Jump to content

Iskra OPT


BANAT

Preporučeni Komentari

Imam par ovih polovnih ali potpuno ispravnih Iskra izlaznih transf. skinutih sa nekih starih razglasnih Iskra pojacala ,

svaki je sa oko 21cm kvadrata efektivnog preseka jezgra ,

uradio sam prevezivanje sekundara kao sto je na prilozenoj shemi i napravio jednostavan AC test mereci dobijene napone na neopterecenim sekundarima ,

pitanje , mogu li se ovi trafoi upotrebiti kao PP- OPT za neka HI-FI pojacala koje ce imati svaka u izlazu 4 x EL34 napajani sa oko 430VDC - B+ ? , ciljam na max. izlaznu snagu od oko 70-80W .

 

Vase misljenje kolegioni ?

post-556-0-32374000-1450093213_thumb.jpg

post-556-0-43474200-1450093247_thumb.jpg

post-556-0-38550900-1450093269_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je za Ultralinear. Oni manji namotaji na rajevima primara AKO je deblja zica u pitanju, ista kao i CT primari, sluze za povezivanje u katodama.

I to za sbaku poluperiodu cevi :) to ti je super imas onda full ultralinear.

Mislim da je to - ako debljina zice odgovara za oko 100mA ili vise, za 4 x EL84 ultralinear?

.

Ali nedovoljno je jasno koji je prenosni odnos? Po ovome islazi suvise malo opterecenje oje se preslikava kao anodno opterecenje cevi?

I koje su debline zica, nemora ultraprecizno, ali to je vazno zbog uupne struje koja ce teci kroz primare kada su cevi u paralli?

.

Mozda je najbolje da otkacis sve seundare, a onda da pustis neki mali napon na jedan od seundara i meris obrnuto?

Nei mali trafo od 5-10V na prvi sekundar.

Olasao si sebi posao kada si obelezio faze :)

.

Ao mozes izmeri i indutivnost primara?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Zoki

 

Eto snimljenih vrednosti debljina zica pojedinih sekcija kao i merenih RDC vrednosti ,

na zalost ne mogu trenutno da izmerim induktivnost sekcija jer mi je RLC metar otkazao :blackeye: ,

 

Ja bih ovo licno ako moze iskoristio za PP Ultra Linear OPT, svaki sa 4xEL34 , jer imam i dva ista odlicna Iskrina mreznjaka koji to mogu ladno da poteraju .

 

ps ,mislim da su P3 & P4 bili vezani kao sekundari , jedan u kolu GNFB-a , a drugi cini mi se ali nisam 100% siguran u kolu VU-metra ,

ipak razmisljam kako su P3 & P4 jednaki po ACV naponima i debljinama zica sa S4 & S5 mozda bi najbolje bilo da se i oni vezu fazirani u paralelu sa S4 & S5 , i da tako cine jedinstven 16 ohma izlaz ?

A da se P1 & P2 vezu kao PP Ultra Linear sa 50% izvodima za svaku G2 od 4 x EL34-ki ?

post-556-0-28233600-1450097826_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

druze moj, po meni su to mala tela za 4x EL34.

Druze

 

Probacu nesto da uradim sa njima , jer greota je rasturati ih takve gotove namotane i ispravne , mislim da cu da idem sa A-klasom 4xEL34 PP-UL varijantom i sa nekom smanjenom izlaznom snagom ,recimo reda oko 50W max , pa dalje kako vec ispadne na merenjima ,

pricali smo skoro o varijanti automatskog bias-a (katodni bias) za takav izlazni stepen ,gde ce svaka 34-ka da ima pripadajuci Rk vezan paralelno sa Ck.......

Neku cu probnu sasiju da napravim i da ih vezem tako nekako , onda slede merenja i naravno slusni testovi .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad budes prihajao do BG-a, ponesi ih.

 

ja cu da ih dam znas vec kome na misljenje.

