Jump to content

Tuning visokotonca


Dacho

Preporučeni Komentari

Pozdrav.

Jedno čisto teoretsko pitanje i rasprava.

Znam da na visokotoncima ponekad proizvođači stavljaju plasticni prsten kao neki raspršivač ili disperzor. Sto bi se konkretno desilo sa zvukom kada bi se taj prsten uklonio? Radi se konkretno o Mirage visokotoncima u njihovoj Frx seriji zvucnika. Posto ti zvucnici po filozofiji proizvođača imaju malo povuceniji zvuk, sto bi se promjenilo kada bi se uklonio taj prsten?

post-872-0-96578700-1434645455_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 23
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Meni to vise lici na zastitu od fizickog kontakta sa drajverom nego kao dizajn koji bitno utice na zvuk, ako teoretisemo.

Ako necemo, skinuti i probati. Da li je proces reverzibilan nisam siguran, na osnovu slike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da Mirage koristi Vifa drivere...

Da li je samo kao zastita ne znam jer inace i drugi proizvoďaci koriste slicnu stvar na alu visokotoncima.

Ako ga skinem tesko da ce ici nazad posto ga moram doslovce otkinuti sa kućišta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne diraj, ima funkciju. Na višim frekvencijama se javlja problem zbog sferičnog oblika visokotonca, pošto se zvuk emituje celom površinom, a centar je bliži slušaocu od krajeva, tako da dolazi do kašnjenja zvuka sa krajeva i do poništavanja faza. To je teorija, a u praksi nemam pojma, neki proizvođači stavljaju difuzore, neki ne, različitih su oblika, da li obavljaju funkicju koju bi trebali ne bi moglo da se zna bez merenja ali mislim da je bolje ne skidati

 

To sam čitao po internetu, ali da ne bude rekla - kazala, evo (doduše obrnutog) primera kad sam dodavao difuzor na visokotonac koji ga nije imao a u cilju ispravljanja "rupe" i velikog zaokreta u fazi, e sad, merenje pokazuje poboljšanje, a da li se čuje... :blackeye:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam se onomad tako igrao sa Ei visokotoncima (jbga, sirotinji i to bilo dobro za dvaes' poslednjih maraka u kući koje su neobjašnjivo nestale u isto vreme kad su se visokotonci misteriozno pojavili :buehehe: )

Elem, stavljao pred visokotonac svakojake kerefeke, prstenove, što toroidne, što tanje i deblje, konusne iznutra pa spolja. Zaključak - postoji čujna razlika, valja li šta, beats me. Oće reći, razlika bi trebala da bude čujna, međutim, upitno je hoće li ti se dopasti, pa bih uklanjanje tog prstena smatrao igrom sa nepredvidivim ishodom. Uostalom, nije loše kad imaš takav prsten ispred kalote.

Oće da se desi da ovo bude poslednja stvar koju kalotni visokotonac vidi pre nego bude nepopravljivo deformisan:

 

moril_pointing_finger-wallpaper-960x600.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti prsteni su sveprisutni kod titanijumskih visokotonaca (a kudegde i drugih) jer je kod njih mehaničko oštećenje trajno... Kod nekih drugih se pa i može popraviti, kad se iskrivi jednom metal - ende!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni ovaj sa slike definitivno ne izgleda kao tekstilna kalota koju možeš iščupati pažljivom manipulacijom krajem creva na usisivaču...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne otvaram drugu temu. Ne razumem se u konstrukciju zvucnika pa cu na automehanicarskom : Na kompresionom visokotoncu je rupa u telu zvucnika, kroz koju izlazi zvuk, skoro pa zapusena, tj. ima neki placticni deo koji je u toj rupi i on je perforiran sa nekoliko cetvrtastih rupa. Cemu to cudo sluzi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto ne razumem baš najbolje pitanje (slika bi možda pomogla) evo ti "automehaničarski priručnik"

https://www.dropbox.com/s/8yaf8e6sodusl9q/Ivan%20Jelen%C4%8Di%C4%87%20-%20Zvu%C4%8Dnici.zip?dl=0

Pogledaj stranu 139 i 140 - čini mi se da je pitanje vezano za fazne klinove (ako sam dobro razumeo)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da Stein to mu je to, evo i kako izgleda na slici. Nisam probao kako bi zvucalo kada bi se skinuli, inace hvala za literaturu.... Na drugoj slici se vidi kolia je perforirana povrsina klina kroz koju izlazi zvuk a kolika je membrana...

post-10-0-80888400-1434690704_thumb.jpg

post-10-0-70631100-1434690718_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti prsteni su sveprisutni kod titanijumskih visokotonaca (a kudegde i drugih) jer je kod njih mehaničko oštećenje trajno... Kod nekih drugih se pa i može popraviti, kad se iskrivi jednom metal - ende!

I na ovim Mirage visokotoncima je titan membrana , e sad da li takav visokotonac ima neka neugodna istitravanja pa pokusavaju ti zdampirati ili je stvarno samo zastita....vrag ce ga znati.

Ima i drugih proizvođaca slicnih visokotonaca pa nemaju tako nesto ispred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi titanijumski osim mojih originala  :wink2:

 

Cek, ne razumem. Svi titanijum visokotonci koji imaju zastitu nisu original, samo su tvoji koji nemaju zastitu original? :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cek, ne razumem. Svi titanijum visokotonci koji imaju zastitu nisu original, samo su tvoji koji nemaju zastitu original? :scratch_head:

 

Da i ja ne razumem, koji god model Miraža pogledam nijedan nema te doadtke na sebi...   :unbelieveble:  interesantno zar ne?

:wink2: kina je čudo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mirage M1, M260, M350, M360, SM1, SM3, SM5 i B750 nemaju zaštitu ispred kalota visokotonaca, ali FRX serija (koja je značajno novijeg datuma od nabrojanih) koliko vidim, na svim modelima ima isti koncept, metal dome sa zaštitom. OM5, OM7 i OM12 takođe imaju zaštićeni visokotonac.

 

Mirage od 2006. pripada Klipsch grupaciji a to se nekako podudara sa određenim izmenama u pristupu dizajnu zvučničkih kutija. "Klasika" je nešto čega su se prilično dosledno držali od 1977 kada je Mirage osnovan, sve do 1987 kada su napravili svoje prve bipolarne zvučnike (M-1) Sa modelom  OM6 su prešli sa tzv bipolarnog na omnipolarni sistem što je značilo ujednačavanje nivoa emitovanja zvuka sa svih strana kutije... Ostalo je već istorija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...