Jump to content

napred gain clone


dlalkovic

Preporučeni Komentari

Postovanje svima, Najvise iz znatizelje sam od materijala sa furde sklopio ovaj gain clone. Cipovi rade u neinvertujucem modu po semi iz nekog elektora objavljenog i u domacem casopisu.Sada smatram da sam mogao ozicenje bolje da uradim i npr. umesto blok kondenzatora u povratnoj vezi stavim silver mica ili stiroflex. Mislim da je za uspeh ovakve gradnje najbitnije da se korektno izvede povezivanje masa u jednu tacku. Zica je dosta debela, posrebreni licnasti vodovi sa teflonskom izolacijom Grec (X2) su neke 8A brze diode. Po dva Simens elektrolita od 2200 uF po kanalu+ bajpas 100nF. Jednosmerno napajanje +/- 35 V. Ofset vrlo mali - oko 2mV. ( elektrolit od 10uF u pov. vezi). Ne greje se mnogo, nema zujanja, brujanja. Pri ukljucenju i iskljucenju se ne cuje ama bas nista. Zvuk- mislim da je dobar, mada moje kutije Canton GLE 403 ne mogu da pokazu sta ovaj pojacavc moze. Ovo je moj prvi rad-sto se tice audio pojacavaca snage. Cipovi su LM 3886. Fotografije:

post-521-0-13035000-1289424708_thumb.jpg

post-521-0-84891300-1289424717_thumb.jpg

post-521-0-82352200-1289424728_thumb.jpg

post-521-0-38362500-1289424747_thumb.jpg

post-521-0-38954100-1289424761_thumb.jpg

post-521-0-25717500-1289424769_thumb.jpg

post-521-0-91395800-1289424778_thumb.jpg

post-521-0-02269200-1289424798_thumb.jpg

post-521-0-91663100-1289424807_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 38
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

свака част, колега. труд за сваку похвалу - појачало ће ти битисигурно драго јер си га сам урадио. а споредне џиџа-биџе ћешвећ средити отом потом. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Postovanje svima, Najvise iz znatizelje sam od materijala sa furde sklopio ovaj gain clone. Cipovi rade u neinvertujucem modu po semi iz nekog elektora objavljenog i u domacem casopisu.Sada smatram da sam mogao ozicenje bolje da uradim i npr. umesto blok kondenzatora u povratnoj vezi stavim silver mica ili stiroflex. Mislim da je za uspeh ovakve gradnje najbitnije da se korektno izvede povezivanje masa u jednu tacku. Zica je dosta debela, posrebreni licnasti vodovi sa teflonskom izolacijom Grec (X2) su neke 8A brze diode. Po dva Simens elektrolita od 2200 uF po kanalu+ bajpas 100nF. Jednosmerno napajanje +/- 35 V. Ofset vrlo mali - oko 2mV. ( elektrolit od 10uF u pov. vezi). Ne greje se mnogo, nema zujanja, brujanja. Pri ukljucenju i iskljucenju se ne cuje ama bas nista. Zvuk- mislim da je dobar, mada moje kutije Canton GLE 403 ne mogu da pokazu sta ovaj pojacavc moze. Ovo je moj prvi rad-sto se tice audio pojacavaca snage. Cipovi su LM 3886. Fotografije:

Nisam bio zadovoljan termičkom stabilnošću pa sam uradio "termičku apgrejd". Radove izveo Uroš, uz pomoć kolege Borića.fotografije

post-521-0-54374200-1292611409_thumb.jpg

post-521-0-86180000-1292611416_thumb.jpg

post-521-0-22897500-1292611545_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fino ali malo rasipnički - hladnjak na kome su čipovi mogao je da ostane za neki drugi projekat a da se upotrebe hladnjaci na frontu kutije. Ako se ne varam, njihova ukupna dužina je oko 40cm, jes da nisu nešto mesnati ali tu je i dno te kutije od 3mm Al lima. Sve to ima znatno veću površinu od površine crnog hladnjaka i samim tim bi termika ampa bila stabilnija, teško da bise temperatura podigla za više od 5 stepeni u odnosu na ambientalnu...U svakom slučaju pohvala za volju da se nešto napravi sopstvenim rukama! :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gadjamo sa ihahajjj.uF a ovaj prcvoljak.dva kondenzatorčića .

Da bre, svira sa dva malecka, na nekim osetljivim kutijama možda čak i dobro u donjim registrima... ali, bez 10mF po grani nema radosti u basu sa prosečnim zvučnicima, takvo je bar moje iskustvo.

