Jump to content

Od ideje do realizacije


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 132
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Daj Steine, ovo ide predaleko - vec je uzasno mnogo ljudi prestalo da pravi uredjaje i zadovoljavaju se elektronskim simulacijama, a ti jos nagovaras ekipu da prosiri simulacije i na vizuelni domen - pa nece vise niko nista ni praviti, daj elektrode da se svi ubodemo u matrix, ne moramo vise ni da zivimo, sve ce da se simulira...

Ok je da u simulatoru crtas kerefeke koje ne postoje a trebaju ti, ali fucking grec i 'ladnjak - aman! :scratch_head:

Nisam se dobro odrazio, očigledno... Meni je sada već kikiriki nacrtati grec i 'ladnjak... Spomenuo sam to samo zarad onih koji su potencijalno zagrejani da rade sa 3D CAD programom (nekim, bilo kojim), bez obzira na to da li im je to zanimanje, zanimacija uz posao ili tek neobavezna zanimacija, a kao glavni hobi požele da se pačkaju sa samogradnjom nekog uređaja. Ponekad se desi (meni više nego X na "n" puta) da se čovek zaleti pa pokupuje razne kerefeke i džidžabidže pa se posle zabadava misli kako da to sve spoji u neku funkcionalnu celinu. Meni, verujem, mnogo više nego bilo kome drugom na forumu, jasno koliko je teško doći do CNC mašinerije, i sve ovo ne spominjem zbog CNC obrade, već zbog mogućnosti da se vizualizuje neka ideja o konačnom izgledu uređaja. Znaš i sam da nije svakome dovoljno (kao naprimer tvojoj malenkosti ili Zenu) da se nažvrlja neka principijelna šema pa se odatle skoro pa napamet sve rekalkuliše a kutija kakva god da je ako je i ima, dobra je takva kakva god ispadne, jer uređaje pravite iz nekih sasvim drugih pobuda nego neko drugi. Meni je lično postalo jako bolno da dve godine gledam u jednu te istu hrpu delova koje ne mogu nikako da zamislim kao funkcionalnu celinu, a svaki nasumični pokušaj da elemente poslažem u glavi ili olovkom na parčetu salvete, jedu mi jetricu. "Igranje" u 3D virtualnom svetu mi u mnogome olakšava da steknem uvid u neke detalje zbog kojih bi posle mogla da me boli glava, a ovako jednostavno mogu svaku grešku da korigujem, pre nego postane preskupo... U elektroniku se slabo razumem, pa mi jedino ostaje da filozofiram na temu pakovanja... Da sam onomad ovako umeo da se snađem sa ovim 3D paketom, veruj mi da bih skroz drugačije projektovao one kutije od kojih si se sa jednom imao prilike sresti i zbližiti...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Manje-vise sve je to u redu - ono sto mene sekira je sto razne vrste simulatora postaju zamena za znanje, jer cak i onaj ko nista ne zna prcka nesto po simulatoru - aj' nek prcka, mozda ce bar tako nesto i da nauci. Generalno, postoji globalna tendencija da ljudi znaju manje - inzinjeri koji sada izlaze sa faksa znaju 20% od onoga sto su njihove starije kolege znale pre 20 godinaI sam kazes - ne znam kako treba pa vrtim po simulatoru ;)Tu je meni dobra stvar sto se u tim programima lepo crtaju seme i sto se lako racuna staticki rezim - brze nego digitronom. Ono sto ne valja je da se momci okuraze pa misle da ce to da se stvarno tako ponasa i u dinamickom rezimu u stvarnosti - vrlo retko - samo ako je bas prosto kolo i ako se naleti na bas dobar model komponente.Jebiga, uvek je bilo - nista nije samo po sebi dobro ili lose, vec to odredjuje nacin koriscenja - viljuska je super stvar, ne mastis ruke, higijenskije se klopa, al' ako je das budali u ruke, verovatno ce sam sebi njome da iskopa oko...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....... viljuska je super stvar, ne mastis ruke, higijenskije se klopa, al' ako je das budali u ruke, verovatno ce sam sebi njome da iskopa oko...

a zato sam ja corav ....... :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Apdejt: Deda nam se ozbiljno latio S-Worksa!Ne znam hoće li podeliti svoja dostignuća u ovoj temi, ali bilo bi lepo. 

