Jump to content

Inteligentnim rešenjima do kvalitetnih zvučnika...


Zvu

Preporučeni Komentari

Taj Beyma srednji ima priličnu efikasnost, tako da u kombinaciji sa basom može, ali ako se ide na aktivu sa posebnim pojačalom za bas. Glupo bi bilo da se srednji prigušuje otporima veće snage. Ja taj srednji ne bih pustio ni mrvu ispod 400 Hz da svira. Što se tiče Audaxa od 34 mm, taj nema dovoljnu efikasnost za taj srednji, pa opet dolazimo na to da bi srednji morao da se prigušuje.

Odavno sam odustao od koncepta klasične trosistemske kutije koja se napaja jednim pojačalom. Mnogo bi veliki posao bio pronaći komponente koje su kompatibilne i koje bi sa pasivnom skretnicom radile kako treba. Ići će neki snagaš na bass, a Sansui AU-X501 na srednji i visoki.

Sto se tice reznih frenkvecija ,komentarisali ste da necete rez na 3,3kHz .OK. Zasto su onda najveci modeli Sonus Fabera upravo rezani na 330Hz i na 3,3 kHz?

U principu par desetina eura me deli od toga da napravim dve skretnice. Doduše mi i nismo Sonus faber ali nema veze :coffee: . Jednu koja ima rez na 3000 (po Bokijevom predlogu) i jednu koja je na 5000 (po Michabass-ovom predlogu) i da sednemo da slušamo. To je najmanji problem. Lako ćemo mi za skretnice. Posao je da nađemo kvalitetne zvučnike koji će zajedno svirati lepo, a skretnice i rezne frekvencije ćemo prema njima da određujemo.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 198
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

E sad sam te izgubio... :coffee: Sta bi od econo horne sa selenijumom + neki srednjak, sto ide na originalnu econo skretnicu. A ovu petnaesticu sto si uzeo stavi na zasebnu skretnicu sa snagasem nekim i tako je teraj do nekih 150-200Hz. Damire sta je po tebi lose kod econo projekta sa 12" bejmom koji si radio Igoru, al iskreno reci sve lose?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Heh, diskusijom se dolazi do boljih rešenja. Ponekad (kao u ovom slučaju) totalno drugačijeg koncepta od onog koji je bio u planu. Bitno je da svira lepo, sve ostalo, kako se zove itd. su sitnice :coffee:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasto bas taj sansui, jal stavrno toliko dobar ili ne zelis da ga menjas?I kakvo ces pojacalo na bas da stavis?Koje snage? da li direkno u kutiju? Koja sema? Mos ili bipolarac, mozda digitalac? I mene sve to zanima jer hocu da pravim pro aktivne zvucnike ,ali sa svojim idejama.Ideja je da se na svaku kutiju(zvucnik) stavi svoje poojacalo (pravim novi line array),zasad stvari stoje ovako jedan hladnjak a na njemu dva STK jedan da bude 4040 (70w na 8 ohma za visoki) i drugi za mid-bass u bridge STK 412-170 (360 w na 8 ohma) (posto se ovaj napaja i sa manjim naponom bice odlican za onaj prvi stk). Jedan torus od 400w i naravno ventilator na hladnjaki takav modul u svaku kutiju. Naravno crossover bi bio onaj Behringer digitalac ili BBE DS48.E sad, ja trazim jos nekog da ucestvuje u tom razvoju ili grupnoj nabavci.

E sad sam te izgubio... :coffee: Sta bi od econo horne sa selenijumom + neki srednjak, sto ide na originalnu econo skretnicu. A ovu petnaesticu sto si uzeo stavi na zasebnu skretnicu sa snagasem nekim i tako je teraj do nekih 150-200Hz. Damire sta je po tebi lose kod econo projekta sa 12" bejmom koji si radio Igoru, al iskreno reci sve lose?

