Jump to content

Philips CD472


zerowaf

Preporučeni Komentari

Nedavno sam pazario Philips CD472. U njemu je CDM 4, 1 x TDA1541, SAA7210P, SAA7220P/A i 2 x LM833N.Zvuk dolazi iza debele zavjese, ali se naslućuje ugodna toplina (možda i zato što su detalji i visoki tonovi povučeni) i prostornost.Sve u svemu trenutno nije na razini Akaia kojem sam prema Impulsovim (Hvala, Impuls!) savjetima odvojio napajanja i promijenio OP-ove koji rade samo I/U konverziju. Na Akaiu je još urađen NOS mode, odnosno digitalni filter je fizički izvađen iz playera i prebrikan sa tri žice.Krenuo sam otprilike tom logikom i na Philipsu. Za sada je prebrikan SAA7220 i spojen "mute" sa SAA7210 i ukraden signal sa OP-ova, pa je preko kondenzatora doveden na nove RCA.Za razliku od TDA1543, ovdje to nije urodilo velikom, ako ikakvom razlikom! :blush: Daljne namjere su dodati MKS-ove na TDA, zamjeniti OP ampove i uraditi nekakvo napajanje za SAA, TDA i OP.Pitanja: Na raznim forumima se lome koplja o veličini kondova na TDA - jedni zagovaraju standardnih 100n, drugi bi sve mijenjali sa 220n, treći sa 470n. Postoje mišljenja da pinovi 7-11 i 20-24 trebaju dobiti 220n, a 12/13 i 18/19 trebaju 470n. P. Rogić je na 8/13 stavljao, ako se ne varam 2.2 uF. Zapravo ima više mišljenja nego mogućih kombinacija... :( Ima li tko od vas iskustveno znanje o tome?Koje OP-a bi preporučili za TDA1541? Impuls je malo pisao o LM6172, ali je koliko se sjećam ipak stavio NE5532. Dao je naslutiti da je izbor pao na njega radi jednostavnosti koju je zahtjevao vlasnik playera.Napajanja? Vrijedi li odvajati napajanja za SAA7210 i TDA? Ima li smisla to napraviti kao što je Fikus radio: post-436-126746963124_thumb.jpgImam jedan trafo iz Technics sl-pg playera. Može li se pametno iskoristiti za ovaj player? Kako?Mišljenja i sugestije su dobro došli! (sve dok ne predložite da bacim player i napravim "improved" shigaraki transport i clone Audio Note DAC 5... ;) )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 124
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Uradi napajanje kao Fikus ili shunt regove.

kondove 2,2 i 4,7 na zadnja 2 ( eksperimentisi)

OPA obavezno promeni . (probaj razne a i lampizator sa 88icama)

display iskljuci ( ili switch za iskljucivanje)

dampiraj transport

zelene diode

KWAK clock

Evo slike Kwakovanog i upgradeovanog napajanja

Postavljena slika

Model 372 ( isto to samo uze- midi) sam prepravljao u USB DAC. Promenjeni kondovi u napajanju i stavljen OPA 2111. Pitaj Crnog kako radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uradi napajanje kao Fikus ili shunt regove.

Kao Fikus...za shunt sam još mali... :(

kondove 2,2 i 4,7 na zadnja 2

Aj aj Sir! :blush:

OPA obavezno promeni . (probaj lampizator sa 88icama)

Za početak OPA, za lampe sam kao i za shunt: :)

display iskljuci ( ili switch za iskljucivanje)

Smislit ću kako iskoristiti neku od nepotrebnih tipki na pr. ploči. ;)

dampiraj transport

Savjet, prijedlog,link? Nikad vidio kao se to radi i sa ćime! (Transport sam već rastavljao i još radi, tako da mislim da to mogu. :) )

zelene diode

Prijedlog, slika ili link? Nikad vidio, ali ne bi trebao biti preveliki problem.

