Jump to content

Popravka Behringer B2031A pojačala


Dedskin

Preporučeni Komentari

 Ne dobro je i napajanje po šemi VCC+ ide posle dioda , na kondenzatore  i u pojačalo koje ide od 20V do 90V po specifikaciji , znači nije ni to ,  bar nije Pin 1 napajanje VCC+ . 15V je za skretnicu ne za pojačala .
izgleda je neka rezonanca , što dovodi Lm3886 u neko nepoželjno stanje .
Poželjan stručnjak za LM3886 , šta da se proveri .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, Dedskin said:

to je 30, 40W disipacije ako ne i više  zagreje se odma gori jedva stignem da premerim voltažu .

....... tesko da jeste tolika disipacija

ene, ako pri radu ne skidas IC sa hladnjaka, nista ne bi trebalo da im bude, pod uslovom da nisi na neki nacin ubacio smece u ulaz

sto se tice provere LM3886 - to mu dodje jednostavno

ako nemas DC na ulazu, ne bi smeo da imas ni DC na izlazu, i mora da svira

ako to nije zadovoljeno, crkao je i to je to

naravski, ako su svi vodovi na broju, rails kako treba i slicno - dakle, sve ostalo ispravno a samo je pitanje ispravnosti chipa

 

 

Behringer+B2031+Schematic+audio.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel zna neko LM3886 , jel sme da bude nakačen kućištem na nulu , pošto sam očistio kućište od termalne  paste , a vidim šarafi imaju izolator al nema izolatora iza na hladnjaku samo pasta , koju sam skinuo .
znam da neki IC moraju biti odvojeni , kao oni tranzistori i to . ne znam jel to slučaj ovde , da nije kućište došlo u kontakt za masom a ne bi smelo , ne znam jel zna neko.
Definitivno su radili sva tri LM3886 , nisu bili pokidani i ovo što je crkao jedan je zbog preteranog pregrevanja al budući da su bili na hladnjacima , nešto se tu desilo , sad postoji  opcija da nije smelo da bude kuđište u kontaktu sa masom , a moje struganje termalne paste je napravilo kontakt , možda je to  i to mogu da proverim kad stavim pastu na ispravna dva , a iza isključim visokotonac . Trebalo bi da radi , oni su odvojeni potpuno . Sem što dobijaju isto napajanje .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pasta nije elektricni izolator

sto se dileme tice , dovoljno je pogledati u datasheet .......... a bez slika ne mogu dati nikakav drugi komentar

ukratko - ako na poledjini chipa imas metalni tab, ohmmetar pokazuje da li je u kontaktu sa -V

Quote

Note 12: The LM3886T package TA11B is a non-isolated package, setting the tab of the device and the heat sink at V− potential when the LM3886 is directly
mounted to the heat sink using only thermal compound. If a mica washer is used in addition to thermal compound, θCS (case to sink) is increased, but the heat sink
will be isolated from V−

 

sto ce reci  - postoji mogucnost da si ostrugao i izolator sa pastom  :rofl:

 

https://www.es.co.th/Schemetic/PDF/LM3886.PDF

 

edit - pogledah slike ponovo - lepo se vidi da su metal tab LM3886, a pomalo se i vidi da su sa T suffix

zakljucak - gotovo je sigurno da si ostrugao mica zajedno sa pastom

no, svaka skola se placa - eto objasnjenja zasto ti je to kuvalo

nego, generalno savet - nikad ne ukljucuj takva cudesa ako izlazni IC nije na hladnjaku; bez obzira na sve, mali tranzijent moze da znaci da crkne, i pored svih internih zastita

