Jump to content

AR18 Kondenzatori


diyFilip

Preporučeni Komentari

Ja mislim da tu treba uzeti nešto jeftino kao recimo papirni Visaton i uraditi pravu skretnicu, barem 2 reda. Jedan kondenzator nije rešenje za te slabašne visokotonce, koji god da su. 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Recimo za 8oma Bessel filter 2 reda na 3k3, kondenzator 3,3uF i kalem 0,7mH od žice 0,8 do 1mm. I neće da crkava tako lako. Na midbass kao i do sada, ništa ne stavljati. Okrenuti fazu visokotoncima u odnosu na midbass  naravno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A za srednjotonac? :D Da se ocuva ravna karakteristika.

Izmenis dobar koncept na losije, pa na jos gore. Da li je to obavezna opcija samo zbog raubovanih visokotonaca?

Uzeti komplet jeftine drajvere sastavis ko zna kakvog kiborga sa izuvrtanim fazama, sa jezivim grupnim kasnjenjem, ali se sit naigras sa skretnicama raznih redova, jeftinim drajverima i egzoticnim zicama...?

Uzaludno gubljenje vremena je najskuplje, tu baceni novac nije bitan.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tanoji spadaju u vredne i korektne igracke. I ulaze u sosku zvanu mracni predmet zelja :) , zelja koju ce da utoli SS

Poenta je u odrzanju koncepta, sto akusticne suspenzije ili amortizacije, pa do konfiguracije bukselfa tog vremena, bas, kond kao skretnica i visoki sa predispozicijama da podnese bar jednu zurku, ferofluid za hladjenje i koncentraciju magnetnog polja, a onda su prosireni zazori u procepu, manja promenljiva induktivnost drajvera, manja intemodulaciona izoblicenja u cujno osetljivom opsegu....itd...

Nije samo frekvencija secenja i cao.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 11 časa, vladd reče

Da se ocuva ravna karakteristika.

Taman mu napravim BBC dip. :D 

Obično pomaže kod tih zvučnika sa skromnijim karakteristikama.

Značaj faze je malo precenjen, kod Tanoja je visokotonac iza basa, kod većine je  ispred basa, skretnice u fazi i obrnute faze, pa neki zvuče sjajno. A opet puno ima tih zvučnika "fazno korektnih" koji zvuče ko ... onako. :crying:

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije samo to u pitanju, oni su vec solidno neefikasni. Problem je i u amplitudnom broju, kada invertujes amplitudu br 2 ona uz kasnjenje postaje br 3, grubo slikovito receno. Signalni nesklad.

To se u sinusu ne vidi, maskirano je ponavljanjima istih oblika, malo je slozenije za test, ali se iz zvucnika cuje prosto kao muljavina.

A ti bukselfi su vec muljavina jedne vrste, posebno nf damping koji se slaze sa brzinom odredjenih impulsa, a sa ostalima je u razvlacenju...

Jeste BBC jedna od tih (neuspelih) arhaicnih frakcija u ideologijama, ali ne treba praviti papazjan u stilovima, to se ne zna gde ce da zavrsi.

U to vreme je jedino KEF imao jasnu sliku, odlicna resenja i kompjuter u angazovanju.

Sada su lestvice...daleko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam samo mislio na to da ne crkne opet tweeter. A zvuk, ko zna kako to sad zvuči nakon tolikih izmena i proteklog vremena. Ovakvi zvučnici su nostalgija, ništa više.  Moguće je verovatno uz neki trud uraditi neku smislenu skretnicu, jer u originalu je to samo neka komercijalna improvizacija. A možda i nije moguće.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa sve je neka komercijala, slabo ima zvucnika za slavu :) 

Poenta je u takvom konceptu tog trenutka vremena, setom kompromisa, i takvim  tipom visokotonca, i mekog vesanja basa, odredjene visoke linearnosti, proizvodnjom vrlo niskog basa za te volumene, malim grupnim kasnjenjem.... I to je to. Vrlo rizicno za dorade, zbog ionako preniske osetljivosti.

Ako se u to ubace drugi kompromisi, koji ce ubiti ono malo benefita koje koncepcija ima, onda se nije nigde stiglo.

Ako se radi kompleksna skretnica, onda je skretnica vrednija od svega, pa je bolje praviti nove kutije i uzeti nove, superiorne drajvere.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ili drugačije rečeno, vidim da se prožima sumnja, nije Vilćur uštedeo 5$ da ne stavi jos jedan kalem i kond pre visokotonca, i imao zaradu, vec nije hteo da deformiše tajminge signala, radio je minimalističku opciju, manja promena faze i manje ukupnog kašnjenja, ali je u ostvarenju ideje, morao da koristi ferofluid visokotonac, 10$ skuplji(npr), pa ideja profita(i komercijale u tom smislu) ne postoji u tom dizajnu.

Profit je imperativ posle '80-ih:D

Zato je bitna koncepcija ili filozofija dizajna. Ako je namenjeno uživanju. Za prodaju, važe drugi kriterijumi...;)

Niti će poboljšanje nastati dodavanjem skupih detalja skretnice, naprotiv, zalazi se u šumu problema.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 55 minuta, vladd reče

morao da koristi ferofluid visokotonac

Ako taj visokotonac iz AR18 ima ferofluid, stvari se menjaju dosta, i to može raditi sa jednim kondenzatorom. Sad je pitanje da li u tom visokotoncu još uvek postoji FF (čisto sumnjam). Ako FF ne postoji, usled brojnih premotavanja, onda ta skretnica sa jednim kondenzatorom neće da može, em će da dreči, em će lako da crkava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8/10/2021 at 2:26 PM, vladd said:

Cudne su to zvuje bile u svom vremenu, na odredjene nacine razlicite od ostalih.

AR-18 su bile prve AR zvučne kutije koje sam čuo i zaljubio se u njih, zatim sam čuo pravljeni AR-9 (drugarima je tata radio u Kontaktorovom servisu i obezbedio originalne drajvere i šeme) i od tada za mene postoji samo AR.

U kući na moru mi sviraju AR-17 (hvala @zika !) sve isto kao 18-ice samo u većoj kutiji. Rade odlično, svakog leta se sit naslušam muzike.

Te kutije, ako su ispravne i u originalnom stanju, imaju neki šmek koji mi se jako sviđa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad smo vec kod skretnica i kondova, juce u povratku iz Pirota svratim u Nis, tacnije u M&G da kupim neki kond kad avaj...ali evo neka slika kaze sama.

P.s. cena je nesto ispod 800din?!

20210813_161420.jpg

Izmenjeno od jorgoss
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...