KWAK clock

Za sada samo želja! Ipak, radi informacije, trebam li možda oscilator za izmjenu clocka, odnosno, da li se on samo ugradi na mjesto starog?(gledao sam neke clockove i upute za sastavljanje, ali nisam vidio taj podatak. Valjda se samo sa složene pločice dovede signal u player?)Negdje sam čitao o premještanju clocka sa SAA7220 na TDA, ako se radi NOS. Mišljenje?I još jedno (ne)vezano:Ja sam žice vukao sa 7220, a ne direktno sa 7210. Kada bih to napravio direktno sa 7210 - izbacio bih clock, zar ne? :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da si dodao i sliku dok sam pisao - ovo izgleda "damn good"!Možeš li reći što ti je ostalo na starom napajanju, a što na novom? Koji potrošači su dobili vlastiti transformator?Vidim prazan prostor tamo gdje je kod mene SAA7220. Je li on sa donje strane ploče ili si ga izbacio?Jesi li ikad vidio kraći post sa više pitanja? :blush:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dampuing transporta i zelene LEDice ovde

CD920 i ovde CD910

KWAK: Ukoni se oridjidji quartz i ugradi na QWAK plocicu. Odleme se dva konda sa motherboarda CDa. Videcu i poslati detaljno uputstvo.

OPA na podnozje pa eksperimentisi. Ako nisi iskusan onda podrzavam OPA uimesto lampizatora. Ipak je rezultat slican a razlika u poslu 10 minuta u odnosu na 3-4 sata.

NOS nisam siguran da ce doneti znacajnije unapredjenje. Moj osecaj je da napredak donosi:

35% qwak,

35% OPA ( lampizator)

30% napajanje, damping i ostalo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sliku koju je postovao Siroma sam vidjao na velikom diya.Sto se tice dodavanja dodatnog trafoa, napajanja i naponskih regova....treba to dobro izdumbati i probati. Zen je nemalo puta vec to napisao. Problem je potrefiti odradjenu sekvencu paljenja integralaca. Kod mene je znao mute da ostene ukljucen, dok ne ugasim pa ponovo upalim grundiga...dok se elkici ne napone.Ona prica digitalni, analogni trafo...je pravi mudroser za tda1541a koji ima to sve posteno izmesano.P. Rogic je stavljao elkice za bit decoupling, al zna se koje.Ako vec ocesh nos mod. Vadi 7220 i vodove od 1541 do 7210 izvuci zasebne od stampe i direkt. Klok ide na 7210 pin 19 ako se dobro secam. Bez 7220 nema spdif-a.Samo ti slusaj Siroma...cuj osecaj za unapredjenje. :blush: A ako nisi cuo nos mod...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dampuing transporta i zelene LEDice ovde

CD920 i ovde CD910

KWAK: Ukoni se oridjidji quartz i ugradi na QWAK plocicu. Odleme se dva konda sa motherboarda CDa. Videcu i poslati detaljno uputstvo.

OPA na podnozje pa eksperimentisi. Ako nisi iskusan onda podrzavam OPA uimesto lampizatora. Ipak je rezultat slican a razlika u poslu 10 minuta u odnosu na 3-4 sata.

NOS nisam siguran da ce doneti znacajnije unapredjenje. Moj osecaj je da napredak donosi:

35% qwak,

35% OPA ( lampizator)

30% napajanje, damping i ostalo

Hvala za savjete i linkove! :blush:

Lampizator mi je želja napraviti, ali budući da mi je jedini mentor internet morat ću sačekati dok ne dođem u posjed nekog starog uređaja kojeg mogu rastaviti i uživo vidjeti stvari. Lampu sam vidio samo zabodenu u tuđi uređaj, a da o drugim stvarima ne govorim. Prvi kontakt sa elektronikom mi je bio onaj Akai kojeg sam i kupio da bih ga rastavio...

Teorija mi je radi neta ipak pristupačna, ali malo vrijedi kad ne mogu vidjeti ništa uživo.