 

uzivaj, i ne se sekiraj.

 

:drinking-2:

 

 Vazi druze ! ,

 

ponecu i neka rasturena C-jezgra na uvid .

 

   :drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja mislim da su mala tela za 4 EL34, kod čika Turnera sličan trafo preseka jezgra 44x60mm koristi za 2x6550 ili za 4xEL34 ali to je vec 27cm2 a i on biasuje lampe laganica na Pda oko 60%

To je i moja neka zamisao da ne idem sa Pda vise od  420VDC x 0,04A(0,05A)=16,8W(21W) po 34-ki , sto ukupno cini nekih 67,2W (84W) ,

ako je max.iskoriscenje takvog A-klase PP stepena oko 50% to ce biti oko 33,6W(42W) izlazne snage u cistoj A -klasi ,

sto za OPT~21cm kvadratnih mislim da nije neki problem da prenese dosta niske oktave bez znacajnog pada snage ,

najavaznije je ipak dobro prilagodjenje impedanse primara u odnosu na izlaznu impedansu 34-ki , i naravno isto tako dobro prilagodjenje sekundara na opterecenje realnog zvucnika ,

mora da se ovi izlazni trafoi vezu i da se probaju u realnom kolu , oni nisu lose radili  kada sam ih vezao samo na dve 34-ke .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

   Zoki

 

Kapiram100% tvoj predlog da idem sa 2xEL34 vezano kao full UL , odnosno da izlazni stepen bude vezan  kombinacija UL+CFB ,ali tu driverski stepen mora da ima `muda` da bi obezbedio dovoljan i nedistorziran G1toG1`- PPsving ,

tako bi OL- THD izlaznog stepena bio daleko i najmanji ,

opet neka moja ideja je da za pocetak probam da idem sa  50% UL spojem i katodnim(automatskim)bias-om izlaznih cevi , imam neke odlicne 500 ohmske snazne zicane trim-pot-ove kao stvorene za tu namenu,

ali svakako da ne iskljucujem mogucnost da probam i separatni za svaku cevku fixni bias, jer ti Iskra mreznjaci imaju poseban 47VAC sekundar originalno namenjen bash za to ,

za pocetak bih isao da probam nesto slicno kao sa ove semice ,koja je u osnovi varijacija Mullard 5-20 topologije ,

420VDC B+ linija bila bi CLC tipa sa nekim Siemens uljanim blokcima opet povadjenim iz tih rasturenih Iskra razglasnih pojacala ,

dok bi B+ linija za napajanje ulazog i obrtackog stepena bila stabilisana , najverovatnije samo sa snaznijim zenericama , isto vazi i za B- liniju u kolu CCS-a obrtaca .

 

ps ,ulazna cev bila bi 6J5 dok bi obrtacka bila 6SN7 , ali ne iskljucujem mogucnost da ulazna trioda bude i neka sa vecim pojacanjem , recimo EF86 triodno spojena ,itd.....

post-556-0-75192800-1450184529_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa tako sam i ja otprilike isto nacrtao, sa tim sto mislim da bi trebalo da iskoristis i ta 2 namotaja ali kao zajednicka za obe cevi u poluperiodama...

da pokusas da ponistis struje magnecenja? (Quad II primer. Oni cak i bez 43% na G2 ali sa katodama na namotajima tr, taj dizajn vode kao ultralinear?)

.

Mislim da ti nije problem da drajvujes 2 x EL34 u poluperiodama sa po jednom 6SN7? moze i u paraleli?

to je oko 3.2K Z generatora sa paralelnim sekcijama, i mislim da je doboljno za savladavanje kapacitivnosti?

.

ako je negativni prednapon oko -42V a recimo 6SN7 ima pojacanje u kolu oko 14 x. A imace i vise :)

onda. ti je potrebno oko 3 V za pobudu. Mnogo komotnije ce raditi sa preampom ispred, a moze i bez preampa samo sa potom ako je izvor neki CD, koji vec imaju jako veliki izlazni napon... :)

.