Ма хоћу али сам се уморио од СВ-ка.Програм је одличан и може да се ради али тражи стрпљење.За сада сам само радио за Шредер ручку јер ме мука натерала, али ако треба урадићу и нешто друго!Најбитније да дам да се праве делови ручке јер сам већ постао нестрпљив! 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ма хоћу али сам се уморио од СВ-ка.Програм је одличан и може да се ради али тражи стрпљење.За сада сам само радио за Шредер ручку јер ме мука натерала, али ако треба урадићу и нешто друго!Најбитније да дам да се праве делови ручке јер сам већ постао нестрпљив! 

Nego Deda, reci deci koju grafičku trošiš?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego Deda, reci deci koju grafičku trošiš?

Ајд ако морам, мада Ја баш нешто и не отварам новчаник за те ствари!Ево: HIS X1900XTX, некако ми те графичке ( ХИС ) најбоље и најстабилније раде!Ето децо сад знате, цртани су готови можете на спавање  :sarcastic_hand:.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Само мали додатак за Г.Штајна :

Није битна графичка карта и њене перформансе, битан је главни процесор и меморија!

Da, pod uslovom da se ne obazireš na zahteve programa kao što su SolidWorks i Autodesk Inventor. Ti programi, naime, imaju neke funkcije koje naprosto ne rade ako nemaš instaliran adekvatan tip grafičke kartice, ili u slučaju kompromisa stariju GeForce sa SoftQuadro zakrpom. U Solidworksu se u nedostatku Quadro kartice (ili ATI FireGL) automatski prebacuje na "softvare OpenGL" mod rada, ali "RealView Graphics" funkcija je i dalje neupotrebljiva. Nije problem za rad sa crtanjem, modeliranjem, problem je sa renderima (kome to treba - za konstruisanje apsolutno nepotrebno) a i sve ostale rendering aplikacije u većini slučajeva preferiraju poseban tip kartice (3D Studio Max, Maya, Showcase, Blender...)

Dakle, može i bez "posebne" GPU, ali lepo je kada se kreira vizualizacija nekog novog proizvoda i odradi i lepa prezentacija. Pitanje je samo kome dostavljaš konačnu verziju. Ako ide mašincu/majstoru/mašinisti, nije bitna vizualna prezentacija, ako dostavljaš klijentu koji treba da odluči o pojavi i potencijalnoj budućnosti projekta, lepo renderovana grafika može itekako da utiče na odluku klijenta. Većina klijenata nema tu sposobnost da u glavi kreira vizualnu predstavu na osnovu klasičnog crteža...

Čisto zarad primera, model torusa u klasičnom izometriku, bez dodela atributa i sa dodeljenim atributom (bez ikakvog dodatnog renderovanja, samo realview uključen)

post-13-001174800 1279017342_thumb.jpg

post-13-054823700 1279017361_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje je samo kome dostavljaš konačnu verziju. Ako ide mašincu/majstoru/mašinisti, nije bitna vizualna prezentacija, ako dostavljaš klijentu koji treba da odluči o pojavi i potencijalnoj budućnosti projekta, lepo renderovana grafika može itekako da utiče na odluku klijenta.

Слажем се али клијенту је битан готов производ ( у мом случају ), јер верују у мене, а машинци има да праве док не дотерају како треба !
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Слажем се али клијенту је битан готов производ ( у мом случају ), јер верују у мене, а машинци има да праве док не дотерају како треба !