Ipak, napravit ću ja to! :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sliku koju je postovao Siroma sam vidjao na velikom diya.Sto se tice dodavanja dodatnog trafoa, napajanja i naponskih regova....treba to dobro izdumbati i probati. Zen je nemalo puta vec to napisao. Problem je potrefiti odradjenu sekvencu paljenja integralaca. Kod mene je znao mute da ostene ukljucen, dok ne ugasim pa ponovo upalim grundiga...dok se elkici ne napone.Ona prica digitalni, analogni trafo...je pravi mudroser za tda1541a koji ima to sve posteno izmesano.P. Rogic je stavljao elkice za bit decoupling, al zna se koje.Ako vec ocesh nos mod. Vadi 7220 i vodove od 1541 do 7210 izvuci zasebne od stampe i direkt. Klok ide na 7210 pin 19 ako se dobro secam. Bez 7220 nema spdif-a.Samo ti slusaj Siroma...cuj osecaj za unapredjenje. :blush: A ako nisi cuo nos mod...

Da, već si i ti pisao o problemu sa razdvojenim napajanjima. Zato i pitam kako je grupirao potrošače u odnosu na napajanje.Reci mi, ako direkt spojim 7220 i 1541, a nemam još Kwak, mogu li postojeći kvarc nekako prebaciti na 7210? Ako da, može li se to napraviti tako da jednostavno prerežem vodove prema 7220 i prenesem žicom do 7210( ako ima još koji element između, onda i njega)?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ouf...pdf na monitor i gledaj vodove, zapisi oznake signala i citaj malo o njima. Nemoj lose da me shvatish.Po semi cesh videti ko je sa kim u grupi...7220 generishe klok signal, kristal je nista sam za sebe. On sam najvise prlja struju od digitalije i uz to posteno trosi. Ako ga izvadish (treba ti klok generator na 7210) na konju si. Dodatni trafo moze da ti napaja 1541 i izlaz. Pri tom bi bilo lepo uraditi neke diskretne shunt regove za +-5V, -15v (sve zasebni sekundari) koje trosi 1541. Opampi preko tranzistora i zenerice u napajanju...Elkovi odmah iza postojecih naponskih regova 47-100u najobicniji boljeg kvaliteta, low esr tu zaobidji. Elkice oko 7210 malih vrednosti, zameni necim boljim al istih vrednosti. Ostalo po volji ti i slusnom ukusu....s tim da na digitaliji fino idu 100-220u solid polimer novije generacije. Mogao bi dodati neku induktivnost pride na naponske nogice integralaca...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ouf...pdf na monitor i gledaj vodove, zapisi oznake signala i citaj malo o njima. Nemoj lose da me shvatish.Po semi cesh videti ko je sa kim u grupi...

Nema se šta loše shvatiti! To je dobar savjet! :blush:

7220 generishe klok signal, kristal je nista sam za sebe. On sam najvise prlja struju od digitalije i uz to posteno trosi. Ako ga izvadish (treba ti klok generator na 7210) na konju si.

Dakle, ne bi išlo kako sam predložio! 7210 i kristal sami ne mogu raditi? Šta mogu iskoristiti kao clock generator?

Dodatni trafo moze da ti napaja 1541 i izlaz. Pri tom bi bilo lepo uraditi neke diskretne shunt regove za +-5V, -15v koje trosi 1541. Opampi preko tranzistora i zenerice u napajanju...

Imaš li kakve simplex šemice sa minimalnim brojem elemenata koji se mogu složiti P2P na raster ploču?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo neka Sync nastaviJa sam reko sta sam imao.

Daj, s. Oliver, nemoj tako! Savjetovao si me u najboljoj namjeri. Meni je podjednako blizu ili daleko bilo ćiji savjet i zapravo je svaki post više nego dobrodošao!Vas dvojica imate različita viđenja puta do boljeg zvuka i to je skroz normalno!S obzirom na svoje (ne)mogučnosti ne mogu ocijenjivati tko je više u pravu i na kraju ću napraviti ne ono što je najbolje, nego najbolje što trenutno mogu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ne ismevam tudja misljenja.Moja misljenja su zasnovana na samostalno uradjenim modifikacijama.Qwak ima samo kompletiran ( populisane plocice i testirane) kao ova na slici samo bez stop laka ( nisu zelene)post-39-126747609985_thumb.jpgBez qwartza - skine se orididji sa Cda i zalemi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozesh koristiti bilo koji klok generator da radi fino sa potrebnim 11.2896MHz kristalom. Ebay je prepun odlicnih a povoljnih resenja. Mozesh praviti kwak7, al je probirljiv po pitanju potrebnih komponenti i kvalitetu istih. Ima tema i odradjen GB za jednostavne shunt regove pa poceprkaj malo... Piletu je mozda ostala koja plocica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ne ismevam tudja misljenja.Moja misljenja su zasnovana na samostalno uradjenim modifikacijama.Qwak ima samo kompletiran ( populisane plocice i testirane) kao ova na slici samo bez stop laka ( nisu zelene)post-39-126747609985_thumb.jpgBez qwartza - skine se orididji sa Cda i zalemi

