Jump to content

home made pločice


stein

Preporučeni Komentari

pre 3 časa, vladd reče

 

Lejaut se radi pre vodova, i ne radi se da bude carstvo simetrije ili zgodnoće pakovanja, već što kraćih vodova, što manjeg međuuticaja komponenti i grupisanja blokova po nivou signala

Pa tako i radim layout ili bar pokusavam.

Recimo na zadnjoj pcb koju radim - autor je uradio THT+SMD - ja sam uradio minimalnu prepravku za THT. 

Ima deo koji me nervira, HV vod mi se provlaci napred do elkoa pa odatle do anodnog otpora, sve ispod DC kuplung konda za RIAA eq - izgleda da je autor mozda hteo da optimizuje gnd vezu i bio u nedostatku prostora.

Ja sam to zasad ostavio tako ali mozda sve pomerim uz ivicu pcb jer imam mesta, cini mi se da je bolje voditi gnd vod ispod DC konda do ground plana....ali mozda gresim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, gluv_i_udaren reče

Ja sam kalafonijum rastvarao nitro razredjivacem, namazem cetkicom i gas, sve gotovo za 3 min

btw, foto postupak je čas posla kad udjes u fazon, sve gotovo u pola sata. Mnogo je brze ako uzimas vitroplast sa već nanesenim foto lakom. Treba jedna živina sijalica sa razbijenom balonom, malo Mer Cevola, sona kiselina i hidrogen, parče stakla, paus papir i laserski štampač.

Kad odštampaš mirror na pausu, obavezno staviš taj paus iznad nitro razređivača da se napari malo, onda štampa skroz zacrni, nema trika da osvetliš nešto što ne želiš. Kad se prosuši par minuta staviš paus preko foto laka, staklo preko i sijaš cigaru vremena, skineš sve i gurneš u vodu sa Cevolom (namincaš da bude 6-7% rastvor NaOH), par minuta i gotovo. Ispereš vodom kad skine lak koji ne želiš na vitroplastu i gruneš u HCL (20% sa malo hidrogena) i gotovo. 
to što ti ostane opereš nitrom, izbušiš rupe, zaštitiš kalafonijumom i lemiš.

Sigurno brže nego da lepiš folije, preslikavaš toner i slično, plus nema trika da ispadne preciznije nikako

Hvala

Ovo radim jer moram - cilj je da naucim da radim u odgovarajucem programu tipa Eagle / Kicad, nema shanse da ulazem novac u fotopostupak.

 

Sem toga ja ne preslikavam toner, imam malo drugaciji pristup - izbusim rupe na papirnom layout-u ili jednostavno taj layout sa papira prenesem rukom direkt na bakar, maltene kao crtanje slobodnom rukom ali preciznije.

Primitive metode priznajem ali meni odgovaraju - ovo ostalo mi je sve komplikovanije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, krca44 said:

HV vod mi se provlaci napred do elkoa pa odatle do anodnog otpora

Zica ili dve sa teflonskom izolacijom, ili dobre su bile sa VN televizora ili sada iz mikrotalasne(sa sve VN osiguracem) i odvedes VN sa ploce, veliko i jako je polje koje visok napon pravi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...