Meni je sa Beymom jako dobro ispalo. Ja sam strasno napaljen na proizvodnju novih i neispitanih stvari. To je problem koji mene muci , Da jos, Daj vise. Moj hobi je ogromna stast u pravljenju zvucnika.Ni sam neznam koliko sam ih napravio (siguno preko 2000 pari). Sta cu kad volim da ih pravim. Sve sto sam napravio ja sam prodao tako da trenutno nemam ni jedan zvucnik u svojoj dnevnoj sobi (dok ne zavrsim large econowave). Do katolickog bozica moram da isporucim jedan par sa 15-icama i do nove godine jos jedan par.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sansui ima jako lepe i srednje i visoke na koje sam toliko navikao i bilo bi mi teško da odvojim od njega. Nije u pitanju "the best of Sansui" ali je meni zvuk mnogo dobar sa njega.Što se tiče snagaša razmišljam o nekom Crown-u da bude slave (xti 2000 ili xti 4000). I dalje brljam po forumima i gledam šta ljudi hvale, šta kude i šta se prodaje pa ću da prelomim.Od skoro gledam i ove...http://www.player.rs/product.php?ID=561Ima svašta kod njih za ne velike pare. Neće mi biti problem da odem da poslušam neko ovakvo pojačalo na nekim zujama što imaju tamo. Mislim da će mi ovo raditi posao sasvim dovoljno. Evo spec.... * The Power Edge “Class H” amplifiers are designed for pure power. Thanks to the big power reserve, excellent limiters and protections they can be used in all kinds of different applications such as discotheques, clubs, mobile audio, PA, rental, theater, … * Very compact housing, only 2U high * PE-series can be driven in 2Ω * Soft start * Very efficient cooling using variable speed fans * Automatic current limiter * Short circuit protection * DC fault protection * High temperature protection * Overload protection * Can be used in stereo, bridge and mono mode * Balanced inputs with combo connectors * Balanced XLR signal outputs for daisy chaining * Input sensitivity correction: 0,775V / 1,0V / 1,44V * 3 Speakon outputs.:: Technical InformationPower stereo 8Ω: 2x 500WrmsPower stereo 4Ω: 2x 750WrmsPower stereo 2Ω: 2x 900WrmsPower bridge 8Ω: 1x 1500WrmsPower bridge 4Ω: 1x 1800WrmsFreq. Resp. (+/-0,5dB): 20 - 20000HzInput Sensitivity: 0,775V~1,00dB~1.44VInput impedance: 20 kΩ S/R ratio (A-Weighted): >100dBDamping factor: >300Slew Rate: 40V/uSCooling: variable speed fansSignal inputs: Balanced XLR/JackSignal outputs: Balanced XLRSpeaker outputs: Speakon®Power supply: AC230V / 50HzDimensions(WxHxD): 483x88x425mm (19"/2U)Weight(kg): 20kg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da. Sećaš se da sam ti rekao da će možda trebati još 2 bassa. Posavetujem drugara da ode u Player i pazari ove kutije... Aktivne i cena je za par :coffee:

http://www.player.rs/product.php?ID=1194

E sad, ja trazim jos nekog da ucestvuje u tom razvoju ili grupnoj nabavci.

Treba dobro razmisliti koliko izrada ovakvih pojačala ima perspektivu (obzirom da 2 aktivne 2-way kutije sa 15-icama koštaju 290 evra) ili naći neke ovakve module i ubaciti ih u kutije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da. Sećaš se da sam ti rekao da će možda trebati još 2 bassa. Posavetujem drugara da ode u Player i pazari ove kutije... Aktivne i cena je za par :coffee:

http://www.player.rs/product.php?ID=1194

Treba dobro razmisliti koliko izrada ovakvih pojačala ima perspektivu (obzirom da 2 aktivne 2-way kutije sa 15-icama koštaju 290 evra) ili naći neke ovakve module i ubaciti ih u kutije.

Da ali pojacalo u njima je kesa i to na kvadrat vec sam ih popravljao i znam o cemu govorim, unutra je jedan kanal i pasivna skretnica????
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ali pojacalo u njima je kesa i to na kvadrat vec sam ih popravljao i znam o cemu govorim, unutra je jedan kanal i pasivna skretnica????

Šta si ti razmišljao za bass za amplifikaciju ???
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta si ti razmišljao za bass za amplifikaciju ???

Znaci imam jednog EP1500 na popravci imam i njegovu semu , ako te intresuje. Stvari stoje ovako . Kopija QSC RMX 1450. Sve su lepo uradili i onda ga usrali sa kondezatorima i to najstarasnije.Zvuk mu nije dobar , masa mu je plivajuca trafo je 800 wati ima 8 toshiba po kanalu i vrlo brzo dolazi do clipa.Stvarno mi je problem da ti predlozim neko dobro, a jeftino pojacalo za kucne uslova, ispostavilo se da snaga u H-klasi ne znaci i dobar bas. Crown-a odavno ne volim, Nit manjeg trafoa nit manje kondazatora , zamisli CE2000 ima trafo od 950wati , a kao 2 x 1000 na 2 ohma iz kog kuraca to izlazi nemam pojma(ei jezgo) i 2X8200uf za oba kanala, ah ti amerikanci cak su stavili 10 tranzistora (po kanalu)u TO-3 kucistu. Imao sam i CRESTA 8001 2x 1300wati na 2 oHma , a basa nigde (mislim na onaj pravi duboki bas). Ja imam neko ludo pojacalo sa kojim teram neke od svojih basova sam sam ga pravio i ispao je odlican za bas ,ali samo za bas jer posle 5khz nevalaja nista. 16 toshiba po kanalu, 140000uf,UI trafo od 2,5KW i napon od 2 X 125V DC. Imam jos 4 gole plocice pa ako te zanima dogovoricemo se.Uglavnom sva pro pojacala velike snage u sebi imaju kao neki subsonik filter koji ne moze da se ugasi. Oni napisu da on svira od 20 Hz, ali se to jednostavo ne cuje.Moj predlog Bipolarac na 2 X 90V DC 80000uf i toshibe na izlazu, 1500 wati trafo i bice basa.Licno bi voleo da naparavim Passa X350 i da zavrsimo sa tim.

