Jump to content

Jednostavan simetrični ispravljač za male ali osetljive potrošače


stein

Preporučeni Komentari

Na više mesta se dosta puta pričalo o problemima sa "ripple" koji ostaje nakon fiksnih regulatora/stabilizatora serile TL78 i 79. Pretragom na internetu sam naišao na zilijardu svakojakih rešenja, ali nisam u mogućnosti da svako pojedinačno sagradim probam i testiram pa donosim neke zaključke. Shiny i slični regulatori su izvrsni (govorim ovo iz iskustva sa šajnijem) ali su i poprilično zahtevni za izradu, pogotovo kada se posmatra iz ugla univerzalnosti izvedbe na raster pločici. Pomislio sam da bi možda bilo dobro izdefinisati jedan relativno jednostavan sklop sa LM317/337 gde bi se na primer moglo regulacijom postići da +/- grane napajanja mogu da se dovedu u željene vrednosti i da se uz to doda nekoliko elemenata na izlazu koji bi omogućavali da se takav ispravljač koristi sa sklopovima koji mali potrošači a rade sa malim signalima a još pri tom i osetljivi na smetnje koje dolaze iz neadekvatnog filtriranja. Kome bi primera radi trebao samo jednostrani ispravljač, izbacio bi negativni reg i rešeno...Eto zadatka za odmorne mozgove :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 59
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Donekle su u redu i fixni 78xx/79xx i LM317/337 kad su ispravni (mnogo je na trzistu chipova koji rade lose, daleko od specifikacija iz datasheet-a - kineska krsh proizvodnja koju nasi distributeri rado uvoze). I kad su ispravni, njihov problem je nestabilna Zout, odnosno brljotine u visem delu spektra a to se leci recimo RC filterom posle regulatora, a to resenje moze da se primeni samo kod kola sa konstantnom potrosnjom, inace napon ce da seta - nista od regulacije.Nema potpuno zadovoljavajuceg resenja za sve primene kad su ovi chipovi u pitanju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na više mesta ......

cilj foruma jeste da svaki clan nauci da to sam uradi sebi na veroborduako nije u stanju - onda zviri u vezanim temama i zamoli da mu se prepravi neko kolo za ono sto mu treba stvar je u tome sto je veoma tesko napraviti univerzalno resenje za sve - malo je stvari u elektronici koje funkcionisu kao ciudesni elixir sa Wild West-adakle - konkretizuj stvar , napisi - pa ako je neko voljan , nacrtacemada - mogao bi i ti , sa svojim dosadasnjim iskustvom ........ al' neces :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle ne vredi se upinjati. Ako mi treba nešto, da se snađem. I nadam... Dobar savet. Ne traži lisicu u šumi jer ti za to vreme ista kolje kokoške u avliji...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd sad iskreno - koliko puta si ovde nesto trazio i koliko puta si dobio ?nijednom , pretpostavljam :sarcastic_hand:dakle - +/-V , mA , sitnim slovima sitne podzahtevedobijes posto znam da neces da pogledas ni u jednu od brda sema koje imas u racunarusamo u Shiny da pogledas i uzmes serijski deo - stacked LM317 vec si nesto uradioima i Sipijev reg odskoramalo li je , bar za pocetak ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve sam ja to uradio, i snađem se. Kad mi treba. Nije uopšte u tome stvar. Stvar je u tome da sam bio ubeđen (stupid me) da se može napraviti neki konceptualno jednostavan a ipak i kvalitetan ispravljač koji se od slučaja do slučaja može podesiti za neki potreban simetrični (ili čak u nekim slučajevima asimetrični, npr +12/-9V) napon napajanja do recimo max 1A ali uglavnom za manje potrošnje tipa raznih pretpojačala sa tranzistorima, kako bipolarnim, tako i fetovima, operacionim pojačivačima, kombinacijom istih, ali da bude dovoljno fleksibilan da dobro radi i sa malim pojačanjima gde ide dovoljo velik signal, ali i da može da napaja npr neki mikrofonski preamp ili RIAA. Za MC preamp bi to verovatno bilo previše za očekivati, ali eto, u tom nekom kontekstu sam pokušao da nađemo neko rešenje koje bi se recimo izvelo sa LM317/337 a uz to dodalo još nekih komponenti koje bi eventualne nečistoće koje Sipi spominje a pre su pravilo no izuzetak, počistilo, eliminisalo ili makar potisnulo dovoljno da se može reći da napajanje ne unosi svoje đubre u uređaj....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Баш данас је Миле Aпекс поставио свој серијски регулатор на elitesecurity.Као што знате, ја нисам довољно писмен да кажем било шта стручно, али ми баш личи на оно што Stein хоће.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne moze se Steine nikome preporuciti bilo sta od regulatorskih chipova kad je nase trziste prepuno polulaznjaka (uzmes recimo 7805 ili LM337 i na voltmetru on pokazuje dobru vrednost napona, ali iz njega sipa djubre kakvo ne mozes da zamislis). Ja imam osciloskop pa proverim kakav je izlaz, a sta ce ljudi koji nemaju - da se mole bogu da radi ispravno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne moze se Steine nikome preporuciti bilo sta od regulatorskih chipova kad je nase trziste prepuno polulaznjaka (uzmes recimo 7805 ili LM337 i na voltmetru on pokazuje dobru vrednost napona, ali iz njega sipa djubre kakvo ne mozes da zamislis). Ja imam osciloskop pa proverim kakav je izlaz, a sta ce ljudi koji nemaju - da se mole bogu da radi ispravno...

