Jump to content

Karlson-KHYBOE Cabineti


Okibokis

Preporučeni Komentari

Pa sta da radim,vasu veryiju,ili ovo sto sam nasao?Mislim da dodajem ova peraja,lopatice,ili ne.Iygleda kao da ima smisla?

Nasa je mnogo jednostavnija a sto se nasih usiju tice sasvim dobro radi e sad posto smo matori mozda i ne cujemo ono sto treba da se cuje.Naveo sam da zvucnike nismo slusali u sobi nego na otvorenom, terasa pa nemamo pravu sliku.Kada su pre 25 godina radile u diskoteci razbijale su u paru 2 karlsona sa hornama la skala i mogu ti reci da takvog zvuka u okolini je retko ko imao.Znaci guzvu ljude /upijace/fakticki nisu osecali i stvarno traze veoma malo snage da bi dobro svirale.Ovo sto smo mi radili jesenas je takodje eksperiment koji naravno kosta ali jos nismo uspeli da slusamo u sobi da bih ti mogao nesto vise reci.Na tebi je pa kako hoces.Tako idu igrarije vec 30 i kusur godina pa je zato najbolje kad je ekipa onda manje boli neuspeh.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta je najbolje od materjala?Da li zbog cvrstine,da uradim od sendvic ploca (blazujke) ili ce biti dovoljna iverica,i koja je debljina preporucljiva?Medijapan mi  ne deluje ubedljivo na ovolike dimenzije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta je najbolje od materjala?Da li zbog cvrstine,da uradim od sendvic ploca (blazujke) ili ce biti dovoljna iverica,i koja je debljina preporucljiva?Medijapan mi  ne deluje ubedljivo na ovolike dimenzije.

Blažujka je mama! svojevremeno sam planirao da sastavim probne kabinete (jednostavniju varijantu sa 12") od iverice 18mm. da vidim o čemu se radi, pošto na žalost nisam imao prilike da ih čujem. Ako je to to onda nema šta da se izgubi sa pravljenjem novih kabineta od brezove ili bukove šperke. sigurica sistem  :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisu to ta krilca,

to je nesto neko dodao napamet i bezveze.

.

radi se o malim krilcima reda velicine oko 5-6 cm koja idu iznutra kod grla i nisu veca od duzine grla...

i to je originalni Karlson dodatak koji su kao dodali kasnije kao neko poboljsanje?

.

ovo nije to sigurno

.

nemojte raditi neke bezveze nacrte originalni je K15 i to je ujedno u bazicni model

a primice i 12in driver uz manje smanjivanje grla koje se moze izvesti opciono sa umetanjem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisu to ta krilca,

to je nesto neko dodao napamet i bezveze.

.

radi se o malim krilcima reda velicine oko 5-6 cm koja idu iznutra kod grla i nisu veca od duzine grla...

i to je originalni Karlson dodatak koji su kao dodali kasnije kao neko poboljsanje?

.

ovo nije to sigurno

.

nemojte raditi neke bezveze nacrte originalni je K15 i to je ujedno u bazicni model

a primice i 12in driver uz manje smanjivanje grla koje se moze izvesti opciono sa umetanjem...

Ako mogu da zamolim,ko je raspolozen da mi nacrta gde tacno idu krilca i koje su dimenzije za K15.Ja u to nameravam da stavim 12" drajvere,pa moze neki savet u vezi otvora i na sta da obratim posebno paznju.Hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio na pecanje pa u bolnicu na usivanje prsta znaci opavdano odsutan.Ako mozes sa blazujkom da pravis samo napred jer za mene spada u najbolji materijal za izradu kabineta a ako mozes duplo jos bolje jer sam to rekao iz iskustva jer je to stvarno fenomenalna kutija i neces se sigurno razocarati. Ovih dana sledi i test naseg seta u sobnom okruzenju pa kad to zavrsimo slede utisci.Ako ce svirati u sobi ne mora duplo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako mogu da zamolim,ko je raspolozen da mi nacrta gde tacno idu krilca i koje su dimenzije za K15.Ja u to nameravam da stavim 12" drajvere,pa moze neki savet u vezi otvora i na sta da obratim posebno paznju.Hvala unapred.

