Jump to content

Ei Radio akustika SPS-200 Restauracija/Laki remont


mutayu

Preporučeni Komentari

3 hours ago, NIXIE said:

A imam i ja tih fake tranzistora, evo ovi MJ15004 otvoreni lakim stiskom papagajki, odmah je otpao poklopac. Moglo je da piše i 2N3055. A imam negde sliku kao izgleda original iznutra, to već nije tako lako otvoriti.

20180109_204952.jpg

Pa to ti je low cost produkcija doticnog tranzistora, specificno kuciste, iz 91-e godine...ne znam sta si to ocekivao...osim sto si unistio dobre tranzistore misleci da su fejk :D 

Manji pelet, veci pelet, to je olaka kojestarija za price o kvalitetu, ovo ili ono bondovanje, tranzistori se smanjuju, peleti se smanjuju...da nece neko da kaze da je pentium 4 bolji i originalniji od i3 npr...veci masniji manje "velikih" tranzistora na istom peletu.. taj i3 prepun nekih mrva... :) 

Izgleda da je opet u pitanju navala lakomislenih kriterijuma i pokusaj formiranja brzih kriterijuma za definiciju i odabir i spas od nekakve nekorektne kineske produkcije...

Velicina peleta, bondovanje, low cost ili lako otvorljivo kuciste prosto nisu kriterijumi...ozbiljnija selekcija jedino sa nekim komponent testerom, ili odredjeni test jig, sklop koji simulira potrebne radne uslove... i naravno, uz potrebno znanje...

Tranziztora ima vise generacija i jos vise tehika i tehnologija izrade...velicinu peleta definise cistoca tehnologije kojom se prave komponente, kvalitet, precizna geometrija i cistoca peleta silicijuma... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Pa to ti je low cost produkcija doticnog tranzistora, specificno kuciste, iz 91-e godine...ne znam sta si to ocekivao...osim sto si unistio dobre tranzistore misleci da su fejk :D 

To ti je fake najgore vrste, zaliveni silikonom. Pocrkali su sami nisam im pomagao. Inače je to poznati fake ima ih na internetu kao primer.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

velicinu peleta definise cistoca tehnologije

Ja sam bio ubeđen da to zavisi od količine toplote koju treba odvesti sa čipa, ono što bi rekli čista fizika. Ako je podloga bakar, onda čip mora biti odgovarajuće površine od čega god da je.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlicno, nastavi u tom smeru da razmisljas i uporedi sa procesorima...i njima treba vise temperature da se odvede. Bar onako kao paralelu napravi.

Inace je sustina u preciznosti izrade, A ne u velicini peleta, rasute necistoce uticu i na naponske karakteristike i na difuzne procese sto opet dovodi do termalnih problema. Nisu iste tehnike litografije i maski i plazma ili laserskog ecovanja...

2 hours ago, NIXIE said:

To ti je fake najgore vrste, zaliveni silikonom.

Apsolutno pogresno, silikonom se zalivaju i snazni prekidacki tranzistori, zarad odrzanja cistoce u procesu proizvodnje i sprecavanja eventualnih reakcija sa necistim ili reaktivnim ambijentom

Tako da, da bi se nesto ocenilo, neophodno je imati nesto informacija, "za broj vise"od onoga sto se ocenjuje, a ne landarati slovima i proglasavati neke situacije zato sto se sire prazne i poluprazne price a neki koji nesto znaju prave mrtvi a mozda i seire nad lakomislenim pricama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, vladd said:

Apsolutno pogresno, silikonom se zalivaju i snazni prekidacki tranzistori, zarad odrzanja cistoce u procesu proizvodnje i sprecavanja eventualnih reakcija sa necistim ili reaktivnim ambijentom

Fake su, naći ću sutra gde je to opisano. Osim toga crkli su u Leach pojačalu ničim izazvani dok je bilo pojačano umereno. A naći ću i sliku kako izgleda original iznutra i koje su dimenzije čipa, I nema nikakvog silikona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I to je nebitno, bitno je da velicina peleta i recimo silikon preko peleta nisu kriterijumi (ne)originalnosti ili kvaliteta. Niti je vizuelna provera validna.

 

Inace, vodimo diskusiju tipa recimo .."pojacala koja imaju potenciometar sa desne strane losije zvuce od pojacavaca koji imaju potencometar na sredini prednje ploce"...moze se naci dovoljno primera da potkrepe tvrdnju, ali realno nema veze sa prirodom stvari i desavanja... :D  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, vladd said:

I to je nebitno, bitno je da velicina peleta i recimo silikon preko peleta nisu kriterijumi (ne)originalnosti ili kvaliteta. Niti je vizuelna provera validna.

