Jump to content

L / C meter


Sipi

Preporučeni Komentari

Ne znam ni ja mađarski ali znam kako izgleda stiroflex :sarcastic_hand: Zavojnica je naručena 100uH, i probao sam sa nekoliko komada i sa još nekima koje sam imao kući, ovaj od 33n sam probao više različitih i polipropilena i polikarbonata. Biće još proba samo dok stignem da napravim komotniji PCB :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 65
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ne znam ni ja mađarski ali znam kako izgleda stiroflex :sarcastic_hand: Zavojnica je naručena 100uH, i probao sam sa nekoliko komada i sa još nekima koje sam imao kući, ovaj od 33n sam probao više različitih i polipropilena i polikarbonata. Biće još proba samo dok stignem da napravim komotniji PCB :hi:

Da li si probao sa stirofleksima? Ako ne radi ni sa njima necu uopste praviti pcb, nabavio sam pic i ostalo za ovaj projekt osim releja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Ja sastavio taj LCR sa linka i C metar radi ali ostalo ne radi.

Evo nekih slika LCD-a

Ovo dobijam kod paljenja na C metru, kalibraciju koju radi

Postavljena slika

ova je odmah poslije kad je spreman za mjerenje

Postavljena slika

Mjerenja nekih 1% stirofleks kondova

10n

Postavljena slika

180n

Postavljena slika

Ovo je sa zadnjim softverom i ova oznaka baterije izmedju ispisa vrijednosti mjerenja mi bas i nije najjasnija.

Ovo dobijem samo kad izbacim onaj otpor od 10k na slici je oznacen sa 7,5k a u tekstu 10k , nesto je zbrkano.

Postavljena slika

Ako je taj otpor zalemljen recimo 8k2 ili 10k (nemam 7,5k) onda dobijamo kod kalibracije poruku da je napon previsok koliko sam shvatio poruku na madjarskom.

Takodje kod kalibracije L i R dobijam isto poruke tipa

Postavljena slika

Postavljena slika

Recimo kod mjerenja elko kondova dobijam ovakve nebuloze kondenzator je 2200uF

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da dozvoljavate da se ja umesam u ovu temu,i ako nisam potencijalni korisnik DIY LRC-a ,

ipak mislim da bi trebalo da se razmisli pre nego sto se udje u ovakav projekat.

Po meni ne treba prihvatiti, zdravo za gotovo, sve te projekte sa neta jer su vecina polu zavrseni (citaj ZBUDZENI) da "rade"/

Ako im oscilatori zavise od kvaliteta i vrste kondezatora, zaboravite te projekte, jer ce vecini slucajeva biti sprave koje sluze za gledanje , lepo svetle , ispisuju neke brojeve ....

Nije poenta samu da su jeftine vec i da rade to sto pise da rade .

Oscilatori su precizniji i manje osetljivi na spoljasnje uticaje, ako se koristi DDS sinteza.

Evo kako bi to trebalo da se uradi po meni

LCR metar

Dokumentacija

Sve je u zip fajlu ukljucujuci sors za dsPIC, tako da su eventualne ispravke moguce, za razliku od projekata, gde na rec mora da se veruje autoru za funkcionalnost uredjaja.

Procitati i dokumentaciju, da bi se shvatili sta je sve bitno da bi jedan takav uredjaj radio .

Osnovne komponente su dobavljive i kod nas.

mikro elektronika

dsPIC30F4013-20I/P (DIP40) General propose sa internim 12 bit ADC. €10.50 EUR

Graphic LCD 128x64 €15.00 EUR

Znate li onu reklamu "nije sve jedno " ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

andrics - izgleda taj zip mogu da skinu samo clanovi

a inace - tebi verujem na rec

edit:

zip moze da se skine ,ali mu se mora pristupiti preko prvog linka koji si dao , clickom na "entry"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam probao link za zip iz mozile i meni radi . Ako ne moze da se skine direktno , resenje je prvi link pa dole desno je link entry

Za ovaj madjarski nisam probao stariji softver ali izgleda kako je andrics rekao, previse jednostavno da bi bilo istinito(radilo) :Viannen_loungelizard: .Ovaj sa DSPIC mi se ne svidja zato sto nema PCB, pocinjem skupljati djelove za ruski projekt RLC2 koji je repliciran dosta puta, i ima vise verzija hardvera i vecu tocnost od ovog sa DSPIC, radi na istom principu ali sa drugim djelovima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@microDa li postoji sors kod za ovaj ruski RLC ? Pogledao sam njihov forum, govorim ruski pomalo , al nisam uspeo to da nadjem .Voleo bih da vidim kako to radi na nivou koda .

Pogledaj rar fajl, nazalos moze do 200kb ovo je preko 3mb.Nisam ulazio previse u nacin rada ali mislim da je zen mod ovdije negdje stavio link matematickih jednacina kako se moze signal generatorom izmjeriti induktivitet i da ovo radi na tom ili vrlo slicnom principu.Evo link http://pro-radio.ru/measure/6873/malo objasnjenja: prvo je pravljena jednostavnija verzija pa se onda preslo na ovu malo slozeniju verziju a i precizniju, ovo se rasteglo na 320 strana i idosta postova.Inace program je pisan u asembleru i imam problema da vidim ruske komentare koji su necitljivi, ne znam kako bi to mogao da vidim, radim sa ubuntu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanima me kolika bi cena bila za gotov sklop (ako proradi :) ) mogao bih i sam da sklopim ali sa programatorima ne radim/ne znam tako da me jedino on koci....

