Jump to content

Kupovina baze za rucicu


Drazen

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima,

Nemam mnogo iskustva sa gramofonima ali imam zelju da krenem malo u te vode. Nedavno sam osposobio Technics SL-20 koji je kupio prasinu po kuci dugi niz godina i naravno odmah se javila zelja za necim '"boljim". Igrom slucaja nabavio sam rucicu od Pro-ject The Classic (https://www.project-audio.com/en/product/the-classic/) i sad trazim bazu u koju bih je ugradio. Nemam neki prevelik budzet i gledao sam sta je dostupno po oglasima i forumima. Po onome sto sam do sada gledao glavni kandidati bi mi bili Lenco L75/L78, Thorens TD 160 i Linn Basik. Nekako vise naginjem ka ovim belt-drive varijantama radi bar kako se meni cini jednostavnosti a i slicnosti sa kucistem u kom je rucka vec bila . Lenco je primamljiv ali oko njega koliko sam mogao da vidim treba dosta rada, znanja i iskustva.

Sta biste mi vi iskusniji savjetovali? Da li bi izbjegli sve ovo sto sam nabrojao i preporucili mi nesto drugo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 12
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

IMHO je Thorens igracka pristojnog troska a solidnih mogucnosti, i odredjenih zanimljivih perspektiva sa uspesnu zabavu.

Da se kasnije moze vise paznje obracati na pikapove i ploce...ako ne zelis vecnu igru sa samim gramofonom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam imao prilike videti, a ni koristiti ovu Project rucicu.

I moj glas takodje ide za Thorens TD 160 ( po mogucnosti S model ), jer bi to bilo prakticno varijanta "kljuc u ruke" po montazi tvoje rucice na 160 bazu.

Lenco L75/78 je IMO za neke druge storije, tipa rabucavanja komplet baze, pravljenja plinth-a, pa PTP ovaj, onaj . . .  a ako dodjes do toga, veruj mi da ces tu tvoju Project rucucu brzometno promeniti uz doplatu za neku rucku od 12 cola . . . . i tako dalje ...

Zakljucak : Thorens 160 baza ( prethono je dobro pregledati, proveriti )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Drazen said:

Hvala.

Gledao sam dosta o Lencu ali stvarno ima posla a i ima ulaganja. Samo taj PTP kit kosta dosta, pa plinth ...

Sta tacno da gledam kod 160 obzirom da nemam nekog iskustva? Da li neko zna kakav je primjerak ovaj 160.  https://www.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni/thorens-td-160b-mkii-baza/oglas/97358948?filter_id=716946864

 

Mislim da je ovaj sa osovinom fi 6 ili 7mm I da mu je sub tanjir plastika ako ne grijesim tako da ga je najbolje zaobic

Ta tvoja trucka I lenkova su u 1mm u montazi tako da tu neces imat problema 

Uzgred kolko je plati posto je clasic sa glavom oko 1000€

Plint da napravis ako umijes u ruke kosta te 20-30 eura materijal - sper ploca 18mm, aj neka bude 50 e sa svim

gonju plocu lenca ostavis as is I samo uradis podmazivanje 

I imas ako ces da nadogradjujes kolko hoces ako ti se radi

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Laki prodaje gramofon, a stavio jednu mutnu sliku, možda sa interneta. Ne ide to tako. Najbolje da neko odavde iz Bgd sa iskustvom ode i pogleda to 1:1 u kakvom je stanju. Sve ostalo je mačka u džaku.

macka-u-dzaku-petface.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 13 časa, revox reče

Mislim da je ovaj sa osovinom fi 6 ili 7mm I da mu je sub tanjir plastika ako ne grijesim tako da ga je najbolje zaobic

Ta tvoja trucka I lenkova su u 1mm u montazi tako da tu neces imat problema 

Uzgred kolko je plati posto je clasic sa glavom oko 1000€

Plint da napravis ako umijes u ruke kosta te 20-30 eura materijal - sper ploca 18mm, aj neka bude 50 e sa svim

gonju plocu lenca ostavis as is I samo uradis podmazivanje 

I imas ako ces da nadogradjujes kolko hoces ako ti se radi

 

 

Nisam je platio nego neke kompenzacije i usluge tako da ti nebih znao tacnu cijenu rec.

Za Lenca to jeste ali kad bih pravio plint onda bi isao bar na onu varijntu kao sto si ti radio sa rezanjem ploce ili idealno PTP.  Onako sa onom njegovom plocom mi nesto bzvz izgleda. Svakako sad gledam svasta pa ako izleti nesto bas jeftino mozda bih i uzeo

pre 35 minuta, gluv_i_udaren reče

Mislim da je plastika na td165, a osovina može biti i 10mm i na 160b mkII. Treba pitati prodavca da poslika sve

I meni se cini da sam tako negdje citao da je osovina 6-7 na mk I . Idealno bi bilo da nadjem Super ili 147 ali on bi sigurno bio znatno skuplji.

 

pre 6 minuta, NIXIE reče

Laki prodaje gramofon, a stavio jednu mutnu sliku, možda sa interneta. Ne ide to tako. Najbolje da neko odavde iz Bgd sa iskustvom ode i pogleda to 1:1 u kakvom je stanju.

Hvala Laki na savjetu. Malo cu jos da istrazim pa da pokusam da nadjem nekoga ko bi to posao da pogleda kad budem siguran da bih kupio ako je sve OK.

 

Nasao sam i jedan Linn Axis, a sticice mi ponuda i za jedan Systemdek. Sta mislite o tim opcijama?

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, gluv_i_udaren reče

Na mkI je osovina kao vrh od gromobrana što kaže Mika


Sent from my Commodore64 using Tapatalk

Evo nadjoh. Nisam neki poznavalac ali znam da sam nesto citao za te osovine. mk i, Super i B bi trebali da imaju 10mm ako sam dobro shvatio iz ovog teksta, mada svakako treba provjerit.

"The bearing shaft of the more recent TD160-mkI is slightly longer and no longer has the ball, but a spherical tip instead, and is still of the 10mm diameter type. With the TD160-mkII, the 7mm bearing shaft comes into view and this is not a change for the good. The heavy platter has a tendency to sink in time because the 7mm shaft hasn't enough "grip" to hold the platter on the correct height. The 145-mkII is mostly fitted with the 10mm shaft but has a resin inner-platter instead of the metal (Zamac) one of the TD160. The TD160-Super has the 10mm shaft and a heavier plinth and bottomplate. The 160B is equal but has no tonearm but a modified subchassis and armboard ready to fit a SME. Build quality of this types is far better than the TD150. "

http://www.high-endaudio.com/RC-EntryLevel.html

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema to puno veze sa realnoscu, mnogo je ispisano po nekom osecaju i utisku, bez logike.

Verovatnija je opcija da je tanja osovina iz razloga ustede, a benefit je i manja povrsina dodira sa lezajem kao izvorom suma.

Ono sto je lose je manja masa i promenjena frekvencija zvonjave. 

Ja iz principa imam animozitete prema brutalnoj stednji, cak i kada ima sitne benefite.

Neka je osovina 10mm, povrsinu kao generator suma cemo smanjiti iskopavanjem par kanala u bronzi lezaja ako treba, npr...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...