Jump to content

Bench power supply


progster

Preporučeni Komentari

Pa to i hoću da kažem, sad se razumemo... Realno ne kažem da nikad nije potrebno više, potrebno je, ali trenutno od ispravljača imam samo modifikovano ATX napajanje, i gomilu 78 i 79  regulatora, i kesu ispravljača, što mi nije dovoljno, prvo nepraktično je, a i ATX pored sirove struje nema ništa... Ovo će mi pokriti 95% opsega napona i isto toliko struje, pruža mi i strujnu regulaciju koja mi je potrebna, stabilno je, nadam se da ću to napraviti da ga ne otvoram svaki čas... Kasnije ću možda napraviti i nešto snažnije, ali sada imam neke nedovršene stvari, čekam kineze... Realno, trafo sam pazario za 600din, žicu sam dobio na poklon, hladnjake skinuo sa jednog ispravljača, mislim da mi je to bila dovoljno dobra osnova, pa i da nisam premotavao trafo, ali sam hteo to da iskoristim koliko mogu, pošto je ovaj trafo bio projektovan za 8A AC, a meni realno to nije bilo potrebno, mnogo mi više ovo koristi...

Krenuću uskoro sa pločicama, samo da mi stignu delovi. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko bi pametno bilo staviti po 2 komada 2n3055 umesto 3 komada?

Ne pitam zbog neke uštede, imam spremne tranzistore, nego ovi hladnjaci imaju po 2 rupe za tranzistore, a pošto je meni i struja manja moram li da stavljam i treći 2n3055?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio.rs/topic/7268-diy-poja%C4%8Dala-izborno-babelfish-j-mini-a-posle-ko-zna/page-6#entry201811
Evo ovde linkovano, u arhivi su slike i dimenzije, ispod mi Zen reče da bez ventilatora pokrivaju 35W, ako zatreba ja bih ubacio i po jednu ili dve osmice po kanalu, ili jednu dvanaesticu, stavio bih regulaciju obrtaja... Ima mesta i za 3, nije problem, nego pošto je već bušeno na 2, možda kasnije iskoristim za nešto drugo, pa da ne bude kao da je služio za vežbu gađanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde pošto si tu da iskoristim i pitam nešto. :D

Onaj Pass fan kontroler kao što si ti koristio u Bastard-u, kada je pot na minimumu ventilator(i) se ne okreću?

 

Otprilike. Ali onda nema potrebe ni za kontrolerom a ni za ventilatorima, mislim, ako se ne vrti... Kod mene se vrti na malim obrtajima (u odnosu na max rpm) taman dovoljno da održava konstantan protok vazduha/obezbeđuje adekvatno hlađenje. Pot se podešava manualno, na osećaj (ako nemaš način da izmeriš rpm venta i izračunaš protok vazduha) a sve u zavisnosti od potrebe. http://www.diyaudio.rs/topic/947-bastard-anyone/page-43#entry90354

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa možda si i u pravu, bolje da radi uvek, makar i na minimumu... Mislio sam na to da ti imaš konstantnu disipaciju, dok ću ja imati jednu kada koristim 12V 1A, a drugu na 24V 2A recimo,  pa sam računao na to da ventilatori budu ugašeni dok ne bude potrebe da se doda gas. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislio sam na to da ti imaš konstantnu disipaciju

 

Zapravo i ne. Pojačalo radi u A klasi, ali samo do neke snage - kada se ta cifra pređe, pojačalo radi u AB klasi pa vuče više struje... a to bude pre pravilo nego izuzetak :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

opet komplikovanje.

ako ti treba no-noise benč, turi velike hladnjake.

ako ti ta uslovna buka nije bitna (pa i lapac i desktop drndaju pa šta) stavi ventilator.

ako ti fale ladnjaci, napiši slobodno, ima dovoljno krša po forumu, dobiješ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne treba mi no noise, ali nemam druge hladnjake, ni manje ni veće... Stavio bih vrlo rado nešto manje i ubacio ventilatore... To znači da ovi hladnjaci mogu da pokriju ceo opseg bez ventilatora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovakav jedan po kanalu je dovoljan ali ako stoji uspravno, zarad rebara je bolje.

ako je trapavo tj previsoko fikneš ga popola pa svakom trandži jedan. ovo pričam za pasivu, bez ventilatora.

ako ti je opet zgodnije stavi za oba kanala paralelno, horizontalno i neki pc ventilator.

nema kod ladnjaka veliki ili mali, nego dovoljan ili nedovoljan a i to ima na 2 načina.

prvi je eksperimentalni, sastaviš pa je mlako/toplo/vruće/prevruće a drugi je da

se (ako je tipski hladnjak) vide karakteristike pa se po njima vidi da li zadovoljava za neku disipaciju.

ventilator je čudo, lepo pomaže čak i kada jedva duva, tako da je sve stvar kako ćeš mehanički izvesti

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam mesta za vertikalno, ne uklapa mi se, previše visoko... Ići će onda ovo horizontalno sa po jednim ventilatorom da polako duva, ne bih ga fikario za ovo, šta znam, videću već, imam "kutiju" gde bih pakovao sve, hladnjaci bi išli spolja, a takva je konstrukcija da bi i kada bi ih prepolovio i postavio vertikalno protok bio slab... Videću ustvari, možda mi je nepotrebno da stavljam pot-ove za ventilatore, vezaću ih odma na 5V, da ne pravim gužvu na prednjem panelu, neće biti baš komotno kad stavim 10 potenciometra, 10 izlaza, prekidače, instrumente... Ostavio bih ove hladnjake čitave, pa da kasnije nabavim neke menje i metnem umesto ovih.

Pošto imam jedan trafo za oba kanala, ima li smisla pored glavnog prekidača koji prekida mrežni vod staviti još 2 koja bi palila svaki kanal (sekundar, i pomoćne trafo-e) po potrebi da se ne kuvaju oba kanala kad mi to nije neophodno?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ne kuva se kanal koj ne koristiš.

struja je nula tako da samo idluje veseo.

hladnjale za oba kanala stavljaš jedn do drugog ivako II pa onda

samo 1 ventilator da duva niz rebra, štaće ti 2.

postavi ih unutar kutije uz ivicu tako da su ti bočna gornja i dona već tri strane tunela,

ostalo je lako nadograditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

možda mi je nepotrebno da stavljam pot-ove za ventilatore, vezaću ih odma na 5V,

 

E ako ćeš ove za PC, onda ne može na fix 5V za start, treba im (bar većini) 12V da startuju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@gujo

Da, to jeste pametnije mnogo od moje ideje, da ih stavim jedan uz drugi i napravim tunel i hladim sve jednim ventilatorom, ali onda mi ne gine nova kutija pošto sam ja mislio da hladnjake montiram spolja, jedan levo, drugi desno... Nije ovo neka kutija, stanice su od iverice, nego mi stoji na radnom stolu, držim na njoj neke sitnice pa sam mislio da iskoristim unutrašnjost... Dva ventilatora tako da polovina jednog ventilatora pravi promaju na hladnjacima, a polovina pravi promaju oko trafo-a, to sam ja mislio...

Znam da komplikujem...

@stein

Dvobrzinci mogu, barem sam ih ja pokretao samo na 5V grani napajanja. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene 12 voltni rade na cca 3.6V. Pokušaj da ih pokrenem na manje od 12V je bio neuspešan. Al' dobro, uzeo sam dva ista sa gomile i ugradio ih. Rade, ne popravljam :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...