Jump to content

Impulsovo vidjenje damping faktora pojacala


Impuls

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

dobra ti ova za fifike i kabloveto je jbt vec nesto kao anticki mit :Viannen_loungelizard:

Ma da zanimljiv je i fenomen utrosenog vremena na rasprave sa istom tematikom putem foruma :connie_nutzo: Danas na srodnom forumu nabasao na temu o odusevljenju jenog clana, nekim tamo interkonektima od cistog zlata, kaze razlika je bila ocigledna ko noc i dan... mogu misliti :rolleyes: Inace u pravu si za ozbiljan proizvod je potreban OZBILJAN rad sa osvrtom na svaki detalj sto sam i sam shvatio uhvativsi se u koshtac sa konstrukcijom ampa. Prvo uredjaj treba podeliti na funkcionalne celine, zatim svaku celinu zasebno razvijati (topologija, delovi,pcb-ovi,slusni testovi, izbor materjala, nabavljivost, ...) zatim medjusobni odnos funkcionalnih celina itd. OZBILJAN posao!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice Pass-a on je sam sebi stvorio opusteno radno okruzenje koje svaki konstruktor samo moze pozeleti, mada ne verujem da PassLabs proizvode on sklapana na svom radnom stolu, mozda neki FirstWatt... i iza njega sigurno stoji neki broj ljudi sto se tice organizacije posla.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam upravo u sred konstrukcije jednog takvog primerka malo je napeto sa finansijama, za poetak sam kupio ljudski hladnjak. Inace problem je u tome sto 95% kupaca hi-fi uredjaja kupuju marku a sto se tice cene za 1000 eura bi se mogao napraviti amp (AB klasa 100W) koji pored toga sto izgleda kao fabricki proizvod, zvucno moze biti i par klasa iznad fabrickih uredjaja koji su i po 10 puta skuplji, da ne pominjem ampove istog cenovnog ranga - oko 1000 eura koji su konfekcija. ALI takav uredjaj se tesko prodaje jer 95% od tih 95% nema ni zelju da cuje nesto sto se ne zove Krell ili nedaj boze DartZeel od 100W sa jednim parom izlaznih tranzistora i cenom blizu 10K eura. Najzanimljivije slike su iznutrice visokohvaljenih Naim ampova koji takodje nisu ispod 1000 eura, skoro nabasao na netu...(onako mali Perica-englez pravi pojacalo) :sarcastic_hand:

Ajd mi posalji link, sliku, bilo sta nekog ampa koji je napravljen skoro a da je oko 1000 Eura i da svira bolje od toga sto si nabrojao...i da je gotov proizvod, sa kutijom, cincevima, buxnama, kablom,...Citam o takvim zvucnicima (ne mesati kit komplete sa weba nego domacu pamet), o ampovima (na pamet mi uvek pada cuveni dvv koji je najkonstruktordojaja a slusa kuci karana i Cmarantza starog 100 godina). Sere mi se od toga. Pa kako ga niko dosada nije pitao kao ti to znas sve a slusas tudje ampove? Da se ne boje ti likovi da izgube 'kredibilitet' ako neko nedaj Boze lose oceni njihovu kreaciju? Jaka stvar, bar iz perspektive nas seljaka...Kupujem domaci diy amp od 1000-1500 Eura ko mi ga donese do SU i bude bolji od A32. Placam i put naravno. Pozz,IPS malo na konto teme. Ima nas nekolicina koji slusamo SET i FR zvucnike. 2a3 ima dosta vise basa nego Zenov A1...Manji damping faktor. Tako da nije uvek veci bolji (slicnost sa mobilnim telefonima gde je manji uvek bolji). Citao sam negde da Lowthin White ima los bas...Verovatno na 2 way ili 3 way zvucnicima...Izgleda da sa Lowtherima i slicnim drajverima sto je manji damping basa ima vise. I ne na ustrb kvaliteta. IMHO
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Superfi,na koji A32 mislis - Primare ili Arcam ? Mogu bolje od oba, samo ne znam sta ti je reper? I oba su prilicno razliciti - Arcam je 100W cirkus integralac a Primare je PA snagas (posten, doduse).'Ajde precizno da se dogovorimo o uslovima izazova koji si uputio - koji zvucnici, koji izvor, nivo sminke, ko ce da bude u neutralnoj komisiji koja treba da presudi i kod koga ce da stoji lova od trenutka kad se dogovorimo, moze ?BTW, dobices i user manual na tri jezika, kablove i kartonsku kutiju sa stiroporom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd mi posalji link, sliku, bilo sta nekog ampa koji je napravljen skoro a da je oko 1000 Eura i da svira bolje od toga sto si nabrojao...i da je gotov proizvod, sa kutijom, cincevima, buxnama, kablom,...Kupujem domaci diy amp od 1000-1500 Eura ko mi ga donese do SU i bude bolji od A32. Placam i put naravno. Pozz,

