Jump to content

Aktivno ludilo...


stein

Preporučeni Komentari

IRFD110 (43 dinara u kelco.rs). Karakteristike su vrlo slicne, s tim sto VN10 ima nizi Vgs sto se resava promenom odnosa razdelnika napona na Gate-u (1M i 820k). Nista narocito slozeno - u sustini, VN10 je u toj semi Source Follower bias-ovan sa bf244 u Source-u na negde do 10mA (ne moze se tacno reci obzirom da nije naveden suffix A,B ili C). Dakle opet SE buffer - i to sigurno ne bolji od dva k170 ili bf862. Jedino sto zbog veceg napajanja moze da swinguje vece vrednosti signala, al' to kod tebe ne igra - tebi nece trebati vise od 2-3V. Bitna je filterska mreza, a ona moze da se stavi oko bilo kog buffer-a. E sad, dal' pravi grbu ... :character13:

Pretpostavljam da ću postaviti glupo pitanje, pogotovo što ne mogu da opišem tačne okolnosti niti da dam na uvid komad pločice koji sam na kraju što od jada što od besa bacio sa ostalim đubretom, ali šta sam mogao realno pogrešiti da mi uzastopce zdimi taj deo sklopa? Svi elementi su bili zalemljeni kao po šemi, čak sam i tražio (i dobio) pomoć pri orijentaciji izvoda tog zamenskog tranzistora, i pored sve dobre volje, vremena i truda, taj segment nikada nije ni na trenutak prosvirao. Na Audiofil.net-u su mi skrenuli pažnju da neke vrednosti otpora nemaju veze sa zdravim razumom, ali mi nije ABC naznačeno koje i kolike bi realno trebaju da budu korektne vrednosti...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 467
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

C

Aj' polako - ti si taj filter sa VN10 napravio?Koji si deo koristio umesto VN10?Kako si ga koristio - naponi, orijentacija... ?

Davno beše. Uglavnom, zamenski tranzistor je bio BF245, ako neću zbog zaboravnosti slagati, koji sam dobio umesto VN10 (ali me nemoj držati za reč) a napon je bio oko 35VDC. Evo slike:post-13-0-61131000-1290804560_thumb.jpgpost-13-0-87833900-1290804506_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa jebiga stvarno ! Odakle ti ideja da na mesto enhancement-mode MOSFETa tek tako stavis depletion-mode JFET ?Dakle sve je ok, i treba da izgori u tom slucaju - nater'o si JFET-u koji je zamenjvao VN10 struju Gate-a 3A...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa jebiga stvarno ! Odakle ti ideja da na mesto enhancement-mode MOSFETa tek tako stavis depletion-mode JFET ?Dakle sve je ok, i treba da izgori u tom slucaju - nater'o si JFET-u koji je zamenjvao VN10 struju Gate-a 3A...

Korigovao sam izjavu i dodao slike, evo idem u ćošak da se stidim... :bye:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam, da budem iskren, ušao u Elementu i tražio delove po spisku. Rekoše mi da taj VN10 nemaju, ali mogu da mi daju zamenu. Pogledali K-ke i rekli "evo ti ovo, to će ti biti dobro"... I nije...(rukovodio sam se idejom da ako umesto 2N3055 može da se turi 2N3773 a umesto 2N3773 može MJ15003, onda što ne bi moglo... očigledno da...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa onda Jovonanovo!To bi sve lepo moglo ponovo da se sklopi sa J310, topologija se ne menja , samo buffer blok i to je to. Muka nastaje kad krenes da ga "podesavas' to jest, "malo" bi menjao frekvencije, cas ti se cini da ova zvuci bolje, cas ona...Pih, rado bih se vratio na obicni pravi fullrange u nekoj horni, ili cak mi dodje da sklopim obicnu zatvorenu kutiju sa jennim fullrage zvucnikom, i tacka. Hebes skretnice. Al dzaba, malo malo, pa pocne crv...p.s. ne mogu naci crva medju smajlijima. Da ubacimo jednog? :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa onda Jovonanovo!Pih, rado bih se vratio na obicni pravi fullrange u nekoj horni, ili cak mi dodje da sklopim obicnu zatvorenu kutiju sa jennim fullrage zvucnikom, i tacka. Hebes skretnice. Al dzaba, malo malo, pa pocne crv...

