Jump to content

FOSTEX FE206En + T92A


vodjang

Preporučeni Komentari

Za početak pozdrav forumašima ;)

Već duže vremena pratim ovaj forum, iako se nisam javljao do sad prelistao sam skoro sve teme...

Pošto se držim one "Ko pita, ne skita" pitao bih za savjet iskusnije kolege....

Poručio sam FOSTEX FE206En koji mi dolazi krajem januara... Kako sam pregledao Datasheet iako su" Full range speaker" manuals

preporučena je kombinacija sa FOSTEX T90A

tweeter

.... i njih sam poručio!

E sad sam ostao u nedoumici oko kondezatora koji se veže na red sa T90A...preporučena vrijednost istog je od 0.33-0.68µF... kako pametno odabrati pravu vrijednost??? Skupi su kao "dragi kamen" tako da bi se držao one "dvaput meri jednom seci" :my2cents: ...

Ja sam razmišljao o nekoj srednjoj vrijednosti 0.47µF i to jednu od ove dve varijante:

1

2

Pretpostavljam da je ovaj "Fostex CS.47 Copper/Tin Foil Capacitor" ima jaču cijenu zbog imena ... ( možda i griješim )

Svaka pomoć, te komentar su dobro došli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 24
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ne bih uzimao kondenzatore, može i kasnije da se definiše koji i koliko para da se uloži.Mnogo vremena će proći dok se FE206 usvira ( 200-500 ili više radnih sati, dok se shout ne ustali ), ne može biti reči o pronalaženju idealnog kondenzatora za T92A u tom periodu. U zavisnosti kakav karakter zvuka se dobije, treba birati kondenzator za T92A. Za start sasvim je dovoljno uzeti neki Mundorf MKP Supreme/250V, 0.33uF/0,47uF/0,68uF koji se prodaju za par E. Vremenom se mogu uzeti i ruski PIO kondenzatori sa istim vrednostima, pa ih probati. Kada se definiše vrednost koja odgovara, kao i tip kondenzatora, posle se uzima kondenzator za koji ne treba žaliti pare. Preporučio bih Mundorf Silver/Oil ili Silver/Gold, u zavisnosti da li treba visoki da bude mekši ili oštriji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih uzimao kondenzatore, može i kasnije da se definiše koji i koliko para da se uloži.Mnogo vremena će proći dok se FE206 usvira ( 200-500 ili više radnih sati, dok se shout ne ustali ), ne može biti reči o pronalaženju idealnog kondenzatora za T92A u tom periodu. U zavisnosti kakav karakter zvuka se dobije, treba birati kondenzator za T92A. Za start sasvim je dovoljno uzeti neki Mundorf MKP Supreme/250V, 0.33uF/0,47uF/0,68uF koji se prodaju za par E. Vremenom se mogu uzeti i ruski PIO kondenzatori sa istim vrednostima, pa ih probati. Kada se definiše vrednost koja odgovara, kao i tip kondenzatora, posle se uzima kondenzator za koji ne treba žaliti pare. Preporučio bih Mundorf Silver/Oil ili Silver/Gold, u zavisnosti da li treba visoki da bude mekši ili oštriji.

Slažem se da će im trebati mnogo da se usviraju... Kad sam kupio FOSTEX FE126E i napravio mu hornu malo je reći da sam se "isfurao" :unsure: koliko je to loše zvučalo... ali već nakon desetina sati postepeno je počeo da se usvirava.... i iz dana u dan je zvučao sve bolje i bolje... Nakon mjesec dana to je bilo to :headphone: ..... Pun pogodak ;) Poštujem mišljenje u vezi kondenzatora...i uzeću ga u razmatranje.LP

