Jump to content

Samogradnja Zvucnika


Mikorist

Preporučeni Komentari

Ovu stranicu pokrecem da bi pocetnici mogli da se upoznaju uopsteno

sa samogradnjom zvucnika od pocetka - mislim da je ovakvih mesta malo... :msn-rofl:

Ovde pisite svoja iskustva sta koristite od materijala - drajveri, lepkovi, srafovi,

izolacije - materijal za skretnice - gde kupiti materijal...

Predlozite sta je dobro sklopiti za pocetak...

Kao uvod citiracu stranicu koju sam prvi put video uopste

o samogradnji zvucnika...

http://solair.eunet.yu/~jdrax/shome.htm

"Samogradnja zvucnika je od uvek bila moja slabost, i kao takva cesto je privlacila moju paznju ponekad i vise nego sto bi trebalo. Ali sta tu da se radi. Kada je neko Hi-Fi-holicar, a takvi se tesko lece.

1. Napraviti zvucnike u samogradnji, bilo iz kit-a, ili po uparivanju razlicitih zvucnickih jedinica sistemom merenja (sto inace licno praktikujem).

2. Poboljsati zvucnike, tako sto ce te zameniti postojece delove (kondenzatore, zavojnice), odnosno zice sa kvalitetnijim i izvuci maksimum iz kutije.

3. Prodati iste, dodati "nesto" para i kupiti bolje.

4. Ili uopste nista ne raditi, i ne cuti ih nikad kako bi stvarno trebali da zvuce."

Naravno prvo sto sam uopste sklopio - mozda ce vam biti smesno - jesu ti Daliborovi

Ei-Nis zvucnici odavde : http://solair.eunet.yu/~jdrax/ei.htm

Postavljena slika

;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 101
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

zapremina premalena , skretnica ni skolska ;pozdravljam trud i elan , ali da moze i bolje - sa minimum dodatnih ulaganja ako te interesuje , nova kutija i nova skretnica ....... ocas posla recept on-line .... :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zapremina premalena , skretnica ni skolska ;pozdravljam trud i elan , ali da moze i bolje - sa minimum dodatnih ulaganja ako te interesuje , nova kutija i nova skretnica ....... ocas posla recept on-line .... ;)

Ovu stranicu sam namerno kopirao jer je iz 2000-te godine :msn-rofl: Ajde napisi kako je najbolje napraviti kutije sa Ei-Nis drajverima... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

samo mi reci tacnu oznaku upotrebljenog bass-a ;onaj slabiji bas 8" ( malo manji magnet , manja kalota kao i sam MC ) je bolji - manji Qts , lepse vozi sredinu .otprilike iz glave - 45~50L (volj ti kompresija , volj ti BR , pitanje ukusa ..... a obe varijante upadaju u tu zapreminu)rez na 2K5 , 12/12db LR , boucherot kompenzacija na oba drivera , L atenuacija na visokom sve ti ovo pisem preliminarno , dok ne das podatke za bass ;davno sam se igrao sa Nishlijama , takoda su neki detalji izlapeli iz glave te ih ne mogu sad navesti kao zavrsetak - manji tweakovi na driverima - impregnacija membrane basa , kao i rastavljanje visokog da bi se ubacio damping iza kalote ..... a moze se brusiti i konus oko kalote , da nema one ostre ivice koja poprilicno grozomozira stvar .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

samo mi reci tacnu oznaku upotrebljenog bass-a ;onaj slabiji bas 8" ( malo manji magnet , manja kalota kao i sam MC ) je bolji - manji Qts , lepse vozi sredinu .otprilike iz glave - 45~50L (volj ti kompresija , volj ti BR , pitanje ukusa ..... a obe varijante upadaju u tu zapreminu)rez na 2K5 , 12/12db LR , boucherot kompenzacija na oba drivera , L atenuacija na visokom sve ti ovo pisem preliminarno , dok ne das podatke za bass ;davno sam se igrao sa Nishlijama , takoda su neki detalji izlapeli iz glave te ih ne mogu sad navesti kao zavrsetak - manji tweakovi na driverima - impregnacija membrane basa , kao i rastavljanje visokog da bi se ubacio damping iza kalote ..... a moze se brusiti i konus oko kalote , da nema one ostre ivice koja poprilicno grozomozira stvar .......

Mislim da je AZ 880 moram da odsrafim ovu prasnjavu kutiju - a na visokom sam stavio damping iza kalote - vatu - mozda ima bolje resenje ??Kako se impregnira membrana basa ???
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vodenim rastvorom drvofiksa, veoma blagim rastvorom! U dve tri ruke, pa onda zastitis gumu od zvucnika selotejpom pa preprskas crnim auto lakom, dobijes lep sjajan izgled i ozbiljniji definisaniji bas.E sad voleo bih kad bi mi Zen rekao detaljnije sta da napravim sa visokim toncem mislim ono za dampovanje kalote kao i za brusenje ivice i marice.I ja se inace spremam da redizajniram svoju kutiju baziranu na istim zvucnicima, koja uzgred ne zvuci lose, ali mi malo lenjo zvuci otkako sam promenio pojacalo. Kako Zen rece fali mi litraze jer su kutije negde oko 15ak litara, e sad vucem nacrt u dzepu vec mesec dana i nemam vremena da odem do Art investa da mi izrezu medijapan ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vodenim rastvorom drvofiksa, veoma blagim rastvorom! U dve tri ruke, pa onda zastitis gumu od zvucnika selotejpom pa preprskas crnim auto lakom, dobijes lep sjajan izgled i ozbiljniji definisaniji bas.E sad voleo bih kad bi mi Zen rekao detaljnije sta da napravim sa visokim toncem mislim ono za dampovanje kalote kao i za brusenje ivice i marice.I ja se inace spremam da redizajniram svoju kutiju baziranu na istim zvucnicima, koja uzgred ne zvuci lose, ali mi malo lenjo zvuci otkako sam promenio pojacalo. Kako Zen rece fali mi litraze jer su kutije negde oko 15ak litara, e sad vucem nacrt u dzepu vec mesec dana i nemam vremena da odem do Art investa da mi izrezu medijapan ...

