Jump to content

L / C meter


Sipi

Preporučeni Komentari

Сипи,такву справицу је имао-има је Слоба.Каже да је лепо радила све док није требала да измери оне моје трафуљке.Нешто је поблесавила и није била од користи.Како се прича даље одвијала нисам упознат.Такође већина је упозната и како сам прошао са кинеским мултиметром који је мерио између осталог индуктивност и капацитивност а купљен је у Принцу за нешто више од 4000 РСД.Након свега виђеног и доживљеног мислим да се не треба залетати за голубом који треба да слети на грану.Цена јесте ситница,може да помогне али за колико мерења?На жалост оно што вреди тражи дубље џепове,али мислим да нисмо довољно богати да купујемо јефтине ствари.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 65
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ako se odlucite za neku verziju sa kalibracijom mogu uraditi etalone. Ja imam Sencore LC103 a Toma (Hafler) Hameg 8018. Ako im se poklapaju merenju verovatno su oba tacna, s tim sto je Tomin Hameg potpuno nov pa je za ocekivati da je dobro kalibrisan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nađoh baš lep, precizan i robustan LCR Meter. :wave:

LCR Meter SR715

Jedino što to onda i košta, i to 995$ u USA. :bye:

:bathroom:

BTW, i meni ovako izdaleka najinteresantnije deluje uređaj za koji je link okačio Mentok.

Jedino ne znam šta ćemo sa tim da taj više ne može da se kupi...? :dash1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takodje meri i parazitnu kapacitivnost kod induktiviteta (znacajno kod izlaznih trafoa, na primer) sto ga, zajedno sa prethodno navedenim osobinama, mozda cini boljim izborom. Na trecoj strani je i tablica sa prikazom opsega, velicina i nivoa greske merenja.

Ja ću ovaj svakako praviti, čekam trenutno PIC-ove, i ne znam kada ću ga tačno završiti (ako uspem, a valjda hoću), tako da kada bude gotov, nije problem da ga prosledim nekom iskusnijem od mene da ga istestira i donese sud da li valja i vredi li ostalima da ga prave :hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proverio sam sa prijateljem za jedan prenosni i radi se o ovom modelu. Ima i kalibraciju kablova.http://www.conrad.bi...-HANDMESSGERAeT

Hm, siguran sam da je, kada si postavio link, cena bila 107 €, a onda je to sve nestalo, i Voltcraft LCR 4080 se pojavilo opet na Conrad sajtu, ali sada za 142 €. Ponekad imam utisak kao da sam glavni lik u Truman Show, i da mi neko odozgo lupa čvrge. :blackeye:Voltcraft LCR 4080
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cena 107 je na 10 komada i bez poreza. Na komad je 119.33 plus porez i to je 142

Ah, znači tako. Digitron mi je u kvaru. :to_become_senile:

Nego, još da se sakupimo i kupimo koliko već komada se sakupimo. Ja sam ZA. To je sprava koja će mi na dugi rok trebati povremeno.....

Malo preotimistično deluju brojke kada je u pitanju širina opsega merenja i tačnost merenja, ali dobro. Sigurno je vrlo dobar za tu cenu.

P.S. Da li ima neko neke šeme za dopremanje nekoliko komada ovih uređaja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 3 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...

Evo, sklopio sam instrument, ali ne radi dobro, izgleda da je jako osetljiv na vrstu određenih kondenzatora, preporučuju se veliki stirofleksi od 1n, ja ih nisam imao pri ruci pa sam stavio dve mice od 1n, a posle sam probao i sa malim blokovima od 1n i potpuno su se promenile vrednosti. Sada čekam dve vrste polipropilena za dalju probu.Inače, pločica je previše malena za moj ukus i jako nezgodna za eventualno naknadno pronalaženje grešaka ili za ispravke, tako da ću, kada i ako proradi sve kako treba napraviiti malo veću, pregledniju pločicu.Ako bude promena, javljam :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Kada biste birali između dva fabrička uređaja - Mastech MS5300 i Voltcraf LCR 4080, koji bi izabrali?

I na osnovu čega? Ako može malo obrazloženje.... Naravno, prioritet su L i C: opseg i tačnost.

Zna se šta mi treba od opsega, to je za C 10nF do 100 uF za kondove, i L od 0,05 mH do 20 mH za induktivitete. Za ta područja što veća tačnost. Van toga, kako god.

