Jump to content

Hladnjaci - proracun


Fukushima

Preporučeni Komentari

Kako proracunati ako je recimo Rth hladnjake 0.3K/W, koliko ce se podici temperatura hladnjaka sa neke pocetne referentne temperature ako imamo disipaciju od recimo 100W. Imao sam davno neki program za proracun ali ne mogu da ga nadjem.Hvala unapred, Borko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 26
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Велики мајстор Род Елиот каже: Замисли највећи хладњак за то што ти треба, па узми још мало већи.Велики мајстор Нелсон Пас каже: Превише је таман.Ја то радим једноставно: питам Великог мајстора Сипија, а он израчуна и да ми све сажвакано.:to_become_senile::Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

iskustvenoTamb + (P x Rth)x1.1=T

Jeste, tako bi uglavnom trebalo da se racuna - ali ponekad to "x1.1" zna da bude i "x1.5" - kod nas cirkulise puno hladnjaka gde je vise cinka nego aluminimuma, a i proizvodjaci lazu (svi - samo neki manje, neki vise). Generalno, izracunas koliki hladnjak ti treba (ovako kako je Zen napisao), pa uzmes veci - bas kao sto rece Dobrivoje za R.Eliota...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kada mozes da poverujes u katalosko Rth , onda vazi svaka pametna formulakad ne mozes da poverujes , onda uzmi predmetni hladnjak , nakaci odgovarajuci broj zlatnih 50W DAle-ova na isti , uzmi trafo i variac i digitron i kontaktni ili laserski termometar ...................... i meritreba li da napomenem da pre toga treba za sve to da izbrojis novce ...... ?:Viannen_loungelizard:da - i ne zaboravi pastu izmedju hladnjaka i zlatnih Dale-ovaps. ja to sve imam , zato i kupujem hladnjake jeftino - po otpadima i privatno ........ i najjeftinije izadje kad se ispruzis i kupis 20-ak kila odjednom ...... ali je problem sto to posle nikako pretvoriti u pare .......... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

iskustvenoTamb + (P x Rth)x1.1=T

Hvala formula je dovoljna, inace u pitanju je Fischer hladnjak SK90 koji sam rezervisao i uskoro bi treblo da ga "pokupim", tako da ne sumnjam u kvalitet legure, uzimam Rth iz njihovog grafika za racunicu i ostavljam jedno 20-30% rezerve za svaki slucaj. Sada mi je palo na pemet, formula je verovatno za "neobojen" aluminijum a ovi koje uzimam su crno anodizirani. To bi trebalo da mu podigne efikasnost za 10-20% ako se ne varam?Hvala svima na odgovorima :ok:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rth je Rth konkretnog hladnjaka - vadis sa grafika ;

da li je eloksiran ili nije - gledas u predmetnom katalogu

generalno - eloksirani ima do 10% bolji Rth , ali je to vidljivo tek iz merenja ili odgovarajucih grafika

onih 10% u gornjoj formuli su svi prelazni gubici

ako hoces detaljnije - ima na hiljadu mesta na netu , ali u praxi nije bitno , jer je daleko pametnije da "gresis" u plus i dobijes hladnije poluprovodnike

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Generalno, izracunas koliki hladnjak ti treba (ovako kako je Zen napisao), pa uzmes veci - bas kao sto rece Dobrivoje za R.Eliota...

He, kod mene je obrnut proces prvo nadjem hladnjak pa onda racunam koje ce snage da bude pojacalo :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je Fischerelektronik onda krivulje dosta dobro odgovaraju. Čak ne treba ni onih 10% dodavati pod uvjetom da je dovoljno zraka tj da su hladila slobodno u prostoru (bočne stranice pojačala, bez stavljanja u policu)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd, pitanjce iz matrixa... Imam sve za jedan F5 (PCB by Borko) koji sam onomad bio sastavio i lepo je radio. Pitanje je vezano za hladnjak i proračun/procenu, da li da se usudim da ga iskoristim za F5. Dimenzije su 96x60x148mm i pošto nisam našao koji je profil u pitanju, onda sam izmatrixovao crtež da se lakše dobije odgovor. Imam 4 komada koje sam još prošle godine kupio u Elementi pa bih stavio po dva komada po kanalu. Napon napajanja je onomad bio oko stabilnih 22V (ne mogu tačno da se setim)post-13-053241900 1278845762_thumb.jpgMoram nešto da sastavim da svira jer ću izludeti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo konkretno: Na slici je slika sa grafikom SK90.Za jedan kanal cu imati profil duzine 43cm koji cu da podelim na dva dela sto daje 2x21.5cm jedan do drugog sa rebrima u vertikali. Na grafiku je pri duzini 20cm Rth je 0.4K/W sto znaci da ce 2 komada imati teorijski 0.2K/W. Kada se to ubaci u formulu pri disipaciji od 132W (sto je worst case za moj izlazni stepen u AB klasi) temperatura se u odnosu na referentnu dize za nesto manje od 30 stepeni sto je sasvim ok.Ovo je proracun za AB izlaz 150W/8 i 300W/4 oma. Znaci konacno izlazni stepen ce biti 100W/8 i 200W/4 oma i 400W/2 oma, manje snage ali veci strujni kapacitet, inace planiram trafoe od 500VA po kanalu.

post-10-006084900 1278847091_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz iskustva. Najlosiji su nasi hladnjaci proizvedeni u Nisu. Narocito poslednjih godina. Kupovao sma ih ranije i imali dosta pribliznije Karakteristike Fischeru. Elementa prodaje hladnjake firme iz Budimpeste. Aluminijum je bio dosta dobar ali nije bio eloksiran pa je to dodatni trosak.U nemackoj ima jos jedna velika firma koja proizvodi hladnjake http://www.alutronic.de/indexE.php

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onako otprilike taj jedan bi imao C/W oko 0.8 dakle dva oko 0.4 što bi moglo disipirati oko 70-75 W, u kućnim uvjetima.

Dakle dovoljno za standardni F5 koji disipira nominalno 62-63W. Hvala na pomoći :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz iskustva. Najlosiji su nasi hladnjaci proizvedeni u Nisu. Narocito poslednjih godina. Kupovao sma ih ranije i imali dosta pribliznije Karakteristike Fischeru. Elementa prodaje hladnjake firme iz Budimpeste. Aluminijum je bio dosta dobar ali nije bio eloksiran pa je to dodatni trosak.

Ovi hladnjaci su eloksirani, ali ne crno. Nisam siguran da se proizvode u Mađarskoj, pre bih rekao da se u Mađarsku uvoze sa dalekog istoka, kao i sve uostalom...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...