Da li si mislio na ovaj ruski rlc2, pa poprilicno, koriste se dosta skupi dijelovi ne svi, MAX293 ili MAX7400, PIC16f876,ICL7135, TL084,TL081,nesto 74HC-ova, LCD2x16, postoji i verzija sa skupljim dijelovima, pcb je manji umjesto 74HC idu ADG umjesto TL idu PGA i skupi AD.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Sipi

Razumem ali....suvise mnogo foruma (a budzenja na svim frontovima) uglavnom citam i ako nesto znam pomognem retko kad trazim pomoc putem foruma a ovde pitam jer je naslov gde nabaviti...a treba mi jedan ovakav sklop posto sa programatorima stvarno nemam pojma i @Micro sto naprica (hvala mu) al sam stvarno sheep u toj oblasti....tako da moram kupiti, moj favorit trenutno je http://www.radiodevices.ru ali transakcija i ostale peripetije me sprecavaju trenutno na tu varijantu....

Evo sad i vidim sa pocetka topica "grupnjak" tjst valjda grupna nabavka odnosno pravljenje/porudzbina...otud i ja ovde...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupio ovih dana digitalni multimetar koji ima mogucnost mjerenja i induktiviteta, to je bio jedini model koji je bio u prodavnici a mogao da mjeri i L , nije bio nesto skup radi se o UT58D. Izvadio iz kutije i prvo uzeo induktivitet od 100uH kupljen u farnellu 5% tolerancije ,prikljucio na 2m podeoku i otprilike je ocitavanje oko 100uH. Onda prebacim na podrucje od 20m i instrument izbaci neku cifru koja nema veze s mozgom takodje i na drugim podrucjima mjerenja na svakom drugacije nema veze sa stvarnim stanjem.Pitam se ja sa nepoznatim induktivitetom mi treba sa ovim instrumentom i staklena kugla da vidim koliki je induktivitet :Viannen_loungelizard: .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Konačno neke novosti :Pošto sam ja bio u nekim drugim poslovima i obavezama i nikako nisam uspevao da nađem vremena da nacrtam novi PCB (a već sam i poprilično izgubio živce i sate menjajući sve moguće elemente na ploči i proveravajući sve vodove - na kraju sam zamenio čak i PIC i LCD), daljeg posla oko LCM3 metra se prihvatio moj ćale. Nacrtao je novu, tek malo veću ploču, ali komotniju za rad i sa logičnijim rasporedom elemenata, i sa svim istim elementima instument je proradio (dva uređaja, tačnije). Koliko vidim sve radi, merenje malih kapaciteta je vrlo precizno (tu mislim na blokove i keramiku od npr. 2.7p pa do stotinak nF), zavojnice (ono što sam imao fabričkih) isto vrlo precizno meri, kod većih kondenzatora već se vidi veći stepen greške (verovatno i kod zavojnica reda par henrija, ali to ne mogu da proverim), jedina stvar koja radi malo nekonzistentno i zna da daje neobične vrednosti je merenje ESR-a, i dosta se razlikuju vrednosti od uključenja do uključenja. Veći blok kondenzatori (veći od 200n ili tako nešto) se mere na delu instrumenta zaduženim za elektrolite i onda i za njih pokazuje ESR.Za odstupanja pri većim vrednostima kondenzatora su verovatno krivi elementi koje sam koristio i koji nisu savršeno preciznih vrednosti, pošto na sajtu i kažu da stepen greške koji donose netačne vrednosti korišćenih komponenti raste sa povećanjem vrednosti koje se mere.Inače na sajtu su se pojavile dve nove verzije programa 1.25 i 1.35 koje su na engleskom, a autor uređaja je bio toliko ljubazan da je ubacio korekciju u ove dve verzije za plave displeje koje moj ćale i ja koristimo, a na kojima je drugačiji kodni raspored, pa se nisu dobro prikazivale oznake za om i za mikro, što je svakako za svaku pohvalu :clap:. Moje skromno mišljenje je da je ovo dobar uređaj, ali originalno konstruisan na lošem PCB-u sa mnogo isprepletanih vodova i wirelink-ova koji idu ponekad i celom dužinom ploče.Treba tu još doterivanja, i vreme će pokazati koliko će instrument biti koristan, a baciću i koju sliku dok stignem. :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupih prekjuče u Zagrebu u Chipoteci LCR metar Uni-Trade UT-603 za 280kuna ili 37EUR. :Viannen_loungelizard:

http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=6022060101 izgleda sam im odneo zadnji komad... :serbvidkakisicl0:

Ima ga i kod nas ali je "malo" skuplji: http://www.interhit.rs/cgi-bin/detoart2.pl?Podatak=INS-UT603 i nema ga... :sarcastic_hand:

Par nekih nasumičnih merenja i uglavnom se slaže sa proračunatim vrednostima, ali bih ipak voleo da crosscheckiram sa nekim jačim L metrom...

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...