Sta znaci blag rastvor drvofiksa - koji odnos vode i drvofiksa odprilike ???Sta se i kako brusi i brije oko kalote visokog ???Dajte nacrte - sta ste se stisli ....Ajmo DIYa....DIYa..... :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da su takve preinake, nekada davno, dosta dobro opisano u časopisu SAM. Meni su sad ti stari časopisi jako tesko dostupni pa ako ih neko ima i lakse su mu dostupni mozda bi bilo korisno da to skenira i postuje ovdje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta znaci blag rastvor drvofiksa - koji odnos vode i drvofiksa odprilike ???Sta se i kako brusi i brije oko kalote visokog ???Dajte nacrte - sta ste se stisli ....Ajmo DIYa....DIYa..... ;)

Blag odnos je, koliko se sećam, tri kasike drvofixa i jedna kasika vode, dakle 3:1. Blago razblazeno.Ne znam sta se brije oko kalote, znam da se u motor (metalni valjak u centru magneta) preporučivalo parče čoje/filca, experimentisalo se sa vatom i sličnim materijalima. Sunđerčićima... Sada ima da se i kod nas kupi samolepljivi filc izrezan u kruziće, mnogo elegantnije... Kad vidim temu ovakvog karaktera i sadrzaja, nekako se setim svih marifetluka koje sam onomad izvodio, i pomislim, ah, divna vremena, hvala nebesima, pa su prosla... ;):msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drvofix:voda =1:1Mikoriste - oznaka basa ,pa pricamo konkretno .visoki manje vise (ionako su bila samo dva modela - jedan AZ011/73/SKx ( gde je x omaza) i jos jedan isti ali umanjen) , samo je bitno da su iste omaze .skiciracu ti i mazanje membrane i brusenje konusa oko kalote , al' to ionako treba da bude slag na tortu .........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drvofix:voda =1:1Mikoriste - oznaka basa ,pa pricamo konkretno .visoki manje vise (ionako su bila samo dva modela - jedan AZ011/73/SKx ( gde je x omaza) i jos jedan isti ali umanjen) , samo je bitno da su iste omaze .skiciracu ti i mazanje membrane i brusenje konusa oko kalote , al' to ionako treba da bude slag na tortu .........

Evo precizno sta je unutra :Bas------->AZ880/91/B8------->80W/80ohmVisoki---->AZ011/73/SK8------>50W/80ohm ne zaboravi i skretnicu bolju od ove... :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki - imas li T/S za ove ?

Nazalost ne.A i čemu, kada ih je bolje premeriti. Postupak nije mnogo komplikovan i tezak.U svakom slučaju mnogo lakse nego bavljenje akustičkim merenjima.Jedino sto se plasim da bi dobijeni parametri za namenu izrade kutije bili skoro neupotrebljivi,jer spadaju u zonu gde simulacije ne igraju ba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potraziti scope-tov pdf trud (15MB, SBI).(moj pokusaj da postavim prilog :msn-rofl: ) SBI__od_scope__84str.pdfSBI__od_scope85str.pdfPozdraV

Samo kratka opaska - pravio sam slicne egzibicije u kolima sa tim drajverima.Tvrdnja iz SAMa da ce to raditi odlicno sa radio-kazetofonom od 2X3W je dobar vic. Ipak su to gladni zvucnici i bez destak vati ne razmisljajte da ih upotrebite.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

POgledao sam to tweakovanje zvucnika lepkom. Zar se nece promeniti parametri zvucnika dodavanjem mase na membranu. I st aposle sa tim.Mozda bi trebalo i one kartonske scan speak zvucnike namazati drvofiksom :msn-rofl:

post-15-1241768492_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

POgledao sam to tweakovanje zvucnika lepkom. Zar se nece promeniti parametri zvucnika dodavanjem mase na membranu. I st aposle sa tim.Mozda bi trebalo i one kartonske scan speak zvucnike namazati drvofiksom :msn-rofl:

Scan-Speka membrana se radi od svrhunske celuloze u isto takvom procesu proizvodnje, sa sve provučenim karnonskim vlaknima radi ojačanja strukture oblika membrane, radi sto manjih lomova u toku rada (a to su brzi i snazni impulsi). Membrana kod EI sigurno nema nikakve veze sa tim, sto znači da je "
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, ja sam iz sale rekao za Scan speak zato je onaj vrazic smajli ali hvala na odgovoru, vredece nekim novim clanovima.Steta sto si na kajmanskim ostrvima, da nisi trebao bi poslusati dobro ubodene dynaudio kutije kod Nikomija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, ja sam iz sale rekao za Scan speak zato je onaj vrazic smajli...

Nisam se još razsanio. :msn-rofl:

Steta sto si na kajmanskim ostrvima, da nisi trebao bi poslusati dobro ubodene dynaudio kutije kod Nikomija.

Nema veze. Kada budem dolazio na letovanje u Beograd, ćemo to obavimo. ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...