Jump to content
Pigy

Napajanje od laptopa za TDA7240A - car amplifier?

Recommended Posts

2 hours ago, Pigy said:

Recite mi da li STK može da radi i na 4 oma ako je predvidjen za 8 oma.Pitam jer bi privremeno na 8 oma kutije prikačio i ful range od 4 oma preko bipolarca.Pri tom bi išao na normalno slušanje muzike.pre tiho 10-ak vati,a pojačalo je 2x30W 8 oma?

Nije mi jasno, hoćeš da povežeš paralelno zvučnike 8oma i FR od 4 oma. Pa ima odmah da spališ pojačalo jer će impedansa u nekom opsegu biti blizu 2oma.

To sam i mislio,sad su mi povezani redno 8+4 oma i rade ok.Hteo sam redno kondenzator na FR,pa tako paralelno na kutije od 8 oma.Verovatno bih spalio STK ,jer bi FR bio -6db na 200Hz a 8 omska kutija nema filtere ....

2 minutes ago, Pigy said:

To sam i mislio,sad su mi povezani redno 8+4 oma i rade ok.Hteo sam redno kondenzator na FR,pa tako paralelno na kutije od 8 oma.Verovatno bih spalio STK ,jer bi FR bio -6db na 200Hz a 8 omska kutija nema filtere ....

Možda ga i ne bi spalio, ima verovatno neke zaštite ali bi ga mučio niskom impedansom.

A generalno gledano,ako je pojačivač sa minimalnom impendansom 8 oma i priključimo zvučnik od 4 oma,i pri tom pametno slušamo muziku,znači ne divljati,da li bi pojačavač preživeo?

Just now, Pigy said:

A generalno gledano,ako je pojačivač sa minimalnom impendansom 8 oma i priključimo zvučnik od 4 oma,i pri tom pametno slušamo muziku,znači ne divljati,da li bi pojačavač preživeo?

Da

14 minutes ago, Pigy said:

Šta su to random zvučnici?

Ovo sto Mika rece. sta se naslo po kuci...

Uglavnom, kada su se pojavili STK, na srecu komercijale, zvucnici su se kupovali, vecinski, na par nacina, kataloski ili povedeni reklamama. Naravno, nije se znalo kako im variraju impedanse u radu, a neki su bili deklarisani za znacajno vecu snagu nego realno, pa je dovelo do povecanog broja crkavanja STK, reklamacija i narusavanja imidza proizvodjaca...

Tu su u igri ili cuveni komercijalci, Tehniksi, Pioniri, Maranci, Kenvudi, Sansui, Aiwe...sa vec izgradjenim renomeom..

Pošto još nisam napravio pojačalce pa muziku slušam na Funai pojačalo 2x30W 8 ohm. Zvučnici su mi Uher navodno trosistemci,ali na basu nema filtera ,samo na srednjotoncu ili bolje reći visokotoncu bipolarac 3,3uf( koga sam zamenio sa MKP 3,3uF) i onaj piezo visokotonac,znači skoro pa nema skretnicu sem srednjotonca. Uher su 8 oma mislim 20-30W. Posto sam bio kupio elipse EI Nis 4 oma/4W,njih sa redno vezao sa uher kutijama.Znam da su elipse male snage ali u kućnim uslovima za sada dovoljne,i zajedno ti zvučnici daju impendansu od 12 oma,mada neznam kako se tu taj visokotonac ponaša sa svojom impendansom od 8 oma. E sad na tu papazjaniju od zvučnika hoću da probam da dodam i SAL visokotonce DT75 8 oma preko ručno pravljene skretnice -12db na 6000Hz.Pošto još nemam drugi pojačavač koji bi napajao elipse FR i visokotonce a Funai  Uher kutije,da li mogu za neko vreme paralelno elipsama da vežem visokotonce preko skretnice,a elipsa i visokotonci bi bili u rednoj vezi sa Uher kutijama,pa na pojačalo.....uf valjda sam uspeo da objasnim a da vas ne zbunim....

8 minutes ago, Pigy said:

Pošto još nisam napravio pojačalce pa muziku slušam na Funai pojačalo 2x30W 8 ohm. Zvučnici su mi Uher navodno trosistemci,ali na basu nema filtera ,samo na srednjotoncu ili bolje reći visokotoncu bipolarac 3,3uf( koga sam zamenio sa MKP 3,3uF) i onaj piezo visokotonac,znači skoro pa nema skretnicu sem srednjotonca. Uher su 8 oma mislim 20-30W. Posto sam bio kupio elipse EI Nis 4 oma/4W,njih sa redno vezao sa uher kutijama.Znam da su elipse male snage ali u kućnim uslovima za sada dovoljne,i zajedno ti zvučnici daju impendansu od 12 oma,mada neznam kako se tu taj visokotonac ponaša sa svojom impendansom od 8 oma. E sad na tu papazjaniju od zvučnika hoću da probam da dodam i SAL visokotonce DT75 8 oma preko ručno pravljene skretnice -12db na 6000Hz.Pošto još nemam drugi pojačavač koji bi napajao elipse FR i visokotonce a Funai  Uher kutije,da li mogu za neko vreme paralelno elipsama da vežem visokotonce preko skretnice,a elipsa i visokotonci bi bili u rednoj vezi sa Uher kutijama,pa na pojačalo.....uf valjda sam uspeo da objasnim a da vas ne zbunim....

au brate mili, ali si ga zakukuljio ...

:drinks:

15 minutes ago, Pigy said:

Zvučnici su mi Uher

Obicno se preciznije odrazavamo, tip. model...

Ne valja praviti papazjaniju od zvucnika, ni na bolji nacin nego sto ti radis.

Preporuka je da te Uher kutije malo tvikujes i poboljsas eventualni komercijalisticki dizajn.

oznaka neka 1000C,što bi rekli low cost zvučnici.Da razjasnim: Ovo treba za početak da bude BI-AMP a kasnije TRI AMP.Ovi zvučnici su privremeni i menjali bi se vremenom za bolje.Zamisao visokotinci Ribon,srednjotonci Full Range i Bas/Sub neki 30cm ili 2x25 cm basovi recimo Visaton.Tri stereo pojačava i aktivna skretnica.Da li ću uspeti da sastavim ovaj sistem neznam ali to je zamisao. Polako pravim ovaj pojačivač koji će da pogoni FR i visokotonce a Funai basove u Uher kutijama. Pitao sam za visokotonce jer sam hteo da ih probam da vidim kako bi zvučalo jer je skretnica  moj ručni rad pa me zanima,zato sam pitao jel može ta papazjanija dok napravim pojačalce?

Znači Uher kutije 8 oma su u rednoj vezi sa elipsama 4 oma,a želim da paralelno elipsama preko skretnice priključim visokotonce 8 oma ,tako da bih dobio otprilike 5,6 oma na frekvenciji od 6000Hz,a ispod bi bilo 12 oma( 8 oma bas i 4 oma elipse). Valjda sam jasniji?