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 25 minuta, Dedskin reče

Jel zna neko LM3886 , jel sme da bude nakačen kućištem na nulu , pošto sam očistio kućište od termalne  paste , a vidim šarafi imaju izolator al nema izolatora iza na hladnjaku samo pasta , koju sam skinuo .
znam da neki IC moraju biti odvojeni , kao oni tranzistori i to . ne znam jel to slučaj ovde , da nije kućište došlo u kontakt za masom a ne bi smelo , ne znam jel zna neko.
Definitivno su radili sva tri LM3886 , nisu bili pokidani i ovo što je crkao jedan je zbog preteranog pregrevanja al budući da su bili na hladnjacima , nešto se tu desilo , sad postoji  opcija da nije smelo da bude kuđište u kontaktu sa masom , a moje struganje termalne paste je napravilo kontakt , možda je to  i to mogu da proverim kad stavim pastu na ispravna dva , a iza isključim visokotonac . Trebalo bi da radi , oni su odvojeni potpuno . Sem što dobijaju isto napajanje .

Valjda se pravi u dve varijante:  LM3886TF (izolovani) i i LM3886T (neizolovan). Ovaj drugi mora da se izoluje preko "mice", ne sme direkt na kućište/masu. Proveri verziju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

T je verzija , ali nisam dirao pastu na Lm3886T ,   nisam njih taknuo , očistio sam pastu sa hladnjaka , a pasta i dalje stoji na njima .  Plus sam proverio odvojeno od mase kućišta , isto zujanje ništa se promenilo nije . 
A između metala LM3886T  i mase na ploči su kondenzatori veliki 7000mF . 

VCC+  naspram kućišta LM3886 ima kondenzator  , a VCC- je u kratkom spoju sa metalom na LM3886T ali po šemi pin 4 je direkt VCC- , i pin 4 je naravno u kratkoj vezi sa metalom na kućištu . To je i po šemi Behringera i po šemi LM3886T tako , i tu nema greške .

VCC+ i minus , 15 volti i minus 15V je uredu nije to .

ne mogu da nađem ulaz , pin 10 je ulaz , očekivao sam da ga nađem na konektoru , ali naravno to ide prvo preko sretnice , tako da je i to normalno .
GND na ploči nije u vezi sa VCC- niti sa VCC plus .

Znač i bez ikakvog ulaza ne dajem mu ulaz , on zuji , što znači da na ulaz dolazi nešto što ne bi trebalo jer bez ulaza ne bi trebalo ništa da radi , nema ni izlaza samo ploču i to bez povratne sprege , bez ikakvih konektora uključim u napajanje i na zvučnik a može i bez zvučnika , svejedno se greje .
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naručio sam drugi zvučnik .  Ali sve mi se čini budući da sam samo kondenzatore menjao , da je neki neispravan , i daje na ulaz nešto što ne bi trebalo da je na ulazu  , baš ću da premerim ulaz i da vidim o čemu se radi , jel tu dolazi nešto . Al moram vaditi osciloskop , izvaditi pojačala i dok na svakom pinu ne dobijem šta treba da bude na svakom pinu ne vraćam pojačala , šta drugo , i naravno naručiti nove kondenzatore kako piše na ploči , možda me zapatio neki neispravan , ne znam šta drugo može biti kad ništa drugo nisam dirao sem 7895  i on radi savršeno 15V , ovaj drugi ne radi 14.91V , a trebalo bi -15V , al ne znam 0,08V da napravi vakvu zbrku teško.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al ću bar naučiti tu kako se radi , pa ću moći da sredim i druga dva da budu kao nova . Sem ako neko nema neki predlog još šta da  premerim . Ali očigledno da će ovo potrajati , te izvadiću i kameru i osciloskop i svaki vrag , odneti u radionicu , a vamo staviti ispravan zvučnik i polako na tenane . Mislim da je tako najbolje .
Skinem pojačala , premerim osciloskopom sve svaki pin i snimim kamerom , i tako će mi moći dati savet ljudi ako ne uočim sam problem .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram raditi , imam i bebu ne mogu sad se njakati , nego kad nađem vremena , pa mora u radionicu , pa kad se ima vremena imam kameru , sciloskop , sve je postavljeno , pa mogu da snimim i sve da uradim ovako mi dnevna soba kao radionica , žurio sam i to je problem . Treba to polako  i rešiće se 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta ce ti osciloskop, p[rvo treba stvoriti strategiju i uslove da se upotrebi

