Jump to content

Aktivno ludilo...


stein

Preporučeni Komentari

a sada sam video na sch jos nesto:filteri se satoje iz 2 x 18db/octsto bi trebalo da bude ukuono 36db/octali mislim da nece biti (bice ukupno negde oko 20db i pomerena faza da se ne moze korigovati prostim obrtanjem....zbog toga sto su filterske sekcije iste, samo ponovljene 2 x za svaku granu...filterske sekcije prvog i drugog stepena su po pravilu razlicite(pogledati u design book-ovima za to ima toga dosta na netu...).http://focus.ti.com/docs/toolsw/folders/print/filterpro.htmlhttp://wareseeker.com/Audio-Multimedia/filter-wiz-pro-3.0.zip/358167http://www.schematica.com/filter_wiz_files/FWPRO.htm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 467
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nisam siguran,ali primetio sam da i gornji i donji spektar pocinju na istoj Foto znaci da ce na toj Fo i oko nje biti "grba" od min +3db a verovatno i vise....

Kao i uvek, nece biti bash tako... ;)Na 108 Hz imamo -3dB kako kod LP, tako i kod HP filtera. Dakle, zbirna prenosna karakteristika je ravna.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A kakve to veze ima sa Stein-ovom skretnicom ? :character13: Kad vec imas vremena da se zajebavas, uzmi i nacrtaj coveku sta si obecao... :sarcastic_hand:

E vala neka si mu rekao! :buehehe:Elem, imam ja jednu jako finu skretnicu, ali funkcioniše samo low pass deo, a jedinstvenost se ogleda u tome da je dizajnirana za open baffle sub... Naći ću šemu, tu mi je negde...evo...post-13-0-64663200-1290783896_thumb.jpgpost-13-0-55044300-1290783906_thumb.jpgpost-13-0-35916000-1290783914_thumb.jpgpost-13-0-65707900-1290783922_thumb.jpgedit: Kada rekoh da imam, to znači da imam sagrađeno i isprobano. Problema sam imao sa onim VN tranzistorom koji nisam mogao da nabavim a sam stavio neku "zamenu" pa je sve to zdimilo (bez dima i vatre ali stalno je crkavalo po uključenju a ispravku šeme nikada nisu objavili)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a sada sam video na sch jos nesto:filteri se satoje iz 2 x 18db/oct

Ne bih bas rekao...Pogledaj ovo: http://sound.westhost.com/project09.htmE sad, ovo je isto to, samo sto umesto opampa ima J-fet buffer-e. Imas na sajtu i online calculator...ZM. srpski Gejak je mi nije bas primamljivo (svasta tu ulazi) ali D I S je vec mnogo lepse tj. D(upe) i S(ise) :rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao i uvek, nece biti bash tako... ;)Na 108 Hz imamo -3dB kako kod LP, tako i kod HP filtera. Dakle, zbirna prenosna karakteristika je ravna.

