to ne biva...kako to da preskočiš činjenicu da je potreban laserski štampač za toner-transfer,pobogu brate... :(
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

volio bi da vidim ovakav projekat detaljno sa bilo kakvim štampačem,ali to ne biva...

Postoji projekat za tačno određen model printera, sa prilično detaljnim uputstvom za modifikaciju ali i ako uspijem to da nađem trebaće vremena. S obzirom da opet ovisiš o tim specijalnim tintama ne bih nikome preporučio, na kraju krajeva i sam sam odustao radi toga.Mislim da je toner transfer najlakši, najbrži i najjeftiniji način da se amaterski dođe do solidne pločice. Odustao sam i od laminatora (imam ga-za druge svrhe) i smatram ga nepotrebnim izdatkom i samo još jednom stvari koja oduzima prostor, ako je samo za pločice. Za neke male serije i zahtjevnije pločice lako se ovlada i foto postupkom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji projekat za tačno određen model printera, sa prilično detaljnim uputstvom za modifikaciju ali i ako uspijem to da nađem trebaće vremena. S obzirom da opet ovisiš o tim specijalnim tintama ne bih nikome preporučio, na kraju krajeva i sam sam odustao radi toga.

+1Kazu i da se retko dobija ujednaceni kvalitet tih mastila cak i od istog proizvodjaca.

Mislim da je toner transfer najlakši, najbrži i najjeftiniji način da se amaterski dođe do solidne pločice. Odustao sam i od laminatora (imam ga-za druge svrhe) i smatram ga nepotrebnim izdatkom i samo još jednom stvari koja oduzima prostor, ako je samo za pločice. Za neke male serije i zahtjevnije pločice lako se ovlada i foto postupkom.

Za velicine tipa 200+ X 100+ mm tesko je postici ujednacenost temperature peglom, kidanje vodova na pojedinim mestima je neizbezno.Laminator je tu idealno resenje ako se ne stancju serije... svuda jednaki pritisak i ujednacena temperatura. Sa otiskom na prifi masini plocka bude perfektna a ne treba nekog iskustva niti posebno obratiti paznju. Idealno za pocetnike a ne pamtim kad sam zadnji put nesto popravljao markerom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

+1Kazu i da se retko dobija ujednaceni kvalitet tih mastila cak i od istog proizvodjaca.Za velicine tipa 200+ X 100+ mm tesko je postici ujednacenost temperature peglom, kidanje vodova na pojedinim mestima je neizbezno.Laminator je tu idealno resenje ako se ne stancju serije... svuda jednaki pritisak i ujednacena temperatura. Sa otiskom na prifi masini plocka bude perfektna a ne treba nekog iskustva niti posebno obratiti paznju. Idealno za pocetnike a ne pamtim kad sam zadnji put nesto popravljao markerom.

Ma sve OK, nisam ja protiv laminatora ali meni nije odgovaralo. Sve što radim s peglom ispadne dosta solidno iako možda ne svaki put ali obično je problem s pripremom pločice, vrstom pločice ili vrstom papira. Peglu svako ima u kući i može da proba a laminator tek treba da kupi. Ko može sebi da priušti neće škoditi da ima i sigurno će biti lakše a vjerovatno i kvalitetnije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao sam toner transfer sa svim mogucim papirima i na kraju zavrsio sa specijalnom skupom folijom. Posle toga sam presao na stamparije sa katerom. Ne rpavim sitne vodove i sve bude u redu za mizeriju para. Folija 40 sirine i 10cm visine mi se isece za 200 dinara.U poslednje vreme mi je lakse da mi Milan pcb odradi plocice i za dva dana posalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao sam toner transfer sa svim mogucim papirima i na kraju zavrsio sa specijalnom skupom folijom. Posle toga sam presao na stamparije sa katerom. Ne rpavim sitne vodove i sve bude u redu za mizeriju para. Folija 40 sirine i 10cm visine mi se isece za 200 dinara.U poslednje vreme mi je lakse da mi Milan pcb odradi plocice i za dva dana posalje