- ne pali ako chipovi nisu na hladnjaku

- ne razmisljaj, izoluj chipove od hladnjaka - mica, pasta, izolator na sraf

- kad pises, definisi gde je problem, u kom delu kola; navedi koja grana radi, koja ne radi

- preciznost u pisanijama je preduslov da dobijes efikasan savet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kome je interesatno stick araund što kažu , dajte predloge ,  videćemo . Ja ću i video da radim kako bi imali bolji uvid u stanje . Al ne mogu to odma moram ići raditi da imam para za zvučnik jer ovaj skoro proraditi neće jer sve i da danas rešim nemam visokotonac , izgorelo pojačalo za njega, tako da moram usporiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Zen Mod said:

sta ce ti osciloskop, p[rvo treba stvoriti strategiju i uslove da se upotrebi

- ne pali ako chipovi nisu na hladnjaku

- ne razmisljaj, izoluj chipove od hladnjaka - mica, pasta, izolator na sraf

- kad pises, definisi gde je problem, u kom delu kola; navedi koja grana radi, koja ne radi

- preciznost u pisanijama je preduslov da dobijes efikasan savet

Znam da je preciznost podataka preduslov , a šta je mica , nema toga , nema ništa na čipovima nije mi ovo prvi .
I kažem odvojio sam od mase , mogu i bez hladnjaka neće im ništa biti za sekund dok ja čujem zujanje al čuću ga . skinuću sve .
Pa ćemo to proveriti . Mogu oni da rade sekund bez hladnjaka nema problema tu . Njihov ugrađeni glanjak će uraditi posao za sekund , al garantujem istu stvar , zujanje na zvučniku

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam , već sam jedan kupio zbog drajvera i raskopo , međutim bacio u čišćenju radionice sačuvao sam konektore , na njemu je bio izgoreo visokotonac , nije mi se dalo vaditi druga dva LM3886T , a sad mi treba .
Al imam jedan koji radi , i naručio drugi koji radi , i skinuo sve , dakle nema ništa na njima tako da su izolovani , mica ili ne mica , evo ih ovde na videu , pogledajte , nema nikakog kontakta sa bilo čim .  I naravno zuji , prestane da zuji , klikće , pa onda posle počne opet da se pojačava zujanje , što me navodi na punjenje i pražnjenje kondenzatora , tamo vamo , i neku vezu na ulaz pojačala koja ne treba da bude tu , jer da nema ulaza , ne bi se ništa čulo sve i da je 60V na ulazu a nije 35V je na ulazu . Korektan ulaz , ali izgleda ostali pinovi nisu ok .

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće da neki kondenzator nevalja , mada sam merio ESR svakog koga sam stavio i izvadio , al to je na niskoj voltaži merenje , što valjda svi znaju nije merodavno , testiranje se mora izvršiti na naponu na kom će raditi , tako da je tehnički i dalje moguće da je neki kondenz , ali svi na pojačalu su zamenjeni novima . Uslikaću kasnije dobru sliku ploče odole i od gore . da ljudi vide .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e sad, ovako

ako si nasao da srafovi za LM3886 imaju plasticni izolator, onda je skalamerija sastavljena tako da su majstor konstruktori racunali na eloksazu na hldanjaku da odradi elektricnu izolaciju

nije prvi put i nije toliko kriticno, ali postaje kriticno po prvom rastavljanju i ponovnom sastavljanju

moj savet - nabavi mica izolatore i stavi na sve LM chipove, sa korektnop nanesenom pastom na izolator

sto se tice probe bez hladnjaka - sreca ti treba da se ne desi nista tako, iz iskustva ti kazem da je bolje da ne rizikujes

