Jump to content

F5


stein

Preporučeni Komentari

One žice od chincheva do plčice (ako sam dobro shvatio) pokušaj voditi na način da idu zajedno od chincheva do sredine pojačala pa ih onda razdvoji lijevo i desno. To bi još smanjilo mogućnost indukcije (barem u teoriji).

Pošto sam to probao (jedan od bezuspešnih pokušaja da eliminižem brum) mogu da kažem da je ovako savršeno dobro. Možda to u nekim slučajevima i jeste rešenje, međutim, pošto sam zbog situacije i objektivnog stanja bio prisiljen da biram hoću li voditi dugačka AC ili dugačke DC vodove, izbor je pao na kratke DC vodove od pločice ispravljača, najkraćim mogućim putem do pločica pojačala. Sada, a zbog kompromisa, AC vodovi sekundara se pružaju od samog trafoa pa sve do kraja kutije gde se nalaze diodni mostovi. Pošto na pločici nema predviđenih tačaka za lemljenje DC vodova sa one strane gde grecovi konvertuju AC u DC napon, AC mora biti sa jedne a DC sa suprotne strane štampane pločice. Dakle, ovo nije najsrećnije rešenje, ali u zadatim okvirima, mislim da mnogo bolje ni ne može... Bajdevej, kada sam provukao žičice signala kroz sredinu i "prelomio" ka pločicama pojačala, trafo je još uvek bio kod RCA konektora pa su žičice išle iznad trafoa što može biti jedan od faktora koji indukuju smetnje. Sada sve radi kako bi i trebalo pa se ne želim zamarati popravljanjem onoga što pokvareno nije... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 436
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

И боље што ниси :character13:.стоН_Колд 

Imaš li neki konkretan razlog zašto da ne, kada već kažeš da je bolje što nisam? (osim već navedenog)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- Dual mono izvedba zahteva poseban trafo. Dva trafoa od 200VA koštaju više nego jedan od 400 ili 500VA- Dual mono izvedba zahteva zaseban hladnjak za zasebnu kutiju, dve (manje) kutije koštaju više nego jedna veća.- Šta je prednost dual-mono izvedbe? Manja i lakša kutija? F5 je malo i lagano pojačalo, 25W/8/ch, nema ni 25 kila u stereo izvedbi, a odvajanje svega po svaku cenu je baš to, "svaka cena".

Како да не: због горе реченог!стоН_Колд
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram još nešto...Ne znam šta se desilo... Ili se meni sluh pročistio, ili su mi se elektrostatici odjednom (ili konačno?) usvirali, ili je ovo otklanjanje bruma od trafoa imalo i sporedne efekte, ne znam, ali kako sam malo ostavio da sviri, otišao malo dole, vratio se desetak minuta kasnije (posle svih manipulacija sa pojačalom) i učinilo mi se da nešto nije kako je bilo. Do sada je bilo veoma jasno da su elektrostatici "ugođeni" da ne idu previše dole jer je Zoltan znao da planiram aktivnu skretnicu i dinamičke zvučnike za taj donji deo pa je cela skalamerija tako i rađena... Međutim, do sada je sve sviralo, da kažem, "blago utanjeno", i sami elektrostatici, bez bas jedinica uglavnom su diplomirali srednji deo spektra, bez puno trzanja oko viših ili nižih delova frekventnog opsega... Elem, kao što rekoh, dođem gore, i odjednom osetim tiho podrhtavanje u vazduhu, svojstveno basu. Priđoh bliže, kad ono stvarno: bas! Baščina, rekao bih... promenim CD ploču, rekoh, ajd da čujem Division Bell, to bar znam napamet, kad opet... Naravno, nije onakav bas kao kada grune neka 12" ili slična sprava, ali s obzirom na dosadašnji karakter zvuka, baš osetna promena. Onda sam malo obratio pažnju na ostatak muzike, fali li šta, nije li neki glupi kvar u pitanju, međutim i sve ostalo je ne samo prisutno, nego i jasnije i izraženije... Pitam se sada, da li je moguće da je ovo pračkanje po pojačalu moglo da dovede do ovoga? :character13: U svakom slučaju, ide i druga mašina na operacijski sto, pa onda neku policu da smislim i onda ... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da otklanjnaje bruma iz pojacala utice na ceo rad pojacala. Narocito utice smetnja indukovana izmedju trafoa i kondova sto je u ovom slucaju ogromna vrednost jer je elektrolita gomilu. Kompletna smetnja odvlaci dobar deo energije iz pojacala kako osnovnim tonom tako iharmonicima, bili oni cujni ili ne.Isti problem sam imao na mom Quad-u 909 koji je zbog loseg rasporeda komponenti unutar kutije kvario celo srednje i visokotonsko podrucje a bas bio tanak. Samo drukcijim rasporedom komponenti (kratki vodovi od trafoa do elkova) dobio se sve. Jos uvek se cuje u visokotonskom spektru malo zujanja kada se ukljuci trafo pa cu pokusati i to da resim. Nakon sadasnjih izmena, basa ima previse a srednji i visoki su slusljivi sto pre nisu bili. Jos cu morati staviti tanje kablove unutar pojacala i verovatno preci na kruti presek da bih ucvrstio i utanjio bas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A izmestanje transformatora u posebnu kutiju koja je odmaknuta podosta? Ne bi li to resilo problem?