nadji povrsinu cetvrtastog otvora kod K15 to je grlo horne na povrsini na frontu iznad ploce na kojoj je driver.

podeli povrsinu drivera 15in sa tom povrsinom

pa onda srazmerno smanji za 12in driver.

i nekako ostavi taj deo mobilan na sraf da se mozepostaviti i origimnalna povrsina za 15in

to je onaj cetvrtasti otvor u gornjem delu kabineta

.

pogledacu ako nadjem fajl za ta mala krilca koja dolaze na samo grlo iznutra

.

takodje mozes ostaviti i mobilnu plocu za driver, tako da mose doci i drugi driver u kabinet jednostavnom promenom cele ploce

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala,videcu sta je optimalno u vezi materjala,jer sam video da postoji u prodaji furnirani medijapan,i to hrast,i dve tri vrste bukve,od kojih je jedna reljefna,nemirna,pa mnogo lepo izgleda.19 mm je verovatno dovoljno.Inace ja imam jos malo borbe sa dizajnom,jer moji zvucnici koe cu da pakujem imaju dva visokotonca,i jedan srednjetonac.Sve su papiri u pitanju i mnogo lep zvuk daju i inace.Tako da ce biti pravljenja,i kutije posebno za njih.Negde vidim da su ubacivali visokotonce u krilca,od napred,ali mi je to malo natrpano,razmisljam da visoke ,srednji i skretnicu spakujem u istu kutiju,koja ce biti nadgradnja kao na onim velikim LEAK kutijama.Cudi me da kod nas niko nije probao ni da se nasali sa ovim projektom,a kamoli da ga napravi.Evo neka slicica,da desifrujem kolika treba da budu krilca,ako neko ume da obelezi u Paint-u

post-1130-0-74921000-1365856758_thumb.gi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bio na pecanje pa u bolnicu na usivanje prsta znaci opavdano odsutan.Ako mozes sa blazujkom da pravis samo napred jer za mene spada u najbolji materijal za izradu kabineta a ako mozes duplo jos bolje jer sam to rekao iz iskustva jer je to stvarno fenomenalna kutija i neces se sigurno razocarati. Ovih dana sledi i test naseg seta u sobnom okruzenju pa kad to zavrsimo slede utisci.Ako ce svirati u sobi ne mora duplo.

upeco si stuku? :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedno pitanje?Na ovom nacrtu koji su dali nemci,pise da je materjal za izradu sperploca od 19 mm.Da li je greska da se ovo uradi u medijapanu?Da se ne izgubi akustika?Ako moze kolega 2A3 da da jednu sliku od nazad hocu da vidim gde idu krilca.Posto sam vec u fazi nabavke materjala,samo mi fali slika gde se vidi kako stoje ta krilca na grlu horne ili bas reflex-a ?

post-1130-0-63779800-1366147598_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brezov sper od 20 mm za ovaj projekat kosta 15600 din u Novoj Pazovi.Idu 2 cele table i od trece oko dva kvadrata.Jos sam u nedoumici da li da mi sve ovo sklopi majstor lepljenjem i keksovanjem,jer ako ja stanem da busim nece da bude lepo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brezov sper je po mom misljenju najbolji izbor za taj kabinet.

ima vise kategorija tog brezovog spera i cena je razlicita.

uglavnom je poenta da ima sto manje cvorica. prva klasa nema cvorica ni sa jedne strane...

.

Ako nemas dovoljno iskustva i nisi siguran, mozda je bolje da ti to uradi neki majstor?

U slucaju da koristis brezov sper.

.

A mozes, uz malo vise dodatnog truda i lepka, da napravis od 2 materijala

iznutra topolov sper mek i lagan materijal 10-12mm

spolja bukov sper isto 10-12mm

Ali mozda je to previse komplikovano.

.