post-711-0-73896400-1291231649_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih hteo da sada oponiram ali to "usviravanje",nije relaevantna stvar desava se jedino da se pomeri Fs za do 3.5Hz na dolei nista viseu principu to ne utice na karakter i ispravnost zvukakoji uglavnom odredjuju 2 peek-akoji su izmedju 5 i 10db visi od ostatka...jedan peek je oko 2K-2.5K i on se moze neafresivno mehanicki smanjitipazljivim dodavanjem poliesterske vune u prostor izmedju velike membrane i spoljnjeg dela trubice+ premazivanje trubice iznutra dmar lakom 2-3sloja a obod 2-3mm moze i jos 1-2 putati slojevi dodaju manje od 0.5gm kada ispari rastvarac terpentin idalje peek je prisutan u u zvuku a i namerenjima ali je podnosljivo. Ako se zeli "ispeglati"dodatno potrbna je upotreba RLC kola.drugi mnogo ozbiljniji peek je na srednjem delu opsega oko 500Hz i sirine od par stotina Hzon se ne moze akusticki ublziti dodavanem dampinga sa unutrasnje strane i slHelmholtzova komora takodje pomaze ali svega 2-3dbtaj peek se mora ublaziti RLC kolom oto -6 do 7dbTaj stvara shout a ne kako se misli onaj drugi na preko 2KOd vitalnof je znacaja da L komponentaima sto manju vrednost Rdc jer to odredkuje max granicu att. a ako je potrebno manjemoze se korigovati vrednoscu R komponenteC komponenta je promenljivih vrednosti i njom se koriguju racunske vrednosti izmerene u praksiC u principu odredjuje Fo filtera, L sirinu opsega, a Rtotal stepen att.kada se to uradi FR zvuci mnogo prirodnije i tacnije a bez lazne rezolucije koju mu daju peekovi na spektru.Sto se tice visokotonca to je vise supertweeter posto FR ide dosta visoko tako da mislim da nije krcno koji ce to bitiali mozda ipak jeftiniji. Izbor skretnice za visoki se u principu prilagodjava FRtecimo uzme se kriva opadanja na 30deg vidi se koji je to pad po oktavi i izaberes najpriblizniju recimo a to sigurno nije samo 6dbali je zato jednostavna 6db skretnica zgodna za prvu probu i mislim da ne treba davati mnogo novaca za neke "specijalne"kondove?.cheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih hteo da sada oponiram ali to "usviravanje",nije relaevantna stvar desava se jedino da se pomeri Fs za do 3.5Hz na dolei nista viseu principu to ne utice na karakter i ispravnost zvukakoji uglavnom odredjuju 2 peek-akoji su izmedju 5 i 10db visi od ostatka...jedan peek je oko 2K-2.5K i on se moze neafresivno mehanicki smanjitipazljivim dodavanjem poliesterske vune u prostor izmedju velike membrane i spoljnjeg dela trubice+ premazivanje trubice iznutra dmar lakom 2-3sloja a obod 2-3mm moze i jos 1-2 putati slojevi dodaju manje od 0.5gm kada ispari rastvarac terpentin idalje peek je prisutan u u zvuku a i namerenjima ali je podnosljivo. Ako se zeli "ispeglati"dodatno potrbna je upotreba RLC kola.drugi mnogo ozbiljniji peek je na srednjem delu opsega oko 500Hz i sirine od par stotina Hzon se ne moze akusticki ublziti dodavanem dampinga sa unutrasnje strane i slHelmholtzova komora takodje pomaze ali svega 2-3dbtaj peek se mora ublaziti RLC kolom oto -6 do 7dbTaj stvara shout a ne kako se misli onaj drugi na preko 2KOd vitalnof je znacaja da L komponentaima sto manju vrednost Rdc jer to odredkuje max granicu att. a ako je potrebno manjemoze se korigovati vrednoscu R komponenteC komponenta je promenljivih vrednosti i njom se koriguju racunske vrednosti izmerene u praksiC u principu odredjuje Fo filtera, L sirinu opsega, a Rtotal stepen att.kada se to uradi FR zvuci mnogo prirodnije i tacnije a bez lazne rezolucije koju mu daju peekovi na spektru.Sto se tice visokotonca to je vise supertweeter posto FR ide dosta visoko tako da mislim da nije krcno koji ce to bitiali mozda ipak jeftiniji. Izbor skretnice za visoki se u principu prilagodjava FRtecimo uzme se kriva opadanja na 30deg vidi se koji je to pad po oktavi i izaberes najpriblizniju recimo a to sigurno nije samo 6dbali je zato jednostavna 6db skretnica zgodna za prvu probu i mislim da ne treba davati mnogo novaca za neke "specijalne"kondove?.cheers