Baš to. Ko nema osciloskop, da može da sastavi i da ima neku prilično dobru šansu da filtracija odradi posao korektno. Nisam mislio na svemogući nebeski regulator od prepucijuma i nenađijuma, nešto relativno prosto, ne preterano zahtevno, a mora da košta koliko mora da košta kad se pošteno napravi. Ovo sve baš zato da se ne mora svaki put krenuti od ničega, pa onda da vidimo kakav je uređaj, pa računaj pa napraviš neki složen sklop i onda ti treba pet volti manji ili veći napon, e, onda sve ispočetka. Da ne bi sve ispočetka, zato sam mislio. Lupetam, ali recimo skocka se neki preamp ko moj, +/-10V, 150mA, pa onda nekome ne legne, onda promeni komponente, stavi OP ali mu treba +/-15V sa 220mA, onda, umesto da menja baš sve, podesi napon, stavi novu šklopociju i treba da bude dobro... Tako nekako. Ne da bude dobro i za preamp sa dva tranzistora po kanalu i za power amp sa tridesetdva tranzistora, pa još i za 25WPPUL cevni amp, ne, samo za neke manje SS preamp-eq-filter-RIAA-mic kombinacije... A da bude bolje od standardnih datasheet šema...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako pristanes da se lisis chip-ova, pun je net jednostavnih serijskih regulatora, s tim sto je tesko naci relativno univerzalno resenje (kao sto je LM317) a da rezultat uvek bude prihvatljiv a sema jednostavna (u LM317 je uzidano dva tuceta tranzistora).Kad znas kako stvari fukcionisu shvatis da je ipak najbolje traziti optimalno resenje za konkretan slucaj - univerzalna napajanja nose suvise kompromisa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam shvatio, naglasak je na filteru iza serijskog regulatora koji bi otklonio sve nedostake koje on ima. Sam regulator nije problem i lako se napravi a pretpostavka je da je od pouzdanog proizvođača/dobavljača.Možda je i neki kiks ali imao sam situaciju da mi kombinacija 317/337 puno bolje radi od kombinacije 78XX/79XX.I meni se jako sviđa onaj APEX serijski regulator.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imao sam velikih problema sa nekvalitetnim regulatorima 78XX/79XX i LM317/337 u aktivnim trosistemskim skretnicama radjenim za ozvucenje diskoteke, ovaj serijski regulator zavrsio je poso. Menjanjem samo jedne zener diode brzo se dobije napon po zelji. Ulazni napon moze da bude +/-55V maximalno, ako se izbace ispravljacke diode moze da koristi napon iz ispravljaca u pojacalu i tako ustedi jedan mali trafo.Sema je u postu #22 http://www.diyaudio.com/forums/power-supplies/164365-class-preamp-psu-3.htmlEvo jos jedan link sa semom i pcb-om za serijski regulator http://www.amb.org/audio/sigma22/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

LM317 i 337 su dovoljno dobri ....

Impulse, opet nisi procitao ceo topic. Ocigledno ti se jos nije desilo da kupis LM317/337 koji daju tacnu vrednost napona a kad pogledas osciloskopom vidis VF djubre kako sipa iz njih...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...