problema nema ako se ispostuju rasporedi vodova , narocito tonskih u odnosu na energetske , kao i tonskih u odnosu na trafo(e)vidis da je i Stein sredio hrkljus ( stavio trafoe i inpute na kontra strane kutije ) ;dakle - poenta je u dovoljno velikoj kutiji , kao i rasporedu elemenata u istoj ;dobri primeri su FW ampovi - ima slika na sve strane , a ponesto mozes da vidis i na primerima Babela koje sam ja uradio
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih u mom ampu izbacio trafo u posebnu kutiju ne samo zbogtoga nego i da poboljsam hladjenje i obezbedim dodatni prostor za kondove. Da li je to resenje generalno prihvatljivo (zbog gubitaka u kablovima za AC napon od sekundara do ampa).

principijelno je zeznuto za amp u a klasi , zato sto konstantno imas poprilicnu struju koja se vuce iz trafoa ;samim time je potrebna upotreba konektora koji su u stanju da prevuku tu struju bez gubitaka na kontaktima .... speakon , kvalitetni XLR ili neki treci - industrijski konektori ;mozda je najbolje upotrebiti dodatnu kutiju , koja bi isla ispod postojece , bila pricvrscena za istu ....... te bi kroz dno postojece/gornju plocu dodatne samo provukao vodove od trafoa do ispravljaca i zalemio .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, umesto uparivanja izlaznih fetova probajte ovo. I Nelson ima problem sto se fetovi ne mogu upariti pa to resava ovako.

Nemam ja problema sa uparivanjem. Oni mali su upareni, pojačala sam više puta proveravao na postojanje DC napona na izlazu, i od kada je zapravo prvi put pušteno u pogon, DC offset je stalno reda milivolti, dakle, moram uvek završiti merenje na području od 200mVDC da bih bio siguran. Doadatna podešavanja nisam morao da vršim jer je svaki od 4 kanala veoma stabilan po tom pitanju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Impuls te zajebava - zna on vrlo dobro da to Papa radi sa THD metrom ....... vrsi korekciju izmenom source otpora jednog izlaznog mosfeta , a time anulira razlike u transkonduktansama gornje i donje polovine ampa .dakle - treba ti THD metar - ozbiljna sprava ....... ili vrhunska muzicka sa vrhunskim programom za merenja .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih u mom ampu izbacio trafo u posebnu kutiju ne samo zbogtoga nego i da poboljsam hladjenje i obezbedim dodatni prostor za kondove. Da li je to resenje generalno prihvatljivo (zbog gubitaka u kablovima za AC napon od sekundara do ampa).

Hlađenje se rešava jednostavno, većim i/ili kvalitetnijim hladnjacima i adekvatnim postavljanjem elemenata da se ostvari što bolja cirkulacija vazduha. Izmeštanje trafoa je mač sa dve oštrice (kao što je Zen već rekao, konstantan protok struje) a to se najlakše rešava kupovinom pouzdano kvalitetnog trafoa, razlika u ceni može biti manja nego cena vremena, materijala i rada da se obezbedi dodatna kutija. Najjednostavnije je kao što sam i sam uradio, pokupiti sve elemente, poslagati ih kako se najbolje može i sagraditi šasiju na koju se kasnije lako dodaju poklopci, dna, prednje i zadnje stranice, sad, dal' od drveta, čeličnog lima ili aluminijuma, nije toliko ni bitno jer je šasija ta na koju se sve kasnije montira. Koliko je sistem šasije praktičan, pokazuje upravo ova situacija kroz koju sam prošao. Za svega par sati, sve iznutrice su promenile pozicije, a pri tom, nisam ni mrduno pločice pojačala, trafo, pločice ispravljača, međusobne veze između navedenog... Dakle, sve se svelo na skidanje dna i poklopca, odvezivanje konektora, zamene mesta prednje i zadnje ploče, dodavanje parčeta oklopljenog kabela za mrežni napon, ponovnog uvezivanja primara trafoa, povezivanje ulaznih konektora, skraćivanje kabela za minus signala prema izlazu na zvučnik, šarafljenje prednje i zadnje ploče i postavljanja nekoliko komadića gume na dno šasije na koju je nalegla perforirana limena ploča (dno) i eto, pošto to nisam ranije uradio, probušio sam dve rupe na prednjoj ploči i progurao LEdiode. Problem rešen... Trebalo se samo setiti i sesti i uraditi... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Impuls te zajebava - zna on vrlo dobro da to Papa radi sa THD metrom ....... vrsi korekciju izmenom source otpora jednog izlaznog mosfeta , a time anulira razlike u transkonduktansama gornje i donje polovine ampa .dakle - treba ti THD metar - ozbiljna sprava ....... ili vrhunska muzicka sa vrhunskim programom za merenja .