ene, svodi se na jednostavnu rutinu - ako vidis da su svi traces kako treba, imas korektne napone koji dolaze na chip, a chip ne radi - najjednostavnije i najbrze ti je promeniti chip i probati

pod navedenim uslovima, u 95% slucajeva je to i popravka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

e sad, ovako

ako si nasao da srafovi za LM3886 imaju plasticni izolator, onda je skalamerija sastavljena tako da su majstor konstruktori racunali na eloksazu na hldanjaku da odradi elektricnu izolaciju

nije prvi put i nije toliko kriticno, ali postaje kriticno po prvom rastavljanju i ponovnom sastavljanju

moj savet - nabavi mica izolatore i stavi na sve LM chipove, sa korektnop nanesenom pastom na izolator

sto se tice probe bez hladnjaka - sreca ti treba da se ne desi nista tako, iz iskustva ti kazem da je bolje da ne rizikujes

ene, svodi se na jednostavnu rutinu - ako vidis da su svi traces kako treba, imas korektne napone koji dolaze na chip, a chip ne radi - najjednostavnije i najbrze ti je promeniti chip i probati

pod navedenim uslovima, u 95% slucajeva je to i popravka

Ja se nadam da je to , ali zvučnik je radio a visokotonac najbolje , nisam skinuo jer pojačalo nije radilo tj jedno kolo , za visoktotonac , gledao sam kako je crklo , a cenim da nije zbog hladnjaka , nabaviću ja novi zvučnik srediti dole radionicu skinuti sve čipove , namestiti da mogu da testiram ploču a bez da crknu ,  i testirati osciloskopom šta  dolazi na svaki pin , sve zapisati i izneti ovde , i onda ćemo dumati .
Znam da ima ona izolaciona termo folija , nije problem da se stavi , ali cenim naćičemo nešto . Skinuću prvo za visokotonac taj što je crko i testirati bez njega , ako je stvarno on nekim slučajem crko baš kad sam ga rastavio , mada ne vidim razlog al sve je moguće onda će ova druga dva proraditi , a ako ne prorade onda znamo da je visokotonac crkao jer  se nešto na ploči desilo . 
Proverićemo sve .  Opet ću promeniti sve kondenzatore i staviti odgovarajuće , možda mora 47mF na tom mestu gde sam ja stavio prvo 10mF onda 100mF jer nisam imao 47mf . Ko zna , jer kad upalim zvučnik ne treba mi osciloskop čujem oscilacije , kolo oscilira ,čuje se i na videu . Sasvim je moguće da je taj kondenzator protiv oscilacija i da mora biti 47mF ali to je samo jedna od teorija .
Mora se skinuti pojačalo premeriti dok malo duže radi a bez da moram ugasiti da ne spalim pojačala , jer ne stižem naći šta ne valja , osciloskop će to rešiti  sigurno kad skinem pojačala , a možda i proradi kad skinem visokotonac , ako je stvarno on crko pa pravi problem .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 19 časa, Dedskin reče

a druga dva su u bridgu , al se jako bzro greju , to je 30, 40W disipacije ako ne i više  zagreje se odma gori jedva stignem da premerim voltažu

Nisu u bridge nego su vezani paralelno preko 0,1oma na izlazu svakog čipa. Moraju DC offseti i naponska pojačanja biti približno identični za oba čipa inače se javljaju velike struje između dva izlaza. Što se izolacije između čipa i hladnjaka tiče, ako su svi na istom napajanju, a to je ovde izgleda slučaj, možda i ne moraju biti izolovani, ali hladnjak ne sme dodirivati GND nikako jer će biti na -Vcc. Mislim da je sigurnije izolovati ih za svaki slučaj, a hladnjak uzemljiti.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pobogu, osnovna stvar je znati da li je visokotonac ispravan ili nije ...... dovoljan ohmmetar i baterija za pecpec

opet, nF ili uF ili mF - pravi razliku

preciznost komunikacije je pola posla

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...