 

Inace, vodimo diskusiju tipa recimo .."pojacala koja imaju potenciometar sa desne strane losije zvuce od pojacavaca koji imaju potencometar na sredini prednje ploce"...moze se naci dovoljno primera da potkrepe tvrdnju, ali realno nema veze sa prirodom stvari i desavanja... :D  

Sve je bitno, onaj fake sa silikonom ima dve tanke žičice od emiterskog pina do čipa a jednu do baze, sam čip je oko 3x3mm ili malo manje ne mogu tačno da izmerim od silikona. Evo je slika originala koji nije crkao nego ima mali hFE oko 4, ne znam zašto posle toliko godina rada. Lepo se vidi da je debljina žice za kontak emitera dosta veća od žice kontakta baze i od fake žičica pogotovu, sam čip je 4,5x5mm i poklopac je tako solidan da sam ga jedva otvorio. Kupljen je u Burklin sredinom 90-tih dok sam skupljao delove za pojačalo, znači nema sumnje u poreklo istog, original Motorola.

A ovde su pomenuti i opisani oni moji fake 15003/04. Baš takve imam u tom kućištu.

https://sound-au.com/fake/counterfeit-p1.htm

MJ15004.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je samo jedna interesantna pricica, sa nekako poslozenim cinjenicama.

Da ne elaboriram..samo zakljucci:

-originali bajatih tranzistora mogu samo da se nadju bajati u nekom zapecku..nece niko vaditi iz budzaka te (davno bacene) sprave i tehnologije da bi se zadovoljili minorni kupci

-niko nece praviti 30+ godina star tranzistor po tadasnjoj tehnologiji, na waferu velicine za sadasnji tranzistor od 1000V, vec shodno modernim tehnikama, na manjim waferima za manje napone(par stotina volti)...a sigurno ne po sadasnjim cenama...a nekada su ti bucmasti vrlo ozbiljno kostali...

-sada postoji solidan izbor komponenti oko 200V i oko 15-20 ampera, solidno preko 4MHz opsega, pa ne prave ih oni danas bez veze, dok neko lamentira na tranzistorima pre 30 god proglasenim za "vau"...

Itd..

Desice se kao Eliotu...ponudice trgovci svasta, a isporucice sta ima kod vendora...a kinezi mogu da naprave i remarkiraju jos gore od goreg... :)  

 

Evo primerce velicine "malog" cipa, manji od 3x3mm, za IGBT...kada se prica o znacaju "velicine" peleta....

https://d1d2qsbl8m0m72.cloudfront.net/en/products/databook/datasheet/discrete/igbt/mg7902wz-e.pdf

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, vladd said:

Desice se kao Eliotu...ponudice trgovci svasta, a isporucice sta ima kod vendora...a kinezi mogu da naprave i remarkiraju jos gore od goreg... :)  

Ne smeta mi kad bi ga napravili da približno bude u specifikacijama, ali ako odmah crkne i još ti napravi štetu na ostatku kola, ma i treba im sankcije uvesti neko vreme makar na proizvodnju poluprovodnika, osim onih brendiranih koje samo oni i prave.

Kažu da u avionima isto ima određen procenat tih fake delova, mehaničkih i elektronskih, naročito kod ovih manjih kompanija.

Što se kola tiče tu smo već navikli na nekvalitetne delove odavno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Peca ja said:

Ja i dalje ne umem da ugasim ovu DC zastitu ? Negde u ovom delu za zastitu je problem , povadio i osigurace i nista .

Šta si čačkao? Imaš nekoliko tih BC182 i jedan 741 par dioda, imaš napone na šemi pa meri i upoređuj dok ne otkriješ gde je problem. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozda je dobar savet preci na moderne i aktuelne trenzistore tipa MJL21194...koji je tu kao MJ 15xxx , realno bolji i za nesto veci napon...

I naravno znacajno manjeg peleta... :D 

A ne bih imao nista protiv da neki vendor pelete doticnog MJL ubonduje u TO3 kuciste i remarkira kao MJ15xxx...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vladd said:

u TO3 kuciste

Ja sam morao uzeti TO3 već su bili izbušeni hladnjaci za njih, nekako ih više volim od plastikanera, a sve su ređi.

Nije problem naći originalne tranzistore i ostalo, zna se gde se to kupuje, jedini je problem cene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, NIXIE said:

Šta si čačkao? Imaš nekoliko tih BC182 i jedan 741 par dioda, imaš napone na šemi pa meri i upoređuj dok ne otkriješ gde je problem. 

Nista nisam cackao , radilo pojacalo i od jednom upali zastitu . Sad kad ispraznim sve kondenzatore i upalim ono radi , kad ugasim i probam opet ono nece .

Sutra mi stizu delovi , narucio sam sve novo sto treba za ovu DC zastitu pa cu (mojom metodom) sve da izmenjam i probam .
Narucio i one kondenzatore sto mi okrnjeni ali odmah sam narucio da izmenjam na svim pojacalima . Stizu mi i LED za vu metar da sredim .
Kuleri stizu sutra da pravim hladjenje tako da cu imati zanimaciju bar za 10 dana :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Peca ja said:

Gledao , 12 mV , sa skinutim osiguracima . Kad vracam osigurace bas bas mnogo zavarnici . Kad stignu delovi sutra da krenem redom da menjam pa da vidim gde je problem .

 

Osigurače ne smeš nikako da stavljaš pod naponom, sve isklučiš i sačekaš da se isprazne ekektroliti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...