Hvala na korisnim savjetima! Planirao sam da dampiram kutiju kako je proizvođač naveo u Datasheet-u ( slika u prilogu )...naravno oborio bih ivice na pregradama i stavio profile u uglovima kao na ovim slikama: hornaFurniranje na kraju, i iskreno se nadam da bi mogli izgledati približno ovima:FurnirIskreno, ne volim daviti zvučnike pasivnim filtrima ako ti nije baš neophodno. Dampiranjem se može postići sličan ( ako ne i isti ) efekat a da izbjegnem "notch filters"Kad završim kutije i pass-ov F3 koji ću praviti za njih poslije usviravanja ( nekih 30 dana ) odradiću analizu zvuka i korigovati po svom ukusu... za supertweeter ću vjerovatno odabrati opciju od Zen Mod-a... cijena je nekih 25$ tako da nije sila novaca za prvu ruku :good2: .... gledajući karakteristike FE206En trebao bih napraviti rez oko 10KHz ... ali uho će na kraju da napravi svoj sud tako da ću vjerovatno sve prilagoditi zvuku koji mi odgovara...

post-711-0-80844500-1291271768_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dampiranjem ne mozes postici att uzeg spektra, vec mnogo veceg opsega sa totalnom promenonm zvukato je nesto blize davljenju i veoma je cesta pojava....Pogesno je mislenje da RLC davi, davi samo ako je neispravno postavljen(kao i sve drugo)Na frafu je sve onako kako sam i rekao 2 peek-a karakteristicna za FR sa trubicomOba su oko 7db minimum (proizvodjaci uvek malo ulepsaju...)jedan je na oko 2.5KHz a drugi je na 750Hz (B = 650 - 850Hz)i taj daje shout a cuces kada pustis vokalRecimo Alison Kraus bolece te...Cheers

post-96-0-45959100-1291300892_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slažem se da će im trebati mnogo da se usviraju... Kad sam kupio FOSTEX FE126E i napravio mu hornu malo je reći da sam se "isfurao"

He he he, u prvom momentu sam pomislio... Ma nema veze šta sam pomislio... :)http://www.diyaudio.rs/topic/2385-fostex-fe126e-slikovito/post-13-0-77926700-1291303363_thumb.jpgJasno, ne?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dampiranjem ne mozes postici att uzeg spektra, vec mnogo veceg opsega sa totalnom promenonm zvukato je nesto blize davljenju i veoma je cesta pojava....Pogesno je mislenje da RLC davi, davi samo ako je neispravno postavljen(kao i sve drugo)Na frafu je sve onako kako sam i rekao 2 peek-a karakteristicna za FR sa trubicomOba su oko 7db minimum (proizvodjaci uvek malo ulepsaju...)jedan je na oko 2.5KHz a drugi je na 750Hz (B = 650 - 850Hz)i taj daje shout a cuces kada pustis vokalRecimo Alison Kraus bolece te...Cheers

Hvala na infu kolega....Peglaćemo zvuk nekako samo da oni meni stignu... Trebam se strpiti još mjesec i po` ( kondenzatore bi mi mogao donjeti kolega za 15 dana, zato sam malo ranije postavio temu ).... A do tad sam planirao raditi drvenariju i Pojačavač ( Pass F3 )
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hahahha... Sve jasno kao dan :sarcastic_hand: mada su tvoje prije napravljene...Mjesec, dva prije mojih....

