Jump to content

EI Nikola Tesla WS-310Y


djuma89

Preporučeni Komentari

Hahahah istina, ne da mi se da sam pravim PCB. A bas imam zelju da nesto pravim. Gledao sam cika Brka sta je pravio ali on nije imao problema sa velicinom kutije. Ne bih tube koristio još.

Kako bi legao Borin Standard preamp na ovo sve, lepo je objasnjeno ima PCB:

SLOVEN.ORG.RS

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tube buffer sa jednom jedinom duplom triodom, staviš je horizontalno. To je neuporedivo bolji zvuk od tih tonskih kontrola koje ubiju ono malo života u muzici. Imaš i niske cevi, 5670, 6CC42 isto duple triode i primenljive za buffer (cathode follower). Ova poslednja po meni šije 6N23P značajno, ali je skuplja. Probao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, djuma89 said:

Kako bi legao Borin Standard preamp na ovo sve, lepo je objasnjeno ima PCB:

Borin preamp je bas Standard, za to vreme. Sada su tonske kontrole izvan kreste trendova, kao i riaa sa delom ekvalizacije u povratnoj sprezi.

Izbor opampova je danas u velikoj paleti strujno mocnih, brzih i preciznih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgubio sam se, ne pratim vas... 

@NIXIE nemam predstavu kako to radi, ima li nekih primera ili si mislio bas kako je cika Brka pravio?

@vladd Hoces da kazes da je Standard zastareo ili da upste ne koristim tonsku kontrolu? 

Evo od Apex sa opampovima, jel ovo bolje rešenje?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, Zen Mod reče

razlog/objasnjenje kako to 6CC42 sije 6Н23П ?

Pa više mi se sviđa kako zvuči (kod mene)od dva tipa 6N23P i 6N23P-EV koje sam probao. Ali suština je u tome da je upola niža od pomenutih. Inače sam skoro našao malo bolje zvučeće 6N23P Voskhod Kaluga kod nekog Ukrajinca na ebay. Prodaje uparene.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 23 minuta, djuma89 reče

Izgubio sam se, ne pratim vas... 

Ja sam protiv tonske kontrole, ali to je kao i sve drugo stvar izbora. Samo smatram da je za te pare bolji rezultat zvučno tube buffer. Može i ništa da se ne stavlja ispred, ili samo 10k potenciometar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, djuma89 said:

 Hoces da kazes da je Standard zastareo ili da upste ne koristim tonsku kontrolu?

Pa i jedno i drugo, samo sto je ovo drugo stvar ukusa. Zamena opampova recimo pod obavezno, i to je vec druga prica. Mada ni TL 07x nisu uopste losi opampovi, ali su po nekim detaljima obsolete, a i nisu u trendu, pored novih jeftinih a boljih

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Maksimalna disipacija AB klase je oko pola korisne snage i to sa sinusnim signalom Prosečna snaga pri reprodukciji muzike je dosta manja. Napajanje ti neće ni dati previše snage. Osim toga ta kola imaju termičku zaštitu, ne može im ništa biti. Gledaj da ih postaviš tako da što više slobodnog prostora ima okolo, eventualno gde ima proreza na donjoj ploči, i ne brini ništa. Njih možeš zeznuti samo sa previsokim naponom napajanja (što ovde nije slučaj) ili možda ako nestane jedna polovina napajanja (za ovo drugo nisam siguran). Možeš  probati da po dva hladnjaka povežeš debljom AL pločom 6-8mm, što ti daje više lufta i sigurnosti ako se malo jače koristi pojačalo leti kad je vruće. Kinezi bi stavili samo taj jedan ladnjak siguran sam. :laugh1:

PS

Trebaće ti liskuni ili sikonski izolatori i plastični izolatori za šraf, Kućište je vezano za -Vs pin.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mali su to hladnjaci i doci ce do pregrevanja. Ako je TDA montiran na umasen hladnjak sa jednim srafom i plasticnim izolatorom, a na metalnom delu IC-a je +Vcc, scenario crkavanja je da se istopi izolaciona podloska i dodje do spoja Vcc i mase.

Trebao bi pre svega veci hladnjak, moguca je i verzija izolacija hladnjaka od mase, ili naslanjanje IC-a sa izolovanim klampom na hladnjak, bez topljivih plastika.

 

Lep video

 

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam silikonske izolatore. A sto se tiče srafa i plasticnog izolatora mislio sam i da dodam i platnu, liči mi da je od pertinaksa tako neki slican materijal. To bi unelo dodatnu sigurnost.

Hladnjak mi je najjednostavnije montirati na šasiju, razmislicu da li mogu nekako da ga odvojim. Sto se tice hladjenja ima dosta proreza sa donje i gornje strane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spoji hladnjake Al pločom to ti je sigurno. Može da se naruči iz MK5 Brasina, ja kod njih kupujem povremeno. Naruči veće parče 6mm najmanje debljine iki 8mm pa iz njega izvadi dva parčeta potpuno ravna. On seče nekim hidrauličnim makazama i malo su deformisani limovi po ivicama zbog smicanja materijala.  Kod tankih limova to je jedva vidljivo i nebitno, ali kod debljih može biti problem. Tebi treba savršeno ravan lim.  Još bolji bi bio bakarni lim ali mnogo skuplji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam dve kombinacije, sta da stavim:

1. Bakarna ploča šira je od hladnjaka

2. AL ploca presvucena bakrom, ali je malo manja i deblja

Mislio sam odseci duze i zasrafiti tri hladnjaka sa termo pastom izmedju?

 

20220223_073737.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tri hladnjaka na bakar, pretpostavljam da nema mesta za četvrti? Ili možda staviti hladnjake sa obe strane bakarne trake? Možda ih možeš montirati dvostrano tako da sva 4 budu u igri, a ostaviti između njih malo mesta tako da budu dva TDA sa raznih strana? Dovoljan je liskun ispod TDA, nema potrebe odvajati hladnjake od GND. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...