Vix, da ne podižem mulj, moji elektrostatici i jesu zamišljeni i izvedeni kao FR. Bez dodataka, akustična gitara, gudački kvartet, pa čak i klasična postavka jazz benda zvuči odlično. Problemi počinju kada se pokuša poslušati nešto sa malo izraženijim krajnjim segmentima zvučnog spektra. Sa subwooferom, sve zvuči mnogo "masivnije" i ubedljivije. Zato sam i zamolio graditelja panela da bukvalno sreže donju oktavu na panelima čime se dobija više nego što se gubi. Da, sami paneli više ne umeju da budu dovoljni za kompletan doživljaj, ali sa dodatkom subwoofera sada trpe mnogo više snage, samim tim, sveukupni nivo glasnoće koji mogu da ostvare bez rizika od oštećenja i skraćivanja životnog veka raste, dobija se sistem koji ne samo da lepo svira već ume i da zakuje za stolicu i privuče pažnju, a bez već prethodno pomenutih rizika. Prostorija u kojoj se sada (onačno) nalaze je velika. Mali bookshelf FR bi se tu izgubio, bez obzira što bi možda i lepo svirao, ali ne bi mogao da kreira takvu impresivnu prezentaciju. Malom dvosistemcu treba mala prostorija koju može da sa lakoćom ispuni zvukom. Kao što Pile reče, kada krene ceo simfonijski orkestar, sve se "raspadne", a to je rezultat nepostojanja granice gde paneli jednostavno ne sviraju i ne dolaze u preopterećeno stanje. U originalu, bez limitera, paneli nose od nekih 50 Hz, dodatni rez je na oko 70Hz, unutar samih elektrostatika, a pomeranjem granice na oko 110Hz aktivnom skretnicom, sve je veoma dobro na sigurnom delu spektra. Isijavanje membrana se amplitudno smanjuje, a time i pročisti za ostatak spektra. Cena je dodavanje još jednog pojačala snage i naravno aktivne skretnice. Pre nekog vremena sam kupio na K-P.com jedan Quad405 za smešnih 65€, kutija neugledna, trafo malo zuji, ali promenom trafoa se sve smirilo i postalo super korektno. Dakle, nije koštalo oko i ruku da se podigne za čitavu klasu ili čak dve. Naglasak je bio na potrebi da sistem može da se nosi i sa snimcima kao što je "Mezzanine" od Massive Attack-a ili nekim dobrim rock koncertom, simfonijskim orkestrom, bukvalno bilo šta što je dobro snimljeno mora da zvuči dobro, realno i dovoljno glasno a bez ograničenja. Ograničenja će uvek biti, savršeno nikada, ali za savršeno treba mnogo više. I opet da parafraziram prijatelja Boba, potencijal postoji, treba ga iskoristiti.... Mnogo bolja situacija nego da nema potencijala da se dobije više, a da ulažem vreme, rad i novac u izgubljen slučaj. Sve se svodi na to...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

isprobao sam korigovane vrednosti par elemenatanekoliko R i C i to samo u filterskom delu(vrednosti prilagodjene za c od 10nF u filterima...)evo i klasicnog slope-a butt. 24db/oct Fsusreta = 110Hz -3.2dbkriva je na -0.5db na oko 150HzTo nije bio slucaj sa prethodnim stabhem elemenatai razlika je bila mnogo vecaa to je bitan deo spektra gde je svaki db og vaznosti... ;) cheers

post-96-0-15638800-1290892812_thumb.jpg

post-96-0-00017300-1290892829_thumb.jpg

post-96-0-14450500-1290892844_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne ne,ovde je simulator samo kao provera formula za sallen-key...I naravno sve je pokazao kako i jeste.ali pogledaj u literaturi recimo Q faktori za 1st i 2nd filter za 24db su kod standardnih funkcijauvek razliciti pa na osnovu toga i elementi koji ucestvuju u filterskim kolima nisu isti...ovaj soft nij los i besplatan je nisu potrebni dodatni paketi od microsofta itd...http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en010007prvo sam sa njim dobio vrednosti, zatim korigovao za 10nF C koji je bio u originaluzatim nove (ove vrednosti koje sam poslao) elemenataubacio u konkretnu sch u PSpice-u i dobio uporedni rezultatto je jedina "manipulacija" kou sam uradio :beach:probao sam i druge programe ali za skoro sve trebaju neki dodatno paketi ili su demo verzijea njihovi key-gen uglavnom sadrze virusei za druge aplikacije nije lose proveriti ON-line test na viruse tih fajlova... :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pojo mi net jedan post'eble vas simulacije za ono sto ima u svakoj postenoj knjizi o OPbubrezi trebaju za odabrati filter , rezne - sve to u skladu sa ostatkom - zvucnicima , nameravanim prostorijom i amplifikacijomi onda to sve umeriti - kome je do toga - kad dodje do fizicke realizacijeovo sa simulacijama S-K filtera - ko da pijes pivo sa reklame u casopisu :connie_nutzo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...