Jump to content

Pojasnjenje WAV audio = Redbook CD ili ne??


coolmih

Preporučeni Komentari

Malopre iscitah onu temu o usmerenim kablovima i zamrznuti snimak u .pdf od A do SH ( i lepo se ismejah o onom objasnjenju 'jednosmerna pulsirajuca struja' :buehehe: ) pa posto se spominjao i g.Willi sa onog foruma a ja sam imao nedavno laganu diskusiju na onom forumu u vezi nekih stvari molio bih strucne ljude sa ovog foruma da malo prodiskutuju ovaj odgovor g.Willija na moje pitanje o eventualnoj razlici izmedju WAV audio formata i red-booka?? Evo imate i linkove 52.strana pri dnu i 53.strana pocetak. G.Willi tvrdi da je WAV non-redbook format - ne znam koliko je to tacno posto koliko ja znam redbook se odnosi na disk format a WAV je audio fajl format tj. audio zapis (PCM uncompressed 16bit/44.1kHz) zapisan na hard-disku ili pak na CD mediju - ko je u pravu a ko u krivu?

Takodje ostao sam i bez strucnog komentara ili odgovora zasto je bitno da u CD-u od 2000 eur (Unison Research) bude ugradjen 'dedicated' transport (neki model od TEACa) koji je hibrid i ima mogucnost ocitavanja MP3 i WMA audio fajlova?

Moje pitanjce "Posto je ovako skup uredjaj namenjen ozbiljnom audiofilu i segmenty trzista koji se zgrazava rezanaca a kamoli MP3 rezanih diskova - zasto im se nudi i ta mogucnost? Zar je toliko vazno da ovakav vrhunski cd plejer moze cak i MP3 disk da ocita? Ne razumem. " a odgovora nidje!

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/14507-vasa-pozitivna-i-negativna-iskustva-sa-pre-prodavcima-hifi/page__st__1020

http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/14507-vasa-pozitivna-i-negativna-iskustva-sa-pre-prodavcima-hifi/page__st__1040

Hvala ekipi :wave: i iskreno da vam kazem - dosta mi je onog foruma tamo ali zaista, par postova su mi obrisali i cak sam dobio warn status :0002trtum3:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 43
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

uz opasnost da ispadnem neinformisan ( sto se desava bar u 50% slucajeva ) ja to shvatam ovako:wav i cd format - sam file zapis je isti , samo su headeri drugaciji ;narodski recenosto se tice drugog - potrudi se - s obzirom da su forumske masine na fifi i ovde iste - link za odredjeni post dobijes tako sto :- u predmetnom postu kliknes na #xxx broj - gornji desni ugao-iskoci ti prozorce sa linkom , koji oznacis i kopirasjednostavnoovako - kad ulinkujes samo stranu i ne navedes broj posta . samo nebo zna na sta mislis od cele stranicesto se tice dosta ti onog foruma - meni mindedjkuj ti kriv sto si zalazio :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Redbook audio is just a general term for raw, uncompressed audio. WAV and AIFF are both redbook formats. They both produce the exact same sound the same way. A WAV file and AIFF file of the same audio will actually be very similar. If I recall correctly (it's been a long time since a working in low-level audio), the only difference is the header and footer of the file... and maybe an endian issue.“

There is absolutely nothing special about the audio data encoded on a CD.

The only difference between a "raw" 44.1KHz 16-bit stereo WAV file and CD

audio is the byte ordering.

It isn't necessary to convert a WAV or AIFF file to a special format to

write to a CD, unless you're using a format that your recording software

doesn't recognize. For example, some software won't record from MP3 files,

or from WAV files that aren't at the correct sampling rate. Similarly,

you don't have to do anything special to audio extracted from a CD.

It's already in a format that just about anything can understand.

Just put your audio into the correct format -- uncompressed 44.1KHz, 16-bit,

stereo, PCM -- and the software you use to write CDs will do the rest.

All of the fancy error correction and track indexing stuff happens at a

lower level.

Don't get confused by programs (such as Win95 Explorer) that show ".CDA"

files. This is just a convenient way to display the audio tracks, not

a file format unto itself. See section (2-36).“

Mrzelo me je da pišem, ukradoh dva, relative-no representative-na odgovora...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citajuci gore navedni post - ispada da je u sustini redbook isto sto i WAV a evo tacnih linkova na postove g.Willija sa onog foruma:http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/14507-vasa-pozitivna-i-negativna-iskustva-sa-pre-prodavcima-hifi/page__st__1020post #1040 (od g.Willija) na dnu 52. stranice (probao da linkujem ali nece pa nece)A evo i moje pitanje zar je toliko bitno da CD od 2000 eur ima mogucnost ocitavanja MP3 diskova - ali g.Willi se nije oglasio po tem pitanju.http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/14507-vasa-pozitivna-i-negativna-iskustva-sa-pre-prodavcima-hifi/page__view__findpost__p__311444 :serbvidkakisicl0:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gos'n. Willijev post je kontradiktoran ; jeste a nije ;

no - dobio si odgovor u prethodnim postovima , pa mozemo dalje ;

sto se tice tog UR cd playera - ko ti je rekao da transport mora da bude hibrid ?

