Jump to content

Iskra EN-2S zvucna kutija


mutayu

Preporučeni Komentari

Stigla mi je, ovde vise puta pominjana, Iskrina kutija sa dva drajvera. Drajveri su vec dobro poznati FR i visokotonac “helper”. Dobio sam sam jednu kutiju i na njoj je visokotonac ostecen pa mi je namera da, za pocetak, zamenim taj osteceni drajver i cujem kutiju kako zvuci a onda da uradim dve klon kutije sa izvesnim poboljsanjima.

Od poboljsanja na pamet su mi pali: phase plugovi, zvucnicki terminali, unutrasnje ozicenje i evetualno unutra dodatno ukrucenje kutije i mozda damping. Otvoren sam za sve predloge i mimo ovih mojih ideja. Cilj je dobiti par milozvucna zvucnika  upotrebom Iskrinih drajvera u kutiji iste ili vrlo slicne zapremine kao originalna. Budzet nema nekih limita u okviru zdravog razuma.

86645DE4-27A8-42DD-8843-C0272E979703.jpeg

5F781782-BEF2-467A-AF07-230105E15AB2.jpeg

038213AD-8306-48F1-966A-076943721953.jpeg

AE39513F-6431-4C09-948A-7EFBFFFC9858.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, krca44 said:

Imam i dalje dva para Iskra visokotonaca koje si mi dao pre godinu-dve, ako ti treba zamena javljaj !

Krca

Hvala ti, ja sam u medjuvremenu nakupio jos! 😁

Sad je prilika da se urade i merenja drajvera, trebace za ubuduce a i da ostane ovde zapisano u kamenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

cap za helper 1 do 2uF, ne treba vise

kutija, ako takva ...... najbolje open back, trpaj sundjer  tabli iza da podesis sta se podesiti moze

ako vec hoces gadjas ...... 50L ili kompresija ili sa 1 Variovent

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Zen Mod said:

cap za helper 1 do 2uF, ne treba vise

kutija, ako takva ...... najbolje open back, trpaj sundjer  tabli iza da podesis sta se podesiti moze

ako vec hoces gadjas ...... 50L ili kompresija ili sa 1 Variovent

 

 

Probao sam otvorene kutije u varijanti OZ-40, ostao je utisak nedostatka basa. Nadam se da bih kompresionim kutijama dobio nesto vise basa. Sad cu da iscitam ponovo o varioventu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

umesto zadnje ploce stavljas tesno skrojene table punijeg sundjera od 5cm debljine .... jednu, 2, 3 - po sluhu

ta kutija je toliko mala da i ako dobijes nek utisak bassa, ce ga bude na nekoj odredjenoj freq. a ispod nista, a iznad ukrseno

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, Zen Mod said:

umesto zadnje ploce stavljas tesno skrojene table punijeg sundjera od 5cm debljine .... jednu, 2, 3 - po sluhu

ta kutija je toliko mala da i ako dobijes nek utisak bassa, ce ga bude na nekoj odredjenoj freq. a ispod nista, a iznad ukrseno

 

Za slucaj upotrebe varioventa da li da zadrzim postojece dimenzije kutije ili da idem na nesto vecu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to moras da probas

ja sam svojevremeno dosao do 50L kao idealne zapremine za samostojecu kutiju, medium damping (3 od 6 unutrasnjih zidova oblozeni sundjerom od 5cm), poprilicno jednak rezultat sa kompresijom ili 1 variovent

sa malom kutijom em imas hrkljus sa bassom em ubijas zilu u srednjim

zato rekoh open back, pa sta dobijes od bassa

sa tako malom kutijom, treba ti moderan fifi driver da dobijes krsten bass

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad je to pitanje zelje i koncepta. Vec imam velike Iskra Djurdjevke pa mi prosto ne trebaju drugi veliki Iskra zvucnici. Iz nekih emotivnih razloga bih mozda probao da dobijem neki maksimum iz izvornih, relativno malih kutija. Mozda je pravi pocetak uraditi otvorene kutije originalnih dimenzija i punjene sundjerima. Ako to ne bude zvucalo dobro onda krenuti na kutiju od 50 litara sa i bez varioventa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Majda je radio nesto sto se mislim zove acoustic resistance - sundjeri / materijal naslagani od drajvera do mesta gde je bila zadnja ploca, samo postoje rupice u materijalu.

Ima to negde u nekoj njegovoj temi ovde na forumu ... ali stvarno ne znam kojoj.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...