Tako da mislim da mozes postaviti samo jedan ulazni trafo ispred 6SN7 ?

Ti obrtaci faze sa cevima jednostavno daju preveliki sound signature, sa ulaznim trafoom ces imti mnogo bolju i jednostavniju situaciju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Zoki

 

Quad koristi cisti katodni negativni feedback (CFB) za poboljsanje OL THD koeficijenta izlaznog stepena snage ,

dok je UL  ipak sa drugacijim principom rada ,

ali oba pristupa su samo dve razlicite forme lokalnog NFB-a koji imaju isti zadatak- lokalna korekcija izoblicenja izlaznog PP stepena snage ,

 jedna 6SN7 moze ladno da potera 4xEL34 siguran sam , za 6 komada 34-ki u PP bi vec moralo da se ide sa po dve 6SN7 ,svaka vezana paralelno ,

Ima varijanta da se radi bez ulaznog trafuljka , probao sam  i to radi i zvuci po mom misljenju odlicno , a to je varijanta kada je na ulazu jednostavan CF koji ima pojacanje nesto manje od 1 , galvanski je direktno spregnut na diff. obrtac koji ima svoj specificni gain dovoljan da pristojno potera izlazni stepen, taj ulazni CF mu dodje samo kao neki zero gain buffer ,

samo sto u takvoj konfiguraciji  nisam nikada koristio GNFB , i taj PP amp je radio i zvucao jako dobro , vrlo neutralno ali isto tako je bio vrlo bogatog i dinamicnog zvuka ,

 nacelno govoreci ovaj diferencijalni obrtac po mom misljenju jeste nekako zvucno naj-neutralniji , za razliku od split-load (concertina)obrtaca koji mi je uvek nekako zvucao ofarbano , sa ulaznim trafuljcima ipak nemam mnogo iskustva .

post-556-0-10383400-1450209319_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nemoj meni da pricas, kazem quad ga tako obelezava kao ultralinear spoj i to zbog koriscenja namotaja u katodi. Sa tim trafoom takav kakv jeste, i ti mozes to isprobati. Ili izostaviti, izbor je na tebi ali bitno je da mogucnosti postoje :)

.

Pa moze i samo sa 1 x gain ulazom. Osnovna negativna stvar je sto je kod vecine PP ampova i cevnih konstrukcija uopste, koje su projektovane ranije to da sve pre-pre-pre pojacavaju i da su reda osetljivosti u mV a ne u V...

Mislim da je to osnovno sto bi trebali da izbegnes. I naravno karakteristicni obrtac faze. To se sve eliminise ulaznim trafoom.

Onda PP amp zvuci skoro kao SE ALI sa mnogo vecom energijom i snagom... :)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da i to jednostavno kolo ce da bude vise nego OK.

Ja bih postavio samo jedan mali otpor gore kod cat foll na anodu R=1 / transkonduktansa cevi.

i eventualno neki grid stopper. Kao i "loftin-white" (neki ga zovu i ultrapath C) dole izmedju otpora u kolu katode a prema Vb cevi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je stara razmanterska šema, ne može da omane, to sam pravili nekada za modulator samo je išla još jedna trioda ispred.

 Kolegione

 

  Jedna dupla trioda ispred  ovog CF-a bila je kod mene podeljena , jedna polovina je isla za kondenzatorski mikrofon odnosno za`modulaciju`, a druga polovina za muziku odnosno `muzikante` , mislim sa bojom tona svakako . :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da i to jednostavno kolo ce da bude vise nego OK.

Ja bih postavio samo jedan mali otpor gore kod cat foll na anodu R=1 / transkonduktansa cevi.

i eventualno neki grid stopper. Kao i "loftin-white" (neki ga zovu i ultrapath C) dole izmedju otpora u kolu katode a prema Vb cevi :)

 

Slazem se sa svim tackama ! :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...