Trebalo bi -6 dB. Što će reći da ne bilo loše da probaš sa freq. za bass manjom za 1/4 oktave (ako je 12 dB/oct. filter) i 1/4 oktave viša freq. za mid. Ako ti je tačka susreta 108 Hz, onda bi za bass trebalo 108-54=54 pa :4=13,5 i 108-13,5=94,5 Hz (-3 dB). Za Mid je 108+108/4=135 Hz (-3 dB).I to je sve za ravne odzive. Idealno bi bilo da se odzivi izmere, pa se ukomponuje sa filterom, tj. izaberu tačke tako da se pomenute -3 dB tačke dobiju u zbiru realnog odziva i filtera.A onda izmeri i ono što se dobilo zbirno kada se sve pospaja. :) ...i to sa sve prostorijom...:D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vixpogledaj sa besplatnim texasovim softwareom(2 min, ako ga imas prethodno instaliranog)pa ces videti da ta skretnica nema veze sa zivotomisto koristi 2 ponovljena networka....ne znaci ako je objavljeno negde na netu da je i ispravnoovi programi su i edukativni jer pored toga sto izracunavaju elementedaju i formule i objasnjenja koja idu uz primere....a bukvalno ima 10 topologija filterauopste sallen-key nije jedini... :Viannen_loungelizard: .mislim da sam ja koristio ovaj filter wiz proa i texasov jr OK koliko se secam?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A znao sam da će biti "ludilo"... otud i naziv teme... :rofl:Skretnica iz naslova teme je rezultat Sipijeve asistencije na moj zahtev (molbu) a rezultanta slušnih i iskustvenih podešavanja parametara sa Behringer aktivnom skretnicom sa kojom sam "ubo" ove tačke u prostoru. Kada se sve sklopi i presluša, izvestiću o svojim utiscima, a sada imam i mogućnost da pozivam prijatelje da i oni učestvuju u formiranju zvuka sistema svojim ličnim slušnim iskustvom i komentarima. Za sada su komentari blago rečeno beskorisni u tom smislu jer sistem nije adekvatno postavljen na noge, pa stoga i radim na gradnji elemenata koji će komponente dovesti bliže usaglašenom stanju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vec me pomalo umara da stalno dokazujem nesto vezano za projekte koje sam napravio, izmerio, slusao u zadnjih skoro 30 godina prakse. Aj' da zavrsim sa ovom skretnicom i vise necu sebe da dovodim u takvu situaciju. Dakle, ovu aktivnu skretnicu (Linkwitz-Riley, 24db) sam vec pravio (sa OpAmp-ovima) i detaljno je proverio i premerio, cak i plocicu jos uvek imam :

post-20-0-58399000-1290788482_thumb.jpg

Znam da je zbirna frekv. karakteristika ravna - ko hoce da dokazuje suprotno, morace to da radi na sopstvenom projektu, na primedbe tipa "ja mislim da..." i sl. ne mogu da trosim energiju. Ideja foruma je da neko nesto nauci i napravi a ta ce svrha tesko biti ispunjena stalnim pokusajima zaludnog nadgornjavanja i zbunjivanja neukih. Ako vec svako zeli da ima svoju iluziju istine ne vidim razlog da se u to petljam... .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu je Ok jer ako se pojaca bas,par db,a to ce se u praksi sigurno biti potrebno,onda se susret pomera na vise par desetina Hz,pa je to kao neki shelf na basu sto nije lose?pogledacu sta se desava sa fazom?

Iskreno, mene nije previše briga za sitna crevca skretnice koju mi je Sipi preporučio. Svakako će biti sastavljena nominalno po šemi (Papa Pass je već u nekoliko navrata zamolio čitatelje da provere u rečniku tačno značenje reči "nominalno"), ali ako je nekome interesantno da proverava neki sklop i da izvrši analizu, zamolio bih za neku vrstu usluge i meni i ostatku zainteresovane publike da izanalizira onu skretnicu koju sam ja dodao u prilogu, tj skretnicu iz članka "HifiWorld" i da se ukaže na rešenje problema sa nacrtanim šematskim delom za visoki propust i eventualno uradi modifikacija sklopa koja bi na mesto problematičnog "VN10KM" tranzistora odgovorila sa nekim dostupnim i adekvatnim elementom koji se može lako pribaviti. _Istina, ni BF862 i J310 nisu tranzistori koji se prodaju u trafici, ali onaj iz spomenute šeme je baš sav od nenađijuma...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...modifikacija sklopa koja bi na mesto problematičnog "VN10KM" tranzistora odgovorila sa nekim dostupnim i adekvatnim elementom...

IRFD110 (43 dinara u kelco.rs). Karakteristike su vrlo slicne, s tim sto VN10 ima nizi Vgs sto se resava promenom odnosa razdelnika napona na Gate-u (1M i 820k). Nista narocito slozeno - u sustini, VN10 je u toj semi Source Follower bias-ovan sa bf244 u Source-u na negde do 10mA (ne moze se tacno reci obzirom da nije naveden suffix A,B ili C). Dakle opet SE buffer - i to sigurno ne bolji od dva k170 ili bf862. Jedino sto zbog veceg napajanja moze da swinguje vece vrednosti signala, al' to kod tebe ne igra - tebi nece trebati vise od 2-3V. Bitna je filterska mreza, a ona moze da se stavi oko bilo kog buffer-a. E sad, dal' pravi grbu ... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...