fizicki zapis 0 i 1 na samom CD- kao mediju je isti za bilo koju vrstu fajlova , bili to jpg , wma , mp3 , ili sta vec

te - cd drive je sve sto ti treba da procitas , a dalje je stvar procesora u spravi sta ce svariti kao upotrebljivi file type

moguce je da unutra ide neki custom cd drive sa promenjenim firmware-om , al' to je sasvim drugi razlog

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gos'n. Willijev post je kontradiktoran ; jeste a nije ;

no - dobio si odgovor u prethodnim postovima , pa mozemo dalje ;

sto se tice tog UR cd playera - ko ti je rekao da transport mora da bude hibrid ?

fizicki zapis 0 i 1 na samom CD- kao mediju je isti za bilo koju vrstu fajlova , bili to jpg , wma , mp3 , ili sta vec

te - cd drive je sve sto ti treba da procitas , a dalje je stvar procesora u spravi sta ce svariti kao upotrebljivi file type

moguce je da unutra ide neki custom cd drive sa promenjenim firmware-om , al' to je sasvim drugi razlog

Pa g.Willi je reko da je hibrid evo da ga citatiram:

"Pa ne mogu drugačije da se očitaju non-Red Book formati (WAV, WMA, MP3...) osim u ovim hibridnim transportima. "

"U pitanju je Teac 5010A transport za koj iproizvođač tvrdi da je razvijen posebno za CD plejere visoke klase i da ima vrlo mali džiter. "

"http://www.teac.eu/digital-media/components/cd-5010a/"

Bilo kako bilo poenta je u tome da u uredjaju od 2000 eur mozete naici na 'dedicated' CD-ROM nakacen na IDE ATA power i flat kabl ali ne bih sad ovde o tome. Dakle zakljucak je da je po definiciji WAV audio jedan od redbook formata a g.Willi je tvrdio da WAV spada u non-redbook formate - so he's wrong in the end :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i na tarabi svasta pisalo

ja ne znam sta je on mislio , niti je sad to bitno .

preformulisi pitanje - da li tebe to intersuje ili tebe interesuje sta je on mislio po tom pitanju .

cd je cd

dvd je dvd

blue ray je blue ray

sve su to razliciti fizicki zapisi na medijum ;

sam player cita zapis sa medijuma , salje ga u obliku 0 i 1 na kontroler/interface a tek onda se vrsi filtracija po tipu fajlova koji su zapisani - da li ostatak uredjaja moze to da ocita kao fajl ili je to neki zbrlj

primer : u obican cd player mozes da ubacis hibridni cd kupljen u prodavnici

cd svira muziku , ali ne vidi media sadrzaj

isti taj cd mozes da ubacis u komp - u cd drive ( dakle ne dvd ili blue ray) i moze se desiti da komp reprodukuje media fajle , ali nece da svira muzicke fajlove ....... ako nema instaliran i/ili dodeljen program za cd files

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da razgraničimo dve „struje“ koje vidim ovde:-i- šta .wav jeste, ili nije, i slično...-ii- šta je neko rekao ili nije o tome šta .wav jeste, ili nije, i slično...-i- jeste i može biti tema razgovora ovde, prema našim znanjima, volji za objašnjavanjem i prilikama...-ii- nije i ne bi trebalo da bude tema ovde...Od mene, toliko...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da razgraničimo dve „struje“ koje vidim ovde:-i- šta .wav jeste, ili nije, i slično...-ii- šta je neko rekao ili nije o tome šta .wav jeste, ili nije, i slično...-i- jeste i može biti tema razgovora ovde, prema našim znanjima, volji za objašnjavanjem i prilikama...-ii- nije i ne bi trebalo da bude tema ovde...Od mene, toliko...