P.S. Podaci tj. data sheet koje je dao Voltcraft na sajtu deluju nestvarno, zbog ogromnog range-a i 0,5% tačnosti. Zato mi malo deluje neozbiljno. Možda nisam u pravu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Evo, sklopio sam instrument, ali ne radi dobro, izgleda da je jako osetljiv na vrstu određenih kondenzatora, preporučuju se veliki stirofleksi od 1n, ja ih nisam imao pri ruci pa sam stavio dve mice od 1n, a posle sam probao i sa malim blokovima od 1n i potpuno su se promenile vrednosti. Sada čekam dve vrste polipropilena za dalju probu.Inače, pločica je previše malena za moj ukus i jako nezgodna za eventualno naknadno pronalaženje grešaka ili za ispravke, tako da ću, kada i ako proradi sve kako treba napraviiti malo veću, pregledniju pločicu.Ako bude promena, javljam :hi:

Da li ima nekih promjena. Nasao sam neke ruske projekte ali dosta komplikovanije i skuplje za izradu.Prvi je starija verzija RLC-1 koji ima manju preciznost i jednostavniji za izreadu i jeftiniji. Drugi moderniji je RCL-2 je jos komplikovaniji za izradu i koristi neke dosta skupe integralce. Treci je USB isto slozen za izradu.LinkoviRLC-1http://hardlock.org.ua/viewtopic.php?f=11&t=9RLC-2http://pro-radio.ru/measure/6873/USB RLChttp://cqham.ru/RLC_usb.htm
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nažalost, došlo je do svojevrsnog ćorsokaka, vrednosti ona dva kondenzatora su vrlo kritične za pravilno funkcionisanje uređaja, i u međuvremenu sam nabavio nekoliko vrsta Wima MKP, FKP, na više vrednosti voltaža, pošto ništa pametnije kod nas nema da se kupi, ali i oni imaju velika odstupanja u kapacitetu, bar koliko sam mogao da izmerim sa kineskim kapacitetmetrom, a potrebni su kondenzatori sa 0,5% tolerancije. Trenutno završavam i noviju, malo veću, verziju PCB-a pošto je ova originalna izuzetno skučena i nije baš "debug friendly", a i malo je komplikovana za moj ukus (previše wire-linkova), deluje mi kao da ju je pravio auto-router. Proverio sam sve druge elemente uređaja i po deset puta tako da sam skoro siguran da nisam napravio neku drugu grešku. A koliko vidim na forumu (već koliko mogu da razaznam Google translate sa mađarskog) svi navode da je tačnost ta dva kondenzatora od 1n apsolutni imperativ da uređaj radi dobro.Imam dva kvalitetna promenljiva kondenzatora od 70pF, pa ću na novoj štampi pokušati sa paralelisanjem nekako da dovedem instument u radno stanje, mada mi to već spada u kategoriju "sviranja k***u", dok ne uspem da nabavim tačne vrednosti kondenzatora. Takođe, ne volim baš ovakve urađaje koji baš toliko zavise od pojedinih elemenata, i smatram da im samim tim "DIY primamljivost" poprilično opada.Ako bude novosti, javljam... :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nažalost, došlo je do svojevrsnog ćorsokaka, vrednosti ona dva kondenzatora su vrlo kritične za pravilno funkcionisanje uređaja, i u međuvremenu sam nabavio nekoliko vrsta Wima MKP, FKP, na više vrednosti voltaža, pošto ništa pametnije kod nas nema da se kupi, ali i oni imaju velika odstupanja u kapacitetu, bar koliko sam mogao da izmerim sa kineskim kapacitetmetrom, a potrebni su kondenzatori sa 0,5% tolerancije. Trenutno završavam i noviju, malo veću, verziju PCB-a pošto je ova originalna izuzetno skučena i nije baš "debug friendly", a i malo je komplikovana za moj ukus (previše wire-linkova), deluje mi kao da ju je pravio auto-router. Proverio sam sve druge elemente uređaja i po deset puta tako da sam skoro siguran da nisam napravio neku drugu grešku. A koliko vidim na forumu (već koliko mogu da razaznam Google translate sa mađarskog) svi navode da je tačnost ta dva kondenzatora od 1n apsolutni imperativ da uređaj radi dobro.Imam dva kvalitetna promenljiva kondenzatora od 70pF, pa ću na novoj štampi pokušati sa paralelisanjem nekako da dovedem instument u radno stanje, mada mi to već spada u kategoriju "sviranja k***u", dok ne uspem da nabavim tačne vrednosti kondenzatora. Takođe, ne volim baš ovakve urađaje koji baš toliko zavise od pojedinih elemenata, i smatram da im samim tim "DIY primamljivost" poprilično opada.Ako bude novosti, javljam... :hi:

Moguce da pravis negdje gresku kod pustanja metra u rad. Radi se o mikrokontroleru i trebao bi da ima autokalibraciju (vecina to ima koji se pojavljuju na netu) , mikrokontroler racuna sve pa tako bi trebao i da uzima gresku odstupanja kondenzatora od idealne vrjednosti i anulira gresku. Moguce da kod paljenja moraju kleme da budu kratko spojene ili postoji neka druga vrsta autokalibracije , ne mogu da vjerujem da to autor nije napisao u programu za mikrokontroler.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kalibracija postoji (i to trostruka) sa tri razlicite procedure - za induktivitet, merenje blok kondenzatora i za merenje elektrolita, ali nije svemoćna - pri prvom paljenju uređaja prikazuju se dve interne frekvencije koje služe za debug - jedna je neka interna frekvencija sklopa a druga je frekvencija kalibracije (nemam baš potpuno razumevanje o tome šta rade ove dve frekvencije, moram da se ogradim pošto nisam baš stručan, govorim ono kako sam ja razumeo) , i moraju da upadnu u određenu vrednost +/- malo dozvoljeno odstupanje, ali meni obe frekvencije u velikoj razlici od traženih i drastično se menjaju pri svakoj promeni etalon kondenzatora (a koji su nazivno svi iste vrednosti), pa nameravam da uz pomoć onih pomenutih promenljivih kondenzatora dovedem uređaj da radi na odgovarajućim frekvencijama uz nadu da će u tom slučaju i kalibracija uspeti.P.S. Opet napominjem nemam veliko znanje o elektronici, ali pokušavam da naučim, ali neke stvari skontavam brže, a neke sporije, ušao sam i izgradnju ovog instrumenta misleći da će biti mnogo lakši projekat, ali ispostavilo se da je možda i prevelik zalogaj za mene, no, ipak se trudim da ga do kraja dovedem do radnog stanja, kako znam i umem, a nadam se da ću usput ponešto i da naučim. :hi:

Izmenjeno od Mentok
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kalibracija postoji (i to trostruka) sa tri razlicite procedure - za induktivitet, merenje blok kondenzatora i za merenje elektrolita, ali nije svemoćna - pri prvom paljenju uređaja prikazuju se dve interne frekvencije koje služe za debug - jedna je neka interna frekvencija sklopa a druga je frekvencija kalibracije (nemam baš potpuno razumevanje o tome šta rade ove dve frekvencije, moram da se ogradim pošto nisam baš stručan, govorim ono kako sam ja razumeo) , i moraju da upadnu u određenu vrednost +/- malo dozvoljeno odstupanje, ali meni obe frekvencije u velikoj razlici od traženih i drastično se menjaju pri svakoj promeni etalon kondenzatora (a koji su nazivno svi iste vrednosti), pa nameravam da uz pomoć onih pomenutih promenljivih kondenzatora dovedem uređaj da radi na odgovarajućim frekvencijama uz nadu da će u tom slučaju i kalibracija uspeti.P.S. Opet napominjem nemam veliko znanje o elektronici, ali pokušavam da naučim, ali neke stvari skontavam brže, a neke sporije, ušao sam i izgradnju ovog instrumenta misleći da će biti mnogo lakši projekat, ali ispostavilo se da je možda i prevelik zalogaj za mene, no, ipak se trudim da ga do kraja dovedem do radnog stanja, kako znam i umem, a nadam se da ću usput ponešto i da naučim. :hi:

Kriticni su 47 oma 1% takodje ona dva elka moraju biti tantal i onaj 33n mora biti stirofleks ili polipropilen , a ona dva od 1n stirofleks kondovi 1%, ne znam madjarski ali cini mi se da se spominje vrijednost od 0,9 do 1,1n da bi radilo. Takodje i onaj C3 od 100uF da mora biti kvalitetniji. A i induktivitet mora biti od 80do100uH.Pretpostavljam da znas kako izgledaju stirofleks kondovi, u starijim uredjajima su valjkasti providni unutra vidis srebrnu trakicu namotanu u valjak , velicina zavisi od kapaciteta, vecinom stariji providni su bili RIZ proizvodnje , postojali su i oni providnom ali zutom folijom vecinom ISKRA a zuti neprovidni EI i ISKRA. Normalno proizvodili su ih i drugi ali ako imas neki rashodovanu elektroniku malo zaviri unutra. Postojali su i na plocama iz postanskih centrala za koje neki kazu da su vrh vrha(za ove nisam siguran da li su stiro) pa ako slucajno na nekom otpadu vidis bacene ploce ,kondovi su RIFA i ISKRA dimenzija 7mm x 7mm x12mm visina, cetvrtasti su i nozice su u uglovima.Vrjiednosti su dosta cudne jer su koristeni u filterima 464p,13300p,10200p,4530p,1110p itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kriticni su 47 oma 1% takodje ona dva elka moraju biti tantal i onaj 33n mora biti stirofleks ili polipropilen , a ona dva od 1n stirofleks kondovi 1%, ne znam madjarski ali cini mi se da se spominje vrijednost od 0,9 do 1,1n da bi radilo. Takodje i onaj C3 od 100uF da mora biti kvalitetniji. A i induktivitet mora biti od 80do100uH.Pretpostavljam da znas kako izgledaju stirofleks kondovi, u starijim uredjajima su valjkasti providni unutra vidis srebrnu trakicu namotanu u valjak , velicina zavisi od kapaciteta, vecinom stariji providni su bili RIZ proizvodnje , postojali su i oni providnom ali zutom folijom vecinom ISKRA a zuti neprovidni EI i ISKRA. Normalno proizvodili su ih i drugi ali ako imas neki rashodovanu elektroniku malo zaviri unutra. Postojali su i na plocama iz postanskih centrala za koje neki kazu da su vrh vrha(za ove nisam siguran da li su stiro) pa ako slucajno na nekom otpadu vidis bacene ploce ,kondovi su RIFA i ISKRA dimenzija 7mm x 7mm x12mm visina, cetvrtasti su i nozice su u uglovima.Vrjiednosti su dosta cudne jer su koristeni u filterima 464p,13300p,10200p,4530p,1110p itd.

Samo da dodam da anglosaksonci koriste termin polystyrene.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...