Jump to content

Merenje frekventnog odziva zvucne kutije...


Kuja

Preporučeni Komentari

Ako je merenje precizno od 1KHz na više, imaš vrlo linearan zvukić kući :)Ništa se ti ne sekiraj. Dobro čuješ, a ovi što slušaju High End tamni zvuk neka se jedu što nemaju zvučnike kao što su tvoji :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 35
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Malo me je i sramota da komentarisem merenja, ali hajde da napisem nesto sto mi je zapalo u oko:poznato je da visokotonci van ose imaju znacajnije akusticne padove posle 10khz ugrubo. (nije toliko bitno, nijedan nije isti)Ako sam dobro shvatio, ovo je merenje zvucnika pustenog u sobi sa svim refleksijama merenim 1/6oct na cca 3m gde se slusa.Ako je to istina onda merenje treba da predstavlja nesto sto je spoj zvuka kutije u osi, van ose i sobe.Posto sumnjam da soba dodaje na najvisim tonovima, rekao bih da je visokotonac namerno ostavljen osetljiviji u osi (fabricki) kako bi isti ven ose bio glasniji (ravniji).To sve mi ide na pricu o svilenkastom, povremeno (kad naidje snimak) ostrom i citkom zvuku. Nije bitan svaki izraz, to je takav zvuk ugrubo, ne?Kujo, da li svoje kutije mozes slusati na velikim glasnocama (da te zagluvi zvuk) a da ti nista ne zasmeta (natera da smanjis) nekih pola sata, sat?Da li ti se zvuk menja ako ih postavis paralelno jedan drugome (zvucnike)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam dobro shvatio, ovo je merenje zvucnika pustenog u sobi sa svim refleksijama merenim 1/6oct na cca 3m gde se slusa.

Nisi dobro shvatio...

Probao sam merenje sa 1m udaljenosti a onda sam se ipak odlucio za 2m, posto je mikrofon kardoidni znaci delimicno usmeren, a kutije su dosta visoke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam dobro shvatio, ovo je merenje zvucnika pustenog u sobi sa svim refleksijama merenim 1/6oct na cca 3m gde se slusa.

Merenje je vrseno upravno na osu gornjeg srednjetonca, onako kako je navedeno u merenjima iz literature koja stize uz kutije.

Kutije izgledaju ovako:

Postavljena slika

Merenje se zbog usmerenosti mikrofona pretezno odnosilo na same kutije.

Sve refleksije bi bile ukljucene kada bih koristio omnidirekcionalni mikrofon sa mesta slusanja.

Kujo, da li svoje kutije mozes slusati na velikim glasnocama (da te zagluvi zvuk) a da ti nista ne zasmeta (natera da smanjis) nekih pola sata, sat?

Ne znam sta podrazumevas pod zagluvljivanjem :) , ali muziku volim da slusam glasno. Ako su snimci iole dobri, slusam bez zamora i po dva tri sata (kada se nadje vremena).

Da li ti se zvuk menja ako ih postavis paralelno jedan drugome (zvucnike)

Kutije mi tako stoje sve vreme - paralelne i ravno postavljene uz zadnji zid.

Njihova konstrukcija tako zahteva.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko je komentarisao 2.8m, sto je manje vise normalna razdaljina.A ono za direkcije necu da komentarisem.Zagluvi (pretpostavio sa da ce biti nekom upadljivo :Viannen_loungelizard:) takodje ne treba komentarisati, da sam procitao razumeo bih.Pri takvim glasnocama los zvucnik pokaze svaku manu (malte ne) tako da...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo jednog jednostavnog predloga...posto to meni funkcionise u praksi a verujem da ce se jos neko sloziti a neko nece...elem....probaj na visokotoncima sto DEBLJE bakarne licnaste kablove....skretnica ->visokotonac....pa slusaj dan dva....ako si zadovoljan ostavis....aako nisi...probaj malo tanje ili u pola od tih....dobices bolju integraciju vokala sa sredjotoncem itd jednostavno ce raditi kao jedan visoki i srednji...necu vise da opisujem posto ce vec neko da me nagrdi zbog ovoga ....ali probaj pa ces cuti ne kosta skoro nista.. a.uz minimum napora...prijatno! :to_become_senile:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Mundorf Supreme (klasa iznad) je izuzetan kond,nahvaljen,detaljan,nije jako skup itd. a ipak napolju je okarakterisan da i pored svega nema zivota,

zakacio sam direktno na visoki Cabasse DOM 3 - 94db - Mundorf Supreme pre 5 minuta cisto da probam.

fali mi autotrafo koji smanjuje jacinu visokog (kod Zena je skretnica orginalna) no nema veze.....

ovakav mi je izraz lica nakon prvih tonova:

Postavljena slika

nek promene visoke ti sto nemaju zivota :good2:

:sporty095_2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogresno su okrenuli kalemove jer su blizu a ose su im paralelne :D Morali bi da neki zarotiraju za 90 stepeni po nekoj osi :D

Stalno govorim da ta ekipa iz B&W-a nema pojma. :sarcastic_hand:Nisu stavili ni srebrno interno ožičenje. Pih! Diletanti. :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim pioneer cs-63 (stare pedesetak godina) u koje sam, pored ostalog, ubacio isto te mundorf mcap umesto starih military grade kondenzatora iz tog vremena. Zvuk je detaljan, sve je tu, koliko moze da se ocekuje iz mog sistema. Moze da se slusa(i uziva :rolleyes: ) satima i satima. E sad, generalno, zvuk je u odnosu na moderne sisteme za moje usi malko tanak. Nedostaje volumen. Prepisujem to najpre vintage dizajnu, kako zvucnika tako i pojacala(revox 40). Nisam cuo te AR kutije, ustvari nijedne njihove kutije nisam imao prilike da cujem, ali onako sa slike, ne deluju bas kao da im fali `mesa`.. Narocito posle testova i grafikona...

E sad sta sam ono hteo reci? :sarcastic_hand:

Jedan moj drugar tvrdi da ti mcap zvuce suvo i pomalo sterilno. Kako on, skoro sa zgrazavanjem kaze- tipicno nemacki.. Sve se cuje ali.. On preporucuje jantzen a kao best buy neke kanadske..

Imam poverenja u njegove usi iako su nam ukusi totalno razliciti. Kutije koje on pravi za moj ukus naginju na tamnu stranu..

Na raspolaganju su mi sve te njegove fensi dzidzi bidzi i planiram da u narednih mesec dva ovo isprobam na delu.

Ne kazem da su mcap losi, ali bi svakako vredelo malo prosarati u izboru kondenzatora zbog radi fine tuning-a..

Samo moje iskustvo apropo mcap kondenzatora. Mozda bude od koristi.

Pozdrav

mozda cu da lupim sad, al jel imas bafflek step compensation?! :serbvidkakisicl0:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...