Vraća on to sa kamatom za Visatone... Kulturno... I šije li šije... Ali se ja popravljam, učim iz grešaka, radim i na kraju bude sve bolje. Ali Visatoni ostaju Visatoni... Koliko god se trudili... :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oket,moracu da otvorim novu temu o radu na mom ampu ako nije problem.

Ako nije F5, naravno, posluži se, zaliha novih tema ima napretek, jedino što nisu sve aktivirane :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavljena slika 'barveče ,

izvinjavam se što nisam stig'o da odgovorim(repliciram) na neka pitanja, jerbo sam bio (opravdano) odsutan.

- Gosn Stein, treće pitanje je bilo: Da li još neko slušao F5 bez zaštite ? ... eto tol'ko bih im'o reći o tome kuj pazi na času Postavljena slika

- Drugo što bi imo kazti je to da je dual mono izvedba moguća i u jednoj kuteji i s obazirom na vašu ab(ne)normalnu zalihu elektrolita upotrbljenih u napajanju, dual mono izvedba bi vas koštala kolk'o je doplata za dva trafoa u odnosu na jedan; u odnosu na uložena sredstva to bi bila mala svota, a dobitak u zvuku bi bio primetan . Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- Drugo što bi imo kazti je to da je dual mono izvedba  moguća i u jednoj kuteji i s obazirom na vašu ab(ne)normalnu zalihu elektrolita upotrbljenih u napajanju,  dual mono izvedba bi vas koštala kolk'o  je doplata za dva trafoa u odnosu na jedan; u odnosu na uložena sredstva to bi bila mala svota, a dobitak u zvuku bi bio primetan . Postavljena slika

Потпуно се слажем, али изгледа џабе толика писања, осим Бабела нико још изгледа није завршио Ф5.

Вероватно је Г.Штајн пожурио да буде први, зато тај појачавач и изгледа тако.

Можда је нешто било друго у питању, видећемо!

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo mali apdejt. Podmetanje gumenog "D" zaptivača nije dovoljno. Čak ni preokretanje kompletnog svega (već opisano) ako se ne podmetne dodatnih nešto gume ispod samog trafoa, fabrička guma se već ukrutila, a čini mi se da svi tu zakidaju, stavljaju neki brzosušeći zlatiborski sir u obliku spljeskane krofne crne boje... :character13: Ali... Ne može se meni tako lako doakati. Malo gumenog profila koji se takođe može staviti pod prag korpe zvučnika daje dodatnu elastičnost i upija dovoljno vibracija da mogu da kažem da je zadatak eliminacije bruma uspeo oba puta. Dakle, nije u pitanju sreća ili slučajnost niti neki nekontrolisani faktor... A čika Weiss... Gluh i slijep... :buehehe:http://www.diyaudio.rs/topic/17-f5/page__view__findpost__p__10226http://www.diyaudio.rs/topic/17-f5/page__view__findpost__p__10270

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Потпуно се слажем, али изгледа џабе толика писања, осим Бабела нико још изгледа није завршио Ф5.Вероватно је Г.Штај пожурио да буде први, зато тај појачавач и изгледа тако.Можда је нешто било друго у питању, видећемо!стоН_Колд

Ni ti ne paziš na času... Ja sam svakako prvi napravio F5, još prošle godine u Septembru. Borko je dizajnirao pločicu a tada su Deda Zeonova dva Pada hladnjaka bila u celo i po jedan na svaku stranu. Kasnije sam to rastavio, isekao sva četiri hladnjaka popreko i dobio pola visine, slepio ih po dužini i dobio dubinu za kutiju. Sve ostalo je već deo istorije... Sipi je takođe napravio F5, Zen je takođe napravio F5, DJ Nik isto... Siguran sam da sam nekoga zaboravio da spomenem... Neka mi ne zameri.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...