Zavisi koje vreme računaš, moje su bile pravljene negde pred zimu 2006... Poslednje slike (gde su horne već bile u funkciji) su datirane 15. decembra 2006...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi koje vreme računaš, moje su bile pravljene negde pred zimu 2006... Poslednje slike (gde su horne već bile u funkciji) su datirane 15. decembra 2006...

Ma nešto se prisjećam kad sam pravio kutije da sam ti slao PP na HI-FI forum, u vezi sa prečnikom bass reflex otvora !!! Čini mi se da je bili razlike u par mjeseci... Jedno pitanje jesi probavao notch filters???Po proračunu za FE126e parallel notch filters bi trebao biti:R = 2,7 ohmL = 0,12 mHC = 4,7 uF
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Prelistao sam ogromnu količinu postova po netu tražeći najbolju varijantu za FOSTEX FE206En hornu.... Toliko je podataka da sam ostao u totalnoj nedoumici šta praviti.

Mnogi tvrde da preporučena horna FOSTEX FE206En inije idealna varijanta, te da je siromašna u donjem spektru koji mi je jako bitan!

Neki kažu da je ovo najbolji projekt ( dalass II ):

Dallas II

pa me interesuje i vaše mišljenje ( šta bi ste mi vi preporučili kao riješenje za hornu? ).

Meni je i ovaj projekt zanimljiv:

Audrey

Koje drvo preporučujete za pravljenje kutija?

Ja sam razmišljao o MDF-u pa furniranje....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u principu - znam da su nacrti sa Planet10 sajtova u neku ruku provereni i garancija kvaliteta .mozda da uzmes nesto jos novije - sa http://www.frugal-horn.com/za Audrey ne znam - lepo izgleda na papiru ......

Pregledao sam cijeli site, i u suštini mom dnevnom boravku ne odgovara truba prema nazad... A druga varijanta je dupla horna "Sachiko" opet problem sa prostorom... visina im je 183cm....U svakom slučaju hvala na sugestiji ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 3 nedelje kasnije...

Napokon stigoše :happy64: Ali samo 206En.... Ništa od SuperTwiter-a....Naravno nestrpljivo spojeni ( na HIRAGA LeMonstre ) da čujem sa čime imam posla :headphone: "Lee Ritenour - John Scofield & Lee Ritenour , Lay It Down" Zanimljivo zvuči"Melody Gardot - Some Lessons" Mozak probija u pojedinim frekvecijama.... ali trebam se strpiti da se zvučnici usviraju....."Simply Red - Night Nurse" Sasvim OK... A zvuk se popravlja iz sekunde u sekund :tegovi:

post-711-0-27827600-1295206567_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napokon stigoše :happy64: Ali samo 206En.... Ništa od SuperTwiter-a....Naravno nestrpljivo spojeni ( na HIRAGA LeMonstre ) da čujem sa čime imam posla :headphone: "Lee Ritenour - John Scofield & Lee Ritenour , Lay It Down" Zanimljivo zvuči"Melody Gardot - Some Lessons" Mozak probija u pojedinim frekvecijama.... ali trebam se strpiti da se zvučnici usviraju....."Simply Red - Night Nurse" Sasvim OK... A zvuk se popravlja iz sekunde u sekund :tegovi:

-dobro što su stigli!nećeš čuti sa čime imaš posla iz barem dva razloga:-nisu usvirani (sačekaj 200 sati usviravanja)-nisu u adekvatnoj kutiji
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

-dobro što su stigli!nećeš čuti sa čime imaš posla iz barem dva razloga:-nisu usvirani (sačekaj 200 sati usviravanja)-nisu u adekvatnoj kutiji

Naravno... Mislim da im treba i više od 200 sati.. ali iz sekunda u sekund zvuk je sve bolji.. :sarcastic_hand: Kutiju ću tek da pravim ( sad sam ih samo "ugurao" u kutije u kojima su došli )... Čekao sam da vidim hoće li proći sve carine itd... Najbitnije da su stigli... Sutra poručujem drvo pa na sklapanje ;)Evo još jedne slikice malo boljeg kvaliteta...

post-711-0-80876800-1295214327_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...