Jump to content

Bench power supply


progster

Preporučeni Komentari

Progster,

 

ako vec motas trafo sam, sad ti je vreme da se smislis, da li zelis da radis optimizaciju efikasnosti.

 

Ukoliko namotas 28V ac, dobices 40 Dc. Pa sad ako ti se desi da ti zatreba 5v/3A napravio si šou od disipacije.

Hocu reci da ces 99% vremena da maltretiras izvor, zbog mogucnosti da ponekad i neku vecu struju povuces. 

 

 

Ako napravis izvode na sekundaru trafoa, makar ih prebacivao grebenastim prekidacem, usteo si i haj.

 

Postavlja se pitanje kakve ces potrebe imati sto se tice napajanja u buducnosti.

 

Ja nisam imao neke preterane potrebe za strujama vecim od 1A, fini i brzi CC mi vrlo cesto treba i fina regulacija napona.

 

Cak i za pustanje u rad izlaznog pojacala u AB klasi ti je 1A dovoljan (da mu podesis mirnu struju i pogledas ga na osciloskopu sa nekim manjim teretom)

, u sustini treba ti samo iz razloga ako pojacalo zaosciluje da mu ogranici struju i ne dozvoli da izlazni tranzistori popucaju ili ako si napravio gresku na stampi.

 

Isto ti je i sa sitnom elektronikom, pravilnom upotrebom CC-a se osiguravas od belog dima.(ne bas uvek , al uglavnom ako znas sta radis)

 

Citanje napona i struje u velikoj rezoluciji takodje mislim da moze da ti zatreba - često, a to uglavnom nedostaje i fabrickim uredjajima.

 

Kakve su potrebe do sada bile ostalim forumasima, interesuju me iskustva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ovako.

Ja mislim da mi nešto preko 1-2A neće ni trebati, ali ko zna... Uglavnom tako neko testiranje, izlazni stepen (da pustim u rad, podesim bias, offset, otklonim kvar), preampovi, nešto sitnije od elektronike itd, dakle ne planiram da kačim sijalicu na 24Vi 50W, tako da čisto sumnjam da će nekad ići do ta 3A, ali čak i ako dođe hladnjaci mogu da pokriju 35W, a staviću i vent na svaki, imam 2 hladnjaka, za 2 kanala, montiram po 3 tranzistora na svaki. 

Baš zbog toga i hoću CC, zbog traženja kvara itd. A i ubaciću i finu regulaciju.

Ne znam na kakve tačno izvode misliš, misliš da imam umesto ovog sekundara od 28V motam  2x14V, i po potrebi u kom opsegu želim da radim kratkospajamspajam namotaje ili ne? Ali da li bi ti radilo bez da išta drugo menjam u kolu?

 

Planirao sam da napravim još jedan dual izvor (postavio sam šemu gore), i on bi išao za manje struje, do 800mA konkretno, i imao bi opseg od 0-14V.

 

Mene sad zanima koliko bi 3A iz sekundara dalo na stabilizatoru?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Ne znam na kakve tačno izvode misliš, misliš da imam umesto ovog sekundara od 28V motam  2x14V, i po potrebi u kom opsegu želim da radim kratkospajamspajam namotaje ili ne? Ali da li bi ti radilo bez da išta drugo menjam u kolu?

 

Planirao sam da napravim još jedan dual izvor (postavio sam šemu gore), i on bi išao za manje struje, do 800mA konkretno, i imao bi opseg od 0-14V.

 

Mene sad zanima koliko bi 3A iz sekundara dalo na stabilizatoru?

 

Sto se izvoda tice da upravo tako sam mislio, recimo 2 x14V, namotaj ga tako pa makar ga i ne iskoristio, al ako ti zatreba uvek je tu , ne moras da kupusas ponovo trafo. Stabilisanim napajanjima je najveca disipacija kada je najmanji izlazni napon a najveca izlazna struja.

 

Ukoliko ne planiras da koristis izvod od 28V na manjim naponima, recimo ispod 20V onda ima smisla.

 

Sto se tice 3A na sekundaru,.. uh opasna matematika koju tacno mislim da nemoze niko da ti resi.

 

Mozes ti sigurno da dobijes 3A DC na izlazu stabilizatora, jedino je pitanje temperature trasformatora i vremena koliko dugo tako moze da radi.

 

Za 3 A DC, elektroliti ce se puniti strujnim pikovima koje kad izintegralis dobijas 3A. Koliki ce biti pik struje punjenja elektrolita zavisi od kapaciteta elektrolita. Što ti je veci pik struje , veci ti je i pad napona na DC otporu sekudara. Trafo ne moze bas da isporuci neograniceni pik struje.

Mada i dalje je struja kratkog spoja kockastog tafoa recimo 7-10puta nominalna.

 

Ako ti je nominalna struja sekundara 3A AC to znaci da trafo moze da isporuci 3*1.41A=4.23A pik do nominalne snage, dalje ide u preopterecenje, koliko

ces moci da ga preopteretis zavisi od samog kvaliteta i svojstava trafoa.

 

U sustini davace trafo tu struju uz neki pad napona i neko vreme , ali je pitanje temperature na namotajima, klase izolacije lak zice itd.

 

Sad kad citam sta sam ti napisao, ako te nisam dobro zbunio, džabe sam pisao :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa onda da motam 4x14V... Bifilarno 2x14V, pa preko toga ponovo 2x14V, poslušaću taj savet, neće da se baci što se kaže...

