Jump to content

Кад већ сви волите OB више од компресионих кутија...


InSides

Preporučeni Komentari

Dodao bih samo da nije poenta ići na bi-aktivu samo ako je nizak rez..

Ja sam hteo reći (ako nije dovoljno jasno) da nizak rez znači ozbiljne probleme oko izvedbe pasivne skretnice da bi bila takva kakva treba da bude. Rez na 3.5 ili 5KHz nije toliki problem, vrednosti elemenata su male, elementi lako dostupni, zavojnice ne zahtevaju po nekoliko kila bakra... U slučaju niskog reza, malo opravdanja ima za upotrebu pasivne filtracije na izlazu pojačala. Sve ide u prilog aktivnoj verziji, čak i cena, osim, ako eto, neko smatra da za pogon donjih nekoliko oktava mora da uloži četvorocifren iznos u SE pojačalo od 10W...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 65
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

pa trazio si RA lookalike sa onim GPA koaxom

:frusty:Па да, али ради се о томе да је дискусија отишла у правац других драјвера, и тако... :to_become_senile:

a imas simulacije za Alpha 15 i Sonido i Fostex i statijaznam vec"OB za Davora" i srodne temesamo malo pretrazi

Ево тражим. :baby:

btw - Sonido uvek pre Fostex-aa ako bas ne zalis - onda Lowther ( njih prvo u orman , face to face , mesec dana na beli sum i D class amp)

Имам пар FE108EZ које сам хтео убацити у Frugal Horn-у, па тако... ...а ако идем на Sonido, је ли SFR-144-8 ОК? Хтео бих мањи драјвер од SFR-200.Eminence Alpha или Beta?И још, ако ово просвира, идем на Lowther-е.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nek' ti momci nadju simove ovuda , ja sam slab u trazenju

ОК, прошао кроз тему за Давора, и имам [пази, молим те] још питања:1. Како се долази до димензије плоче? MJK MathCad?2. Да ли је уопште могуће погонити овакав OB са F1 клоном?3. Ако јесте могуће, где да нађем скретницу за F1?4. Или можда, узмем DCX2496, па F1 иде горе на FR, а AB или D класа доле?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam hteo reći (ako nije dovoljno jasno) da nizak rez znači ozbiljne probleme oko izvedbe pasivne skretnice da bi bila takva kakva treba da bude. Rez na 3.5 ili 5KHz nije toliki problem, vrednosti elemenata su male, elementi lako dostupni, zavojnice ne zahtevaju po nekoliko kila bakra... U slučaju niskog reza, malo opravdanja ima za upotrebu pasivne filtracije na izlazu pojačala. Sve ide u prilog aktivnoj verziji, čak i cena, osim, ako eto, neko smatra da za pogon donjih nekoliko oktava mora da uloži četvorocifren iznos u SE pojačalo od 10W...

Ako su ovi boldovani uslovi ispunjeni, to ne znači da bi po svaku cenu trebalo ići na pasivnu verijantu . To je ono što ja htedoh reći (ako nije dovoljno jasno) :blum3:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3. Ако јесте могуће, где да нађем скретницу за F1?4. Или можда, узмем DCX2496, па F1 иде горе на FR, а AB или D класа доле?

3. pogledaj da li se konstrukcija koju sam spomenuo može iskoristiti za tvoje potrebe :)4. Behringer nije loš, ali F1 verovatno zavređuje bolje (osim ako se misliš baviti ozbiljnim spremanjem 4580 kojih ima na sve strane...) :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ОК, прошао кроз тему за Давора, и имам [пази, молим те] још питања:1. Како се долази до димензије плоче? MJK MathCad?2. Да ли је уопште могуће погонити овакав OB са F1 клоном?3. Ако јесте могуће, где да нађем скретницу за F1?4. Или можда, узмем DCX2496, па F1 иде горе на FR, а AB или D класа доле?

1. da - taj sim ( i ostali - za Sonido i za Fostex) su radjeni sa MJK sheets2.generalno - ako ides sa 2x15" po strani - sa tim FR mozes uraditi "pasivnu " kombinaciju ; mada mislim da je F1 na granici , prvenstveno zbog strujnog ogranicenja 3. skretnica ti ne treba za F1 , nego za zvucnik ......... al' pretpostavljam da si se samo nezgodno izrazio4 u slucaju zelje za dinamickim pojacanjem - treba ici na biamping ; u tom slucaju je bolje napraviti malu aktivnu analognu skretnicu , nego ici na DCX ; DCX ima svoje prednosti za kompleksnije sisteme , a ovde to nije potrebno ; sasvim odradjuje stvar nesto kao ovih zadnjih par malih skretnica od FW ( vidi site - nepamtim bas oznake - B5 i jos neka )seme nemam , ali i nije neki problem -dovoljno detalja je poznato a i Papa ce uskoro dati seme za DIY crowdnapomena - ja licno bih i u slucaju biamplifikacije isao na 2x15" po strani , a ne kao svi sa jednimako bi placao za neki AE ili slican visoko-performansni bass driver - onda OK , ali ako ostajes pri Alfama - onda obavezno 2 komada kad se uzme brute force approach ( no replacement for cubic inches :rofl: ) , onda je njihov kvalitet vise nego dovoljan - upravo zato sto ih ne dovodis u power /linearity strain ni u jednom momentu
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3. pogledaj da li se konstrukcija koju sam spomenuo može iskoristiti za tvoje potrebe :)4. Behringer nije loš, ali F1 verovatno zavređuje bolje (osim ako se misliš baviti ozbiljnim spremanjem 4580 kojih ima na sve strane...) :sarcastic_hand:

3. Hoћy.4. Тешко, за почетак би једноставнијом варијатном.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. da - taj sim ( i ostali - za Sonido i za Fostex) su radjeni sa MJK sheets

Ето, сад ми па тотално није јасно - нацртао сам тај план у Corel-у "quick-and-dirty", и ако је то планирано за 2 х 15", онда димензије уопште не одговарају јер се woofer-и преклапају.Димензије Human Audio Scene-а, су, чини ми се, 1250мм х 450мм.