Zdrav rezon, no treba biti u takvoj prilici. Kad sam počinjao praviti pločice nisam imao pojma ni o jednoj metodi. Čitao, tražio i na kraju uradio šta sam mogao. Sad mogu i foto postupak da radim ali većinom su mi pločice unikatne, jednom i nikad više, pa mi je tt najlakši i najbrži. Ni danas nemam mogućnosti da jeftino i jednostavno naručujem pločice iako mi se ta metoda najviše sviđa. Posebno zbog raznoraznih dodataka koje ne mogu nikako ili bar ne kvalitetno da uradim kao kalajisanje, stop lak, top silk i sl.Sve u svemu mora svako da se snađe za početak i napreduje u granicama svojih mogućnosti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

top silk se moze uraditi toner transferom ali samo crn,a ostatak se takodje moze uraditi kuci ali je potrebna hemija koja je doduse (bar za moj ukus) poprilicno skupa ali i na najlaksi nacin radi posao. metalizacija rupa ostaje "bauk"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

top silk se moze uraditi toner transferom ali samo crn,a ostatak se takodje moze uraditi kuci ali je ali i na najlaksi nacin radi posao. metalizacija rupa ostaje "bauk"...

top silk se moze uraditi toner transferom - bas ja tako radim i nista ne fali, nije beo ali sve se vidi i imam sve potrebne informacije na plocici

potrebna hemija koja je doduse (bar za moj ukus) poprilicno skupa - ne vidim sta je skup samo treba fenil -hlorid koji nije skup

metalizacija rupa ostaje "bauk"... ja provucem zicu i zalemim na oba kraja i eto metalizacije

Sto se tice kalaisanja bakra je to ne radim vec plocicu poprskam sa Flux-om i on em zastiti bakar od atmosverskih uticaja em pomaze u lemljenju.

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

top silk se moze uraditi toner transferom - bas ja tako radim i nista ne fali, nije beo ali sve se vidi i imam sve potrebne informacije na plocici

potrebna hemija koja je doduse (bar za moj ukus) poprilicno skupa - ne vidim sta je skup samo treba fenil -hlorid koji nije skup

metalizacija rupa ostaje "bauk"... ja provucem zicu i zalemim na oba kraja i eto metalizacije

Sto se tice kalaisanja bakra je to ne radim vec plocicu poprskam sa Flux-om i on em zastiti bakar od atmosverskih uticaja em pomaze u lemljenju.

Pozdrav Misa

nije fenil-hlorid nego FERI-HLORID i nije skup nego košta 480 RSD 12kg (ne litara,imam priznanicu) u PATENTING-u,a skupa je hemija kojom se na lagan način dolazi do kalajisane pločice.

metalizacija rupa se može tako uraditi na dosta mjesta ali ne i ispod recimo onih kvadratnih čipova (pojačala d-klase) pa na drugu stranu-može da se brusi ali to je već natezanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konačno sam i ja uspjeo prenjeti toner na pločicu, u štampariji oštampo šemu na paus papir i na pločicu, peglao 8min mada nije neki kvalitet veze nije extra al sam zadovoljan pošto mi je prvi put :shinymj5: . Sad mi trebaju kiseline pa ako neko zna gdje ima kupit kiselina u Banja Luci ili naručiti u BiH????

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konačno sam i ja uspjeo prenjeti toner na pločicu, u štampariji oštampo šemu na paus papir i na pločicu, peglao 8min mada nije neki kvalitet veze nije extra al sam zadovoljan pošto mi je prvi put :shinymj5: . Sad mi trebaju kiseline pa ako neko zna gdje ima kupit kiselina u Banja Luci ili naručiti u BiH????

Pravac najbliža prodavnica po sonu kiselinu 18% i najbliža apoteka po hidrogen (što jača koncentracija, mada slaba fajda preko 12%, ilegalno je, bar ovde...). Zamena za ferihlorid.Evo ovde ima recept http://www.diyaudio....ce/#entry80565. Vodu slobodno izostavi, samo dežuraj pored. I nagrizaj napolju ili na promaji, isparenja su otrovna.Gotove pločice za sat vremena ako odma kreneš...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...