Jump to content

lampe i ostalo iz prababinog radija


lakins

Preporučeni Komentari

u kuci tacnije supi imam radio od prababe (ona je bila prvi vlasnik :Viannen_loungelizard: ) u pitanju je model TIP T59-A / II radioindustrije Nikola Tesla cudo ima oko 50 +/- 5 godina (bar su mi tako rekli) ako neko mozda ima iskustva sa ovim ili nekim cudom neku semu il nesto bilo bi lepo da se javie sad mene zanima da li se te lampe mogu iskoristiti za neko pojacalo da se odradi, ovaj radio ima jedan kanal i na njemu pise da ima 50w pa predpostavljam da bi za stereo morao naci jos jednu takvu masinuja sam ga ukljucio i cak mislim da je on ispravan sobzirom da zvucnik kad se pojaca krci kao kad ste izmedju stanica ali sobzirom da sasvim sigurno nehvata fm onda je i normalno da nema signal ,a i sve lampe sijaju tako da predpostavljam da je to znak da rade?oznake lampi su sledece:ECH81EF89EABC80EL84EZ80EM80mogu zapisati i proizvodjace ako nesto znaci posto ima 3-4 razlicitauskoro stavljam i fotke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 14
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

http://img541.imageshack.us/gal.php?g=drb4495radio.jpg evo i fotke i zaboravih da kazem zvucnik je 15 ohma i radi perfektno, testirano na ei-nis pojacalo od 35 godina :respect:a imam i sony gramofon 100% ispravan :respect: pa bi bilo lepo spakovati pojacalo u kuciste ovog radija, i spojiti ga sa tim gramofon pa da imam old-school komplet
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tip T-59A jeste samo oznaka Mreznog Transformatora iz tog Radija.(mozda gresim)Moze sa tim delovima da se odradi neko manje pojacalce ali....To je` greota raspikslati` radi pravljenja nekog Cevnog 3W pojacalceta,bolje taj Radio Restauriraj pa na policu i na na zid sa njim,jer kao takav ima neku vrednost svakako, jer taj Artefakt(Radio) moze Ti biti prelep komad na zidu tvoje ` Hi-Fi sobe`.Ja sam to sam uradio sa Radiom Telekomunikacije Ljubljana,koga je kupio moj pok.Deda negde sredinom 50`, taj je Stari Radio sluzio besprekorno Dedu sve do kraja,a danas je to prelep ukras na drvenoj polici kod mene u kuhinji.Povremeno ga palim i jos uvek radi lepo,nema te cene za koju bih ga sada prodao(a kamoli raspikslao), jer Uspomene se NE Prodaju.Poz i svako Dobro :good2: W

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukratko, ili popraviti ovaj radio pa da bude kakav je i bio, samo ispravan, ili naći još jedan izlazni trafo i EL84 i sklopiti u kombinaciju mrežni trafo iz ovog radija i na to dodati dva izlazna stepena sa EL84 i uz to odraditi neki ulazni stepen sa nekom od ECC lampi (81, 82, 83... 88)Međutim... Sve dok ne nađeš još jedan ovakav ili sličan Ei radio koji na izlazu ima EL84, posveti se završavanju projekta sa LM3886... Cevni uređaji rade sa visokim naponima i nestručno baratanje može da bude izuzetno opasno. Ako nisi sposoban samostalno da otkloniš problem sa oscilovanjem čip pojačala, smatram da bi bilo veoma rizično ući u svet gde je 250V normalan napon napajanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znaci radim lm3886 i on je trenutno na dnevnom reduovde me vise zanimalo da li vredi cuvati te lampe i to sve iz njega pa da se za nesto iskoristi i kakav bi projekat mogao da se odradi cisto da vidim kako bi to izgledalo, a to bi verovatno provelo jos neko vreme u supi dok nebi poceo to raditi i sredjivatia ovo da se popravi radio jel bi vredeo on nesto? posto kolko znam on je na am signal a ne fm sto je danas gotovo beskorisno i kakvo bi okvirno pojacalo moglo da se odradi sa tim delovima (snaga,kvalitet) ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i kakvo bi okvirno pojacalo moglo da se odradi sa tim delovima (snaga,kvalitet) ?