Стварно је тако.Деда чак и зарезано оловче мастиљаво не држи иза увета!Само ми жао оних јадних машинаца,никако да се одморе :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Steine, evo natrc'o sam na neki nas sajt za 3D modelovanje - vidi sto im je zabavna galerija:http://www.3dmodel.rs/index.php/gallery/

Ubacio sam se, međutim, imam osećaj da se tamo sve svodi na pravljenje lepih slikica. Hvala lepo, u svakom slučaju. Ipak, prednost dajem 3D modelovanju koje na kraju ispuni svoju primarnu svrhu, a to je realizacija... Baš se nešto ovih dana završava sa kolegom nam sa foruma a u smislu mogućnosti konkretne izvedbe, dakle, čini mi se da smo došli do kraja onog dela gde softver ima vitalnu ulogu. Softver je manje više doveo do vizualne prezentacije onoga što smo hteli, sada, podaci koji su pohranjeni u fajlu idu u mašinu koja će te podatke da interpretira kao smernice za navođenje sečiva, i prelazimo na fazu konkretne izvedbe. 3D modelovanje samo zarad modelovanja je možda korisno i zabavno, ali ja ne vidim svrhu da se time bavim zabave radi (treba da bude zabavno kao proces, ali ne smatram da je takva zabava cilj sama po sebi)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... podaci koji su pohranjeni u fajlu idu u mašinu koja će te podatke da interpretira kao smernice za navođenje sečiva...

Za sada tako, al' prava stvar ce da bude kad izvrsna izlazna jedinica bude zasnovana na programabilnim nano-roboticima velicine molekula da ti naprave celo, potpuno funkcionalno tribiciklo iz cuga i to iz bilo kog i bilo kakvog materijala, rearanziranjem atoma, a ne samo glockanjem/buskanjem/seckanjem tacno odredjenog materijala da ti napravi tek pojedinacne delice - doduse, malo cemo da se nacekamo dotle ... :D
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dok se to desi - Srbije nece biti , a kamoli nas ....... a da ne pominjem da se nece tad raditi solidworksovima , bar ne te vrste ....... matrix Tebra !:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zene, ne bi trebalo vise od 10-ak godina za potpunu realizaciju te tehnologije (procena na osnovu dosadasnjih postignuca). Problem je sto to rusi osnove sadasnjeg globalnog ekonomskog sistema - svako moze sebi da sam napravi sta god mu treba, nema vise ni poljoprivrede, ni industrije, ni klasicne gradnje, ni trgovine - ostaje samo energija kao pitanje, al' i tu bi se uvalila neka kontrolisana fuzija i eto resenja - oslobodjeno novo covecanstvo, koje bi, kako stvari sada stoje, kad ne bi vise imalo sta da sljaka, verovatno pocelo da trune i propada - osim DIYera koji bi nanotehnologijom samo pravili bolje lemilice, cevke i slicne kerefeke... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zene, ne bi trebalo vise od 10-ak godina za potpunu realizaciju te tehnologije (procena na osnovu dosadasnjih postignuca). Problem je sto to rusi osnove sadasnjeg globalnog ekonomskog sistema - svako moze sebi da sam napravi sta god mu treba, nema vise ni poljoprivrede, ni industrije, ni klasicne gradnje, ni trgovine - ostaje samo energija kao pitanje, al' i tu bi se uvalila neka kontrolisana fuzija i eto resenja - oslobodjeno novo covecanstvo, koje bi, kako stvari sada stoje, kad ne bi vise imalo sta da sljaka, verovatno pocelo da trune i propada - osim DIYera koji bi nanotehnologijom samo pravili bolje lemilice, cevke i slicne kerefeke... :D

Jel', Sipi, a 'oćel' bit' seksa?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel', Sipi, a 'oćel' bit' seksa?... mislim, pitam samo zato što ga sada baš nema mnogo... :crazy::buehehe::rofl:

Ne fali tebi ni sada seksa - vazda te nesto jebe, jal' potkrovlje, jal' pos'o, jal' zdravlje...! :dubbio: A ako mislis na one stvari - imaces bar vremena da gledas natenane... :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...