Nalazio sam brosure gde ke K15 bio dostupan u kit formi sa svim potrebnim elementima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam Gyurgyuevke radio od brezovog špera iz Pazove, 17-slojnog debljine 24 mm. Piše da je Ruski. Table su manje (1525x1525 mm), kada sam ga nabavljao bio je (na popustu, akcija se kaže jebemliga) nešto skuplji od 10€ m2. Sada je nešto više od 15€. Taj šper je zaista odličan. Mogle su ivice da se obaraju a da se materijal ne osipa. Imaju i tanji, 15-slojni od 21mm. To je na 19-toj strani cenovnika. taj košta 12,88€ m2.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da ga prodaju u cc,bb, klasi  A klasu nisam ni gledao,jer je bila mnogo skuplja.i razlika je u slojevima.S tim da cc klasa ne moze da se koristi za ove stvari,jer u njoj je dozvoljeno da bude i ispucala trosna ploca.Lepljenje i gerovanje stranica je estetski lepse,jednom kad se sve sredi,i kad se izlakira.Ja nemam masinu za keksovanje,tako da ce to ipak majstor da uradi.Mozda nije potpuno u duhu samogradnje,ali je vece zadovoljstvo,kad se finis poveri profesionalcu.Ima da se kupi kod nas americki lak za parket,na vodenoj bazi u vise varijanti,mat polu mat, i pripadajuci valjci,ali mi je nanosenje kompresorom finiji rad.I tako dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedva čekam da vidim i pročitam prve utiske kad se dovrši kutija. I sam sam u nekoliko navrata zadnjih godina malo čitao o Karlsonovim kutijama, ali su sve informacije o zvuku neprovjerljive za mene. Zato ću nestrpljivo čekati presudu o zvuku ovdje. :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samogradnja zvučnika je proces učenja. I to traje. Mislim da nije odgovarajući niti pravilan stav ići odmah na neke velike kutije sa skupim materijalom za izradu, a da se mnogo toga ne znam oko samih konstrukcija, drajvera, raznih uticaja, očekivanog (zvučnog) rezultata. Bolje je krenuti od jednostavnijih i jeftinijih stvari, pa nadograđivati znanje. Ovako se ulazi u trošak, sa neizvesnim krajnjim rezultatom.

 

BTW, ne postoje svemoguće konstrukcije kabineta od kojih zavisi 100% vrhunskog zvuka. Pogrešno je lepiti se za jedan princip rada kutije kao "najbolji", a sve ostalo je manje bitno. Ima mnooogo faktora uticaja na celokupnu zvučnu sliku i krajnji rezultat. Treba sve to obuhvatiti, a u skladu sa namenom i potrebama projekta. Sve se to idejno razrađuje i ugrađuje u prvobitnu zamisao, još u predporjektu, dakle u prvoj fazi, pre izbora jedinica i kabineta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samogradnja zvučnika je proces učenja. I to traje. Mislim da nije odgovarajući niti pravilan stav ići odmah na neke velike kutije sa skupim materijalom za izradu, a da se mnogo toga ne znam oko samih konstrukcija, drajvera, raznih uticaja, očekivanog (zvučnog) rezultata. Bolje je krenuti od jednostavnijih i jeftinijih stvari, pa nadograđivati znanje. Ovako se ulazi u trošak, sa neizvesnim krajnjim rezultatom.

 

BTW, ne postoje svemoguće konstrukcije kabineta od kojih zavisi 100% vrhunskog zvuka. Pogrešno je lepiti se za jedan princip rada kutije kao "najbolji", a sve ostalo je manje bitno. Ima mnooogo faktora uticaja na celokupnu zvučnu sliku i krajnji rezultat. Treba sve to obuhvatiti, a u skladu sa namenom i potrebama projekta. Sve se to idejno razrađuje i ugrađuje u prvobitnu zamisao, još u predporjektu, dakle u prvoj fazi, pre izbora jedinica i kabineta.

 

Nek je sa srecom 2.000 - ti post. Ja casti turu pica  :drink:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...