Jump to content

Za ljubitelje Apogee ribona


damic

Preporučeni Komentari

 

http://www.diyaudio.com/forums/planars-exotics/287014-tentative-idea-group-game.html

 

Uglavnom, sve pise na temi. Sigurno ce biti negativnih komentara sto se tice cene od 400 USD za par, koja je po mom misljenju korektna. Cinjenica je da ulozeni materijal kosta desetak dolara ali je stvar je u tome da je retko ko, ustvari niko, uspeo da napravi tako dobar proizvod. Ribon je kvalitetno uradjen koliko i Aleksandrov (RAAL). Naravno opsezi su razliciti i ovaj ne zahteva trafo.

 

Rec je o srednje-visokotonskom ribonu duzine 28-32 inca, koji je ustvari produzena varijanta cuvenog MRT (middrange-tweeter) ribona, koristrenog na modelima hibridne serije Centaurus i Slant kao i najcuvenijem full ribbon-u Apogee Stage.

 

Konkretno, 26-to incni ribon slusam prilicno dugo, prvo na Centaurus Minor-u a zadnjih deset godinana na modelu Stage. Ovaj ribon momentalno kod mene radi od 350Hz sa rezom 24LR pa gore, teoretski do 20KHz. U Stage-u je u stock varijanti radio od 350Hz sa rezom od 12dB. Tesko je reci da postoji bolji drajver sa tolikim opsegom. Zvuk je vrhunski. Pre 4 godine sam ribone platio 360 USD, tako da su ove predlozene varijante 28-32 inca u saglasnosi sa nekim normalnim Grazovim cenama. Treba videti kako ce se stvar dalje razvijati, ukoliko bude vece interesovanje, nebi me cudilo da cena malo i padne.

 

Trajnost MRT ribona po Grazovim merilima je oko 12 godina. Kod mene su na Stage-u izdrzali 20 a na mojim bivsim Minorima iz 1991, koji su kod mog sina,  jos nisu menjani. Iako na izgled krhki, mogu prilicno dugo da traju.

 

Graz je inace godinama bio kritikovan sto je odbijao bilo kakve intervencije na Apogee zvucnicima od strane samih vlasnika i uvek upucivao na ovlascene instalatere, sto je naravno dosta kostalo. Takodje, nikad nije izlazio u susret da radi samo ribone za diy zajednicu. Mislim da ga je prestanak prodaje B&G neo ribona od pre nekoliko meseci naterao da promeni misljenje.

 

Malo vise o Apogee Acoustics na:

http://www.reality-audio.com/apogeespeakers.html

http://www.apogeeacoustics.com/

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

babe i zabe

 

da bi bilo sta uporedio , ono bar moras biti siguran da je isto implementirano na najbolji moguci nacin , te moras voditi racuna o konkretnom polju upotrebe

 

primera radi - meni je Fountek najmanji dobar koliko i RAAL slicnih dimenzija , ali samo zato sto ga koristim kao super-visoki , rezan 6db na 20KHz

 

a kad trebaju muda od ribona , e onda tu Aurum Cantus i slicni nemaju sta da traze kraj RAAL-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a sto je RAAL nesto posebno od ribona ?

 

hvale se u nebesa, nezasluzeno.

 

http://www.raalribbon.com/

Ovi svi ljudi sa naslovne strane nezasluženo hvale.

Ali Sale zna.

 

Ajd da ne blatimo čoveku temu, o ukusima ne treba mrsiti mooda, a i tema nije RAAL.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvinjavam se na neupucenosti,ali koja je prednost u odnosu na RAAL?

Vukasine, razlika izmedju RAAL-a i ovoga sto se nudi je velika. RAAL proizvodi  visokotonske kompletne zvucne jedinice.

 

Ovo sto se ovde nudi je fakticki zamenski deo, dakle ribonska traka duzine 28-32 inca za zalemljenim montaznim plocicama  koja je pravljena po uzoru na Apogee-ijev najuspesniji srednje-visokotonac od 26 inca.827686834_YAKAz-L.jpg

http://www.audioasylum.com/cgi/vt.mpl?f=mug&m=190664

 

Ponuda je takva, da bi na kupcu ostalo da izradi ostatak, ram od metalnih Fe profila i stavi keramicke magnete jacine po svom izboru. Kod Apogee zvucnika korisceni su relativno slabi keramicki magneti kakvi su bili dostupni u ono vreme, govorimo o 80-im i 90-tim godinama proslog veka. Konkretno, za ovaj model sto ga ja imam. Stage, smatra se da je osetljivost zvucnika prilicno niskih 79 do 80dB. U ponudi se kaze da je sada zbog novijih keramickih magneta ta efikasnost otisla do 87-88dB sto je prilican pomak.