Moj 5.1 GC:

Postavljena slika

I napajanje u "donjem spratu":

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što bi rekli ovo je pravi :Flying: Vidim da su 100v kondenzatori.Sa kolikim naponom pogoniš svoje integralce.

Takvi elkosi se zatekli, +/-34V pod opterećenjem, tako nekako beše, zaboravilo se već.

Lud si ko struja na dalekovodima! :crazyrocker:

E bilo nekad, sad već davne 2006. Unormalio sam se ovih dana ;)

Pošto je ovo tema o GC-u a pride reč je i o prvom ampu (posle duže pauze u samogradnji?), nadam se da kolega Lalković neće uzeti za zlo ako se i ja u njegovoj temi prisetim svog prvog uratka - GC, naravno - koji je nastao posle pune decenije van DIY- a i audia uopšte.

Elem, dopao mi je onda do ruku neki mali fabrički integralac (Dyras-ov, nikad čuo do tad a ni posle za tu firmu) sa pregorelim izlazima... Kako je te 2005. GC bio mnogo popularan, rešio sam da upravo njima (LM3886) zamenim originalne tranzistorske izlaze...

Evo kako je to izgledalo (amp sam kasnije rasturio, ne sećam se više zbog čega, kutija i trafo su još negde u radionici):

Postavljena slika

Postavljena slika

Zapravo, pre ovog skutijanog bio je jedan probni P2P izveden GC kanal, upravo ta skalamerija je dovela do poznanstva sa mojim velikim uzorom po pitanju dobrog zvuka - Goranom (u više navrata na ovom forumu pominjanim ortakom ) Taj lik je u to vreme "vozio" Hiragu 20W i Visatonov Cheap Trick 142, kako je to dobro sviralo onda za moje pojmove a i danas je to zvuk kome ne mogu ni da prismrde tamo neki Nadovi i neki ne baš jevtini zvučnici...

Sve ovo pominjem jer odatle kreće priča koja nas je obojicu povukla da i dan-danas gradimo neke uređaje i zvučnike a bitnije od toga je što se taj susret izrodio u jedno veliko prijateljstvo.

Kako je 2006. DVD plejer postao dostupan širim narodnim masam, ja sam se sredinom te godine dokopao mog Pioneera DV585 a onda se pojavila i potreba da se napravi neki 5.1 amp... Verovatno ne bi, kako Stein reče, bio lud k'o struja da pravim ono što sam pravio da nije bilo ortaka da me zeza što ću da napravim amp u kutiji od nekog Compaq PC-a. Tako je to krenulo, gde će da se završi - videćemo.

Dakle kolega Lalkoviću, pred tobom je nekoliko laganih "diy vežbi" sa nekim AB klasama a iza nekog ćoška te čeka čisto "A"... ;)

Pozdrav svim dobrim ljudima na ovom forumu!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da nije problem da se i ja pridrudruzim. Moj prvi amp je bio kit iz RK, mada to i nije bas moj prvi uradak da kazem da sam sam to radio. Ipak je je GC moj prvi uradak za koga sam sam crtao plocicu (naravno precrtavao drugu) sam nabavljao komponentu po komponentu itd....... Naravno, i GC sam pokretao u rad uz pomoc asistenta sa fakulteta koji se bas bas razume u elektroniku. Evo i par skicica.

post-193-0-40454900-1293188882_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta kažete za paralelno vezivanje 3 x LM3886 po kanalu.Ima li uradaka na ovom našem forumu.

To hoće da pravi problema ako ne nađeš čipove dovoljno sličnih/istih karakteristika...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta kažete za paralelno vezivanje 3 x LM3886 po kanalu.Ima li uradaka na ovom našem forumu.

Mislim da može paralelisanje bez većih problema.Na prvoj slici koju sam ovde postavio, sa desne strane se vidi pločica koja nosi 4 komada LM3886, vezana su po dva paralelno pa u most (BPA200). Nije bilo nikakvih problema sa tim sklopom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da može paralelisanje bez većih problema.Na prvoj slici koju sam ovde postavio, sa desne strane se vidi pločica koja nosi 4 komada LM3886, vezana su po dva paralelno pa u most (BPA200). Nije bilo nikakvih problema sa tim sklopom.

Može li pomoć u vidu nacrta pločice?Hteo bih da probam ovaj amp,jeftin a po utiscima obećava.Prelistavajući ovaj deo foruma vezanim za solid state,ispada da je veoma malo pojačavača u ab klasi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...