:coffee: Eto ti ga sad...bash nista lose? Meni ponekad fali mikrodetalja u srednjim...

Sync , ne bi kudim jer ih jos nisam sluo u mojoj dnevnoj sobi, slusao sam ih radionici ,gde nisu bili bas savrseni uslovi za to. Bilo je nekih mana , ali zbog nevedenih problema nije realno da ih iznosim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh sad... Voleo bih ja da napravim pojačalo sam ali nemam niti znanje niti iskustvo za tako nešto. Mogu da sakupim delove i zalemim ali to može i moja baba. Mislim da ću posle izrade ovih kutija malo da odmorim. Gledaću neke polovne snagaše i tražiti po netu. Kad se sklopi jednačina kinta/ponuda kupiću nešto. Kao neko finalno rešenje i dalje nameravam da ga pravim ali će to biti spor proces nabavke delova i biranje projekta. Do tada gledam "solid state" na našem, pratim još par stranih foruma i nadam se najboljem :character13:Od one dve horne koje si predložio, više mi se sviđa ona Beyma CP25. Bez nekog bitnog razloga nego čisto zbog manje osetljivosti, što nam je u ovom slučaju bolje zbog lakšeg usklađivanja sa srednjetoncem. Reznu između srednjetonca i horne bih ladno podigao na 6KHz, a rez između bass-a i srednjetonca bih po svojoj prvobitnoj zamisli, a kasnije Bokijevoj preporuci, na 400, a naravno ograđujem se da bi konačna odluka pala tek kada sve bude gotovo i pušteno u rad da se vidi šta se najbolje čuje. Aktivnu skretnicu bih uzeo dvosistemsku Behringer tako da je već moguće neko svođenje računa da se vidi šta smo to pokrenuli :) Dakle...Kutije MDF što deblji ........................ 100 eura (zapravo mi je ovo najveća nepoznanica ali bolje da stavim toliko jer tu ulazi i lepak, konektori i možda još neka sitnica)Bass - L15/6523C x 2 ....................... 180 euraSrednjetonci - Beyma 6MI90 x 2 ........ 140 euraVisokotonci - Beyma CP25 x 2 .......... 140 euraAktivna skretnica Behringer CX2310 ... 100 eura (i dalje se razmišljam da uzmem ULTRADRIVE PRO DCX2496. Jeste skuplja ali su je, pored Damira baš nahvalili po svim forumima, ali videćemo još)Konačna cifra (naravno nije konačna jer još treba amplifikacija za bass) ........ 660 euraMislim da smo na dobrom putu da napravimo više nego pristojne zvučnike za ne velike pare :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh sad josh da se dovatimo kome je sta srednji spektar... :character13: Bejme mi slabo sviraju mikrodetalje...bar dok ne dobiju po turu posteno. Tvrdo im je vesanje posteno..Damire posto si verovatno slusao tu moju bejmu pre i posle secenja dust cap-a...reci mi cujne razlike? Jel dobio na srednjim ista?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eh sad josh da se dovatimo kome je sta srednji spektar... :character13: Bejme mi slabo sviraju mikrodetalje...

Pa ako 1600 Hz, odakle kreću tvoje horne, nije srednji spektar, ja ne znam šta je. Moguće je i ono što je Boki pisao, da je Bejmama malo teža membrana, pa im zato fali malo srednjih tonova.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni su srednji vec od nekih 250-300Hz pa do 2kHz.A bejma ima masu membrane od 66gr...nije previse a ni malo. Sa skidanjem dust cap-a (plus phase plug kozmetike eto :character13: ) bi trebalo da se dobije na srednjim cak i na ovako dobro konstruisanom drajveru. Ipak kad se kalem precnika 3" razgoliti... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa donjom granicom se slažem samo bih gornju pomerio do nekih 3KHz (viši srednji opseg) :character13: Jasno da se skidanjem kalote menja Mms i olakšava kretni sistem za 4-5 gr (možda i više, zavisi od težine kalote).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih to pripisao d220ti , jednostacno driver od 45 eura ne svira bas toliko dobro. Ima puno puno boljih drivera. Nisam izmerio dust cap , ali hocu mosto imam digitalnu kuhinjsku vagu. Ne ocekujem da je teza od 3 gr. Sa phase plugom je nesto bolji srednji (citaj glasniji), tako da je na skretnici trebalo staviti vecu zavojnicu. Igor je bio danas kod mene i pokupio svoje komponente, pa cemo ovih dana cuti komentare. Mozda ce Primare konacno nesto pametno da povija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opet kazem to sto dolazi iz horne me trenutno zadovoljava. Kad budem zavrsio sa ostalim zapocetim projektima, otfikaricu grlo sa navojem na hornici, napraviti neki nosac za b&c de250.Beyma na 300-1kHz mi manjka detalja dok se ne otpanji....a secenje dust cap-a mi zvuci kao razuman potez.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...