U pomenutoj diskusiji izmedju mene i g.Willija na onom forumu zbulio me je to sto je on naveo da je i WAV jedan od non-redbook format a po mom nekom skromnom znanju WAV spada u redbook formate (zapravo jedna te ista stvar gledana iz dva ugla) a i sami ste to naveli u nekom od vasih prethodnih postova i to boldirano. Znaci g.Willi daje neutemeljeno i kontradiktorno objasnjenje da je WAV non-redbook format sto moze biti misleading.Zakljucak WAV audio = Redbook CD.Hvala na vremenu i interesovanju. :clapping:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

do cega ti je vise stalo - do tvog znanja ili necijeg neznanja ?

ovo prvo si mogao resiti i wikipedijom i nekim drugim linkovima

ovo drugo ne znam kako mozes da resis

Postavljena slika

Pa vidis dosad nisam obracao paznju na postove pojedinih strucnih clanova one tamo 'biblioteke' (zbog slicne recenice 'clan biblioteke' tamo mi je jedan post i izbrisan) nego sam vecinu stvari uzimao zdravo za gotovo ali sam nedavno ukapirao (doduse trebalo mi je malo vise vremena) da ima neverovatnih neboluza, kvazi-konstatcija i notornih glupusti koje sam procitao na onom forumu tamo. Ruku na srce procitao sam i dobre i poucne stvari ali to je bilo pisanije nekih ljudi koji vise ne ucestvuju aktivno na onom forumu (ljude ne poznajem licno ali citajuci njihove postove shvatio sam da poznaju elektronikui da se i time profesionalno ili iz hobija bave tj. imaju znanje). Ja sam tamo clan vec 2-3 godine ali sam se duboko razocarao u 'management board' i njihove postupke u poslednje vreme. A narocito me je iziritiralo to sto su moderatori poceli masovno da brisu i sklanjaju postove pojedinih clanova pa cak i cele teme. Ovaj sport volim evo vec 20 mozda i kusur godina i volem da povremeno diskutujem o temam iz Hi-Fi oblasti - nisam elektronicar po struci ali to volim kao hobi od malih nogu. :to_become_senile: Dosta korisnih stvari mi je razotkrio i uputio na jedno racionalno i realno poimanje Hi-Fi i g.Siroma sa onog foruma alias g. Sir Oliver sa ovog foruma. :drinks:

Naravno da mi je vise stalo da upijem sto vise znanja iz ove oblasti a za necije neznanje ...hmmm nemam komentara a jos ako je uvazeni i 'clan uprave biblioteke' to i gore.

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa vidis dosad nisam obracao paznju na postove pojedinih strucnih clanova one tamo 'biblioteke' (zbog slicne recenice 'clan biblioteke' tamo mi je jedan post i izbrisan) nego sam vecinu stvari uzimao zdravo za gotovo ali sam nedavno ukapirao (doduse trebalo mi je malo vise vremena) da ima neverovatnih neboluza, kvazi-konstatcija i notornih glupusti koje sam procitao na onom forumu tamo.

E, kad bi svaka buba med brala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Coolmih, dobrodošao na diya.rs i zapravo dobrodošao na internet! Internet je mjesto na kojem možeš pronači potvrdu za ama baš svaku tvrdnju koja ti padne na pamet. Odnedavno, koliko vidim, ljudi mogu pronači i "referencu" za tvrdnju da waw nije red book.Mukotrpan je to posao učiti sa interneta. On nije samo največa knjižnica na svijetu, net je i največa knjižnica na svijetu bez lektora i bez odgovornosti za sadržaj.Moja dva groša! :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pomenutoj diskusiji izmedju mene i g.Willija na onom forumu zbulio me je to sto je on naveo da je i WAV jedan od non-redbook format a po mom nekom skromnom znanju WAV spada u redbook formate (zapravo jedna te ista stvar gledana iz dva ugla) a i sami ste to naveli u nekom od vasih prethodnih postova i to boldirano. Znaci g.Willi daje neutemeljeno i kontradiktorno objasnjenje da je WAV non-redbook format sto moze biti misleading.Zakljucak WAV audio = Redbook CD.Hvala na vremenu i interesovanju. :clapping:

Opet su me spominjali tamo na onom forumu - a znate sta kazu da me vi lazete?? :dubbio: Ali ja sam zaljucio da je ipak WAV (16b/44.1 kHz uncompressed PCM) format = Redbook CD formatu i tacka. :bathroom:

Coolmih, dobrodošao na diya.rs i zapravo dobrodošao na internet! Internet je mjesto na kojem možeš pronači potvrdu za ama baš svaku tvrdnju koja ti padne na pamet. Odnedavno, koliko vidim, ljudi mogu pronači i "referencu" za tvrdnju da waw nije red book.Mukotrpan je to posao učiti sa interneta. On nije samo največa knjižnica na svijetu, net je i največa knjižnica na svijetu bez lektora i bez odgovornosti za sadržaj.Moja dva groša! :cheers:

http://www.diyaudio.rs/topic/2891-pojasnjenje-wav-audio-redbook-cd-ili-ne/page__view__findpost__p__58711 :

Da razgraničimo dve „struje“ koje vidim ovde:-i- šta .wav jeste, ili nije, i slično...-ii- šta je neko rekao ili nije o tome šta .wav jeste, ili nije, i slično...-i- jeste i može biti tema razgovora ovde, prema našim znanjima, volji za objašnjavanjem i prilikama...-ii- nije i ne bi trebalo da bude tema ovde...Od mene, toliko...