 

Dakle, nudi se diy zajednici mogucnost pravljenja 2-way hibridnog zvucnika, gde bi Graz obezbedio najnezgodniji deo za izradu a to je sam ribon, dok na kupcima ostaje da izaberu jedan od tri predlozena dizajna i urade ostali deo posla. Graz bi sa svoje strane obezbedio podrsku sto se tice same izrade metalnog rama sa magnetima i ostatka zvucnika.

 

Apogee-ijev MRT od 26 inch-a je sposoban da radi na opsegu od skoro 5 oktava, pocevsi od 350Hz & 12dB/oct sto je fantasticna stvar, u najosetljivijem podrucju nema skretnice, a kvalitet zvuka po mnogima je nenadmasiv, po meni nema boljeg. Kad ga covek jednom cuje, to se ne zaboravlja. Otuda i postoji izreka, hooked on ribbons. Kako se ovde nudi mogucnost jos vece duzine (28 do 32 incha), verovatno je moguce spustiti granicu i ispod 350Hz.

 

RAAL visokotonci su pravljeni sa transformatorom, dok su ovi riboni bez.

 

Malo su nezgodna poredjenja RAAL-a koji je cist visokotonac, moze se reci i visokotonac-super tweeter sa ovim ribonom koji je srednje-visokotonac, oba, svako u svojoj klasi rade vrhunski.

 

Sama montaza na metalni ram je prilicno pipava ali izvodljiva. Ja sam do sada odradio zamene na 2 para zvucnika, sebi i drugaru, bez problema. Graz obezbedjuje vrhunske instrukcije i ako se sve ispostuje nema problema.

 

Malo je nezgodno sto je ova vrsta zvucnika kod nas prilicno retka i malo ko je imao priliku da ih cuje. Ukoliko neko sa foruma zaista zeli da udje u projekat a nije imao priliku da ih cuje, moze da me kontaktira na pp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, Minor je bio izuzetan zvucnik sa fenomenalnim srednjim i visokim ali i losim basom, jako zahtevan sto se tice pozicioniranja. Secam se kad je neki moj poznanik davno dosao kod mene da ih cuje pa rece:  uuuuuuu… jbt, pa ovo moze da se slusa ceo dan.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...

HDk7ItE.jpg

 

 

Stigao jos jedan par Stages. Na njima su pre par meseci promenjeni stari i instalirani novi Grazovi MRT riboni od 26 incha koji se pominju u ovoj temi.

 

Sad se verovatno svi pitaju, sta ovaj radi sa dva para? Ideja potice sa starog Apogee Acoustics User foruma. Iako je Stage po velicini bio najmanji model, njegov MRT (midrange tweeter ribbon) je vazio za najbolji dravjer od svih Apogee srednje-visokotonaca. Ostali modeli sa duzim ribonima davali su po visini vecu zvucnu sliku ali je specificna duzina ovog ribona od 26 inca imala najbolju mikrodinamiku i pruzala bolje zvucne rezultate sto je logicno. Nema potrebe pominjati da su veci modeli uvek imali prednost sto se tice repodukcije basa.

 

Otuda se i doslo do ideje, Stucked Stages, gde bi se na postojeci par zvucnika u istoj ravni vertikalno odozgo dodao jos jedan. Time se dobija, best of both worlds, najbolji srednji i visoki - karakteristika modela Stage, i bolji bass svojstven vecim modelima. Generalni konsenzus je da je najbolje spojiti ih gornjim stranicama pri cemu se dobija kreacija koja podseca na oblik leptira (butterfly). Riboni su tada medjusobno pozicionirani najblize sto je moguce a bas panel ostaje na projektovanoj visini.

 

Slicne kombinacije kod dipola, radjene su sa Quad ESL 57 pri cemu su dobijani spektakularni rezultati. Nezgodna stvar kod ovih statika je bila sto su pri uparivanju morali su da se vezuju paralelno a to bi predstavljalo prilicno opterecenje za pojacalo. Tu je u prednosti uparivanje Apogee Stage-a, jer se za konekciju koristi redno povezivanje, MRT na MRT a bas panel na bas panel. Prosecna impedansa od malo preko 3 oma se povecava na 6-6,5 sto olaksava izbor pojacala.

 

Oba para su vec prepravljena za aktivan rad, pasivne skretnice su jos u zvucnicima i samo su odspojene ali nameravam da ih uklonim u cilju smanjenja tezine, a i uvek postoji mogucnost da neki deo skretnice upadne u mehanicku rezonancu i pravi smetnje. Ostavicu samo DC blocking cap kao zastitu MRT-a.

 

Sirina Stage-a u osnovi je 67cm a visina 95, tako da ce skalamerija biti visine 190 cm. Ukupna visina MRT ribona ce biti 132cm, a povrsina bas membrana po jednoj strani oko 4000 kv.cm, sto je recimo kao pet klasicnih 15-ica.  Za sada je plan da spajanje oba zvucnika bude izvedeno dodavanjem dve vertikalne povrsine sa zadnje strane zvucnika (medijapan, panel, univer i sl.) uz bar jedno koso ukrucenje prema zadnjoj stopi.

 

………
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...