Zanimljiv mi je kompletiran Qwak! Samo, problem je kako to dopremiti do mene? Ako nisam u krivu, ti "distribuiraš" takve pločice?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozesh koristiti bilo koji klok generator da radi fino sa potrebnim 11.2896MHz kristalom. Ebay je prepun odlicnih a povoljnih resenja. Mozesh praviti kwak7, al je probirljiv po pitanju potrebnih komponenti i kvalitetu istih. Ima tema i odradjen GB za jednostavne shunt regove pa poceprkaj malo... Piletu je mozda ostala koja plocica.

Čeprkao sam već. Tema je dobra, ali za mene još uvijek nije od velike pomoći. Pratim pomalo i Stefacinu temu, pa kad prokopam po još stotinjak stranica na kojima moram pročitati sve ono što ne smijem pitati, a da ne dobijem iza uha, možda ću si moći i sam izračunati vrijednosti shunta za potrošače od 180 i 200 mA... :blush:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Plocica kwak7 kloka sa Brankove slike je delo kolege Bassivusa. Sam Elso mu je asistirao kad je crtana i znam dugu pricu oko igranja sa elementima da bi to radilo kako treba. Bez ljutnje al na gornjoj slici to nije odradjeno po uputima...CarAca je izmerio produkte kwak7 i nije bio zadovoljan. Covek ima svoje resenje, koje je jednostavno i radi jako dobro. Postoje jednostavnija a bolja resenja, samo neka i kostaju vishe.Tako da po volji ti.Upucavati klok generator u 7220 pogotovo ako ti ne treba spdif / hocesh nos mod da uradish, po mom misljenju je cista glupost.... Na nekim zastarelim stranicama sajta P.R. cesh naci odlicno resenje za izlaz sa 1541a sa opa86#.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravio sam za sebe i eksperimentisanje.

Onda e-bay! Glupo je što mi je, kad treba nešto nabaviti, "bliži" netko iz Hong Konga nego netko sa druge strane Dunava... :blush:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Plocica kwak7 kloka sa Brankove slike je delo kolege Bassivusa. Sam Elso mu je asistirao kad je crtana i znam dugu pricu oko igranja sa elementima da bi to radilo kako treba. Bez ljutnje al na gornjoj slici to nije odradjeno po uputima...CarAca je izmerio produkte kwak7 i nije bio zadovoljan. Covek ima svoje resenje, koje je jednostavno i radi jako dobro. Postoje jednostavnija a bolja resenja, samo neka i kostaju vishe.Tako da po volji ti.Upucavati klok generator u 7220 pogotovo ako ti ne treba spdif / hocesh nos mod da uradish, po mom misljenju je cista glupost.... Na nekim zastarelim stranicama sajta P.R. cesh naci odlicno resenje za izlaz sa 1541a sa opa86#.

Bassivus? Neka mi nitko ne zamjeri, znam taj nick, ali ne mogu se sjetiti sa kojeg foruma? Sa našega? (nisam nikada bio u kontaktu sa čovjekom, ali 100% znam za taj nick!)Što se 7220 tiće kocka iacta est, ide u vječna lovišta! Samo dok riješim pitanje generatora.Tko je P.R.? Rado bih progooglao!EDIT: Upravo sam pročitao ime Bassivus na dnu stranice! :blush: Nemoj zamjeriti, ulogiran sam ovdje i na ACCI, ali čitam više foruma, pa se nekad pogubim tko gdje djeluje! :( Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može li netko baciti link na Zenov shiny shunt? Google me redovito baca na shunty, a to je isto kao kad dijete pita koliko je 7 + 5, a netko mu da logaritamske tablice umjesto abakusa... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...