Please...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dalje ne vidim zašto sam kritički(?) quotan ako sam napisao općenit osvrt na fenomen.Ali...nevermind! Imate svoje račune, pa se neću više plesti.Roger & out!

Nikoga ja nisam kritikovao... Nit' lično, nit' općenito... Nit' ovde, nit' tamo...Samo spuštam loptu...Hvala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Red book je standard, a to znaci da pored samog raw formata za zapis definise i neke druge stvari bitne za funkcionisanje samog CD playera .Da si ti u pravu, to bi znacilo da ja mogu da nabacam wav fajlove na jedan cd, snimim ga kao takav, ubacim u CD player i slusam muziku . E pa nece da moze.Saberi i oduzmi i ti, i on ste u pravu, i u "krivu", al samo delimicno.Izguglaj redbook stndard pa ga malo procitaj pre donosenja nekih zakljucaka.Sto se tice playera koji koriste CD rom-ove za racunar, moje misljenje je da na takav nacin moze da se napravi jako kvalitetan CD,pogotovo ako se koristi u ATAPI modu.Tada je moguce koristiti procesor i servo CDrom-a za korekcju greske,napominjem da u audio CD modu korekcija greske ne postoji .Nekada davno, sam postovao jedan PDF gde je to bilo jako lepo objasnjeno, sta su mane a sta prednosti koriscenja CDrom-a za audio cd player .Na zalost ne mogu da ga zakacim i za ovaj post , jer se nalazi na racunaru udaljenom nekih 8000 km odavde.A da ne pricamo o tome da je moguce da se urati coustom firware za cd-rom i da to bude vrhunski uredjaj .Deliti forume na oni tamo i mi ovde mi se nimalo ne svidja, bezobzira sto na onom "tamo " ne postujem nista vec 2-3 godine , a isto toliko nisam procitao ni jedan zanimljv post na istom.Podele nikad i nikom nisu donele nista dobro .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Coolmih, dobrodošao na diya.rs i zapravo dobrodošao na internet! Internet je mjesto na kojem možeš pronači potvrdu za ama baš svaku tvrdnju koja ti padne na pamet. Odnedavno, koliko vidim, ljudi mogu pronači i "referencu" za tvrdnju da waw nije red book.Mukotrpan je to posao učiti sa interneta. On nije samo največa knjižnica na svijetu, net je i največa knjižnica na svijetu bez lektora i bez odgovornosti za sadržaj.Moja dva groša! :cheers:

Hvala na dobrodoslici :hi: - ja sam ovde clan godinu i vise ali sam daleko aktivniji bio na onom tamo forumu (za ovaj forum sam cuo od g.Sir Olivera) pa stoga i nisam nesto posebno pratio DIYAudio.rs - Svajserski forum kako kazu. Medjutim evo koliko vidim tamo me pojedini clanovi i dalje 'ogovaraju' kako pisem gluposti, pa sam Boze moj dobio i po usima zbog mojih nekih stavova pa eto kako sam ja naso utehu na ovom forumu. Strasno. :connie_nutzo: Kakvi su to ocajnici - pa MOJE JE LICNO PRAVO IZBORA - da li cu na onaj, ovaj ili neki treci forum da se javljam, pisem, citam, diskutujem. Ja ispo patetican a tamo sve posteni i nevini pocev od (pre)prodavaca, agenata distributera, posrednika, itd (svaka cast izuzecima kojih je na zalost veoma malo). http://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/14507-vasa-pozitivna-i-negativna-iskustva-sa-pre-prodavcima-hifi/page__view__findpost__p__313110
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@andricsHvala na pojasnjenju ali ja i dalje ostajem pri stavu da WAV audio format (16b/44.1kHz, stereo PCM) je isto sto i zapis na Redbook CDu pa se onda kao takav moze reprodukovati u standardnim CD plejerima."Da si ti u pravu, to bi znacilo da ja mogu da nabacam wav fajlove na jedan cd, snimim ga kao takav, ubacim u CD player i slusam muziku .E pa nece da moze."Ovo bas i nekapiram al ajde - evo upravo sam uzeo par FLAC fajlova (16b/44/1kHz stereo), konvertovao ih u WAV fajlove (koristeci Foobar2000) i te nove WAV fajlove bez problema narezao na CD disk (koristeci Nero - opciju Audio CD) koji bez problema mogu reprodukovati na standardnom CD plejeru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...