Bice kada budem zavrsio, ogranicenja su finansijske prirode ali se nadam da ce biti gotov za najvise godinu dana. OndaK se mozemo organizovati i konacno skupiti negde radi druzenja pa i poslusati ko sta donese, inace nema potrebe za izrazima "sere mi se" i slicno , tvoje pravo je da sumnjas i u moju i bilo ciju kompetentnost... DVV je jos i dobar sa Karanom ja trenutno nemam ni jedan amp! :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko,Moj post nije bio upucen tebi, kao sto se ni ja nisam pronasao u tvom postu. Cekao sam i cekao i na kraju otisao i kupio za dobro preko 1kE domaci amp.Voleo bih da sam imao i tranzistorac od koga da kupim al eto...Moje pare odose na Primare.Sipi, ti kad nesto napravis dodji fino pa da se dogovorimo. Tu lovu uvek nosim sa sobom, ne treba ti nikakva garancija. Pitaj Zena, njemu sam 2x hteo da platim preamp. Mozes mi na PM poslati neke radove...cisto da znam sta da ocekujem. Thx unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nosi ti tu lovu i dalje i uzivaj - kome treba moj amp moze da se informise iz mojih thread-ova ovde a i da navrati do mene. Nemoj samo da se iskenjavas po celoj zajednici zato sto te neko licno nervira ili zato sto ljudi ne pakuju uredjaje u kartonske kutije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

impulsovo viđenje damping faktora postaje sve interesantnije.Mislim da moderatori mogu da premeste konkurs za supersonično 1.0kEUR-DIY tranzostorsko pojačalo koje jede primaru burek s glave (a o jogurtu ni reči, molim) u neki drugi pretinac, a Fi bi mogao da premesti pare u neku banku. Sigurnije od džepa. Daju kamatu. Dosta dobru- kad oročiš na godinu-dve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tesko da 2A3 kako de inace radi ima vise basa od propisno uradjenogtranzi ampa?Najverovatnije, kazem najverovatnije, ne tvrdim 100%,da je kao i u vecini slucajeva podingnut spektar odmah ispod boomy spektra od oko 100-120Hz a to je od 65 do 80Hzali posle toga na dole naglo pada...To se poklapa sa rezonantnim Fr drivera koje si pomenuo i Fr otvora u kabinetima...Taj efekat se desava iz vise razloga a najvise zbog toga sto izlazni trafoi nemaju dovoljo induktiviteta,pa se ide na to da -3db bude cak i za oktavu vise nego standardno...Katodni kondenzatori su po pravilu prevelikih vrednosti i da bi "pojacali bas"ali ga u isto vreme skrate i zamute a mali trafo okrene fazu na niskim za u nekim slucajevima 45deg...i jos je tipicno da su vrednosti C unapajanju vece nego sto bi trebaloto sve utice da se zvucnik u kabinetu i u prostoriji nekako ispegla pa sve kao zvuci boljemedjutim cesto se desava da su zvucnici problematicni a amp ih samo na neki nacin koriguje (- i - =+)... :crazyrocker:a posto ima jos minimum jos jedan stage ispred 2A3 ta prica sa Ck se poslovicno ponavlja i u tom stepenuValjda se prvo primeti nedostatak basa pa tek onda njegova kakvoca? :character13: 2A3 ima jos jedan efekat i nisam siguran kako ga "postize"kao da vrsi malo prigusenje centralnog spektra koje ima za posledicu isticanje i definiciju niskih i visokih?Skoro uvek izdvaja solo instrument ili glas (centralni dogadjaj u tom trenutku) i afirmise ga...kao da razvuce da tako kazem muzicki materijal i trenutak u kom se to desava i pojaca sve detalje u veliko prostorunije mi jasno kako sve to postize? Imajuci u vidu da su to dogadjaji na razlicitim frkvencamai razlicito snimljeni itd?Slicno sam primetio jos kod jedne cevi ali diskretnije 10Y... (300B nema to...doduse slusao sam samo 4300 i svetlaninu veziju kao originalne, a pritom nisma imao pojma kako je izvedeno...) :policajac4: Ne zamerite, moje iskustvo, i nemora biti tacno mozda tripujem nesto...Inace jako voljim 2A3 i planiram sebi da uradim jedan LW sa njomto apsolutno mora da se ima ako nizbogcega drugog onda zbog istorijske vrednosti cevi i konstrukcijeprobao sam vise varijanti ulaznih cevi i za mene najbolje radi 12AY7... :pioneer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko,Moj post nije bio upucen tebi, kao sto se ni ja nisam pronasao u tvom postu. Cekao sam i cekao i na kraju otisao i kupio za dobro preko 1kE domaci amp.Voleo bih da sam imao i tranzistorac od koga da kupim al eto...Moje pare odose na Primare.Sipi, ti kad nesto napravis dodji fino pa da se dogovorimo. Tu lovu uvek nosim sa sobom, ne treba ti nikakva garancija. Pitaj Zena, njemu sam 2x hteo da platim preamp. Mozes mi na PM poslati neke radove...cisto da znam sta da ocekujem. Thx unapred.

