Jump to content

Dj.Nik u Open Baffle vodama


dj.nik

Preporučeni Komentari

Evo i ja pristigoh iz skitnje, pa da kažem i ja, hvala Boki. Sad 'jopet malo da dopišem pa ćemo se valjda konačno razumeti :) A pišem k'o da sam ja konstruktor pa se pred komisijom ja nešto dokazujem :) EleM, ono što ti nazivaš 'srednjotonac' ja nazivam 'midbass'. Ako je to usaglašeno, onda da ponovim radi punog razumevanja: Srednjotonacsa donje strane nije rezan, tj. nema aktivnih elementa skretnice niti bilo čega što će ograničiti njegov rad na niskim frekvencijama. Ja navodim80Hz kao frekvenciju iza koje zvučnik ima pad veći od 3dB u svom frekventnom odzivu. Tako se i navodi u opisu, 'Usability Hz= 80-18.000' i evoi krive u prilogu, prosek 95dB. Područje odziva ispod ove frekvencije nazivam 'prirodnim roll-off-om' kada nije ničim 'odsečeno' već ga zvučnikreprodukuje ali ne dovoljno glasno. Eto, nadam se, konačno razjašnjeno moje pisanije. U donjem spektru, subwoofer pogonjen (nelinearnim) pojačalom popunjava najniže područje, više pojačava signal od 20 nego od 120 Hz, malo mupomaže horna koja se formira sa bočnim stranama i eto. Ja bih ga nazvao 'dvosistemski zvučnik sa aktivnim helperom'Jeste, odziv OB konstrukcije pada naglo, 18dB za odredjene frekvencije u odnosu na najkraću dimenziju ploče, ali nije samo to odlučujući faktor itd.To napisa Martin J. King i objavi pod nazivom 'Designing a Passive Two Way Open Baffle Speaker System'. I kao jednu od svojih referenci navedekoga, GR Research. Ajd' na sunce tvoje reference :) I da se nadjemo na 200Hz, ne dam više :)post-9-0-42427600-1298502875_thumb.jpgpost-9-0-91917000-1298502903_thumb.jpg:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da se nadjemo na 200Hz, ne dam više :)

Evo, ja se u pola šest (ne ustanut, nego još nelegnut) zabavljam PPDG obrascem za završni račun, pa bacio pogled na temu... Ovako frišak, da proverim da li sam razumeo:Ako se ovaj sistem bas drajver+midbas seče na 200Hz, pa kao takav ima linearan odziv, pa ga instaliramo na dasku i odnesemo u sobu, a ona "pojede" 10dB u opsegu 400Hz pa naniže, pa mi onda pojačamo bas drajver za 10dB, ostaje nam rupa od -10dB negde u rasponu od 200-400? :headphone:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i ja pristigoh iz skitnje, pa da kažem i ja, hvala Boki. Sad 'jopet malo da dopišem pa ćemo se valjda konačno razumeti :) A pišem k'o da sam ja konstruktor pa se pred komisijom ja nešto dokazujem :) EleM, ono što ti nazivaš 'srednjotonac' ja nazivam 'midbass'. Ako je to usaglašeno, onda da ponovim radi punog razumevanja: Srednjotonacsa donje strane nije rezan, tj. nema aktivnih elementa skretnice niti bilo čega što će ograničiti njegov rad na niskim frekvencijama. Ja navodim80Hz kao frekvenciju iza koje zvučnik ima pad veći od 3dB u svom frekventnom odzivu. Tako se i navodi u opisu, 'Usability Hz= 80-18.000' i evoi krive u prilogu, prosek 95dB. Područje odziva ispod ove frekvencije nazivam 'prirodnim roll-off-om' kada nije ničim 'odsečeno' već ga zvučnikreprodukuje ali ne dovoljno glasno. Eto, nadam se, konačno razjašnjeno moje pisanije. U donjem spektru, subwoofer pogonjen (nelinearnim) pojačalom popunjava najniže područje, više pojačava signal od 20 nego od 120 Hz, malo mupomaže horna koja se formira sa bočnim stranama i eto. Ja bih ga nazvao 'dvosistemski zvučnik sa aktivnim helperom'Jeste, odziv OB konstrukcije pada naglo, 18dB za odredjene frekvencije u odnosu na najkraću dimenziju ploče, ali nije samo to odlučujući faktor itd.To napisa Martin J. King i objavi pod nazivom 'Designing a Passive Two Way Open Baffle Speaker System'. I kao jednu od svojih referenci navedekoga, GR Research. Ajd' na sunce tvoje reference :) I da se nadjemo na 200Hz, ne dam više :)post-9-0-42427600-1298502875_thumb.jpgpost-9-0-91917000-1298502903_thumb.jpg:drinks:

A lepo mi reče jedan drugar: "Što trošiš vreme na forumima, i zamlaćuješ se sa tzv. "stručnjacima"? Nakon silnog objašnjavanja svake stavke koju ne razumeju kako principijelno funkcioniše, opet će terati po svome."U pravu čovek. Ajd' ti uradi kako hoćeš, pa ćemo da vidimo šta će da ispadne. Meni je trenutno previše da pišem roman na sve stavke koje bi trebalo objasniti i napisati podugačke komentare.Najgore je što je već sve napisano po raznim drugim temama i postovima i to na 3 foruma, pa se valjda izgubi volja da se sve ponovo i ponovo isto piše.Ali nemoj nikako da prestaneš sa čitanjem svojih referenci....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja odgovorno tvrdim da je najbolje svaku iole zdravorazumnu ideju proveriti i u praksi. ... pa ako nisam u pravu, vala, tako mi i treba... Matematika je super za procenu šta bi se moglo ili trebalo dešavati, ali nikada ne možemo unapred znati koji se sve faktori okupljaju u realnim, datim, kućnim uslovima. Teorija i praksa kalkulišu sa određenim padom odziva u slučaju "beskonačne ploče" međutim, u kućnim uslovima, nominalne vrednosti se itekako mogu promeniti zbog uticaja okruženja, bliskih reflektujućih površina pa se može desiti da realan graf odziva u prostoriji-na poziciji #1, #2 i #3 nema nikakve sličnosti sa proračunatim. Ja sam se zato i poslužio aktivnom skretnicom koja ima mnogo opcija podešavanja i slušao zvučnike pod različitim okolnostima (uslovima u okruženju) i na kraju došao do nekih najbližih vrednosti strmine i frekvencije reza... Još uvek ostaje potreba da se i izvrši merenje odziva u prostoriji gde se sada zvučnici nalaze, ali to je deo procesa. Ako se kod DJ. Nika bude pojavila izbočina ili rupa, to će se sigurno prikazati na grafu merenja, a isto tako i čujno manifestovati kao koloracija. Dobra ili loša, ostaje da se čuje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@nik,čestitam na entuzijazmu, kao i ozbiljnom logističkom pristupu konstruisanja zvučnika. Jedan si od retkih, koji imaju petlje i odvajaju novaca, vremena i truda u zavidnim količinama! Sa tim si ušao u priču sa gradnjom zvučnika koji je principijelno, koliko sam razumeo, već u nekoliko primeraka realizovan kojekud u belom svetu.Pohvalan je i trud kao i entuzijazam Bokija i Steina, gde je potonji prikazao svoj OB bas-zid sa uskom prednjom pločom, pa se prema tome sa aspekta praktičnosti odnosno realizacije projekta kvalifikovao kao merodavan sagovornik na ovu temu.Nije mi jasna količina skepse i mlataranja sa decibelima (čudi me što još niko nije pomenuo "infinite baffle" termin), glede dokazivanja nemogućnosti @Nikovog zvučnika da svira korektno, a čovek pripremio i prikazao dosta stvari koje bi trebale da to omoguće, između ostalog i aktivno pojačalo donjeg registra, gde ga samo svrab u prstima ograničava, koliko će pojačati na pojačalu donji registar, a ako ne bude zadovoljan, onda nakon sat vremena lemljenja će zameniti špulne sa aktivnom skretnicom i poigradti se i sa ostalim parametrima.Voleo bih da kritizeri prikažu svoj open baffle projekat sa cenom materijala koja je minimum 1/3 cene Nikovog, sa merenjima na poziciji slušaoca u valjanoj slušaonici od barem 15-20m2.Dok to ne urade, NHF, smatram da pripadaju pisačima doktorske disertacije na temu "Zašto pelikan ne može da leti"EDIT: dok sam ja kucao post, Stein napisao "beskonačna ploča". Nije on džabe organ na forumu za rešpekt!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....Ako se ovaj sistem bas drajver+midbas seče na 200Hz, pa kao takav ima linearan odziv, pa ga instaliramo na dasku i odnesemo u sobu, a ona "pojede" 10dB u opsegu 400Hz pa naniže, pa mi onda pojačamo bas drajver za 10dB, ostaje nam rupa od -10dB negde u rasponu od 200-400? :headphone:

:rofl: Vidi se da si svež rano sabajle. Aj'd četvrti put: srednjotonac po Bokiju, midbass ili midwoofer po meni (jer on to jeste) radi bez ograničenja u donjem opsegu. Normalni dvosistemski sastav, midbass + tweeter, međusobno se susreću na 1kHz. Koaksijalne konstrukcije. Njima je dodat nezavisni subwoofer, OB konstrukcije.Visoki 1-20kHz, Midbass 0-1kHz, Subwoofer 20-125Hz (gledajući trimpot na njemu) sa izdizanjem donjeg spektra, kao kad staviš ogledalo i gledaš nastali odraz. Ako ne napravim spoj sa ramom subwoofera, onu dasku sa koaksijalcem mogu da smestim bilo gde, i npr. pored kompjutera, uključim pojačalo i zvučnik opet normalno radi. Mogu da isključim sub ako hoću. Nedostatak ako bi tako radili je samo fazna neusklađenost dva sistema. Problem većine sistema sa subwoofer-om. A ono 200Hz beše šala na odokativne procene ne znam čega. Nema susretne frekvencije sub / midbass.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki gospodinedružeprijateljumajstore, rekoh ti da napišeš knjigu - udžbenik - skriptu, još bolje blog ( imaš opciju bloga ovde na forumu).Studiozno prezentuj akumulirano znanje, na način kako prosečno iskusan diyer može usvojiti ili makar biti kvalitetno informisan o zakonitostima rada zvučnika.Svako ima slobodu da se u ovom hobiju zabavlja na način koji mu više prija, pa i da eksperimentiše do granice razuverenja u ispravnost odabranog koncepta.Djole će uraditi ove lepotane kako je to tvorac zamislio a u svako doba može da uradi i reviziju po tvojoj preporuci, na kraju će uši presuditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:bravo:

Boki gospodinedružeprijateljumajstore, rekoh ti da napišeš knjigu - udžbenik - skriptu, još bolje blog ( imaš opciju bloga ovde na forumu).Studiozno prezentuj akumulirano znanje, na način kako prosečno iskusan diyer može usvojiti ili makar biti kvalitetno informisan o zakonitostima rada zvučnika.Svako ima slobodu da se u ovom hobiju zabavlja na način koji mu više prija, pa i da eksperimentiše do granice razuverenja u ispravnost odabranog koncepta.Djole će uraditi ove lepotane kako je to tvorac zamislio a u svako doba može da uradi i reviziju po tvojoj preporuci, na kraju će uši presuditi.

:bravo:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZflazarKonačno glas razuma. Hvala ti. Ubih se ovde objašnjavajući teoretičarima da greše sa 'procenama'. Jedina korekcija na tvoj post: Ovo nije moja konstrukcija već kit komplet koji kupuješ bez dasaka. Seci, sastavi, ofarbaj ako hoćeš i vozi. Naveo sam to u prvoj rečenici. I ne htedoh ni objavitiništa od ovoga, no me naš domaćin pitade nekoliko puta 'kam gi sličke'. Kit je osmišljen od strane genijalca koji samo to radi: konstruiše zvučnike. U svim mogućim varijantama. Ne znam koje sve ugovore sa poznatim 'brand name' firmama ima, ne ulazim mu u dinar, ali da im je on konstruisao zvučnike, jeste. Za 'Usher' 718 znam ostoposto, zatim čitava gamasada ugašene firme AV123. Ugašena jer se gazda AV123 igrao Katarine Rebrače, ne zbog loših zvučnika, taman posla. Svoj nezavisni programkitova nudi na na svom sajtu. Nešto ti se dopalo? Plati i sastavi. Objavi šta misliš o tome. Dobro ili loše. Sve jedno. Napisah i da ja nisam konstruktor.zvučnika. Samo njuškam šta lepo može da se pazari. Za onoliko koliko mogu da se pružim. Eto to je sve.:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....................................................