Nisam zbunjen toliko, otprilike mi je jasno (teorijski), nije meni ni bitno da on može da da baš 3A, kažem, ne verujem da ću toliko struje ikad povući, hteo sam samo da znam može li da isporuči 2-2.5A DC bez tolikog opterećenja, ne mora to 3 da bude fiksno...

Još uvek sam u nedoumici da li da motam ovo 2x28V, ili da motam samo jedan sekundar na 28V, i pored toga namotam još 2x12V za ono pomoćno i ako bude mesta 2x18V za ono malo simetrično, a da za drugi kanal sačekam drugi trafo, ili da isčupam isti trafo kasnije iz Babel-a a u Babel-a stavim drugi...

Šta mislite za one proračune oko toga da li može žica da stane, mogu li da se nadam da staje 120 namotaja ili da ne pokušavam? Ja bih rado probao i sa žicom 1.4mm, za 4A u sekundaru, ali mislim da nema teorije da stane...

 

Po nekoj analogiji i ovom kalkulatoru... Istu površinu zauzimaju 1x28V 8A, i2x28V 4A, tako da bi ova od 3A trebalo da stane bez problema, a ne znam za 4...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na pločici. :)
Više mi odgovara pločica kod koje su elektrolit napajanja, tranzistori, i grec van pločice, ali me konkretno zanima sklop za regulaciju i prespajanje sekundara, može li neki link, ili bar potpune oznake na pločici? Koji relej i šta već treba...
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ti shema iskra ispravljaća, sve će ti bit jasno, ja san koristija 24V relej kolko se sićan špula je bila 1k, zenerica ti odrređiva napon priklapanja, al ja san se igra malo sa kombinacijama, jel san radija verziju sa 1 i sa 2 releja, za 3 izvoda sekundara, radija san jedan do 45V i jedan psu do 65V. Mislin da će ti bit sve jasno sa slike, iskra negdi oko 15V priklapa.

 

iskra_lab.jpg
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ti je nominalna struja sekundara 3A AC to znaci da trafo moze da isporuci 3*1.41A=4.23A pik do nominalne snage, dalje ide u preopterecenje, koliko

ces moci da ga preopteretis zavisi od samog kvaliteta i svojstava trafoa.

struja sekundara se ne množi sa 1,41.

deli se.

ne možeš i napon i struju da množiš sa 1.41 .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

struja sekundara se ne množi sa 1,41.

deli se.

ne možeš i napon i struju da množiš sa 1.41 .

 

Cini mi se da pravis vezu P1=P2 ? Naravno da nije perpetum mobile pa da daje vise snage na izlazu nego li je u njega uslo :)

 

Ja sam samo napravio vezu izmedju efektivne i masimalne vrednosti za sinusnu nominalnu struju sekundara trafoa, nisam pominjao DC struju na izlazu ispravljaca.

 

Takodje trafo moze da radi kratkotrajno preopterećen, na kraju se sve svodi na temperaturu lak izolacije.

 

 

Mislim da za suve energetske trafoe 10/0,4 kV uz prinudno hladjenje (ventilatori), povecanje konutinualne izlazne snage ide 40-50%.

 

 

NIje tranzistor u pitanju pa da su definisani probojni napon i probojna struja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tačno ali je definisano jezgro i njegove mogućnosti.

benč ispravljač nije švajs aparat pa da se kurčimo koliku žišku daje za koji ED,

niti je pirkanje po jezgru i namotajima isplativa stvar, počevši od raspoloživog prozora za motanje

pa do same razlike u ceni jezgara/trafoa koja je mala.

benč je ziherica, rutina, napraviš i on radi.

postavljača teme uglavnom zanima, kolko ja vidim, skraćeno pitanje: za koliku debljinu žice imam koju DC struju.

od početka teme se razvlači pomalo megalomanija, a osnovica za benč (tačnije jedan kanal)je bio savršeni trafo 4x7 volti.

pa onda, jel bi moglo još jače ili veći napon, pa onda odjednom dupli izvor (snažni a ne pomoćni) itd.

osnovna stvar tj početak konstrukcije je da se zna šta se traži na izlazu i da se to ispoštuje jer... ne postoji benč

koji zadovoljava ama baš sve potrebe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, nije bilo pitanje ni jaca struja, ni veci napon, od pocetka se nosim idejom da to bude dual napajanje, ali sam mislio da dodju dva trafo-a (kasnije), samo je na kraju ispao jedan, sa dva sekundara... Trafo je sad gotov, 2x28V, zicom 1.3mm. Moji zahtevi i dalje stoje. Napon 30V, struja 2-3A, obavezna regulacija, ne nesto preko toga... Mene samo zanima koliko DC struje mogu da dobijem? 2.5A? Meni je 2.5A dovoljno. Dual ce raditi sa dva prekidaca odvojena, drugi kanal samo po potrebi da radi... Ja mislim da i dalje sve postujem sta sam trazio i na pocetku? Ne razumem megalomaniju? :)

Ako nekim slucajem struja ne bude dovoljna samo cu vezati sekundare paralelno...

Dual pravim za testiranje nekih sklopova koji zahtevaju dual napajanje, mislite da je besmisleno to raditi sa ovakvim ispravljacem i da treba praviti nesto manje? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne, samo kažem da je 2x0-30V/0-2A lep ispravljač koji ima svoje primene i da za početak napraviš takav.

kada ti zafali ampera više, napravi novi blok.

za sitne analogne igrarije ti je dovoljnan poti fine strujne regulacije na ovom ispravljaču, ali biće situacije gde ti treba

i npr 2x15 volti plus ovaj snažni ispravljač.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...