2.generalno - ako ides sa 2x15" po strani - sa tim FR mozes uraditi "pasivnu " kombinaciju ; mada mislim da je F1 na granici , prvenstveno zbog strujnog ogranicenja

Онда F1 само на FR.

3. skretnica ti ne treba za F1 , nego za zvucnik ......... al' pretpostavljam da si se samo nezgodno izrazio

Ипак ми српски није матерњи језик - хтео сам да кажем - која скретница за звучник да би се могао погонити са F1?

4 u slucaju zelje za dinamickim pojacanjem - treba ici na biamping ; u tom slucaju je bolje napraviti malu aktivnu analognu skretnicu , nego ici na DCX ; DCX ima svoje prednosti za kompleksnije sisteme , a ovde to nije potrebno ; sasvim odradjuje stvar nesto kao ovih zadnjih par malih skretnica od FW ( vidi site - nepamtim bas oznake - B5 i jos neka )seme nemam , ali i nije neki problem -dovoljno detalja je poznato a i Papa ce uskoro dati seme za DIY crowd

Не жури се мени. Нек то проради, па онда... ...ради се о томе да могу DCX2496 набавити релативно јефтино, па се онда играм софтвером, а не лемилицом.

napomena - ja licno bih i u slucaju biamplifikacije isao na 2x15" po strani , a ne kao svi sa jednimako bi placao za neki AE ili slican visoko-performansni bass driver - onda OK , ali ako ostajes pri Alfama - onda obavezno 2 komada kad se uzme brute force approach ( no replacement for cubic inches :rofl: ) , onda je njihov kvalitet vise nego dovoljan - upravo zato sto ih ne dovodis u power /linearity strain ni u jednom momentu

Тако смо и закључили, не? 2 х Alpha 15" + 1 x FR [FE180EZ или SFR-144-8].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Хoћy.Stinkin' grammar police... :girl_devil:

Nije to grammar, to je početak disleksije :buehehe:To se efikasno leči sa malo vibracione masaže, trenutačno razbijam kalcijum u kolenima ovim:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i moja 2 centaKoristi 2 Alfe ako mozes, vise je bolje, pogotovo kad je OB u pitanju. Fullrange- Sonido se ukazuje kao idelan za cenu/kvalitet/zvuk, ali i Fostex 108 bi mogao sasvim lepo da svira. Svakako aktiva. Zaboravi pasivu. Otprilike mozes ubosti rezne frekvencije i strminu, ali najbolje je da sam eksperimentom utvdis sta ti najlepse svira. Ali za to treba vremena. Znaci, bilo bi idealno kad bi mogao pozajmiti DCX na neko vreme, pa se igrati parametrima dok ne utvrdis sta je sta, a onda ides pa pravis aktivnu skretnicu, kao sto je Stein pravio po Sipi-jevom receptu, sa J-fetovima.Ali pre svega imaj u vidu da ti treba velika prostorija. Ako imas malu sobicu, zaboravi OB. Ne da nece svirati, ali to ti je kao da vozis Ferrari po gradu.Na kraj krajeva, uvek mozes praviti gotov i isproban projekt, recimo od MJK-a: http://www.quarter-wave.com/Projects.htmlAko imas veeeliku sobu, zivis solo ili si hrabar, moze i Pass-ov Big Open Baffle (BOB) :buehehe:Svakako procitaj B5 manual: http://www.firstwatt.com/b5.htmlSrecno!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali pre svega imaj u vidu da ti treba velika prostorija. Ako imas malu sobicu, zaboravi OB. Ne da nece svirati, ali to ti je kao da vozis Ferrari po gradu.

Убисте ме. Соба где ми је сада систем је 16 квадрата - и само систем је тамо. Постоји "собица" од 40 квадрата, али кад би тамо експериментирао, лепша половина убила.Сачекам да Зен изсимулира RA Box, па онда видим шта правим прво.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nek joj pokaze Nelsonov Big Open Baffle, pa joj kaze da to namerava da pravi, al ce, eto, zbog nje, popustiti, te ici na nesto manje... :)

Паметно. :)Баш ме скоро питала - "је ли, зашто немамо црвени грамофон у дневном боравку - боље би се слагао са намештајем" - што каже - или да чекам нешто типа RPM1.3 или да правим црвени грамофон. :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ili (ako živiš u kući) kao ja, kreiraš od tavana prostor za boravak sa skoro isto toliko kvadrata koliko ima ostatak kuće. Ako si stanu, e onda... saučešće... :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ах... :0002trtum3:Него, поштовани Зене, да мало реагујете на мој одговор око димензија плоче код Давора? Те димензије ми се нешто не слажу, па велим да питам?Ради се о посту #31.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...