Baš tako. :good2: Najbolje je raditi merenja ukupnog odziva u prostoriji, i to u mid-field, far-field i u osi i van ose (nešto malo, npr. 30 stepeni). To je ono što se krajnje ima, i što je realnost kada se sedne da se sluša.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ zflazar i dj.nik. Za početak pogledajte merenja Vuletove Visaton B200 moded by DD na tabli. Ista veličina jedinice, skoro ista širina table. Šta se dešava? Pri tome B200 ima visok Qts, dok ovaj coax ima Qts=0,21.Merenje B200 near-filed (ali BAŠ near-filed, znači na 5 cm), i na 1 m razdaljine. Mereno sa veće razdaljine razjašnjava i šta se dešava sa odzivom u takvoj postavci prema nižim freq. Blisko merenje pokazuje dj.niku gde se zeznuo sa onim okačenim odzivom coax jedinice, i zašto on izgleda relativno dobro i nema neki pad u odzivu. Nema navedenih uslova merenja tog odziva, ali je takav da je po svemu sudeći mic nabijen na 5 cm ispred jedinice.I pitanje. Da li je nabavljen KOMPLETAN KIT (sa SVIM elementima i nacrtima) koji je ta ekipa koja je projekat radila i prodavala? Ili su nabavljene samo jedinice i eventualno amp modul?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:rofl: Vidi se da si svež rano sabajle....Visoki 1-20kHz, Midbass 0-1kHz, Subwoofer 20-125Hz (gledajući trimpot na njemu) sa izdizanjem donjeg spektra, kao kad staviš ogledalo i gledaš nastali odraz.

E, stvarno sam bio sanjiv...Ako te zanima, ne bi me mrzelo da uprtim sub-eq, mogao bi tamo da uradi zanimljive stvari. Ako imaš dosta snage u pojačalu, jer poravnanje odziva radi, dobrim delom, tako što utišava preglasne frekvencije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O merenjima neću jer sam siguran da konstruktor, Mr. Danny Ritchie i njegova firma GR-Research imaju adekvatnu mernu opremu. Ne sumnjam u to.Prikazani odziv je objavio proizvođač koaksijalnog zvučnika, P.Audio. Kolik lažu i kako je mereno 'free air' ili 'infinite baflle' (evo i ja rekoh magičnu reč, huraaa!)zaista nemam podatak. Nemoj mi DD-a molim te.Ako te baš interesuje: delovi za skretnicu, pojačala, zvučnički terminali, OFC bakarna žica za ožičavanje, termo bužir, zavrtnji, 8 mesinganih spajkova i dva znaka GR-Research za nalepiti su stigli iz Amerika. Da ne zaboravim, i žica za lemljenje, fina, tanka. Carina na sve to plaćena, ubili me. I na osiguranje carina. Zvučne jedinice sam nabavljao svojim kanalima. Da ne vučem (plaćam transport) toliko gvožđa preko okeana, skupo košta. Kod većeg modela to ne bih mogao jer su servo bass jedinice njegove a koaksijalac preradjen. U ovom kitu toga nema, sve je fabričko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro drugari, koliko sam shvatio na jednoj strani stoje merenja PAudio coax-a, prema kojim je projekat radjen, a prema kojima rolloff krece od 80hz, dok sa druge strane Boki tvrdi da se to desava na 400hz? I onda, ukoliko to nije tacno (da je pad od 80hz, vec od 400hz), citava koncepcija sa OB bass jedinicama ovde pada u vodu (uslovno receno), jer je predvidjeno da rade u opsegu 20-125hz? Izvinite me molim vas ako li sam lupio, mnogo me interesuje tematika, zajedno sa projektom.. :skrivanje:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro drugari, koliko sam shvatio na jednoj strani stoje merenja PAudio coax-a, prema kojim je projekat radjen, a prema kojima rolloff krece od 80hz, dok sa druge strane Boki tvrdi da se to desava na 400hz? I onda, ukoliko to nije tacno (da je pad od 80hz, vec od 400hz), citava koncepcija sa OB bass jedinicama ovde pada u vodu, jer je predvidjeno da rade u opsegu 20-125hz? Izvinite me molim vas ako li sam lupio, mnogo me interesuje tematika, zajedno sa projektom..

