Jump to content
Sign in to follow this  
Zen Mod

Daljinska kontrola , malo o topologiji

Recommended Posts

Kao u naslovu .......

elem , apsolutno sam neupucen u isto , sa projektne strane

ono sto me zanima je daljinska kontrola za moj Iron Pumpkin , sto ce reci - dve funkcije :

1.kontrola volumena - upravljanje sa 24 releja (U+ se rutira na 24 izlaza)

2.kontrola ulaza - upravljanej sa 5 releja (U+ se rutira na 5 izlaza)

- 1 i 2 su dva nezavisna naponska kola

idealno bi bilo zadrzati postojece kontrole na prednjoj ploci (obe su rotirajuci preklopnici) a daljinsku kao dodatak ......

ne treba mi naravno gotovo resenje , nego me interesuju predlozi po pitanju topologije (koji uproc , arduino neki ili sta god , ako je potrebno prosirenje izlaza - koje itd.) ...... te da bi ja onda mogao da prionem na proucavanje literature

sve je na dugackom stapu , tako da nema zurbe

Pretpostavka, a i cini mi se zdravije, je IR, nego RF komanda.

Za opciju 1 treba dva kanala i brojac up down(ako proc nema dovoljno izlaza), za drugu bi bilo bolje 5 xor kanala. Izlazi iz proca na 2003, obavezno..

Da li pravis i predajnik i rijemnik ili standardni predajnik, daljinska komanda, a prijemnik da se isprocesira..?

Ono sto ja mogu da ti pomognem su neki prototipi, sa pic-om, ir diode, prijemnik, nesto tastercica, 2003....cisto za eksperimentisanje, meni nicemu ne sluzi, osim sto zauzima fiokice. Ukljucujuci i par arduino nano plocica..

Veliki Arduino bi ozbiljno odradio posao..

6 minutes ago, sir Oliver said:

Jel ti već radi i 1 i 2 preko nekog dugmeta (okruglog) spolja? Onda predlažem step motor i IR.

Stepper Motor je jedina (po meni) opcija da se zadrze i sadasnji klasicni preklopnici i da se doda daljinska kontrola.

Ali ja ne bi IR, nego RF, i to low power. Dobra opcija je par Moteino-a, t.j. Arduino + RFM69 transceiver. Jedan komad u uredjaj, drugi komad u daljinac. To svakako znaci custom daljinac, ali kad je bal...

...osim step motora, druga opcija je rotary encoder (par njih). Ali to znaci dodatak displeja.

Ako idesh na Arduino (Moteino) + Stepper Motor (recimo EasyDriver) mogu ti dati dosta gotovog koda.

11 minutes ago, InSides said:

Stepper Motor je jedina (po meni) opcija da se zadrze i sadasnji klasicni preklopnici i da se doda daljinska kontrola.

Ali ja ne bi IR, nego RF, i to low power. Dobra opcija je par Moteino-a, t.j. Arduino + RFM69 transceiver. Jedan komad u uredjaj, drugi komad u daljinac. To svakako znaci custom daljinac, ali kad je bal...

...osim step motora, druga opcija je rotary encoder (par njih). Ali to znaci dodatak displeja.

Ako idesh na Arduino (Moteino) + Stepper Motor (recimo EasyDriver) mogu ti dati dosta gotovog koda.

Upravo sam se i ja vodio time kad sam predložio step. Da se ne dodaje nova daljinska kontrola i elktronika već samo mehanički upravlja sa postojećim dugmićima. Još ako otkaže( istroše se baterije, zaturi daljinac) uvek može ručno.

Ako hoćeš da daljinac bude mali onda neki brand daljinac (Sony ili Philips) jer su kodovi za njih poznati i možeš da ga customizuješ ubacivanjem u sopstveno kućište (koje moraš da napraviš) i izbaciš nepotrebne dugmiće.

Arduino u daljinskom mi malo kabasto i troši baterije mnogo.

5 minutes ago, sir Oliver said:

Arduino u daljinskom mi malo kabasto i troši baterije mnogo.

Чуј... кабасто није, само треба да се дизајнира лепи даљинац. И скупље, свакако, али су опције персонализације изванредне.

То да троши батерије можда, треба да проверим. Овде каже:

https://lowpowerlab.com/guide/moteino/specifications/

...типична потрошња 8mA, ако се искључи sleep mode. Најмања потрошња ~6.5uA.

http://www.ebay.com/itm/Remote-Control-Volume-Audio-source-signals-Potentiometer-Preamp-Board-DIY-kits-/132341572882

jeftinije nema

upravljanje releima povežeš na svoje releje.

motorče nabudžiš na osovinu svog volume dugmeta

plastikaner daljinski prepakuješ u neki plehani DIY

rotary switch 24 polozaja je za volume

rotary switch 6 polozaja za input selector

necem mehaniku ...... lako je ukucati u uproc koji je mod - manual ili remote , sto ce reci - vaze fizicke komande ili ne vaze

to je bar kako mali micko zamislja .....

Sire - neces tako lako upravljati Alps reduktorom kruzni prekidac ..... za to mora step motor