Mala snaga, osrednji kvalitet. U tvojim godinama, za mene je to bio vrhunski zvuk. Cevi su cevi, a nove generacije ne doživljavaju cevi na isti način kako smo to mi, koji smo odrasli uz takve radio aparate postavljene na počasno mesto u kuhinji ili dnevnoj sobi, sa sve ručno pletenom čipkom na poklopcu... Gledam današnje "klince" (bez negativnog konteksta) i ništa nije dovoljno dobro ako ne tuče bar jedno 100W... Minimum... Mi smo odrasli na spravama od 3W; al' je to gruvalo! Ali smo istovremeno slušali neke druge stvari... Čak i danas, kada čujem neke pesme, kao da čujem ono pucketanje i vidim kako talasaju brazde sa kutijom šibica ili komadićem gumice za brisanje da stisne iglu...http://www.youtube.com/watch?v=nGf2NJUpK6Qhttp://www.youtube.com/watch?v=jXok94y3nLgwww.youtube.com/watch?v=4bt_-R5LInU&feature=relatedwww.youtube.com/watch?v=p_Hg7NIShLwOvo sve zvuči... neopisivo (fcukin' awesome!) dobro i na 3W... :respect::Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro ja za razliku vecine mojih drugova volim stare, velike,masivne,ogromne stvari pogotovo ta tako pojacala i sl. cale ima (ko sto sam napiso) Ei-nis hsr 140 i original kutije iz prve serije (msm da su oko 120w po komadu) koje ubijaju sve te "odlicne" sprave novije generacijea pritom su basovi jos 2 popravljani jednom ih je spalio u vojsci i drugi put na ACDC smoke on the water na svadbi :punk::happy64: al idalje kvalitet da posle 35 godina imaju zvuk kakav neces naci ni sa jednim novim fabrickim zvucnicima zasluzuje svako postovanje :respect: tako da sam naviko na takve spraveea sobzirom na to kako i sta se danas slusa za neke udri me do zore a posle cu sam pesme plasticne kineske kutije na kojima je nalepljeno 100W :rofl: su vise nego dostasve u svemu mislim da cu ovo sacuvati pa mozda kad nadjem viska vremena opet akiviram temu da mi neko pomogne da slozim sve to da radi pa vise radi vezbe pravljenja lampasa nego da dobijem neko pojacalo odradim nesto od togae jel bi mogo sam radio bez previse diranja da se prepravi da hvata fm talase pa da moze da radi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

дотични радио не може да се преправи да хвата ФМ.али да се доведе у 100% оригинално стање - мачији кашаљ.ако баш хоћеш, можеш да купиш на бувљаку неки Нишкирадио апарат, на пример Мелодија или Симфонија Ф или АФкоји има фм, и да га уз мало труда доведеш до перфекције.ја лично имам Еи Ниш Мелодију, и ради стварно о.к. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na mojoj svadbi se svirao AC/DC! :crazyrocker: I Aretha i Dugme i Smak i ... Jedva sam našao bend koji to ima na repertoaru!Tko kaže da dobar dernek MORA imati turbo?! :sarcastic_hand: Što se radia tiče - ili ga refreshaj ili poslušaj Saxa! Izgleda da je ponuda još uvijek bogata. Iako smo se nekad spoticali o nih kod nas više ni nema za kupiti tih starih radija na pijacama, a kako vrijeme prolazi bit će ih sve manje i kod vas!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

А ја бих се опет солидарисао са предлогом да се не играш са тиме.Напони су стварно опасни по живот,постоје и кондензатори који нису безазлени кад су напуњени,и најбитнија ствар да би се играо радио апаратима потребно ти је мало више стажа са књигом и теоријом.Код лампи грешке се понекад плаћају скупо и то најчешће не новцем него главом.Кад будеш искуснији и будеш саставио мало више озбиљних пројеката ,тек онда можеш да се осмелиш да се поиграш и са радио техником .Знам да у теби кључа младалачка крв и пуцаш од жеље да све пробаш и промениш свет :D АЛИ у твом случају треба послушати савете старијих и сачекати да дође прави тренутак за прави подухват.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na mojoj svadbi se svirao AC/DC! :crazyrocker:  I Aretha i Dugme i Smak i ... Jedva sam našao bend koji to ima na repertoaru!

Svadba je sigurno bila   :sporty095_2:. Bejah lane na jednoj takvoj. Da se čovek opusti i uživa baš. Istina bilo malo starogradskih koje je pevala kuma iz Ancient Batscha, al kuma pevaaaaaa... ...nagrdila bend  :sarcastic_hand:Ej uprava, ne da mi se sviđa ovaj aeroplan smajli, neg samo tako...Ovo je post 69  :Viannen_loungelizard: HE HE !!!  :girl_devil:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

сто се тиче напона у цевним радијима, нису за зајебанцију. много мојих познаникакоји се не разумеју а мисле да се разумеју су купили радио на пијаци или бувљаку, и без икакве контроле или испитивања укључили у струју и КАБУМ ! ем што експлодира кондензатор, ем униште и исправљачицу и мрежни трафо, а може да дође и до пожара.а поврх тога, у сваком цевном радију има опасних, као и стварно ПОГИБЕЉНИХ напона !моје мишљење је било везано за рестаурацију радија, јер је греота да се раскупуса због прављења појачала. некажем, може да се уз помоћ два комада Нишка радија направе 2 моно блока од по 5 вати, солидног звука. или ако неко хоће стерео наједној шасији, купи или некако набави модел као што је на пример Јадран - па или направи пуш-пул као што јесте, или старео појачало 2х 5 вати. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...