Ista stvar čudi i mene, otuda ono gornje razmatranje. Ali - ostavimo logiku po strani, možda merenje pokaže nešto drugo. :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo ja rekoh - nema svrhe. :scratch_head:

Očigledno nisam baš bistar, ali, i dalje mi nije jasno da li je to što je nabavljeno kupljeno kao originalni kit od konstruktora tih zvučnika, sa svim elementima (osim jedinica)? Da li su u toj varijanti projekta originalno korištene jedinice P.AUDIO fabričke, bez modifikacija?

Ne sumnjam u to.

Da baš svi ljudi na svetu ne sumnjaju u bilo šta, još bismo svi bili po pećinama.

Prikazani odziv je objavio proizvođač koaksijalnog zvučnika, P.Audio. Kolik lažu i kako je mereno 'free air' ili 'infinite baflle' (evo i ja rekoh magičnu reč, huraaa!)

zaista nemam podatak.

Ja nažalost na osnovu T/S parametara i datog odziva znam pod kojim su uslovima merili. Dar ili prokletstvo, šta li je već?

Nemoj mi DD-a molim te.

To je pomenuto da bi se nešto iz tih merenja naučilo.

Da zaključim sa istom rečenicom sa kojom je post započet: nema svrhe. :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro drugari, koliko sam shvatio na jednoj strani stoje merenja PAudio coax-a, prema kojim je projekat radjen, a prema kojima rolloff krece od 80hz, dok sa druge strane Boki tvrdi da se to desava na 400hz? I onda, ukoliko to nije tacno (da je pad od 80hz, vec od 400hz), citava koncepcija sa OB bass jedinicama ovde pada u vodu (uslovno receno), jer je predvidjeno da rade u opsegu 20-125hz? Izvinite me molim vas ako li sam lupio, mnogo me interesuje tematika, zajedno sa projektom.. :skrivanje:

Po ko zna koji put. Neka montira 8" coax na tu napravljenu tablu, postavi mikrofon malo dalje (kao što bi bila razdaljina za slušanje, 2-3 m) i lepo izmeri odziv. Easy! :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma ako je do merenja, valjda je u korist svih da se ono obavi? mislim da je Nik otvoren za to, a da ni Boki ne bi odbio..u bilo kom slucaju da vidimo sta se zbiva..i ako je projekat OK, bilo ko ko ga bude hteo mogao bi sa sigurnoscu, provereno da po njemu radi slicno, a ako nije i sam Nik ce valjda hteti da stvari dotera da bude kako treba, usput i da otrese prodavca magle na tem vorumu..tako nesto ja mislim, pritom ne imajuci nameru nikoga da povredim ili osujetim stav, planove, intuiciju..

pretece me Boki..sto se tice coax-a, mislim da je Nik uzeo preradjene ili ti PAudio BM8CXA 'Special' (8 inch)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, stvarno sam bio sanjiv...Ako te zanima, ne bi me mrzelo da uprtim sub-eq, mogao bi tamo da uradi zanimljive stvari. Ako imaš dosta snage u pojačalu, jer poravnanje odziva radi, dobrim delom, tako što utišava preglasne frekvencije.

:rofl: Vidim ja. Mislim da nema potrebe, izgleda su dobro pogodili u ovom SA-1 sa konstrukcijom tog 'nivelisanog' odziva. Ono šta jeste interesantno je zamena skretnice sa DCX2496 jer 'gore' nastaje više problema (nelinearnosti) koje se sada mogu vrlo fino ispeglati. Da sam ovaj podatak imao pre moje nabavke, ne bihni naručio kit već samo SA-1 pojačalo. Za $129 po komadu mislim da ne možemo DIY uraditi: filter skretnicu, pojačalo, trafo, konektore, potove, hladnjak itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...