Ako je u pitanju Primare A30.2, respect, interesantan koncept (mislim na ulazni stepen)a i koliko vidim propisno je odradjen (nisam slusao). Koliko si ga platio?Sto se tice damping faktora, meni se cini da vecu ulogu igra linearnost impedanse izlaznog stepena, nego sama impedansa. Inace ovo sam zakljucio iz slusnih testova i simulacija tako da ne mogu stoprocentno da tvrdim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Primare 32 nisam vidio shemu niti čuo, ali npr. Primare 30.2 jesam i njega u svemu odere npr. Borin Techno. Konstrukcijski i zvučno, pod uvjetom da se korektno odradi.E sad,, ako je 32 ustvari dvije bridgeane 30-ice no problems. O teškoj artiljeriji iz DIY ergele bolje da ne pričam (npr. jedan bythos http://www.accosijek.com/forum/index.php?topic=678.msg16592;topicseen#msg16592). Šteta što sam poprilično daleko jer bi se inače već dogovorili oko slušanja.P.S.; Ova dva sam naveo jer su za očekivati sa velikim damping faktorom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko u pitanju je Primare A32. On se razlikuje od 30.2 po tome sto je potpuno balansiran i radi kao bridge pojacavac i jako dobro zvuci. Znaci unutra imaju 4 pojacavaca dok je 30.2 obican pojacavac.

Prelepo izradjeni uredjaji!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......Ne zamerite, moje iskustvo, i nemora biti tacno mozda tripujem nesto........... :pioneer:

@ZZZ,Не замери за ово питање,Јеси ли у твом богатом искуству срео систем,или појединачне компоненте које би задовољиле твоје критеријуме?Уколико јеси,колико је то доступно једном грешном смртнику,Ако још увек ниси пронашао "свети грал" имаш ли идеју како би то могло реализовати,и јеси ли сигуран да ће реализација таквог пројекта бити баш оно што се од таквог уређаја очекује?Уствари питање је упућено свима. :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..........................Уствари питање је упућено свима. :scratch_head:

Ja bih u izvesnom trenutku života voleo da imam novca za neki par kvalitetnih elektrostatika. Poslednji elektrostatici koje sam slušao su oni na audio berzi koje je pravio Zolika. Jako mi se svidelo. Dakle elektrostatici i neki opak sub da proprati te ultralow frekvencije na pravi način. To bi za mene bila neka audio nirvana. Andrics ima nešto slično :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZ,Не замери за ово питање,Јеси ли у твом богатом искуству срео систем,или појединачне компоненте које би задовољиле твоје критеријуме?Уколико јеси,колико је то доступно једном грешном смртнику,Ако још увек ниси пронашао "свети грал" имаш ли идеју како би то могло реализовати,и јеси ли сигуран да ће реализација таквог пројекта бити баш оно што се од таквог уређаја очекује?Уствари питање је упућено свима. :scratch_head:

Da bilo ko sa sigurnoscu moze da tvrdi tako nesto, niko od nas ne bi bio ovde :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da bilo ko sa sigurnoscu moze da tvrdi tako nesto, niko od nas ne bi bio ovde :)

Наравно,али да би био овде мораш имати неке референце.Најлакше је наручити готов PCB и делове ,све то полемити и рећи урадио сам га сам.Моје питање је да се упустимо мало у дубину...Пуно критикујемо,а мало дајемо референце на основу којих делимо критике.Пуно људи,пуно укуса,а понајвише критика.Да не говорим о логистици која то треба све да испрати. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...